Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

WolfR

Slavný kriminální případ David Fincher rozcupoval do detailů a převedl v plné a neobvyklé parádě na filmová plátna. Výborně obsadil hlavní role, vybudoval skvělou retro atmosféru podepřenou výtečnou hudbou a opředl celým film napětím a tajemnem. Další precizní práce Davide! Silné 4 hvězdy. ()

forsythia

Pan Greysmith měl možná štěstí, že byl Zodiac dostatečně egocentrický, takže ho nechal tu knihu dopsat. Dovedla bych si představit horší scénář. Fincher se ale naštěstí striktně drží reality. ()

PanZahadnyCZ

Je to sice až moc komplikovaný film a já se v takto detailně vymyšleném příběhu těžko orientoval, ale to jen dokazuje Fincherovu genialitu. Přesto, že jsem film ne-uplně pochopil a trošku mě zklamal konec, tak jsem se skvěle bavil a ty 2,5 hoďky dokoukal s úžasem nad tímto dílem. Složité, ale geniální. ()

animaxis

Přestože Zodiak nepůsobí až tak temně jako některé Fincherovy filmy, je tu rozhodně cítit podobná atmosféra. Už úvodní scéna v divákovi probudí pocity, které se ho budou držet pravděpodobně po celý film. Jak se případ Zodiaka stále vyvíjel, byl jsem víc a víc v napětí, protože jsem neměl nejmenší ponětí jak film vůbec skončí. Během filmu se objevilo několik dějových zvratů, které dokázaly udržet pozornost. Nakonec film skončil tak trochu jak se ale dalo očekávat. Nevyřešeně. Koneckonců, film zobrazuje skutečné události a případ Zodiak nikdy nebyl uspokojivě rozluštěn. Co mě ale překvapilo je to, že po zhlédnutí filmu si jsem trochu schopný domyslet, kdo oním vrahem mohl být. To je ale asi individuální. Ve filmu mě hodně zaujalo herectví Jaka Gyllenhaala, který prostě vypadá jako správnáček a tudíž mu tahle role sedla. Hudba ve filmu se sem tak nějak hodila. Jen mi občas vadilo, že když někoho zabili, tak krátce nato několikrát pustili veselou hudbu. Chápu, že to byl účel a místy to fungovalo i na mě, ale místy mě to zase trochu iritovalo. Nějak se nemůžu rozhodnout, jestli jsou ty čtyři hvězdičky co dávám filmu slabší nebo obyčejné, ale řekněme, že to jsou prostě čtyři hvězdičky. ()

campix

Zodiac od Davida Finchera není úplně tak diváckým filmem. Stopáž je dost roztáhlá, docela dost se to vleče a není tam zas tolik zapamatovatelných a napínavých momentů, které by ozvláštnili nějak ozvláštnili děj, protože je to hodně ukecané, ale i tak dokázal Fincher udržet zajímavost na maximu. O řemeslné kvalitě snímku není třeba mluvit. V tomhle Fincher naprosto vyniká a ve spojení s velmi kvalitním hereckým obsazením tu máme další kriminální kultovku o sériovém vrahovy, který nebyl nikdy dopaden. V dnešní době by z toho asi byl pouze kratší televizní seriál, protože v celovečerním formátu, už by to v kinech asi haló neudělalo. ()

Radiq

No, tak na to, jak to bylo ze začátka pěkně rozjetý (třeba krásná bodací scéna u jezera), se to po půlce filmu dost zpomalilo a dokonce jsem si říkal, aby to už skončilo (no, říkal jsem si, aby ho už nechytili a byl by konec). Herecký ansámbl ale nemohl být lepší. Stejně jako dobové vyobrazení (auta, interiéry, stylizace, myšlení postav). Obzvláště mě pobavilo zakomponování hry Ping Pong s hláškou ve stylu, že moje děti by za tohle zabíjely. Ono celkově se těch humornejch hlášek ve flmu objevilo dost a i přes takový hustý téma se atmosféra nedržela striktně jen napětí a vyšetřování. Opravdu některé hlášky byly vtipné a přitom nijak nesnížili vážnost tématu (i kvůli tomu, že charaktery se pi vyslovování těchto hlášek nikdy netvářily nijak nadšeně). Závěr: je to film, kterej se dá každýmu doporučit. Je to kvalitní film. Je to film, kterej má ale do naprosté dokonalosti trochu dál, než jsem od toho čekal. ()

kopfa

Je spousta filmů s nosnějším tématem......je spousta filmů, které to téma originálněji zpracovali a měly zajímavější herecké představitele........určitě je taky spousta filmů, které jsou umělecky hodnotnější a progresivnější. Ale filmů, které by byly ve všech složkách tak přesné a vyvážené jako Zodiac, zase tolik nebude. Opravdu komlexní zážitek. Upřednostňovat výkon Downey Jr. je nesmysl, popíralo by to kvalitu celého filmu. ()

MJMilan

Zajímavý snímek při kterém když si člověk uvědomí, že se něco takového může stát, tak ho i zamrazí. Žánr bych místy klasifikoval jako horor, proto doporučuji se na tento film dívat za světla a ne sám. Samotný film je ze začátku dobře nakopnutý, ale poslední hodina je příliš vleklá a zdlouhavá. Výkony herců jsou dobré, některé scény u vody si mohli odpoustit. Normálně bych dal 4 hvězdičky jako mírně nadprůměrný film, ale kvůli té vleklosti musím ještě jednu odebrat. ()

czejny

Krimi/Thriller/Drama. Tak to sedí. Musím říct, že v tomto žánru už jsem dlouho neviděl tak dobrý snímek. Byly okamžiky, kdy jsem nevnímal svět kolem a kousal se do rtu, abych nepřišel o nějakou podstatnou pasáž. Možná nedívat se na to v práci, dostalo by mě to ještě víc, ale takto mi to připomínalo mladšího nezkušenějšího brášku výborné fincheroviny Sedm. S neuvěřitelně dlouhou stopáží se to s divákem houpalo jako na výletní lodi. Jako nezapomenutelný požitek z jízdy patřilo hlavně mistrovská práce s načasováním napětí, všude přítomná tajemnost i Fincherův smysl pro detail. Tím, co rušilo ten požitek, byly hlavně ty části filmu, které byly jen jakousi výplní mezi tím, než Zodiac někoho zabije nebo se objeví další stopa. O tyto pasáže se to klidně dalo zkrátit, ale jak jsem již napsal na začátku...okamžiky, kdy napětím nedýcháme, zastiňují ty horší pasáže a navíc díky skvělému vykreslení doby vám to při samotném sledování nevadí. To všechno si uvědomíte až po. ()

phoebe.h2

Tenhle film se hodně liší od Verze která byla natočena o něco dříve..herci byly lepší,kamera i ostatní se velmi povedlo..první polovina je dobrá,druhá už trošku ztrácí na napínavosti..ale jinak opravdu povedený film ()

otík

Podmanivě natočený a chvílemi chuťově strašidelný film, který však ve své celkové délce přeci jen uprostřed stopáže trochu nudí. Na začátku je divák stále necháván v napětí, kdo bude další oběť a jak bude zabita, ke konci zase vrcholí vyšetřování a divák očekává, že se něco vážného musí stát. Fincher je skvělý vypravěč a podal velmi poutavou formou známý příběh o Zodiakovi. Stranou pozornosti by nemělo zůstat lahůdkové obsazení i ve vedlejších rolích a zajímavost, že Philip Baker Hall si zahrál už i v předchozím o 4 roky dříve natočeném Zodiakovi, který u nás vyšel pouze na DVD. ()

reky

Tak už mi s Fincherovy tvorby chybí pouze Hra, i bez její znalosti si však troufám říct, že je to zas uplně něco jiného, než co natočil předtím. Rozhodně neporovnatelné se Sedm, tohle bych ani neřadil do žánru thriller, protože v Zodiacovi má parametry thrilleru pár minut (scéna ve sklepě - mimochodem nejnapínavější pasáž z celého filmu), jinak je to doslova vypilplaná kriminálka. Perfekcionismus tu totiž podobně jako v Benjaminu Buttonovi čiší z každého záběru, snímek je propracovaný do nejmenšího detailu. Oceňuju, že jednotlivé vraždy nebyly až na výjimky v úvodu (to sem si při sledování říkal, že to tam ani dávat nemusel) ukázány. Všechny hlavní role jsou obsazeny výborně, nejvíc mě potěšil Gyllenhaal, který svou rozřešením doslova posedlou postavu zahrál vynikajícně, Ruffalo i Downey taky dobří, i když zrovna Downeyho postava byla na zahrání podle mě nejsnazší. Více jak dvou a půl hodinová stopáž rozhodně neškodí, film utekl jako voda. Kdo však čeká nějaké zběsilé tempo, bude zklamán. Zatím jsou to u mě hodně silné 4*, třeba hodnocení ještě pozměním. ()

bartias

David Fincher rekonstruuje jeden z nejslavnějších případů sériových vražd v celkem neobvyklé podobě. Děj ukazuje z pohledu detektiva, novináře i tajemného vraha a dokonce naznačuje identitu dodnes neznámého pachatele. Zodiac není Sedm, ale určitě se vyplatí věnovat čas delšímu režisérskému sestřihu. I když jsou ty dvě a půl hodiny cítit a přestože je dopředu jasné, že vraha nikdy nechytí, Fincher sebevědomě servíruje napínavý krimi thriller pro fajnšmekry. ()

E=mc2

Veľmi dobrý film ktorý sa však akosi rozbije po hodine a pol sledovania. Neviem či nenasadil príliš vysoký latku tými vraždami hneď na začiatku, možno ich mohol rozmiestniť viac od seba v deji. Osobne si myslím že niektoré skoky v čase neboli až tak dôležité a boli pre dej nie moc podstatné, neposúvali ho. Atmosféra, skvelí námet, ktorý však mohol byť o kus lepší v kompaktonosti. A ak by to malo 120 min bolo by to ešte silnejšie. Veľmi dobre podanie toho, aké náročné je dokazovanie a hladanie vraha ktorí to má dopredu premyslené. Škoda že sa nepokračovalo v linke o lunárnom súvise s vraždami. Ako aj o tom, že v reálnych údajoch bolo spomenuté meno Philipa ktorý Leeho poznal a chcel mu predať svoje auto, dokonca mu dovoloval aby si na ňom zajazdil. To auto bolo totiž usvedčujúce. Osobne si myslím že to bol niekto kto Leeho veľmi dobre poznal ako aj jeho zvyky a použil ho ako zastierací manéver pre svoje nedolapenie. Veľmi dobrý film. Spolu zo Sedem asi najlepší od Davida F. ()

Aquarius

Akože nerátal som to, ale myslím, že tento film si v mojom pomyselnom rebríčku filmov, ktoré som videl najviac krát, drží prvenstvo. ()

URBAN

Dlouho jsem se tomuto filmu vyhýbal protože jsem si i přesto že to režíroval Fincher myslel že to bude neskutečná krimi krávovina , ale není je to skvělý a to ikdyž to má takový pomalý spád a rychlost , ale ikdyž je to celé pomalé dokáže udržet pozornost . Sám jsem po celou dobu dumal nad tím kdo to je a bohůžel jsem přišel na to kdo to je i bez konce což je u Finchrových filmů jako kdyby jste rozlouskli hlavolam a je to téměř nemožné , ale tady to bylo něják jasné . Což mi sice něják extra nevadilo , ale ten konec byl sakra odfláknutý . Těch pár dalších závěrečných minut by tomu neuškodilo , ale spíš přidalo . A i přesto že to mělo pár zásadních nedodělků byla to skvělá kriminálka . ( 22.1.14/MAC ) ( 9.6.16/PC ) ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině