Texaský masakr motorovou pilou

• USA Texas Chainsaw Massacre

Pokračování hororu, ve kterém skupina influencerů zamíří do Texasu vdechnout život městu duchů, ale narazí na Leatherface, proslulého vraha s maskou z lidské kůže. (Netflix)

matestlust

Já jsem spokojen. Jednoúčelová slasher jízda, bez žádného sraní, na Netflix produkci až nezvykle krvavá ( plus ) a víceméně bez klasických Netflix klišé ( plus ), takže zkrátka old school jednohubka, která milovníka žánru nemůže nikterak urazit. Hrabání se do starého kultu Toba Hoopera, v rámci děje, mi přijde zbytečné, ale nikterak extra to nepokazí celkový zážitek. Já jsem se bavil až nečekaně dobře. ()

tron

Sága disponuje oveľa horšími dielmi. Tento je miestami taký dobrý, že som dokonca zvažoval 4*. Bohužiaľ, ku koncu postavy začínajú konať skutočne až neskutočne nepochopiteľne. Jedna z postáv sa roky pripravuje na stret s Leatherfaceom, ale v praxi to vyzerá tak, že sa naň vôbec nepripravovala. Ťažko sa verí nielen tomu, že identitu Leatherfacea nikto za celé roky neodhalil, ale neuveriteľné je tiež to, že sériový vrah desaťročia nezabíjal (aj keď možnože Zodiac a Jack Rozparovač to dokázali, už sa asi nikdy nedozvieme, ako to s nimi bolo, no možnože žili dlho po svojej poslednej vražde). To je proste blbosť. Rozčuľujúco pôsobí množstvo momentov, v ktorých mali postavy dokonalú príležitosť zlo poraziť a samozrejme to neurobili, lebo by to musel byť kraťas. Naopak potešilo ma, že je to sympaticky krátke, texaská výprava je dusná a buranská, Leatherface budí rešpekt (ale na dôchodcu behá podozrivo svižne), úmrtia sú nepríjemne realistické a gore je na nadštandardnej úrovni. Na niektoré zábery tak skoro nezabudnete, uviaznu vám v pamäti. Lacnú kópiu scény z Terminátora 2 (keď uvidíte, spoznáte) nekomentujem. Scenár prekvapivo kráča v stopách Halloweenu Davida Gordona Greena: t.j. ignoruje všetko okrem jednotky, do popredia stavia preživšiu obeť z prvej časti, z ktorej sa stala naštvaná dôchodkyňa, ktorá nemá problém svoju nemesis nekompromisne zavraždiť. Produkcia Fede Alvareza (remake Evil Dead, Muž v temnote, Dievča v pavúčej sieti) je cítiť. Posledná scéna silená? ()

POMO

Pokus o přímé pokračování originálu (po mnoha letech) s nešťastným castingem a podprůměrným scénářem s jedinou zapamatovatelnou scénou - krvavými jatkami v autobusu. Ta jakoby byla startovací myšlenkou scénáristů, kolem které pak dovymysleli zbylý dějový balast. Režijně tomu jistě šlo pomoct lepší atmosférou místa a zajímavějšími postavami, ale nestalo se. A babička, která se chce coby jediná přeživší z prvního filmu pomstít za trauma z mládí, je takřka k smíchu. ()

Chrustyn

Proč natočit další sequel, prequel, restart, remake, nebo co to vlastně je, filmu který si už skoro nikdo nepamatuje. Nevím, každopádně nový texaský masakr není ani zdaleka tak povedeným filmem, jako nedávné pokračování Halloweenu, ale nudnou sračkou s nesympatickými hrdiny, kterým přejete tu nejhorší možnou smrt. Řemeslně překvapivě slušné a krvavé scény působí příjemně drsně a opravdu krvavě, ale koho to zajímá. Nuda, bez napětí a ani to násilí nebaví (snad jen autobus je mírnou satisfakcí). ()

BoPo odpad!

Ešte zbytočnejšie než Texaský masakr motorovou pilou 3D. TMMP 3D sa snažil všetko uhrať cez prsia herečiek. TMMP (2022) je urážkou originálu (a skvelého remaku z roku 2003) po všetkých stránkach. Hlavné postavy začnete neznášať po prvých 5 minútach. Ženskú krásu tu tentoraz naozaj nehľadajte. Postavy, okrem toho že sú povahovo pič* a č*ráci (asi nikdy som v horore nevidel viac nesympatickú bandu postáv), tak ešte cpú do hororu zasrané morálne hodnoty a jazdia na elektro aute. Príbeh sa snaží skopírovať úspech filmu Halloween (2018). Teda návrat postavy z originálu, Sally Hardesty, ktorá 50 rokov čakala na pomstu. Lenže tu nabrali tvorcovia ďalšie dva mínusy. Pôvodná herečka už zomrela, teda návrat pôvodnej postavy s úplne novým ksichtom, nie je návrat. A jej pomsta spočíva v tom, že sa snaží zrúdu menom Leatherface zabiť dialógom. A to najdôležitejšie je fakt, že sa úplne vytratila tá atmosféra podivného vidlákova. Jediné čo môžem pochváliť, tak sú vydarené momenty rozsekávania, rozrezávania a nabodávania. Bohužiaľ, tu zasa každá druhá obeť popiera fyzikálne zákony, a potom čo jej prejde motorovka trupom, tak sa za pár minút zodvihne, a pozbiera posledné sily na útek či boj. Ostuda a napľutie do očí fanúšikom. ()

• Štúdio Legendary Pictures film predalo Netflixu po katastrofálne negatívnych testovacích premietaniach. (Real Tom Hardy)
  • Tvůrci uvedli, že upřednostnili praktické gore efekty namísto těch digitálních – chtěli totiž, aby se film z hlediska technického zpracování co nejvíce podobal originálu z roku 1974. (fiLLthe3DD)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru