Černý jestřáb sestřelen

• USA Black Hawk Down (více)

V roce 1993 zahajuje OSN v návaznosti na tamní občanskou válku vojenskou operaci v Somálsku. Místní diktátor Mohamed Farrah Aidid vyhlašuje jednotkám OSN válku a snaží se podrobit zbytek obyvatelstva tím, že blokuje dodávky potravin OSN. Plánem Spojenců je zajmout Aididovy klíčové muže Eldida a Qeybdiida při jejich schůzce v Mogadišu a tím se přiblížit jeho zadržení. Je tedy připravena mise, při které mají být tito dva muži vojáky zadrženi. Zásahu se mají účastnit jak zkušení vojáci, tak nováčci, které čeká jejich první mise. Když po zahájení začínají vrtulníky nalétávat nad cílový objekt, somálští radikálové se začnou mobilizovat a spustí kulometnou palbu. Poté, co jeden z vojínů z vrtulníku vypadne, začne krvavá přestřelka v ulicích města. Jeden z vrtulníků Black Hawk je sestřelen protipancéřovou střelou. Oba jeho piloti jsou mrtví a cílem velení OSN je svolat všechny jednotky u sestřeleného vrtulníku. Bitva v ulicích však probíhá několik hodin a vyžádá si i několik dalších obětí na straně jednotek OSN. Jeden z dalších vrtulníků CWO, pilotovaný Michaelem Durantem, je rovněž sestřelený protipancéřovou střelou. Durant je zajat místním obyvatelstvem, které jej chce využít jako rukojmí k vyjednávání... (TV Prima)

anli

Ridley Scott nas proste vzdycky dostane,priznejme si to!!!Tentokrat syrova,husta a impozantne natocena valecna podivana podle skutecne udalosti.Brilantni a precizni Scott ukazuje co umi,jak umi budovat atmosferu,strach a jak ukazat valku divakovi.Jak umi zachazet se strihem a kamerou je az dechberouci!!!!Jasnych 90%. ()

tnp101

Nemám sice z čeho soudit a v jistých částech očividně mírně přetažené za vlasy, pro mě však čistě v akčních scénách tak realisticky působící obrázky, že si člověk připadá, jako kdyby sledoval dokument s autentickými záběry. Bohužel jsem se i přes neutuchající akci jednou za čas setkal s méně záživnými sekvencemi, což však bohatě vynahrazuje mistrovská práce s kamerou, střihem, zvukem, hudbou a podobně, stejně jako luxusní obsazení, přestože dialogy nepatří mezi něco světoborného. Pro nějaké srdcervoucí herecké výkony a výraznější emoce tu zkrátka není místo. Je to film na efekt, jenž zdárně ukazuje, jak je válka odporná. 80% RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Film jako stvořený pro vysokodefiniční formát, který se na disku nachází v základní 144 minutové verzi, disponuje obrazovým přepisem prezentovaným v kino-formátu 2,40:1. Snímek využívá různorodých barevných filtrů, posuzovat barvy podle míry realičnosti je tudíž zbytečné. Stačí říci, že z uměleckého hlediska na nich není žádný problém a s jejich podáním si naprosto bezproblémově poradí i samotný přepis. Barevná paleta nepůsobí úplně nejčistěji a černá je v kombinaci s vysokým kontrastem temná jako uhel. Ostrost není v žádném případě maximální, díky vysokému množství zrna a nadměrného množství detailů je však výsledek velice uspokojivý. Přepis jednoduše nelze označit za referenční materiál, jelikož film jako takový (resp. tvůrčí záměr) se o to nesnaží. Přesto se jedná o velice kvalitní obrazový zážitek, což platí i v případě všemi opěvovaného zvuku. Oscarový zvuk a bezztrátová LPCM 5.1 originální stopa - dál není moc co dodávat. Tisíce vystřelených kulek, výbuchů, přeletů vrtulníků, řvoucích lidí ... detailnost stopy je výtečná. Hloubky jsou čisté a efektivní, celkově však ne maximálně agresivní. O značné prostorovosti nemusí být řeč a mluvené slovo je čisté a průměrně hlasité. Stopa se sice nedá srovnávat s tím nejkvalitnějším u moderních filmů, které jsou už přece jenom zase trochu dál, ale i tak se řadí mezi nadmíru kvalitní počiny a vaší domácí reprosoustavu prověří naplno. Česká stopa se na disku nenachází, musíte si tedy vystačit s českými titulky a pro doplnění, anglický zvuk si můžete pustit ještě v zastaralém DD 5.1, což stejnak nejspíš nikdo nevyužije. Výčet bonusových materiálů započneme trojicí audio komentářů. Konkrétně autora knihy spolu s člověkem, co napsal scénář k filmu, ve druhém případě režiséra a producenta a ve třetím pak několika veteránů, kteří konflikt, co film popisuje, na vlastní kůži zažili. Všechny komentáře se navzájem doplňují, přičemž první dva se kromě zákulisních informací hojně zabývají převodem knihy na plátno, stejně jako skutečných událostí do knihy, druhý především technickými detaily o produkci a veteráni ve třetí stopě často posuzují, do jaké míry autentičnosti jsou dané scény vyobrazeny. Následuje poslední, ale mohutný, 2,5 hodinový „making of…“. Jak se jistě dá při pohledu na stopáž tušit, poskytne naprosto vyčerpávající pohled na kompletní proces, od realizace knižní předlohy, po realizaci filmu a to od pre po post-produkci. Není však naprosto dokonalý. Přestože se toho moc neopakuje, neustálé omílání desítek, ve výsledku takřka totožných, variací na jedno a to samé téma člověka přestane po krátké době bavit. Hodně extrémní mi přišel i pohled na přípravu/výcvik herců, kde kupříkladu víceméně 10 minut posloucháte přísahu a podobných nekončících zbytečností je tu nespočet. Je to opravdu kvalitní a na informace velmi bohatý film o filmu, který však nejspíš několikrát přeskočíte dopředu, což není díky rozdělení do několika kapitol problém. Bonusy naneštěstí nejsou vybaveny českými titulky, anglické však nechybí a co se týče rozlišení, „making of…“ je prezentován v SD. Jedná se o kvalitní titul, který za současnou cenu pohybující se kolem tří stovek představuje výhodnou koupi, nečekejte však naprosté zázraky, „jen“ kvalitní titul. Lepších 70%. () (méně) (více)

tomxxx

Nesmírně akční film s dokonalým střihem. Docela zajímavé bylo vidět některé velké hollywoodské hvězdy, které se ve filmu jen mihly a divák je přitom očekával ve větší akci. ()

lennyd

3. řijna 1993, Mogadišo. Elitní bojová jednotka USA se vydává na speciální misi, jejíž cílem je unést několik vysoce postavených poradců somálské armády, a tím potlačit vliv somálského prezidenta Aidida. Rychlá akce "šup sem a honem pryč" se ale změní na krvavou přestřelku, kdy musí vojáci bojovat proti mnohonásobné přesile somálských vzbouřenců... Toto je jeden z mých oblíbených (a možná ten vůbec nejoblíbenější) válečný film vůbec. Za prvé - přece jen to není "historické drama z druhé světové", použité vojenské vybavení je tak nějak současné. Za druhé - výborné herecké obsazení - těžko kohokoliv jmenovat - snad jen "krátký" výstup Orlanda Blooma a dokonalý flegmatik Tom Sizemore. Za třetí - naprosto úžasné vizuální a zvukové zpracování i režie - Ridley Scott prostě umí (když chce). Za čtvrté - skvělý soundtrack Hanse Zimmera. Za páté - skvělý polo-happy-end. A pokud bych měl přece jen najít nějakou tu skvrnu na kráse, tak snad jen jediné - jak mohou ku*va v takovéto přestřelce někomu dojít náboje? Na zemi se povaluje stovka padlých z obou stran, a každý s sebou nějakou tu bouchačku měl - stačí se sehnout a jít ne? (Vím, radí se mi skvěle, když jsem v podobné situaci nikdy nebyl)... ()

BoncheR

Myslím že je to veľmi podobné Spielbergovmu Ryanovi. To však neznamená, že je to horšie. Každý vojnový film stojí za to, ak je dobre natočený a NEOSLAVUJE násilie. (( 85% )) ()

noriaki

Black Hawk Down je Ridley Scott v plné síle. Monumentální v celku a vypiplaný v detailech. Trochu mi připomněl The Longest Day, protože se nezaměřuje na jednotlivce, ale na peklo války. Z masy anonymních vojáků občas probleskne známá tvář - pro Toma Hardyho je to mimochodem debut, většinu času ovšem po Mogadišu pobíhají zaměnitelné postavy, rozlišitelné jen volacími znaky. Díky špičkové hudbě, zběsilému tempu a precizní režii atmosféra i tak drží, a během těch dvou a půl hodiny je jen málo času na nudu. Zamrzela mě občasná zmatenost scén a plochost charakterů. ()

Dreaker.24

Asi ten nejlepší příklad toho, když se ve válce něco zvrtne. Po asi 30 minutách začátku na základně, to začne být čistě nabušená akční záležitost, která je epická jak na koukání, tak na poslech. ()

elanius

(44/2023) / Môj problém s väčšinou vojenských filmov je fakt, že od minimálne polky filmu sa mi väčšina scén zlieva do jednej. Strieľa sa o sto šesť a už len vnímam ako sa mení, väčšinou veľmi jemne, exteriér scény. Postupne ubúdajú pešiaci a občas to režisér strihne do veliteľstva. Ešteže sa na to všetko ale nenormálne pozerá, kameraman si tu užil skutočné orgie. Plus to množstvo známych tvárí teda neomrzí. Celkovo mi film ponúkol asi to, čo som s ohľadom na moju záľubu vo vojnových filmoch čakal. Z mojho pohľadu priemerný film, ale tuto je to asi dosť subjektívne. (6/10) ()

Aven

Dobrý válečný film – nedělá z amerických vojáků neomylné a neprůstřelné hrdiny. Ještě kdyby si tak Ridley Scott odpustil ty americké kecy o smyslu pro povinnost na konci filmu. ()

MishKonn

Famózní naturalistický příběh amerických hochů, kteří byli posláni do Mogadishu na půlhodinovou akcičku. Miluju tenhle film. ()

Brandon

Na jestřábovi je patrné typické Scottovo obrovské nasazení a cit pro maximální efekt. Spousta barevných filtrů, adrenalinové záběry, s málem se prostě nespokojí. Všechno musí být na 150%. Vzniká tak hustá válečná atmosféra podtržená hudebním géniem Hansem Zimmerem. ()

Mihail123

Tento film nadnáša nad všetky "normálne" vojnové filmy predovšetkým naturalistická, perfekcionistická a neviem ešte aká réžia Riddleyho Scotta. Vizuálne nadpozemský masaker, ktorý aj napriek svojmu jednotvárnemu mestskému prostrediu dokáže vtiahnuť a vy máte pocit že ste tam. K tomuto všetkému patrí strih a predovšetkým zvukové efekty, ktoré filmu pridávajú potrebnú šťavu. Nemôžem zabudnúť na super (ako inak) hudbu Hansa Zimmera. Americkí vojaci bojujúci za svoju milovanú vlasť ďaleko od domova? Aj napriek tomuto sa trapas v podobe Americkej nadutosti a patriotizmu ako to bolo napríklad v Ryanovi, nekoná. Jednoducho pastva pre oči a uši. ()

swe

Kdo se domníval, že půjde o další z filmů, kdy jednotka amerických „patriotů“ vystřílí nepřátelský tábor bez jediného škrábnutí, musel být vyveden z omylu hned při nástupu vojáků do akce, kdy první těžce raněný vznikl po „obyčejném“ pádu z vrtulníku. Je to syrové a naturalistické. Kulky sviští kolem hlav, za krk padají hžavé patrony a po prašné silnici se válejí vnitřnosti a utřené údy. Tohle je SKUTEČNÁ VÁLKA a není to žádná sranda. Musím se smát vtipálkům, kteří v tomto filmu vidí armádní agitku (kterou pravděpodobně vidí i v reklamě na barbíny), podle mě to má spíš opačný efekt. ()

dANo

Nie som nijak zaťažený na vojnové filmy, ale viem oceniť dobré nápady v nich... A toto je ten prípad, kedy som si po zhliadnutí povedal, že toto bol dobrý nápad, ako využiť nejakú vojnu na zobrazenie nadčasovej problematiky v celkom zaujímavom prostredí. To, že to celé vychádza z reálnych udalostí len umocňuje už aj tak dosť silný zážitok zo sledovania tohto našlapaného akčného thrilleru s vojnovou tématikou. ()

squader

Tento film ve mně zanechal hluboký zážitek ještě druhý den a to se mi často nestává. Naprosto úžasné vykreslení vojenského konfliktu v Somálsku, vztahů mezi vojáky, jejich schopnosti obětovat se pro druhé a pomoci jim v nouzi. Ridley Scott prostě ví jak na to, a proto má můj neutuchající obdiv. Navíc hudba pod taktovkou Hanse Zimmera nemá chybu a ještě více dokreslí atmosféru. ()

sskrblik

Ridley Scott předvádá svůj životní režisérský počin. Opravdu silný zážitek po všech stránkách! Netřeba více dodávat. ()

Andreas83

Nejreálnější pohled na válečný konflikt ve filmu, některé scény se zarývají až pod kůži a to celé doplněné o dobré herecké výkony. Strhující podívaná. ()

harryy

Musím uznať že režisérovi sa podarilo zachytiť v tejto vojnovej dráme hlavne autentičnosť misie vojakov elitných amerických jednotiek,človek má pocit že takto to ozaj mohlo prebiehať aj v detailoch.Vojnový žáner bol vždy jeden z mojich obľúbených Scott ho povýšil na TOP. 100% ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (více)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (více)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (více)