
Série(3) / Epizody(22)
Obsahy(1)
Rozdílem téměř dva a půl tisíce hlasů zvítězil James George Hacker ve svém volebním obvodu nad svými soupeři. O tom, že se stane ministrem nové vlády, by již nemělo být nejmenších pochyb. A ve hře je tolik zajímavých postů: místní hospodářství, zahraničí, zdravotnictví, energetika... Jim by si klidně troufl na všechny, spokojil by se i s tím nejméně významným. Jenomže kampaň na předáka strany vedl proti nynějšímu premiérovi, proto má takový nepříjemný pocit, že se mu tenhle jeho minulý postoj tak trochu vymstí. A zdá se, že ho jeho neblahé tušení nezklamalo. Jedno ministerstvo po druhém padá do klína některému jeho stranickému kolegovi a on pořád nic. Marně se vrhá ke každému telefonu, premiér nevolá. Co ještě zbývá? A zbývá vůbec něco? Ale ano, samozřejmě! Ministerstvo pro administrativní záležitosti! Co na tom, že je škodolibí televizní komentátoři označují za cosi na způsob politického hřbitova! Ministerstvo to je a Jim je odhodlán udělat na něm kus práce...
Sitcom "Jistě, pane ministře" vznikl v BBC již před dvaceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes. Mnohé ty zákulisní pletichy, intriky a maléry jeho hrdinů nám budou připadat důvěrně známé a bude se nám zdát, že autoři museli čerpat inspiraci někde úplně jinde, než za kanálem La Manche. "Jistě, pane ministře" má 22 dílů, volně na ně navazuje šestnáctidílné pokračování s názvem "Jistě, pane premiére"...
Ministra a posléze premiéra Jima Hackera ztělesnil Paul Eddington (1927-1995), jemuž tato role přinesla mimořádnou popularitu a oblibu nejen u prostých diváků, ale i u těch, jež svým výkonem parodoval. Margaret Thatcherová mu za ni např. udělila Řád Kommandera Britského impéria. (oficiální text distributora)
(více)Recenze (428)
"Jistě, pane ministře" není vůbec špatný sitcom, jeho téma i zpracování je hodně nadčasové, bohužel z mého pohledu je to vtipné tak, abych se zasmála opravdu jen málokdy. Spíš než vtipné bych to bohužel nazvala slovem "pravdivé". Často si říkám, že tohle se jim povedlo, že tohle bylo dobré, nebo jo, tohle se fakt asi doopravdy děje, ale na smích to opravdu není. Navíc při některých slabších dílech jsem pak už měla i trochu tendenci usínat, takže pro mě fajn jako večerní ukolébavka, ty lepší díly i něco víc, celkově za takových nějakých 60%... ()
Nerad bych tomuto seriálku říkal sitcom. Přestože je to postaveno na humorných situacích, Monty Pythonům taky neříkáme sitcom. Toto je parodická satira plná ironie a sarkasmu nad politiky a jejich chováním vůbec. A za největší ironii a sarkasmus já považuju, že Eddington za to dostal od premiérky řád. ()
Dobromyslný naiva Paul Eddington dostává na starost úplně zbytečné ministerstvo pro administrativu a neuvědomuje si, že je jen loutkou, za jejíž nitky tahá mazaný tajemník Nigel Hawthorne. Ten s otcovskou shovívavostí pohlíží na ministrovu snahu něco změnit a s rafinovaností protřelého diplomata ho vždycky odcvrnkne o krok zpátky před startovní čáru. Roztomilé, zábavné, absurdní a pravdivé. 80 % ()
Neuvěřitelně výstižný a popisný sitcom. Geniální a neskutečně trefný. Je jasné, že je humor postaven na zřejmé paušalizaci, ale podobně jako třeba americký film Vrtěti psem postihuje tenhle britský satirický sitcom něco hlubšího, co naplňuje rámec naší běžné zkušenosti. Esence toho, co denně slýcháme a vidíme v televizním zpravodajství a čteme v novinách, totiž dává každému z nás zakusit pocit, že scénáře tohoto sitcomu jsou psané tak, že míra jejich autenticity splývá s vnímáním naší politické reality. I u nás vstupují do politiky především lidé typu Sira Humphrey Applebyho, pro něž je politika hlavně výtah k moci, zkušení rutinéři, jejichž slovník je tak trefně parodován tímhle seriálem. Bezpáteřnost, nadutost, kariérismus, byrokratismus, pokrytectví spolu s vysokou inteligencí a rétorickými schopnostmi ... to jsou sitcomové postavy z masa a krve... Velmi, velmi vtipné, v podtextu a skutečných konotacích však hodně trpké... Tihle lidé za nás rozhodují a ovlivňují nás:-( 100% ()
Ač mi dalo práci rozhodnout se zda-li se na to podívám nebo ne, nakonec jsem risknul a naprosto oněměl tím jak Jim Hacker, Bernard nebo Sir Humphrey hláškujou a to natáčení si naprosto užívají. Co epizoda to satira na vládu, která se nezměnila od té doby do dnes a je stále stejná. Mimo to jsem měl rád toho, no, pana Majzla, teda Hajzla....no vlastně Wajzla :-D Britcom je to nejlepší co se na světě mohlo urodit a tento seriál ho nezničitelně zastupuje a nadále zastupovat bude po boku takových hvězd jako je Černá zmije nebo Červený trpaslík. Jediné co mohu dodat je: Jistě, pane ministře (98%) ()
Galerie (16)
Zajímavosti (23)
- Jim Hacker (Paul Eddington) nastupuje hned na začátku dílu do auta a jede se svým šoférem. Během cesty však šofér vůbec netočí volantem. Viditelně drží ruce na volantu ve stejné pozici i v okamžiku, kdy auto zatáčí. (Hopkins)
- Pouze tři epizody nekončí větou: "Jistě, pane ministře". Epizoda Úsporný program, epizoda Konečné rozhodnutí a epizoda Právo na informace. (vangobseck)
- Britský filmový institut označil seriál za jeden z nejlepších televizních programů všech dob. V roce 2004 obsadil seriál šesté místo v národní anketě televize BBC o nejlepší britský sitcom. (HellFire)
Reklama