Atentát

Česko, (2015–2016), 18 h (Minutáž: 60 min)

Kamera:

Pavel Berkovič

Hana Vagnerová, Robert Jašków, Jan Kraus, Anna Šišková, Marek Taclík, Jiří Dvořák, Jan Dolanský, Andrea Opavská, Miroslav Táborský, Michal Slaný (více)

Epizody(18)

Atentát volně navazuje na příběh postav, které diváci znají ze seriálu Expozitura. Od té doby, co se Dan Chládek a Tereza Hodačová rozešli, stal se z Dana samotář. Snaží se upozornit na řadu podezřelých případů, které mají vztah k prezidentovi Václavu Wolfovi nebo lidem kolem něj. Nikdo ho však nebere vážně, ani Tereza, která získá místo v osobní ochrance prezidenta. Po pokusu o atentát na hlavu státu Tereza zjišťuje, že v něm Dan může mít prsty. Vydá se proto po jeho stopě a mapuje případy, které řešil v minulosti. Střípky těchto kriminálních kauz, vyprávěné zpětně, pak přinesou klíč k pochopení aktuálního dění a přinesou překvapivé rozuzlení.

Hlavní hrdiny seriálu Terezu Hodačovou (Hana Vagnerová) a Dana Chládka (Robert Jašków) doplní prezident republiky Václav Wolf (Jan Kraus), jeho žena Ester Wolfová (Anna Šišková), prezidentův poradce Jiří Forestek (Marek Taclík), majitel bezpečnostní agentury Stín Bronislav Miler (Jiří Dvořák), na základě prezidentské milosti propuštěný Ota Kofčín (Jan Dolanský) a Danova nová parťačka Eva Jánská (Andrea Opavská), se kterou vyšetřuje všechny případy vyprávěné v minulosti. Seriál představí i řadu dalších postav, jejichž prostřednictvím vypráví příběhy různých kriminálních případů, například přípravy zbrojních zakázek na míru, obohacování se na předražených stavebních zakázkách, vzájemného prodeje vysokoškolských diplomů, nelegálního financování politických stran a další. (TV Nova)

subic

Po slabých prvních 3 dílech v tom čtvrtém konečně dochází ke zvratu, něco se začne dít a začne to být i trochu akční. A to je dobře, konečně mám důvod se na to dodívat. I když je to místy strašně hloupý, naivní a filmařsky dost slabý. Jan Kraus v seriálu na Nově, asi mu to stálo za to. Robert Jašków v roli superpoldy, to je to, proč se na to dívám. Dneska dál umí zahrát slušně drsňáckýho poldu snad už jen Langoš, tak jak to nedávno ukázal v Labyrintu (2015). Problém je taky v tom, že časové linie se tak divně míjí, že nejde kolikrát poznat, co už bylo a co je teď, jestli se hlavní postava Dan Chládek (Robert Jašków) ještě schovává nebo už ne, když se teda má schovávat a udělat ten atentát na prezidenta. Poslední díl to ještě víc rozdivočil, nakonec ten padouch je sám prezident a ne jeho poskok a Dan si vybere kterou, tu těhotnou? 51% ()

Kacer

Zvládl jsem 7 dílů a pak si pustil poslední, abych zjistil kdože je ten zlej. Rozplizlé, zbytečně zdlouhavé a místy absurdní. Pokud by dílů byla polovina - výrazně se zkrátil scénář - tak by to bylo na 4, možná 5 hvězd. Takhle je to jen jedna hvězda za parodii Klause, druhá za pěkné zpracování starších českých krimipřípadů. ()

JohnZ87

Na české poměry hodně slušný krimiseriál (dějově navazující na Expozituru), který se nebojí hodně kontroverzních témat jako např. provázanost nejvyšších pater české politiky s mafiánským podsvětím, korupce, manipulace s veřejnými zakázkami, odstraňování nepohodlných lidí, zametání velkých hospodářských kauz, politických skandálů ale i vražd pod koberec či dosazování vlastních zkorumpovaných lidí na klíčové posty ve státní správě, zastupitelství nebo policii. Řeč dojde také na kšeftování s vysokoškolskými diplomy a kauzu turbostudií papalášů či jejich nohsledů. Autoři scénáře Josef Klíma a Janek Kroupa evidentně čerpali ze skutečných událostí a kauz, kterých v rámci svých investigativních reportáží zpracovali nespočetně a soustředí se zejména na ty nejznámější, které otřásly Českem. Řada postav, organizací či politických stran má tudíž svůj reálný předobraz, ačkoli jména a názvy jsou samozřejmě pozměněny. 70% ()

Benjamin_L

Co tohle je? Směsice přehrávajících a nehrajících herců, tvářících se tak důležitě, až je to k smíchu, u prezidenta Krause ani netuším, jestli tak komicky vypadat chtěl nebo ne, rádoby akční zpomalené záběry a vůbec celá ta zápletka z nejvyšších pater politiky, to opravdu nefunguje. 18 dílů? Někdo se musel zbláznit. ()

ForGump

Atentát je neskutečnou seriálovou zvláštností. Zde se mísí všechny možné divákovy nálady. Nejprve se člověk musí smát, potom ho dostane nějaká docela zajimavá věc, pak se kouše nudou a nakonec je i trochu napnut. Opravdu nevím, koho napadlo udělat tento seriál takto zdlouhavý. V každém díle se řeší případ z minulosti. Jenže stylem, který nutí diváka v určitých chvílích pozyvovat. Do toho zase vniká onen nešvar, kdy se musí najít milostná linka, která tvoří pouze a jen nezajímavou složku seriálu, protože beztak už od začátku seriálu víme, jak skončí. Naprosto zbytečné. Dvojice Klíma - Kroupa, jichž si ovšem velmi vážím, napsala docela zajimavě tu politickou část, kdy poukazuje na praktiky v české politické scéně. Tomu se dá věřit. Přestože je všechnoo obaleno řekl bych nereálnými okolnostmi. V čele ochranky prezidenta stojí žena, kterou hraje Hana Vagnerová jejím tradičním přehrávajícím a upjatým stylem. To Robert Jaškow hraje velmi zdatně Dana Chládka. Ani na hlavní zaporáky nemůžu říct ani popel. Nechutný Marek Taclík, suverénní Jiří Dvořák či Jan Dolanský. Každopádně velký problém mi dělá skousnout Jana Krause jako českého prezidenta. Stejně tak je problém u Andrey Opavské, hrající Chládkovu milenku - kolegyni z flashbacků. Jednak mám důvodné podezření, že to nebude úplně herečka, protože její vystupování je často velmi odrazující, přepjaté a hlavně, jakožto jedna z klíčových postav si mohli tvůrci vybrat hezčí tvář a někoho schopnějšího, pokud má hrát ve většině seriálu. K ní se právě taky pojí ona nuda. Záběry na ní, jak se v každém dile protahuje a povídá nám svůj osud jsou nadmíru zbytečné, neboť víme, co se s ní stane. Globálně řečeno všechny jejich společné dialogy s Chládkem, které odbihají od děje, jsou nadbytečné a nicneříkající. Abych s postavami nekončil špatně. Vyzdvihnu zábavnou postavu šéfa Miroslava Táborského. Ostatní věci jako kamera Pavla Berkoviče je velmi roztodivná, někdy vypadá jako by do televize ani nepatřila a potom vypadá příliš lacině. Docela v pohodě je hudba Elii Cmirala, předně tedy úvodní a závěrečná melodie. Dejme tomu, že se tvůrci pokusili o politický seriál, který svým hlavním tématem a ruské problematice je aktuální a vysílající varovné signály, ve kterém parodie reálných postav nevadí, naopak je vtipná, jenže pokud chce někdo, aby seriál vypadal trochu vážně by neměl připustit jakékoli odbočování a přehnané míchání komerčních prvků (což asi na Nově nepůjde), zpropadených klišé a nereálností. 55% UPDATE: Takže scenáristé se po 17. dílech, ve kterých to všechno, tak nějak dalo snést, uchýlili k naprosto absurdnímu WTF závěru. Nikdy v životě jsem neviděl nic takového. Seriál si celou dobu přednášel o tom, jak jsme prošpikování zločinci na nejvyšších místech a že tady rozhodují lidé spřažení s Ruskem. Dobře. Jenomže měli vzít v potaz, jak směšně ten celý závěrečný díl bude vypadat a jaký vlastně stín vrhne na celý seriál. Upřímně mě to dost nasralo, protože to nakonec vyznělo jako naprostý výsměch do ksichtu divákům, kteří to ten celý půlrok vydrželi sledovat a snažili se to brát v určitých mezích i vážně. Klíma s Kroupou si něco šlehli nebo prostě celou dobu si říkali, že budeme ty lidi napínat a natahovat a pak přijde závěrečné zúčtování, ve kterém je všechny spálíme, odstřelíme a přejedem mašinkou. No když jsem to viděl, tak jsem se skutečně jako přejetý mašinkou cítil. Tohle byl opravdový absurdistán. Nakonec snižuji na dvě hvězdy a jsem dosti schovívavý. 40% () (méně) (více)

• Natáčelo se na zámku Hořovice a také na zámečku Bon Repos u Lysé nad Labem. Restaurace Oáza je ve skutečnosti Golf klub Klánovice. (M.B)
  • V roce 1989 při vyjednávání zástupců Občanského fóra s předsedou tehdejší federální vlády, Ladislavem Adamcem, Václav Havel chybně představil svého budoucího nástupce na postu prezidenta republiky, Václava Klause, jako Václava Volfa (Wolfa). (kulyk)
  • Ve 2.epizodě "Veterán" zhruba v čase cca 0:31:00 Tereza Hodačová (Hana Vagnerová) odzbrojí neznámého muže, který má zájem o Danův dům.Nůž spadne na zem ostřím směrem k domu a celkem daleko od pistole, kterou Tereza předtím položí. Když Tereza běží pro zbraň, tak nůž evidentně leží blíž vedle pistole, než kam dopadnul a ostřím směřujícím od domu. (PatrikP4)