Reklama

Reklama

Série(3) / Epizody(22)

Obsahy(1)

Rozdílem téměř dva a půl tisíce hlasů zvítězil James George Hacker ve svém volebním obvodu nad svými soupeři. O tom, že se stane ministrem nové vlády, by již nemělo být nejmenších pochyb. A ve hře je tolik zajímavých postů: místní hospodářství, zahraničí, zdravotnictví, energetika... Jim by si klidně troufl na všechny, spokojil by se i s tím nejméně významným. Jenomže kampaň na předáka strany vedl proti nynějšímu premiérovi, proto má takový nepříjemný pocit, že se mu tenhle jeho minulý postoj tak trochu vymstí. A zdá se, že ho jeho neblahé tušení nezklamalo. Jedno ministerstvo po druhém padá do klína některému jeho stranickému kolegovi a on pořád nic. Marně se vrhá ke každému telefonu, premiér nevolá. Co ještě zbývá? A zbývá vůbec něco? Ale ano, samozřejmě! Ministerstvo pro administrativní záležitosti! Co na tom, že je škodolibí televizní komentátoři označují za cosi na způsob politického hřbitova! Ministerstvo to je a Jim je odhodlán udělat na něm kus práce...

Sitcom "Jistě, pane ministře" vznikl v BBC již před dvaceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes. Mnohé ty zákulisní pletichy, intriky a maléry jeho hrdinů nám budou připadat důvěrně známé a bude se nám zdát, že autoři museli čerpat inspiraci někde úplně jinde, než za kanálem La Manche. "Jistě, pane ministře" má 22 dílů, volně na ně navazuje šestnáctidílné pokračování s názvem "Jistě, pane premiére"...

Ministra a posléze premiéra Jima Hackera ztělesnil Paul Eddington (1927-1995), jemuž tato role přinesla mimořádnou popularitu a oblibu nejen u prostých diváků, ale i u těch, jež svým výkonem parodoval. Margaret Thatcherová mu za ni např. udělila Řád Kommandera Britského impéria. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (429)

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Na tomhle seriálu je hodně vidět, že autoři (Antony Jay a Jonathan Lynn) prostředí britské státní správy znali naprosto přesně. Ovšem takhle fantasticky vtipně vám politiku jen tak někdo nepodá. Nejlepší postavou pro mne je jednoznačně Sir Humprey Appleby, stálý tajemník ministerstva pro administrativní záležitosti. Monenty, kdy mírně natvrdlému Hackerovi vysvětluje fungování nějakého obzvlášť zapeklitého mechanismu, jsou absolutní skvosty. Musím pochválit vynikající český dabing, který se směle vyrovnává originálu. Pokud se vám seriál líbil, mohlo by vás zaujmout, že: v češtině vyšly celkem čtyři knihy napsané dvojicí Jay a Lynn, kde je dění popsáno deníkovou formou, což dává fórkům úplně nový rozměr - stejnou situaci totiž popisuje úplně jinak naivní Hacker, protřelý Appleby a mladý Bernard. Zajímavé je i divadelní zpracování Na Vinohradech. V hlavních rolích Preiss a Němec. Taky povedená záležitost, byť kvalit seriálu IMHO nedosahuje. Na závěr má oblíbená citace Sira Humpreyho: "Ten, kdo chce zachovat tajemství, musí zachovat tajemství, že má tajemství k zachování." ()

blitzer 

všechny recenze uživatele

Vynikající ukázka ekonomické teorie byrokracie v praxi. Nejvíc mě dostala asi debata o Evropské unii (ES): – Tady se hraje hra, v níž jde o národní zájmy jako vždycky. Proč myslíte, že tam jsme my? – Pro posílení bratrství svobodných západních národů! – Ale… proto, abychom oblafli Francouze tím, že je rozhádáme s Němci. – Tak proč do toho šli Francouzi? – Aby ochránili své neschopné farmáře před jejich konkurencí. – Což neplatí o Němcích. – Ne, ti tam šli, aby se očistili od genocidy a byli přijati zpět mezi lidskou rasu. Po 30 letech stále nadmíru aktuální :-) ()

Reklama

Galadriel 

všechny recenze uživatele

"Jistě, pane ministře" není vůbec špatný sitcom, jeho téma i zpracování je hodně nadčasové, bohužel z mého pohledu je to vtipné tak, abych se zasmála opravdu jen málokdy. Spíš než vtipné bych to bohužel nazvala slovem "pravdivé". Často si říkám, že tohle se jim povedlo, že tohle bylo dobré, nebo jo, tohle se fakt asi doopravdy děje, ale na smích to opravdu není. Navíc při některých slabších dílech jsem pak už měla i trochu tendenci usínat, takže pro mě fajn jako večerní ukolébavka, ty lepší díly i něco víc, celkově za takových nějakých 60%... ()

HellFire 

všechny recenze uživatele

Po 1. sérii tři hvězdičky. Pánové jsou sympatičtí a na seriál s politickou tématikou to opravdu není nejhorší. Co mi ale vadí je fakt, že všechny epizody se odehrávají na jedno brdo. Pan ministr vždy vehementně prosazuje nějakou změnu, načež na konci zjistí, že tato změna by vedla k takovým a takovým událostem, které by byly pro politiku nepříhodné, takže se své změny vždy vzdá. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

"Zrušili nám noční směny. Ňákej vůl už zase spustil úspornej program." Inteligentní humor? Kde hledat jinde, než ve Spojeném Království. Suché dialogy v kombinaci s perfektní charakteristikou politické sféry. Nevím, jestli mě má těšit, nebo si mám zoufat nad tím, že se britská politická realita od té naší zas tak neliší. Co se herců týče, připojuji se ke Geminimu a vzdávám čest památce Nigela Hawthorna, ale co by byl sir Humphrey bez svého ministra Paula Eddingtona a samozřejmě co by byl ministr bez osobního tajemníka Dereka Fowldse (třeba by odjel na jinou večeři nebo by viděl materiály, které jsme nechtěli, aby viděl). Stejně tak skládám hold našim skvělým hercům dabérům pánům Němcovi, Preissovi a Vaculíkovi. Pozn 1: Epizoda tuším 20 velmi jasně vysvětluje, proč je Humphrey takový, jaký je. "Kdybych vždy věřil ve vládní politiku, byl bych nadšeným zastáncem privatizace i znárodňování..." Pozn 2: autorem titulkových kreseb je Gerald Scarfe, tvůrce animovaných částí Pink Floyd: The Wall. Takže vám přeju úspěšné a veselé "namočení do morálního rozměru." A teď mě omluvte, mám naléhavý vzkaz v komunikačním centru... ()

Galerie (16)

Zajímavosti (23)

  • Sir Humphrey Appleby (Nigel Hawthorne) i ministrův osobní tajemník Bernard Woolley (Derek Fowlds) jsou ženatí. Manželka prvně jmenovaného se objeví pouze v epizodě Konečné rozhodnutí, kde leží vedle Humphreyho během nočního telefonátu s ministrem. Bernardova žena se neobjeví ani jednou, ale v epizodě Klíč Bernard prohlásí, že nedává klíč od vlastního domu svojí tchýni. (#47)
  • Karikatury hlavních postav v úvodní znělce seriálu kreslil známí anglický karikaturista Gerald Scarfe. Derek Fowlds (Bernard) chtěl kresby odkoupit, ale jejich cena byla příliš vysoká. (mcleod)

Související novinky

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005

Říct že od doby kdy legendární, kultovní, unikátní, nedostižná, brilantní a hlavně extravagantní skupina britských komiků (a jednoho, stejnými superlativy popsatelného, amerického výtvarníka)… (více)

Reklama

Reklama