Proč?

Karel Smyczek

Kamera:

Jaroslav Brabec

rigby

Ano, jedná se o výchovný film, ale na tehdejší dobu je velmi kvalitně natočen a autoři se snaží nejen popsat, co se vlastně stalo, ale hlavně jít do hloubky a pátrat po příčinách, ačkoli důvody někdy nejsou právě příjemné. Oproti obdobným výchovným snímkům z osmdesátých let je tento opravdu na úrovni a i dnes má stále co říct. ()

buchannon

Velmi negativní film, který je prosycen alkoholem, sexem a násilím! Ne, že bych nikdy nebyl prosycen některými těmito atributy, dokonce mohu prohlásit, že v mých osmnácti jsem byl jakási velmi velmi odlehčená verze těchto pacholků, ale kdo je bez viny, ať první hodí lahví od piva. Tenhle výtvor jsem kdysi sledoval s jakýmsi zájmem, ale dnes už mi přišel spíš odpudivý aneb po každé kalbě přijde vystřízlivění, tak jako ve filmu. ()

Kozlowski8

Vcelku syrové a drsné představení cesty sparťanských chuligánů vlakem do Banské Bystrice v 80. letech. Nadčasové téma, které (bohužel) pasuje i do současnosti, ale jako film jen průměr. 60%. ()

brasek

Príbeh mal odradiť a poučiť mladých ľudí, že futbalové chuligánstvo je zlé. Z vlastnej skúsenosti viem, že sa stal práve opak. Film u mňa boduje na 100% aj po rokoch. ()

Sunwheel

Dnes už kultová snímka, ktorá ani po rokoch nestráca na téme (nejde teda o obraz doby, ale skôr fenoménu). Celkom autenticky pôsobí aj casting. Záver potvrdzuje, že aj v budúcnosti sa vlastne nič nezmení. Ako veľmi sa inšpirovali skutočnosťou je vlastne jedno. ()

Dvojirakri

Stále aktuální, a přitom přenosné i do jiných míst světa! Výstižné jsou scény kdy chuligáni vypovídají, ukazuje se že sílu mají jen ve stádě, osamocení jsou zbabělí beránci. Což je zase podobné současným tzv. internetovým hrdinům a proruským dezolátům. Nicméně vraťme se ke snímku. Sledujeme jednu z mála negativních rolí ještě mladičkého Martina Dejdara, nejznámější roli nedávno zesnulé Milky Zimkové jako průvodčí, klasického Daniela Landu který už tento svůj výstup nepřekonal a asi nepřekoná, a neskutečně protivnou hloupou držkatou Pavlínu Mourkovou, která se zde nejspíš zaškatulkovala. Hudba Michala Pavlíčka je akorátní. Jediné co mi vadí jsou některé dokumentární vsuvky, třeba ve snímku Srdečný pozdrav ze zeměkoule se povedly víc. S hodnocením jsem díky tomu měl trochu problémy, ale pro maximální počet hvězd jsou herecké výkony, hlavně ale téma a zpracování. ()

PTuranyi

Výborná dramatická sociálna sonda so silnými dokumentárnymi prvkami kladúca množstvo otázok okolo futbalového chuligánstva a asociálneho správania mládeže. Hlavnou otázkou je samozrejme titulná "Proč?". Produkcia je dobrá a skvele prekladá dramatické prvky s dokumentárnymi. Langmajer s Dejdarom sa do filmu skutočne vložili, Landa už taký suverén nie je a u ostatných je úroveň kolísavá. Napriek tomu dohromady tvoria dielo apelujúce na vážnosť témy aj dnes, pretože problém asociálnej mládeže a výtržníctva zo spoločnosti nezmizol. 75% ()

os10

Jo, jak už říkají Chucky s Tsumim, o hlášky zde opravu dnení nouze, na svou dobu povedený film ze "sportovního prostředí", na který se rád podívám i nyní... ()

babuška

Zrovna jsem dokoukal tenhle film, poprvé když jsem ho viděl bylo 16 a dnes je mi o 20 víc ale rozhodně můžu tento snímek označit za nadčasový. Proč ptáte se? Stačí se podívat co se dnes děje na fotbalových stadionech i mimo ně. A co se stím dělá no přece nic. Když se tenhle film podíváte a poslechnete si co říkají o svých fans tehdejší funkcionáři je to k smíchu. Jejich řeči jsou to samé co mají funkcionáři dnes akorát slova jsou jiná, ale kdo s tím něco udělá. Všichni nejspíš čekají na další vlak. ()

Jeer

Film, který působí velmi autenticky (stejně jako Daniel Landa, který zde zřejmě hrál sám sebe) a po jehož shlédnutí na mě padla neuvěřitelně depresivní nálada, zřejmě proto, že si uvědomuji, že film vypovídá o skutečnosti, ve které se spousta lidí chová jako dobytek, nebo spíše jako členové tupého, nemyslícího stáda. Musí se někam zařadit, něco skandovat (je úplně jedno, co), něco zničit, někoho zmlátit či znásilnit. PROČ? Protože to dělají všichni... ()

Trescha

Sparta válí,aneb tohle by slavista neudělal.....V podstatě tomuto snímku nelze vytknout ani ň...Takový fandové prostě byli,jsou a budou...No snad nám na nějaký ten rozbitý vláček přispěje EU.A když ne tak ho zatáhneme společně my daňový poplatníci...No a co? Hlavní je že KURVA FANDIM!!!!:-D Ale to už jinde jsme je to jiný filmeček... Ale tenhle filmek se opravdu vyvedl,sqělé herecké obsazení,místy ponurý ba až depresivní,ovšem prošpikový několika vynikajícími hláškami jo a taky trochu brutal,prostě všechno co tohle téma vyžaduje..Jasných five!!! ()

petricka2

Dobře natočený film, který ukázal, že agrese fanoušků je někdy opravdu velká, a taky to, že to není záložitost jen dnešní doby... ()

POETA.KNO

Myslím si, že k tomuto filmu stačí jen napsat, že na scénáři se podílel Radek John. Film ukazuje chuligánské "fanoušky" Sparty kterak napodobují fandy Liverpoolu. Ikdyž k fandějí má jejich chování daleko :D ()

veere

Kurva! jak jsem mohl zapomenout na tento snímek? CO JE, CO JE, COJE COJE COJE? Asi nejlepší snímek/polodokument o fenoménu fotbalového násilí. Navíc plno kultovních hlášek, a Landa (asi v jediném filmu) fakt valí. KDO VOLÁ?? SPARTA TY PÍ*O! ()

pavont

Publicisticky guru Radek John nam ponuka surovy pohlad na ceske rowdies. A nebyt tej publicistickej vlozky mozno by som dal aj za 5*. Nakoniec by nebola od veci aj nejaka vrazda ako nedavno v turecku ci taliansku. To nieje minulost ale bohuzial realita aj dnes. ()