Komentáře uživatele Jara.Cimrman.jr k tomuto TV seriálu

"Já znám ty tři články úřednické víry: konat rychle trvá déle, konat levněji se prodraží a konat v tajnosti je demokratičtější." Ministr by neměl očekávat, ale samozřejmě očekává, že státní správa bude snaživě kmitat v rytmu jeho preferencí. Jenže vzděláním obdaření úředníci státní správy si do svého nicnedělání nenechají jen tak zasahovat. Je mimořádným zážitkem sledovat průměrného ministra Hatchera v boji s dokonale propracovaným úředním šimlem v podobě hbitě okecávajícího sira Humphreyho, jehož ignorace pravdy je fascinující a cenzura údajů směřujících k ministerským uším skoro až zneklidňující. Není nic zábavnějšího než přijímat informace, že královna je od církve neodlučitelná, zatímco Bůh je volitelný doplněk a sledovat sira Humphreyho, jak každou nahrávku nekompromisně zasmečuje.(14.8.2011)

"Jde o to, že tradiční alokace exekutivních pravomocí byla vždy determinována tak, aby právě úřadujícího ministra oprostila od veškerých administrativních banalit." Ano, přesně o to jde a je to hrozná sranda. Zejména díly Konečné rozhodnutí a Stahují se mraky jsou skvělou trefou do špinavé politické hry a to mne vždy potěší. Ovšem prohra snaživého ministra se svým stálým tajemníkem v poměru 1:6 je alarmující.(28.12.2016)

"Obtížného tématu je lepší se zbavit rovnou v názvu. Tam nadělá méně škody než v textu." První školení ministra pro administrativní záležitosti Hackera ze strany jeho "věrného" tajemníka sira Humphreyho bylo vynikající. Takže z nádherně demagogického proslovu je jasné, že čím méně toho chcete udělat, tím více o tom hovořte a rozhodně není vhodné dát lidem to, co chtějí. Díky za informace.(28.12.2016)

"Máme jako vždy šest možností: 1. nedělat nic, 2. vydat odsuzující prohlášení, 3. podat řádný protest, 4. zablokovat jim pomoc, 5. přerušit všechny styky, 6. vyhlásit jim válku." To je vysoká škola diplomacie, ale v tomto díle mne také zaujala informace o tom, jak si diktátoři přemalovávají Laudova letadla do barev svých neexistujících aerolinek, úžasná byla dezinformovanost ministra zahraničí a skvělý byl zejména ministrův pokrok v přesouvání korespondence na hromádku "k vyřízení".(28.12.2016)

"Šetřit se bude. Do bezvědomí." Tak si to ministr vysnil, ale dokáže prosadit úsporu proti skvěle připravenému demagogovi siru Humphreymu? Ten totiž umí obhájit neobhajitelné a to neuvěřitelným způsobem. Je to čirá radost sledovat, jak bude volič zase jednou oblbnut, ošizen a odkopnut, neboť důležitost ministerstva se pozná podle počtu pracovníků a 23.000 zaměstnanců Ministerstva pro administrativní záležitosti je jasnou známkou důležitosti.(28.12.2016)

"Státní správa je opozice u vesla." Velká gratulace ministru Hackerovi, který se spojil s opozicí proti státní správě a zaznamenal své první vítězství proti její kreativní netečnosti. Hodně mě přitom pobavilo vysvětlení pěti stádií zdržování, podlé buzení sira Humphreyho a zveřejnění jeho neexistujícího slibu v televizi. Tudy na něj, Jime.(28.12.2016)

"Při vší úctě, pane, jak víte, že říká pravý opak, jestliže je naprosto nesrozumitelná?" Humphreyho mistrovství ve vyhýbavých odpovědích je naprosto geniální, stejně jako rozbor členství v EU - Británie se snaží tento spolek rozložit zevnitř. Díky za snahu, která snad jednou povede k lepším zítřkům. Jinak je tento díl plný hypotetických informací, rušení ministerstva a vydírání premiéra, takže za mne naprostá spokojenost.(28.12.2016)

"Víte, co by se stalo, kdybychom ministrovi dovolili řídit ministerstvo?" To by ovšem byla hrůza, protože ministr má tři úplně jiné úkoly a těm se má věnovat. Boj o informace je zkrátka urputný, kouzlo čtyř slov je vynikající, volební právo jezevců musí být zajištěno a závěrečné Humphreyho zblbnutí Hackerovy dcery bylo naprosto jedinečné.(28.12.2016)

"Princip demokratické odpovědnosti si občas žádá příležitostné lidské oběti." Tak tentokrát i ministerský řidič ví víc než ministr a to už je na pováženou. Ovšem rozbor výborů a rad je dokonalý a já bych se rád stal předsedou Rady pro výkup brambor, neboť pojídáním této komodity jsem se stal velkým odborníkem. Ovšem nejvíc mě pobavilo brilantní zkorumpování bankéře Glazebrooka, odboráře Morgana a bojovníka proti korupci Weisela, při kterém ministr se svým tajemníkem poprvé táhli za stejný konec demagogického lana.(28.12.2016)

"Dobrý projev není ten, kdy můžeme dokázat, že ministr mluví pravdu, nýbrž ten, kdy nelze dokázat, že lže." Souboje státní správy s ministrem, občasné ladění společných lží a cynická kritika EU, v tom je největší síla druhé série. Zejména Otázka loajality a Ďábelské nástrahy jsou naprosto dokonalé epizody, při kterých jsem zatoužil stát se oddaným státním úředníkem. Nejlépe bruselským.(19.4.2017)

"Jak máme zodpovědně vládnout, když poslanci všechno vědí?" To by nemělo být ty interpelace a podobné nesmysly. To by se taky někdo mohl ptát, proč v nemocnici s pěti sty ouřady není ani jeden doktor nebo pacient. V tomto případě jsem jednoznačně na straně státní správy, protože úředníci evidentně odvádějí takové množství práce, že by je přitom pacienti určitě rušili. To musí pochopit i ministr, ale musí se mu to řádně vysvětlit a mě hrozně baví sledovat obhajování neobhajitelného.(21.1.2017)

"Zvyšování platu zabránit nemůžu, ani jejich povyšování, nepíšu jejich hodnocení, ale vyznamenání jim odepřít můžu." Ministerský nápad z Bernardovy hlavy měl určitý potenciál, ale když se mu do cesty připletl titul čestný doktor práv, tak to trošku ztratilo na údernosti.(21.1.2017)

"Svoboda britského lidu má větší hodnotu než život pár ministrů." S tím lze jedině souhlasit, tedy pokud je to míněno jaksi obecně, že Jime. Pokud by se jednalo o tvůj život, tak tady je v ohrožení demokracie, protože lidé si tě zvolili, takže mají právo na to, abys jim vládnul. To dá rozum. Mě tedy tento klasický ministerský obrat hodně pobavil, stejně jako brilantní rozbor způsobů zavraždění, vlezlá ochranka, píďalkovité uhýbání před otázkami novináře a vynikající byl taky způsob, jak nechat zmizet petici - založení je bezpečnější než její zničení.(10.2.2017)

"Nežádáte mě, doufám, o statečné rozhodnutí?" Ministři sice jsou stateční, ale taky musí umět zinscenovat náhodu, krýt si záda úniky informací a hlavně znát rozdíl mezi ututláním a nezveřejněním. Mne tedy hodně potěšilo, že Přátelé Země byli nazváni fanatiky a hlavně jsem se konečně dozvěděl, že Řečtině nemá ablativ. To je to důležité a nikoli to, že by se mohl zachránit podnik, zajistila by se lidem práce a ještě by na tom stát vydělal. Politika je prostě nádherná činnost prováděná pro blaho lidu. Tedy vlastně pro preference strany, ale kdo by to rozlišoval.(18.3.2017)

"Já nejsem jako vy, Humphrey. Já jsem pro Evropu, ale jsem proti Bruselu." Já jsem taky proti Bruselu a díky bruselským byrokratům jsem už i proti Evropě. Jen jsem trošku v šoku z toho, jak sir Humphrey již v roce 1981 dokázal brilantně popsat bruselského úředníka, nefungování Evropské unie i sobecké důvody vstupu různých zemí do EU. To byl naprostý vrchol cynismu a tomu já rozumím.(19.4.2017)

"Noviny Sun si výslovně přály, aby si Vás mohly s osly vyfotit." Je skvělé, když to ministr myslí dobře, ale podepsal ten oddíl 7, pododdíl 13, což je rozhodně víc než zákon. Tady to proradný tajemník sir Humphrey zkrátka zahrál dokonale, takže se z ministrových "nevhodných" rozhodnutí brzy staly jen dočasné nezdary státní správy. Tak to má být a dementní sir Desmond Glazebrook tomu dodal tu správnou finančnickou šťávu. Já jsem prostě rád za zjištění, že finančníci si s našimi penězi hrají nezatíženi odborným vzděláním.(19.4.2017)

"Kdo chce tajnost uchovati, musí v tajnosti skrýti, že vůbec vlastní tajnost k uchování." Zakončení druhé série je vrcholem politických hrátek. Tady se totiž skvěle obhajuje neobhajitelné, mlží se témata, žongluje se s čísly a na všechno existuje pět druhů standardních výmluv. A mně se hrozně líbí ve světě, kde jsou důležitá stanoviska a nikoli fakta a kde i ministr může jednou za čas porazit státní zprávu.(19.4.2017)

"Nevěř ničemu, co nebylo úředně popřeno." Já tomu nevěřím, já se bavím. A 3. série je rozhodně tou nejzábavnější z ministerského souboje se státní správou. Jednotlivé epizody jsou prostě vynikající a kousky typu Kultura má zelenou či Morální rozměr považuju za jedny z vrcholů politického sitcomu.(15.6.2017)

"Konat rychle trvá déle, konat levněji se prodraží a konat v tajnosti je demokratičtější." Já tedy v principu souhlasím s tím, že sir Humpherey je loajální státní úředník, jen tedy s výjimkou sira Humphreye, protože to je sketa. Ovšem práva žen na manažérské posty ve státní správě hájí s takovým nasazením, že mě celá ta jejich úřednická sebranka naprosto dostala. Jinak ovšem souhlasím s tím, že na práci spočívající v nesmyslném přesouvání papírů z jedné hromádky na jinou hromádku jsou ženy naprosto nepoužitelné.(11.6.2017)

"Ministr se dvěma nápady? Nevím, kdy jsme naposledy takového měli." Sir Humphrey zase jednou rozehrál ďábelskou hru a tak buďme šťastni, že byrokracie dostala nový impuls ke svému růstu. Zejména jeho taktické zúčtování s BBC bylo dokonalé a jelikož jsem toho byl svědkem, tak mohu potvrdit, že nepřichází v úvahu, aby BBC ustoupila nátlaku vlády.(14.6.2017)

"Vždyť já nejsem školený právník, jinak bych tam nestál v čele právního oddělení." Vítězství ministra sice stálo daňové poplatníky 40 milionů liber, ale kdo by hleděl na drobné, když je možnost dostat na kolena sira Humphreye. Mě tedy hodně zaujala panika, kterou způsobil ministr tím, že bez dovolení odešel na obhlídku úřadu a také zveřejnění stále platného pravidla o tom, že sociální problémy narůstají tak, aby zaměstnali celkový počet pracovníků vyčleněných na jejich řešení. Nicméně se shodneme na tom, že administrativa trvá věčně a tak je zázrak, že nejefektivnější obvod v zemi Jižní Derbyshire nebyl za svou schopnost potrestán. Skvělé.(14.6.2017)

"Dospívám kvapem k závěru, Bernarde, že ministr obdržel už mnohem víc naléhavých zpráv, než kolik stačí vstřebat." Každá záležitost jistě má morální rozměr, ale kontrakt v Kumránu je výjimkou. Je totiž křišťálově čistý, neboť všichni odpovědní činitelé svůj úplatek dostali. Já jsem se přitom královsky bavil, ocenil jsem delegaci osekanou na kost, pochopil nutnost sepsání závěrečného komuniké již před setkáním a užil si zametení se slídivou novinářkou. Nyní mne však omluvte, neboť do Komunikačního centra za mnou právě dorazil tvrdý chlapík z Tennessee - Jack Daniels.(14.6.2017)

"Každé ministerstvo je kontrolováno lidmi, které by mělo kontrolovat." Pokud je třeba vyvinout spoustu činnosti a nemít přitom žádný výsledek, tak na to je ministr Hacker ten pravý. Ale nesmí se to dozvědět sir Humphrey a zejména tisk, protože to by se musela ustanovit vyšetřovací komise a ... zase by se nic nevyšetřilo. Jak by to bylo milé a zábavné, kdyby to nebyla pravda.(14.6.2017)

"Když budu chtít vědět, co mi teď řeknete, nebudu váhat splnit svoji povinnost a poskytnu si všechny informace." Tak nám zase jednou morální mrtvoly dokázaly, že mají doktorát z intrik a vrcholem všeho bylo geniální Rhodéské řešení - sdělit informace tak, aby je premiér nepochopil. Vždyť ti teroristé vlastně podporují britský zahraniční obchod a zaměstnanost, tak ať si občas něco vyhodí do vzduchu. Tomu rozumím, vždyť jsem taky cynik, ale na sira Humphreye v tomto ohledu rozhodně nemám.(15.6.2017)

"Subvence jsou pro umění. Pro kulturu. Ty nelze rozhazovat na to, co by si lidi přáli." V souboji kultury s fotbalem jsem vždy na straně sportu, ale Humphreyho obranu umění jsem dokázal ocenit. A taky mě dost bavilo Bernardovo vysvětlování novely směrnic, při kterém jsem se ztratil někde uprostřed revokace směrnice č. 7 k dodatku ke směrnicím z roku 1954. Přes veškeré své zmatení jsem však dokázal zachytit ministrovu brilantní koncovku, při které vybruslil z neřešitelné situace tak jedinečně, že si to povýšení na patrona umění snad i zasloužil.(15.6.2017)

"Pro spisy MI5 o ministrech byste si měl poslat vždycky, když máte chuť se od srdce zasmát." Kompromisní kandidát na premiéra - tvárný, pružný, oblíbený, bez pevných názorů, bez chytrých nápadů, intelektuálně nezatížený, bez ambicí cokoli měnit, odborně směrovatelný ... tak to je jedině ctihodný Jim Hacker. Ten je totiž schopen srdnatě bránit emulgované potrubí s vysokým obsahem tuku, dříve zvané párek, před bruselskými byrokraty. A takového premiéra si Británie zaslouží a státní správa přeje. Je to zkrátka skvělé, ale hodinovka je na sitcom už trošku moc.(15.6.2017)