Annibale

Hannibal

Akční / Dobrodružný / Drama

Itálie, 1959, 103 min

Hannibal, největší nepřítel tehdy ještě římské republiky. Děj filmu situovaný někdy do let 218 -216 př. n. l. v sérii několika vítězných bitev. No, jinak z tohoto díla oblíbeného taliánského žánru "swords of sandal" mám trochu smíšené pocity. Film byl určitě dobrý po technické stránce, ani výprava a snad i kostýmy nebyly špatné, naopak třeba dialogy byly víceméně směšné, méně orientovanému divákovi se mohl zdát film i dost chaotický,především z úvodu a na konci, hudba v pozadí neodpovídala některým situacím, o dřevěném hraní některých herců už ani nemluvím. Píše se tu o později populární dvojici Spencer+Hill (tady ještě jako Mario Girotti pův. jm.), dokonce jsou i na plakátku k filmu, ovšem oba tady hráli opravdu jen malé roličky a na place se společně, bohužel, ani nesetkali, protože prý vystupovali v různých scénách, bohužel. Spencera jsem si tady jinak vůbec nevšiml, kdy vzhledem k jeho postavě, určitě nešel jen tak snadno přehlédnout. Velkovojevůdce a vynikajícího vojenského stratéga-taktika, jednoho z nejlepších v historii, si zde zahrál známý Viktor Mature (Demetrius a Gladiátoři nebo Roucho), odvedl celkem dobrý výkon, neseděl mi však jeho ulíznutý a mastný účes, ale i tak bych v této roli raději viděl někoho o trochu mladšího. Vždyť samotnému Hannibalovi, když zemřel, bylo 64 (v rozhodujících bitvách a ve výše uvedených letopočtech však něco málo přes třicet!), naopak Maturemu už 46! Historicky byl film celkem věrohodný, stopáž jakžtakž ještě únosná, střídaly se tu zajímavé scény, ve kterých se něco dělo (např. různé nepokoje v táboře), jak je zvykem, s těmi nezajímavými, typicky doplňkovými, slaďáckými atd...Drsné překročení Alp s těžkopádnými slony (kteří ale zlobili po celý film) ze začátku a finální taktická bitva u Cann (odkud to později všechni ti vynikající vojevůdci včetně našeho Žižky jen okoukali, bitva je dodnes zahrnuta jako vzor ve všech vojenských knihách a vyučuje se i na voj. akademiích) stály zato, jinak to bylo spíš hodně upovídané a místy nudné. Kartágo však musí být zničeno!!! Některá z TV by mohla zvážit reprízu, pokud film u nás vůbec někdy šel. ps: U většiny hodnotících userů mám však obavy, jestli film vůbec viděli.(7.8.2009)

Napriek slušnej výprave, kostýmom a milostnej zápletke som čakal trochu viacej. Možno mi chýbalo viacej bojových scén aj za cenu dlhšej stopáže. Zaujímavosťou je vedľajšia úloha Terencea Hilla ( v titulkoch ešte ako Mario Girotti ) a Buda Spencera ( Carlo Pedersoli ), ktorého som si akosi nevšimol.:)(7.9.2011)

Velkolepý historický film s notnou dávkou patosu. S ohledem na rok vzniku to toleruji, tehdy to musela být velkolepá podívaná. Líbil se mi popis válečné taktiky a strategie z obou stran (Hannibal vs. římský senát). Hodně se tam hovoří o šíření strachu mezi obyvatelstvem i o dalších metodách, jak dostat protivníka na kolena takřka bez boje. Za to dávám hvězdu navíc.(15.9.2014)

Plakáty jsou zavádějící a klamou diváka, protože Mario Girotti / Terence Hill a Carlo Pedersoli / Bud Spencer zde mají pouze malé role. Bud se jako Rutario objeví ve dvou scénách s Hannibalem (Victor Mature), ale přes nalíčení ho nelze poznat (Spencer v popředí na prvním obrázku v galerii). V první scéně nabízí Hannibalovi spojenectví a ve druhé se s ním loučí po přechodu Alp. Terence jako Quintilius, syn senátora, má ve filmu o trochu více prostoru, ale zatím jde pouze o vedlejší roli.(17.8.2014)

Na filmu je nejvelkolepější samotný začátek, který zobrazuje přechod Hannibalova vojska se slony přes Alpy. Pak už se jen střídají ty zajímavější scény z plánování vojenské strategie a ze samotných bojišt s méně povedenými částmi o love story mezi vojevůdcem a Římankou Silvií. Sloni v polovině filmu náhle mizí, a v bitvách se už neobjevují, asi už na ně filmařům došly peníze. Konec příběhu mi přišel jaksi předčasný a náhle useknutý. Je jistě škoda, že osud jednoho z najvýznamnějších válečníků a bojových stratégů všech dob byl uveden na plátna kin naposledy v roce 1959. Pak už o něm bylo natočeno jen několik TV filmů, dokumentů a seriál.(24.5.2013)

• - Oba herci zde hráli ještě pod svými pravými jmény, tedy Mario Girotti (Terence) a Carlo Pedersoli (Bud). (Stocki)

• - První film, ve kterém si spolu zahráli Bud Spencer a Terence Hill, ale i tak je ve filmu neuvidíte spolu v jedné scéně. Při natáčení filmu se ani nepotkali. (Stocki)