Za vědcem, doktorem Grantem přiletí milionář John Hammond. Řekne jemu a jeho kolegyni, vědkyni Ellie, že má pronajatý ostrov, kde má biologickou rezidenci, kam by mohli jezdit lidé. Ellie a Grant hledají vykopávky koster dinosaurů, jsou to paleontologové. Hammond potřebuje, aby mu někdo udělal posudek. Chce proto po Ellie a Grantovi, aby schválili, že jeho Jurský park je v pořádku. Hammond by jim za to podporoval jejich vykopávky po dobu tří let. Ellie a Grant nejdříve nechtějí, ale nakonec souhlasí. Neznámý muž mezitím přijde za Dennisem, zaměstnancem Hammonda. Nabídne mu mnoho peníz, pokud mu přinese embrya dinosaurů, ale Hammond se to nesmí nikdy dozvědět. Ellie a Grant s kolegou Ianem, Hammondem a dalšími společníky doletí tryskáčem na ostrov. Když projíždí Jurským parkem, Grant ani Ellie nevěří vlastním očím. Jsou tam živí dinosauři. Lidí se nebojí a žijí ve stádech volně v přírodě v parku. Hammond jim pak všem ukáže, že mají i muzeum. Díky videa jim ukáže, že dinosaury rozmnožili. Vzali komáry, kteří byli zatvrdnutí v pryskyřici z přírody před mnoha lety a zkoumali jejich krev. Někteří v sobě měli krev dinosaurů, jelikož jí vysáli. Vědcům se pak podařilo z D.NA. vytvořit dinosaury, jelikož k tomu použili i žabí D.N.A. Následně pak dinosaury rozmnožili. Vědci pak Grantovi oznámí, že volně se dinosauři nerozmnožují, jelikož mají jen samice a řídí jejich chromozomy. Jsou nebezpeční, ale v parku jsou udělaná opatření a mají elektrický plot. Kolegové Granta však budování parku neschvalují. I samotnému Grantovi dochází, že spojování lidí a dinosaurů může být nebezpečné. Hammonda pak přijedou navštívit vnoučata, děti Tim a Lex. Hammondovi je oznámeno, že se blíží bouře. Grant se svým týmem a s vnoučaty mezitím odjede na vyhlídkovou jízdu. Všichni jedou auty, které nemusí nikdo řídit, řídí je počítač. Tým pak řekne Hammondovi, že mají v parku spoustu problémů. Dennis by je měl vyřešit, ale nechce se mu. Pořád Hammondovi říká, že dostává málo peněz. Auto dojede k výběhu s tyranosaurem, ale on se neukáže. Dají mu tam i kozu, kdyby ji chtěl sežrat, ale nepomůže to. Grant následně z auta vyskočí a rozhodne se jít po svých. Ellie vystoupí taky a jdou i vnoučata. Po cestě potkají dinosaura, který leží, je nemocný. Ellie zjistí, že se otrávil, ale musí zjistit přesně čím. Najednou začne bouře, ale Ellie chce dál zkoumat otráveného dinosaura. Zůstane tedy na místě a ostatní jedou pryč. Dennis mezitím Hammondovi a jeho týmu řekne, že vylepšil telefonní síť, takže je možné, že na chvilku vypadne systém. On ho přitom záměrně vypl a jde si pro embrya dinosaurů, ale ostatním řekl, že jde do automatu. Potřebuje se dostat přes elektrickou bránu, ale nesmí se to nikdo dozvědět. Dennis ukradl několik embryí, ale kvůli vypnutému systému se zastavilo auto a přestávají fungovat elektrické ploty. Nefungují ani telefony, takže se s ostatními nemá Grant jak spojit. Dennis mezitím dojde k bráně... (TV Prima)

1990Jirik

Sem tam plastový ještěr vydávájící skřeky a útočicí na vše živé, ale sakra kdo z kluků mi řekne , že tento film nemiloval/nemiluje jakoby by nebyl... Za mě film mého dětství a faktem je , že v té době to byl sakra originál, který dnes postupně přešel v klasiku kam se cpou dnešní Godzilky, a jiné protivné ještěrky:-) Takže za mě rozhodně naprosto bezvadný film , který si pokaždé rád pustím:-) ()

milanondic

Film se mi docela líbil. Musím se přiznat, že filmy o dinosaurech rád nemám, ale tenhle je něčím výjimečný. Nedal bych mu všech pět hvězd, protože mě tam hrozně štvaly ty dvě děti...Jinak vcelku vtipné, dobrodružné a malinko strašidelné. Technika naprosto báječná. A režie S. Spielberga ? Většinou záruka dobrého filmu. ()

Trucker

Vizuální efekty možná byly v době vzniku průlomové, ale samy z toho dobrý film neudělají, když je děj nudný a některé osoby (zejména ten údajně matematicky nadaný magor, ale i ten "děsně" inteligentní a o dinosaurech vzdělaný spratek) jsou tam zcela zřetelně navíc jen pro doplnění několika stupidních zápletek. Musel jsem se přemáhat abych u toho vydržel až do konce. ()

MirINDay

Jako malý jsem měl doma několik knížek o dinosaurech a už o té doby jsem je miloval. Takže při sledování jsem si připadal, jako John Hammond, který si plní sen. ()

LarisaDavid

Aby v tej dobe natočil tím pracovníkov film, ktorého efekty vyzerajú reálnejšie než niektoré v dnešnej dobe, tak to je kapacita. Aj keď niektorí možno povedia, že niektoré zvieratá neodpovedajú realite (Velociraptor), že niektoré zvieratá sú až príliš inteligentné (Ale veď aj v dnešnom svete sú zvieratá neraz inteligentnejšie, než sa na prvý pohľad zdá), aj tak je to film, na ktorý sa dá opakovanie pozrieť. ()

Netrefijev

Mám ten film rád a cele si mě získal.Nejsou to, (na dobu vzniku) dokonalé počítačové triky, co mne uchvátilo a ani výborný Crichtonův příběh.Dodnes mne dojímá ta oslava života, kterou z toho cítím a to, že život si vždycky najde cestu. ()

Sadova302b50

Co k tomu napsat? Na jedné straně přelomové efekty, úžasná hudba, režie, výborní herci. Na druhé straně, pokud beru v potaz předlohu, vůbec mi k ní nesedí ono spielbergovské vyprávění a obecně, moc si to s knižní atmosférou nepotykalo. (A je tam příliš mnoho přeživších :-)) To, že hlavní myšlenka je nesmyslná, což je problém M. Crichtona, jsem neřešila ani v knize, stejně tak neřeším některé bludy ohledně dinosaurů, kterých navíc s paleontologickými poznatky přibývá. Dívám se na Jurský park jako na samostatný film a v rámci "zvířecích vyvražďovaček" je to jeden z těch nejprofesionálnějších kousků, jaké kdy byly natočeny. Jo, a nebýt tohoto filmu, nezvnikla by moje srdcovka Putování s dinosaury. Takže za pět :-) ()

JamesR

Zde se znovu projevuje Spilbergův génius. Novinka v podobě CGI technologie, která vytváří vskutku děsu plné dinosaury, aneb hláška, "Chytrá holka," která vystihuje děsivou inteligenci a důmysl krvežíznivých raptorů, je velice trefná. U filmu se člověk vyděsí, napne i pobaví. Záporák dostane, co si zaslouží; každou nepotřebnou postavu sežere T-rex a člověk si i užije nádherného výhledu plného býložravých dinosaurů. Přátelská postava hlavního archeologa, který provází filmem a je ztvárněná Samem Neillem, zároveň přináší v průběhu filmu několik zajímavostí o tzv. "Jurském" světě. Sice se park jmenuje Jurský, ale mnoho dinosaurů nepochází z období Jury, třeba takoví T-rex je z křídy. Přesto se jedná o oprávněně oceňovaný film, který určitě byste měli vidět, ale raději ne s dětmi. ()

SimcaJB

Byl jediný a unikátní. Nejlepší a revoluční film, na který mám ty nejlepší vzpomínky, když jsem viděl analogovou kopii v pražské Lucerně 100 % ()

hansman26

Dinosauři mě od mala fascinovali, a když jsem ještě jako děcko viděl Jurský Park a Sama Neilla, co by doktora Granta, byla moje vize o budoucím povolání paleontologa, se stetsonem na hlavě a červeným šátkem na krku, jasná. Časem se ta vize sice rozplynula, leč na tenhle Spielbergův meisterstück, nedám nikdy dopustit. Vždyť kolik filmů se může chlubit tím, že po příběhové a hlavně po technické stránce nezestárlo, ani po dvaceti letech. ()

CrashHP

Vynikajúci Spielberg dokázal vytvoriť prehistorický svet plný dinosaurov. Jurský Park, ktorý dnes možno radiť medzi filmové klenoty a docení sa až časom. Tento film by som prirovnal k dobrému vínu, čím pozdejšie si ho pozriete, tým sa vám to bude zdať lepšie a lepšie. Neuveriteľný zážitok má človek z toho, že si to pozrie v pohodlí domova, nehovoriac o tom, aké to muselo byť v kine. A Williamsova hudba podmanivá ako v každom filme. ()

SatchS

║Tržby Celosvetovo $NouUanFakingKérs║Tržby USA $ChoďSaZabiť║ Xkjsdkj CGI jsxvjhskjvk réžia hjshvvhew hevw scenár sdfcchsdhb penis hnjaevxknvuneu Spílberg sejhxvnuheb stopáž euvbihwbckjslbbo klišé ojbvojwenc Barbra Streisand. Trápne komentáre: Radek99, T2, Melies ()

anonim

Dnes již nesmrtelná klasika. Sice již, vzhledem k častým reprízám, poněkud okoukaná, ale ve své době určitě téměř revoluční filmový počin. Poprvé jsem Jurský park shlédl jako sedmiletý klouček (samozřejmě v noci, tajně) a ještě dlouho jsem se potom bál usnout. :D ()

movie_fan

Wow! Rok 1993 a dinosauri sú fakt uveriteľní aj bez počítačovej technologie CGI. Som šokovaný, že sú ako živí. Skláňam sa pred tvorcami, hlavne pred Spielbergom. Čo dodať, herci fajn, hudba výborná, uveriteľný príbeh. Jeden z najlepších filmov, ktoré som zatiaľ videl. ()

andydufrsn

"Kdo Jurský pak neviděl, ten jako by nebyl" říkalo se v době největšího ještěrčího boomu. Dneska už to asi neplatí ale ani 22 let, kolik už filmu je, mu nic neubralo. Samozřejmě pokulhávání dějové linky už nikdy nic nenapraví, ale technické zpracování je dokonalé ()

tom275

Tak jsem si tento kousek dal asi po 5 letech v HD a nedokážu pochopit jak někdo před 22 lety mohl natočit takhle dokonalý film. ()

Kamzicky

Jako milovník dinosaurů je to má modla.Jen škoda že nešlo hodnotit dříve kdy ještě nebyla taková představa o reálných věcech jinak by byla hvězdička navíc.Každopádně zde platí první díl je nejlepší a horko těžko ho překoná jakýkoli efekt či něco dalšího.Pro milovníky dinosaurů či hudby Johna Williamse 100% doporučuji ()

paulusm

Pamatuji si,že v roce 1992 v časopise Cinema na titulek:,,Spielberg oživil dinosaury" a opravdu tomu tak bylo.začátek 90let byl opravdu hlavně Jurský park a potom Arnie v T2.Povinnost pro každého filmového nadšence tento film nevynechat. ()

Igi155

Tento film je moja srdcovka a ja ho mulujem.Na tú dobu výborne zvládnuté efekty a tie zvukové efekty skratka super.Samozrejme to že milujem dinosaury tiež pridáva filmu nejaké body na viac.Aj by som hľadal nejaký mínus ale nedá sa. TAKŽE PERCENTUÁLNE JE TO: 100 % ()

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (více)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (více)

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch