Expozitura

všechny plakáty
Česko, 2009, 20 h 25 min (Minutáž: 75–79 min)

Hana Vagnerová, Robert Jašków, Jan Dolanský, Pavel Zedníček, Jan Novotný, Zuzana Bydžovská, Martin Sitta, Michal Slaný, Miluše Bittnerová, Sabina Králová (více)

Epizody(16)

Televize nova uvádí další kriminální seriál "Expozitura". Ta nebude vyprávět smyšlené případy, ale bude natáčena na motivy skutečných kriminálních činů - Berdychova gangu, ten naprosto beztrestně vraždil, přepadal a vydíral. V "Expozituře" se setkáme s korupcí neuvěřitelných rozměrů.

V jednotlivých dílech "Expozitury" budou zvlášť řešeny různé případy, ale celým seriálem se také bude táhnout dramatický příběh policistky, která je čerstvě přidělena do Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a jejího parťáka, kteří nechtěli nechat Berdychův gang, aby si dělal co chtěl bez odezvy. Mladá policistka se ihned vrhá do práce, ale zjišťuje, že ne vždy jsou v případech odsouzeni jejich skuteční viníci. Jejího úsilí si nemohl jeden z největších zločineckých gangů na našem území nevšimnout a stává se nepohodlnou nejen pro ně, ale i pro zkorumpované špičky policie díky důkazům o jejich propojení s gangem a mění se ve štvanou zvěř v tomto nervy drásajícím příběhu...

Nova se v seriálu zřekla laciných triků a opravdu to rozjela ve velkém. Seriál "Expozitura" je nabitý akčními scénami, chvílemi napětí a plný překvapení. Scénář vychází z přímé zkušenosti autorů Josefa Klímy a Janka Kroupy, kteří při tvorbě pořadu Na vlastní oči kauzu Berdychova gangu rozkrývali. (TV Nova)

mogul01

Skvělý seriál, výborně zpracovaný scénař, který se dotýkal několika známých závažných zločinů spáchaných na našem území a jedné velké kauzy organizovanho zločinu týkající se propojení mafie s policií. Jednotlivé díly řešily zpočátku samostatné kauzy, které s postupem času spolu nějakým způsobem začaly souviset. Oceňuji také vizuální stránku a celý způsob modernějšího pojetí natáčení (i když to je u mě často na vedlejší koleji, protože samotný obsah filmu či seriálu to nikdy nezachrání) přesto jsem rád, že lidé vystupující v seriálu měli normální oblečení, nechodili před papírovými kulisami a detektivové nenosili jednu zelenou bundu z barandovské kostymérny, kterou měl na sobě naposledy Ladislav Mrkvička v TV filmu Falešné obvinění. ()

Psycho.R

Lesknoucí se novácká produkce, obří propagace, pro mnohé snad jistota kvality jen kvůli škutečnosti, že jde o zločiny, které se skutečně konali. Pro mě velmi nepřesvědčivé, leč jsem léta chtěl, aby se u nás točili filmy se západnim vzhledem, tady tomu určitě výbušnost a vyhrocené záběry nepomohli. Případy jsou děsivé, ale myslím, že skuteční vyšetřovatelé, kteří měli tohle na starosti radostí strop kanclu neproskočili. ()

HonzaMag

Seriál mimo jiné zbytečně sráží totálně nevěrohodná Hana Vagnerová, jejíž přepálené hysterické výjevy v každé třetí scéně působí velmi rušivě. ()

Zombiepod

Prvý diel za nami a vyzerá to na neškodný a lahko pozeratelný krimiseriál, ktorý bohužial nie je ničím výnimočný, ale narozdiel od tých dokola idúcich televíznych debilít je pomerne nadštandartný a konečne sa v stredu bude dať niečo normálne pozerať. ()

Allka

Po prvním dílu: Nic moc jsem nečekala, tudíž jsem byla hodně příjemně překvapená. Je nesmysl sem psát, že tohle je bomba oproti jiným nováckým seriálům (které ale také sledujeme, ač se naoko ošklíbáme :P), protože ono se to víceméně nedá s Ordinacemi a Ulicemi srovnávat - tyhle počiny mají zase úplně jiný záměr. Vytkla bych na několika místech malinkaté přehrávání Hany Vagnerové, i když si jinak myslím, že se pro svou roli docela hodí. A pak ty reklamy, za jeden díl byly tři a rušily celou strukturu vyprávění i vyvolané pocity napětí. Jinak je to zatím na čtyři až pět hvězd a uvidíme, kam se hodnocení posune po více odvysílaných epizodách.//Edit po skončení: První díl pro mě zůstal jedním z nejlepších, i když i ostatní stály za to. Na pět hvězd to ale není, takže nakonec to zůstalo za čtyři. Nicméně potěšili jste mě, expozituráci, takže i já vás celkem potěším :) ()

-henry-

PRVNÍ DÍL: Akce zatím nijaká nemastná neslaná, (de)kompozicemi a (do)švenkováním občas evokuje amatérskou progresivní tvorbu, herci mi přijdou dobře vybraní, koncept příběhu dobře vymyšlenej se slušným potenciálem (s ohledem na budoucí vývoj). _______8. DÍL (MEZIČAS): tak jsme se dočkali první regulérní akční scény - automobilové honičky. Není o mnoho dynamičtější než ta slavná v MALÉM PITAVALU Z VELKÉHO MĚSTA, ale končí efektním karambolem. Jináč děj začíná hodně šlapat, v tomto díle nebyla snad jediná vycpávka pro splnění minutážové kvóty a řemeslně po všech stránkách téměř dosáhnuto úrovně západních serošů (kamera už má čitelný klíč pro jednotlivé scény, herci začínají slušně rozehrávat svoje stylizace, aranž mizanscény pracuje s hezkými nápady z českého prostředí). Herci sice občas pořád nesrozumitelně mluví, ale je potvrzeno, že ústřední dvojice Vagnerová-Jašków je dobrá. ()

dj_kure

Hm, tak zatim mi Vágnerka pěkně pije krev, to je normálně na zlatou malinu minimálně. Její tragický herecký projev jsem už hodně dlouho u nikoho neviděl. Seriál samotný je zatím nahoru dolů. Jsem hodně zvědavý jestli bude gradovat nebo nastane útlum jako prase... ()

Marfab

jak to tady čtu tak je tady každý uznávaný režisér snad ve dvaceti státech světa.každý má plnou hubu keců a kdyby na něco přišlo tak stáhnete ocas mezi nohy a rychle utíkáte se schovat k nejbližšímu rohu.co byste jako chtěli???????las vegas,miami a nicka slaughtera sloučit v jednoho všemocného columba nebo co.vzpamatujte se!!!!!na české poměry je to náhodou slušná práce. ()

TetherSaw

Režie -ušla,Herci- až na hlavní představitelku fajn, Scénář-mohl být lepší,Originalita-tou tento seriál příliš neoplívá..... klasický tří hvězdičkový seriál, ikdyž možná tři a půl protože musím ocenit odvahu českých filmařů pustit se do seriálu tohoto typu (v ČR ojedinělý seriál tohohle žánru....), protože tyhle věci česi prostě většinou netočí! ...... JENŽE, teď si pčedstavte že tento seriál byl nejdražší ze všech českých seriálů (nebo druhý nejdražší-teď fakt nevím-četl jsem to v novinách :P) .....což mi přijde naprosto zbytečné, jelikož nejvíc je stály takovéty USA efekty :"KETERÉ MAJÍ MASIVNÍM ZPŮSOBEM ZHUSTIT ATMOSFÉRU A UKÁZAT DIVÁKOVI, ŽE NA TYHLE VĚCI MÁME!" ....takže např.: záběr kdy Bazzukou rostřelí vilu milionáře stál snad půlku kompletních nákladů na tento film a záběr trvá asi 5 sekund..... v USA si to můžou dovolit a vyplatí se to (...možná :D) ,ale u nás je to absolutní pitomost,plýtvání penězmi a krásnými budovami....navíc se jim to finančně skoro ani nevráti..... ()

Don82

Směsice vybrakovaných nápadů z jiných seriálů a nudných "profi" vyumělkovaných scén. První díl úplně stačil... ()

dogma97

Poctivě jsem protrpěl první tři epizody a víc po mně nemůže nikdo chtít. Jestli tohle stálo hodně peněz, tak jsou to každopádně vyhozený prachy (ale prý to prodala Nova do USA? to čumim - teda spíš budou čumět Američani :)). Tvůrci se tam snaží upoceně nacpat spoustu rádoby policajtských reálií a slangu, zatímco dialogy zoufale šustí. Líbí se mi jen Robert Jašków v roli protivného Dana (se kterým se samozřejmě Tereza nakonec spustí), naopak Vagnerová je dost hrozná - neumí hrát a ani není hezká. A ta její průběžná konverzace s chlapem v kufru je úplně zcestná... 10.12.2011 / Přece jen zvedám na 2*. Chvílema se na to dá koukat. ()

playboy_05

zřejmě půjdu proti davu, ale Expozitura překvapila, není to žádná ukecaná Kriminálka Anděl a podobné české rádoby kriminálky, naopak přímočarostí a napětím je to spíš taková seriálová obdoba Jáklova Kajínka. Zdejší komentáře typu že je trapné, nekoukatelné, nebo jakýsi pokus o napodobení CSI jsou podle mě trochu mimo. Já osobně nejsem zaujatý tím, že je to Novácký seriál a kašlu na to že Vagnerová je podle mnohých hrozná herečka (btw. Robert Jaškow a Martin Sitta ten její z počátku rozpačitý výkon vyvažují), jsem asi hold jeden z mála, které tahle "na české poměry" slušná detektivka chytla. ()

qvark

Aniž bych se nějak pitval v detailech a rozboru, tak bych chtěl férově konstatovat, že společně s komediálně-situačním Comebackem se původní novácká seriálová tvorba vyhrabala z bahna odpadové podprůměrnosti.... ()

merlinovic odpad!

Hodnotím to po jednom dílu který sem žel viděl kvůli tomu, že zrovna jela televize a nechtěla se mi vypínat... což byla chyba. TV Nova opět nezklamala a stvořila další prvotřídní sračku. ()

flu

Strašně moc bych si přál, aby u nás jednou vznikl realistický kriminální seriál, který budu doslova prožívat s jeho hrdiny (The Wire). A jestli nějáká česká kriminální kauza skýtala nadějný dramatický potenciál, tak to byl právě případ tzv. Berdychova gangu. Potenciál, který TV Nova a scénaristický tandem Kroupa & Klíma totálně promrhali. Nesympatické postavy (hlavní hrdince přeji bídnou smrt už od poloviny prvního dílu; doufám, že se dočkám), ploché charaktery, řiďoučký scénář, ve kterém logika a realismus dostávají totálně na frak a v neposlední řadě málo dramatická a nudná příběhová osa. Pokud navíc máte alespoň trochu povědomí o hlavních aktérech Berdychovy kauzy, tak vám od počátku bude jasné, kdo je kdo (Opava v Orava, Brázdil v Brousil, Žofčín v Kofčín atd. - v tomto směru pobavil snad jen chlápek od protidrigovky Korous, co vypadá jak plukovník Komorous), což je opravdu dementní scénaristický spoiler a další gól do vlastní brány. Jedna hvězdička za něchtěně komické momenty, díky nímž je to jakž takž koukatelné. Jinak by to byl odpad. ()