poster

Annibale

 • USA

  Hannibal

Akční / Dobrodružný / Drama

Itálie, 1959, 103 min

 • Karlos80
  ***

  Hannibal, největší nepřítel tehdy ještě římské republiky. Děj filmu situovaný někdy do let 218 -216 př. n. l. v sérii několika vítězných bitev. No, jinak z tohoto díla oblíbeného taliánského žánru "swords of sandal" mám trochu smíšené pocity. Film byl určitě dobrý po technické stránce, ani výprava a snad i kostýmy nebyly špatné, naopak třeba dialogy byly víceméně směšné, méně orientovanému divákovi se mohl zdát film i dost chaotický,především z úvodu a na konci, hudba v pozadí neodpovídala některým situacím, o dřevěném hraní některých herců už ani nemluvím. Píše se tu o později populární dvojici Spencer+Hill (tady ještě jako Mario Girotti pův. jm.), dokonce jsou i na plakátku k filmu, ovšem oba tady hráli opravdu jen malé roličky a na place se společně, bohužel, ani nesetkali, protože prý vystupovali v různých scénách, bohužel. Spencera jsem si tady jinak vůbec nevšiml, kdy vzhledem k jeho postavě, určitě nešel jen tak snadno přehlédnout. Velkovojevůdce a vynikajícího vojenského stratéga-taktika, jednoho z nejlepších v historii, si zde zahrál známý Viktor Mature (Demetrius a Gladiátoři nebo Roucho), odvedl celkem dobrý výkon, neseděl mi však jeho ulíznutý a mastný účes, ale i tak bych v této roli raději viděl někoho o trochu mladšího. Vždyť samotnému Hannibalovi, když zemřel, bylo 64 (v rozhodujících bitvách a ve výše uvedených letopočtech však něco málo přes třicet!), naopak Maturemu už 46! Historicky byl film celkem věrohodný, stopáž jakžtakž ještě únosná, střídaly se tu zajímavé scény, ve kterých se něco dělo (např. různé nepokoje v táboře), jak je zvykem, s těmi nezajímavými, typicky doplňkovými, slaďáckými atd...Drsné překročení Alp s těžkopádnými slony (kteří ale zlobili po celý film) ze začátku a finální taktická bitva u Cann (odkud to později všechni ti vynikající vojevůdci včetně našeho Žižky jen okoukali, bitva je dodnes zahrnuta jako vzor ve všech vojenských knihách a vyučuje se i na voj. akademiích) stály zato, jinak to bylo spíš hodně upovídané a místy nudné. Kartágo však musí být zničeno!!! Některá z TV by mohla zvážit reprízu, pokud film u nás vůbec někdy šel. ps: U většiny hodnotících userů mám však obavy, jestli film vůbec viděli.(7.8.2009)

 • honajz
  **

  Musím říct, že je to roztomile naivní, a i když je to průhledné a očekávatelné jak sviň, přesto to svým způsobem drží v určitých bodech pozornost. Je vidět, že někoho napadlo angažovat šikovného dramaturga, který do scénáře propašoval pár dějových zvratů - i když ne, že by bylo o co stát. Hannibal je zde podán vlastně jako hodný lidumil, ne válečník. s věčně pobaveným úsměvem na tváři, takže není divu, že těch soubojů a válečných scén moc neuvidíme. Výprava je velkolepá, to ano (ale kam se posléze ztratili ti sloni?), kompars početný (i když ho režie nedokázala dost dobře ukočírovat a během bitvy se jim tam kompars občas fláká), scény bitev skoro dosahují kvalit každoročních oslav slavkovské bitvy, ale celé to prostě vypadá, jako když se kluci rozhodli, že si budou hrát na vojáčky. Včetně těch soubojů na meče, které jsou směšné. Jinak Carlo Pedersoli alias Bud Spencer se tady fakt jen mihne (a ani h nepoznáte s tou zrzavou parukou a zrzavými vousy á la Asterix) a Mario Goretti, pozdější Terence Hill, tady taky moc nepředvede - nejdřív miluje svou asi tetu, pak má jeden krátký souboj na krátké meče a pak ho najdou až po bitvě mrtvého. Jinak je to celé postavené jako milostný příběh a tomuto směřování to komplet podléhá, takže se nám dostane všelijakých těch óóch a áách a toužebných pohledů a teatrálních gest, jak si kdysi na divadle představovali, že se má chovat roztoužená dívka. Ale jak říkám, docela to odsýpá a je to překvapivě zábavné. Jen už to podruhé vidět chtít nebudu.(7.11.2019)

 • curunir
  ***

  ,,SOM VEĽKORYSÝ, LEBO SI TO MÔŽEM DOVOLIŤ." __ Hannibal Barkas patrí medzi najslávnejších vojvodcov v dejinách a rovnako tak medzi najznámejšie postavy staroveku a je preto divné, že filmové dejiny na neho akosi zabudli a až na tento si sa nikdy výraznejšie neobjavuje. Nejedného milovníka starších historických filmov potom určite zamrzí, že toto dielo je len o niečo výpravnejším produktom pásovej výroby, ktoré vtedy talianska kinematografia v podobe známych ,,peplum" chŕlila. Hannibal bol jednou s posledných postáv charizmatického Victora Matura, ktorý by sa však do úlohy hodil len s výrazným prepracovaním jeho charakteru a tiež aj nemalej práce maskérov. Bohužiaľ film je to slabý od základov. Za 90 minút sa nijako komplexnejšie Hannibalove osudy vylíčiť nedajú, navyše polovicu času tu zaberá milostná zápletka plná tých najobohranejších klišé. Ani spomínaný prechod cez Alpy nie je okrem neposlušných slonov, ktorým navyše chýbajú kly ničím zaujímavým a určite už v tej dobe sa dal nakrútiť lepšie. No a len zopár stovkami komparzistov je tu vyriešený jeden z najväčších masakrov histórie - bitka pri Kannách, kde bolo behom jedného dňa pobitých 70 000 mužov! Tak si urobte názor. Skôr 2,5* než 3*. (42. hodnotenie, 6. komentár k filmu)(12.9.2011)

 • NinonL
  ****

  Velkolepý historický film s notnou dávkou patosu. S ohledem na rok vzniku to toleruji, tehdy to musela být velkolepá podívaná. Líbil se mi popis válečné taktiky a strategie z obou stran (Hannibal vs. římský senát). Hodně se tam hovoří o šíření strachu mezi obyvatelstvem i o dalších metodách, jak dostat protivníka na kolena takřka bez boje. Za to dávám hvězdu navíc.(15.9.2014)

 • Snorlax
  ***

  Bud Spencer se objeví na pár vteřin zhruba v desáté minutě filmu a je namaskován do špinavě blonďaté paruky a vousů. Jeho vystoupení je polovinou důvodů, proč se na film dívat. Jako velkofilm Hanibal nefunguje, davové scény jsou spíše k pousmání a přechod hor v umělém sněhu je zoufale špatně natočen. Od chvíle, kdy Hanibal potká Sylvii, se snímek mění v melodrama. Jediný světlými okamžiky jsou souboje muže proti muži, ty mají celkem slušnou choreografii. Terence Hill má roli kamaráda ústřední konkubíny, před kamerou se celkem vyskytuje, takže pro jeho obdivovatele je na světě další důvod, proč se na tento film podívat.(3.8.2014)

 • - Oba herci zde hráli ještě pod svými pravými jmény, tedy Mario Girotti (Terence) a Carlo Pedersoli (Bud). (Stocki)

 • - První film, ve kterém si spolu zahráli Bud Spencer a Terence Hill, ale i tak je ve filmu neuvidíte spolu v jedné scéně. Při natáčení filmu se ani nepotkali. (Stocki)