Politici se mění, státní správa zůstává. Je to satira, anebo řada dokumentárních filmů? Škoda jen, že "Jistě, pane ministře" a "Jistě, pane premiére" nebylo následováno další sérií třeba pod názvem "Jistě, pane eurokomisaři." Vidět Jima Hackera a sira Humphreyho v prostředí bruselského byrokratického euromolocha by muselo být k popukání.(27.5.2009)

Neskutečné ! Politická satira, která míří na impotenci britské veřejné správy a politické scény. Stejně jako Václav Moravec, i já se nechám rád inspirovat . Příručka pro politiky, kteří pod těmi svými naučenými floskulemi skrývají bezobsažné a prázdné fráze. Abych nezapomněl, charakteristika poměrů v Evropském společenství (EU) v díle 2x05 nemá chybu, především s příhlednutím k aktuálnímu britskému postoji v otázce prohloubení evropské integrace a hospodářské spolupráce. Přesné a trefné. 1. série 80 %, 2. série: 85%, Nejoblíbenější postavy: Sir Humphrey Appleby(7.1.2012)

Absurdní situace dovedené do předvídatelného konce: pletichář Humphrey prosadí svou, Jim je rád, že ho někdo vytáhnul z té kaše, do které se zase dostal, když měl ambice stát se nejoblíbenějším politikem roku, a chudák Bernard zase netuší, která bije. Dělat si šprťouchlata ze státní správy potěší snad každého, kdo kdy něco vyřizoval na úřadě (takže každého). Pro mě totální návyk, který v nepravidelných intervalech vyžaduje opáčko. Tak nějak pokaždé zjistím, že mi minule něco uteklo, nebo se přinejmenším znovu zařehtám nad stále aktuálními hláškami. Nesmrtelné! PS: Až si půjdete vyměnit občanku a baba za přepážkou na vás bude protivná, vzpomeňte se, že hovno padá dolů!(26.1.2010)

Možná je hodnocení po dvanáctém díle trochu brzké, ale vem to čert. Konečně mohu rozebrat i další legendu britských sitcomů. Skvělá satira na britskou vládu, nebo chcete-li trochu obecnější pojem, politiku. Když už používám ten přívlastek "britskou", už po tom krátkém čase mohu říct, že to až tak neplatí. Spousta hlášek a situací mě několikrát donutilo si vzpomenout, že i v našem malém státě to tak chodí a že je vlastně jedno, z jaké země pocházíme, všude je to nejspíš v této problematice stejné. I ten pomocník (jak on se jen jmenuje? Majzl... vlastně Hajzl... ne, Wajzl), který ale nejednou de facto rozhoduje, je internacionálním prvkem. Když jsem tak vzpomněl tu dnešní dobu, musím pochopitelně dodat, že dílko překypuje i nadčasovostí, což už je jen krůček k statusu "geniální". Zpět k té internacionalitě - když pronesl Nigel Hawthorne v druhém díle ze svých úst, že Skotsko je malá skrvnka nad Londýnem, vzpomněl jsem si hned na řevnivost mezi Pražáky a námi Brňáky. Zajímavé. Nemohlo mi také uniknout, že zde je asi největší koncentrace pověstné britské suchosti. Po nějakém čase musím opět pochválit český dabing s kralujícím Viktorem Preissem, je vidět, že to o zkaženém českém znění u britcomů bývá většinou pověra. Ale i když se mi seriál zatím velmi zamlouvá, do oblíbených si ho zřejmě nedám, na to tu jsou jiné skvosty - Hotýlek či Černá zmije.(23.3.2009)

Kultovní seriál vznikl díky Antony Jayovi a Jonathanu Lynnovi, kteří prostředí vysoké politiky důvěrně znali a na scénáři pracovali s pomocí Johna Cleese z Monty Pythonů v druhé polovině 70. let. Pilotní díl seriálu byl přijat s velkým ohlasem, a tak v roce 1979 bylo natočeno 21 epizod, které byly odvysílány na BBC o rok později - a diváci šli do kolen. Seriál se úžasně líbil i premiérce Thatcherové, která u něj dokázala strávit celé hodiny. Pro toho, kdo se chce něco dozvědět o politice, nemá smysl pročítat politologické příručky nebo poslouchat nudné narcistní projevy politiků v televizi, ale je nejlepší shlédnout pár dílů tohohle geniálního seriálu a hned pochopí, jak to v politice chodí. Díky geniálnímu obsazení měl seriál úspěch po celém světě. Za svůj majstrštyk byli Paul Eddington jako představitel slabošského a důvěřivého Hackera a Nigel Hawthorne jako vychytralý manipulátor Appleby oceněni řádem CBE a Antony Jay byl povýšen do šlechtického stavu. Jediný, komu se kupodivu seriál nelíbil, byla britská státní správa, která tohle dílko označila za podlé a přeceněné. Sbírka cen a nejrůznějších vyznamenání, kterou získali tvůrci, by zabrala mnoho místa a o jednotlivých zápletkách a dialozích by se dalo dlouho diskutovat. Pro mě neodolatelná záležitost. Stoprocentní hodnocení.(18.10.2007)

• - Margaret Thatcherová byla tak velkým fanouškem seriálu, že dokonce napsala scénář ke krátkému cca čtyřminutovému skeči. V něm hrála roli předsedkyně vlády, Paul Eddington ministra pro administrativní záležitosti a Nigel Hawthorne stálého tajemníka tohoto ministerstva. Skeč byl sehrán při příležitosti National Viewers and Listeners Awards 20. ledna 1984 a jeho obsahem je požadavek premiérky na zrušení všech ekonomů. Také povolila natáčení posledních dvou řad přímo ve svém sídle v Downing Street. (GordonCZ)

• - Britský filmový institut seriál vyhlásil jako jeden z nejlepších televizních programů všech dob. V roce 2004 obsadil seriál šesté místo v národní anketě o nejlepší britský sitcom. (HellFire)

• - Pouze tři epizody nekončí větou: "Jistě, pane ministře, " a to 3. epizoda 1. série s názvem „Úsporný program“, 4. epizoda 1. série s názvem „Konečné rozhodnutí“ a 6. epizoda 1. série nesoucí název „Právo na informace“. (vangobseck)