Kovboj Bebop: Lovec odměn (TV seriál)

• Japonsko

Cowboy Bebop

• Japonsko

カウボーイビバップ

Cowboy Bebop

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Drama / Komedie / Sci-Fi

Japonsko, 1998 - 1999, 10 h 24 min (Minutáž: 26x24 min)

Áno, Cowboy Bebop je kultové anime, je výborné anime a je to akýsi postmoderný zlepenec noiru, gangsteriek, sci-fi, easternov i westernov. Na rozdiel od iných (častokrát kvalitnejších) anime seriálov je podľa môjho názoru v prvom rade omnoho zrozumiteľnejšie a prístupnejšie západnému divákovi,v druhom rade nie je problém vidieť ho v televízii , ale hlavne má každá časť epizódny charakter. Nie je teda potrebné si príliš pamätať nejaký kontinuálny príbeh, aké sú charakteristické pre rozsiahlejšie anime eposy. Epizódnosť seriálu a neexistencia nejakej kontinuálnej línie, v ktorej by sa hlbšie odhaľovala minulosť postáv a na pozadí ktorej by sa jednotlivé postavy vyvíjali, je mojou jedinou a zároveň rozhodujúcou výčitkou. Inak mi Spike,Jet ale hlavne Fey(veru v niektorých záberoch hocikto zabudne, že je len animovaná a nahovorená je anime ikonou Megumi Hayashibara) a Eduardo (šušká sa, že jej "design" je inšpirovaný Yoko Kanno) celkom prirástli k srdcu. Na absolútny počet hviezd vidím po všetkých dieloch len päť - Ballad of the fallen angels a dvojdiely Jupiter Jazz a Real Folk Blues. To je presne štýl , ktorý mne osobne veľmi sedí, prelínanie minulosti a prítomnosti , ktoré nám postavy približuje. CB má však ešte jedného rovnocenného hrdinu a tým je hudba Yoko Kanno. Tak nádherný koktail jazzu, swingu, blues, heavy metalu (!), etna a world music nenájdete v žiadnom inom anime. Po polovici seriálu som tu mal hodnotenie 8/10, ale jednu prihodím za záverečný diel a typicky japonský koniec BANG ! 9/10(16.4.2006)

" I think it's time to blow this scene. Get everybody and the stuff together. Ok, three, two, one let's jam! " Nejaké tie veci čo by som akože mal vytknúť by sa rozhodne našli avšak keď sa na Bebopa pozrem ako na celok nedokážem dať menej ako päťhviezdu (už len za ten OMGsoundtrack). Jednoducho ideálne anime so skvelou atmesférou, postavami, hudbou, animáciou, ktoré sa nevlečie cez 400 dielov ako niektoré iné. Ehm-ehm. Jednoducho vie kde má skončiť a pritom poskytuje tak pestrú škálu rôznych scenérii. A takto to mám rád.(9.4.2013)

Cowboy Bebop patří do té skupiny seriálů, kterým se nedá téměř nic vytknout. Snad jedině absence stěžejní dějové linie může pár lidí zamrzet. Ovšem k vyzdvihnutí toho nabízí Bebop daleko víc. Skvělou netradiční atmosféru, soundtrack, který se umisťuje na předních místech anime žebříčků, zajímavé charaktery a především spoustu zábavy vycházející jak z nevnucujícího se humoru, tak z slušné akce. Vzhledem k atraktivnosti jednotlivých dílů mi hlavní dějová linie příliš nescházela, ale bohužel se mi nepovedlo do seriálu nijak vcítit.(18.11.2007)

Jeden z (mnoha) vrcholů japonské animované tvorby. Nezapomenutelné postavy, perfektní scénář plný napětí i humoru, skvělá animace a hudba, a především povedené propojení žánrů. (ano, opravdu jde velmi dobře skloubit sci-fi, western, drama i komedie v jednom seriálu). Doporučuji i divákům anime zcela nepolíbeným. --- Cowboy Bebob: masterpiece, ve kterém i ten animovaný pes je lidštější, než většina živých lidí.(5.4.2013)

Cowboy Bebop je Odpadlík budoucnosti po japonsku. Hlavními hrdiny jsou (2-4) lovci odměn (tj. zločinců, na jejichž dopadení je vypsána odměna), kteří létají vesmírem a chytají zločince, resp. se o to snaží, většinou však marně, takže si nic nevydělají a každou chvíli někomu z nich kručí v břiše (docela by mě zajímalo, kde berou na palivo, když nemají ani na jídlo:-) ____ Tím prvním, čím seriál zaujme, je úvodní znělka. U anime seriálů bývá pravidlem, že úvodní písnička je docela chytlavá a dobrá. Ovšem ta v CB je naprosto cool a sexy, skvěle vymyšlená a s úplně nadupanou blues/jazzovou hudbou (ona i hudba v seriálu je výtečná, Yoko Kanno opět nezklamala). Dále je u většiny anime seriálu zvykem, že v půlce dílu se nám krátkou znělkou připomene, jaký že to seriál vlastně sledujeme. Jindy to časem leze na nervy, ale zde je tato znělka skoro pokaždé jiná, což mě velmi mile překvapilo. ____ I hlavní postavy zaujmou. Spike je neuvěřitelně cool, správný mix mezi akčním hrdinou, cynikem a dobrosrdečným člověkem, v nevděčné úloze magnetu na problémy. Jet má na starosti technickou stránku věci, získává informace a patří mu kosmická loď, se kterou létají - tím mi připomněl právě toho "indiána" ze seriálu Odpadlík. Časem se k nim ještě přidají Fay Valentine, velmi sexy mladá dáma, a Ed, dětský hacker, naprosto kouzelná a šílená postavička. ____ Na kresbě (zvláště prostředí) je vidět, že už přeci jen není nejnovější, ovšem design postav to naprosto vynahrazuje. Místy překvapí docela povedená (a zcela jistě ne nepatřičná) 3D animace. ____ Jednotlivé díly na sebe většinou nenavazují, a téměř vždy kopírují schéma "objeví se zločinec - pokus o dopadení - nějaká komplikace", zde ovšem nejde ani tak o to, co se děje, jako spíš jak - a já prostě ještě jednou musím použít to slůvko - je to děsně cool a stylové. ___ Lepších 90%(16.9.2004)

• - Město, které si Fayne pamatuje ze vzpomínek, byl zřetelně Singapur. (Natami)

• - 24. epizoda nekončí heslem: "See you cowboy" či: "To be continued", ale: "See you cowgirl". To proto, že tento díl byl věnován právě ženám. (P. J. D.)

• - V úvodním snímku osmého dílu je možné spatřit, že se diváci v kině dívají na honičku myši a kočky. Scéna byla inspirována populárními kreslenými příběhy Toma a Jerryho ze seriálů Tom a Jerry (od r. 1940) a Tom a Jerry (od r. 1990). (P. J. D.)