Žádné zbytečné vytáčky, přímý tah na bránu. Tvůrci sázejí na to, že znáte předchozí filmy, víte, o co šlo na Asgardu, kdo skončil jako kus ledu a proč má někdo problém se svou druhou identitou. Je to rozumné, protože v opačném případně by film působil jako zbytečná rekapitulace (na druhou stranu se však nedostává dostatečného backgroundu postavám bez „vlastního filmu“). Whedon to každopádně ustál a přestože děj mohl být o něco méně classic, není důvod, proč brblat. Týmovka se vydařila a nabízí přesně to, co fanoušci chtějí (=vydatnou porci kvalitní akce, hlášek a ikonických scén, hodných svých hrdinů). Jako bonus dost možná nejlepší ukončení monologu záporáka, jaké kdy bylo natočeno! Více zde.(25.4.2012)

Absolutně úžasný film. Beze srandy. Už dlouho jsem se u něčeho tak netetelil blahem jako u Avengers. Instantní klasika blockbusterového žánru.(4.5.2012)

|| Scenár: Joss Whedon / Príbeh: Zak Penn, Joss Whedon / Podľa predlohy: The Avengers by Stan Lee & Jack Kirby | Hudba: Alan Silvestri | Produkcia: Kevin Feige | Distribúcia: Paramount | Štúdio: Marvel Studios | Rozpočet: 220 miliónov $ | Tržby: 1,491,800,446 $ (k 29.8.2012) || Ten "Kissák" to schytal a poriadne :D už sa nemožem dočkat dvojky :) Musím na to ísť ešte raz... = commet under construction. :D | 1. videno v Cinestar Anděl, 2D english, 2.5.2012, Praha. | Týmovka je filmová událost porovnatelná s pocitem, když jste už měsíce nevideli své nejlepší kámoše, a netrpělivě čekáte, jak se s něma na chatě upijete k podlaze - a další den Vám budou vyprávět neuvěřitelné situace, z kterých se časem stanou nesmrtelné příběhy. Samozřemě, jen obrazně. The Avengers jsou sice - jak říká sám Phil: "Ortodoxní" - co se týče základní ideologie - ale holt, budou vždy zábavní. Hlavně, když většina z oných hrdin už má svůj celovečerní portrét - z toho vyplývajíc i slušnou skupinu fandů nebo spíš maniaků, takže spojení víc ikon na jednu obrazovku může způsobit nemalý chaos. Chaos ve vícero smyslech. Jednak se pojedou podívat všichni subfandové - čili se z okrajový záležitosti stává mainstreem (jakkoliv to totiž budu brát, Captain America sám o sobě není mainstreemová záležitost, Hulk možná víc - díky vícero zpracování a hlubším kořenům v podvědomí všeobecného diváka). Druhá věc chaosu je případná nespokojenost s nesouměrně rozděleným prostorem pro jednotlivé hrdiny (což se podle mého tady "moc" neděje). A třetí na závěr, je chaos způsobený samotnýma postavama v jednom příběhu. (to se děje v malém měřítku). Whedon to ukočíroval velice slušným způsobem, jeho kolegové z HW by neobstáli asi o nic líp. Všichni na placu totiž hrají jenom to nutné, není potřeba znásilŇovat charakter postavy (což tady hrozilo, hlavne u postav bez samostatnýho filmu). Příběh funguje, gagů a vtípku je tam hromada, které však nebourají serióznost celku. Dokonce se mi zdá, že je to Marvelovka disponující s nejvíce vtipými scénami. Naopak "Čechovských dramatických hlubin" je tady míň, než třeba v Thorovi, a vzledem k tomu, že patos vznikajíci z pravý nefalšovaný epičnosti miluji ( :D ), je to jeden z mála faktorů ,s kterým nejsem úplně spokojen. Chybička krásy nastává ještě v případu, když se člověk jde podívat na 3D verzi, samozřejmě je videt, že se jedná pouze o konverzi (o nejlepši konvezi co jsem doposud videl) z 2D. V IMAXU je to videt hodně - kůli obrovskému plátnu - nicméně je to kompenzované zaintersonovaním celkového zorného pole obou očí, kdy máte pocit, že okolo nic neexistuje, jenom filmová realita, střílející na Váš popcorn bazukou Nicka Furryho. The Avengers jsou skvělý také díky schopnosti celku ukrást ze všeho to nejlepší - vizuál třetíchTransformers, symboly Temnýho rytíře (Iron Man si stavý v centru center mrakodrap) a přidání maličkých, no nejvíc důležitých esencí (Stan Lee a jeho věčné cameo role). Po zhrnutí myšlenek se mi vlastne zdá, že The Avengers nejsou dokonalý schválně: Potitulková sekvence jenom potvrzuje, že se v pokračování bude na co těšit...| 2. videno v CinemaCity Flora - IMAX 3D english, 22.5.2012, Praha |(2.5.2012)

S přítelkyní jsme se na Avengers těšili. Sympatické je, že tvůrci dali do kupy herce, kteří opravdu hrají Iron Mana, Kapitána Ameriku, Thora nebo Lokiho. Dokonce mě překvapili, že do jedné z rolí narvali suprovou Cobie Smulders, kterou máme hrozně rádi. Celkově nemůžeme říct, že bychom se netěšili, těšili a jak. Tyhle komiksové adaptace nás baví, i když je to už po miliónté propraná prakticky stejná písnička. Až tedy na to, že tentokrát se nejedná o konkrétní postavu, ale o celou řadu superhrdinů. Trošičku mně příjde, jako kdyby v Hollywoodu už nevěděli, co natočit. Příběh je totiž naprostý průměr a nebýt skvělé kombinace humoristů, ať už v podobě Iron Mana nebo Thora, tak můžu říct, že bych se začal asi i nudit. Dobře, efekty byly skvělé, akce parádní, ale to je tak nějak všechno. Trošku jsem nad tím přemýšlel a došlo mi, že jsme možná měli velké očekávání. Oni se Avengers tváří jako opravdu velký film. Jenže velký film ze světa komiksů splňuje asi jenom Watchmen. Ten totiž dokáže po všech stránkách být daleko jiný, než filmy se superhrdiny většinou bývají. Avengers jsou totiž ve své podstatě recyklace všech postav nacpané do jednoho filmu s kopou dobrých akčních scén, ale s žádnou inovací. Každopádně nás to zabavilo a to byl u takového filmu účel. Jen nevím, jestli mě to dokáže zabavit i u dvojky.(18.9.2012)

Tohle je válka! Superhrdinové tady sice jsou sebestřední pošuci (jako Watchmen), ale když je svět potřebuje, vědí, co dělat a dlouho nad tím neváhají (jako Superman). Nordický bijec s kladivem a sklony k teatralitě, vědátor, který se čas od času vytočí až do zelena, oživená akční figurka – dokonalý produkt amerického válečné propagandy, jinak taky hrdinové marvelovského univerza. Všichni byli v souladu s cílovým publikem vsazeni do nerdovského světa Tonyho Starka (tzn. protagonisty dvou komerčně nejúspěšnějších titulů série). Nadsazená optika popkulturně poučeného diváka, kterou je na Thora nebo Kapitána pohlíženo, film chrání před přílišnou vážností, aniž by na druhou stranu vznikal dojem, že vlastně o nic nejde. Emocionální vtažení do děje představuje hlavní cíl Whedona, který potřebuje přesvědčit diváky, i Furyho, které musí dovést k pevnějšímu semknutí hrdiny. Jde přitom skutečně o čistě pragmatický cíl, pracovní úkol, chcete-li, takže se nekoná zbytečné sentimentální plkání a plakání. Teprve zneužitím smrti jedné z důležitějších postav končí sebe-destruktivní přeměřování eg a děj se může přesunout k vícekrát zmíněné válce „my“ versus „oni“ (Avengers jsou v důsledku jenom dalšími zbraněmi hromadného ničení, až na ty emoce…). Neznamená to, že by předcházejících sto (nebo kolik) minut nemělo mimo akční scény a Starkovy hlášky co nabídnout. Je radost sledovat, s jakou důsledností, a bez otravného opakování pro natvrdlé, tvůrci využívají každičkou poskytnutou informaci, díky čemu se nemusíme sami sebe ptát, jak ta a ta postava ví tohle a tamto. První třetinu vyplňuje postupné, chytře provázané představování jednotlivých superhrdinů (přesněji jejich uvádění na scénu, neboť většina z nich byla představena v samostatném filmu). Následuje konfrontační druhá třetina, kde je Whedon očividně na jemu blízkém bojišti – stejně jako ve Firefly zde diriguje partu individualistů na palubě jednoho dopravního prostředku. Pouze konflikty, které mezi nimi vznikají jsou díky jejich schopnostem i díky rozpočtu filmu výrazně těžkotonážnější. Nutnost potlačení individuálních úchylek ve prospěch týmu tvoří jádro vyprávění, jak názorně ukazuje poslední záběr s emblematickým Áčkem. Dát dohromady peníze (Stark), vědu (Banner), idealismus (Rogers) a mravní étos (Thor), dostat všechny hrdiny s odlišným stylem vystupování i mírně odlišným stylem režie „jejich“ scén (staromódně patriotický Kapitán, hororově neodhadnutelný Hulk, divadelně veletragický Thor, konverzačně komediální Iron Man) na stejnou loď (ve významu doslovném i přeneseném). Sladění různých stylů nutností semknutého boje, to je hlavní cíl Avengers. Přibližně dvě třetiny filmu jsem si říkal, že je to zábava velmi dobrá, nikoli mimořádná. Teprve finální akční bakchanálie a speciálně dvě nepopsatelné a na takhle masivní mainstream odvážně sebeironické scény s rozzuřeným Hulkem mne přiměly nehodnotit jenom spokojeně, ale rovnou nadšeně. Jsou to přízemní důvody, vím – ty důmyslnější si nechávám pro snímky, které nenabízejí atrakce typu jednookého Samuela L. Jacksona s bazukou. Pro příště bych akorát prosil méně techno-fetišismu a více Scarlett Johansson, hrající zřejmě historicky první superhrdinku, již lze brát vážně, neboť křehkost a emoční labilitu pouze předstírá z „pracovních" důvodů a svého partnera musí sama zkrotit, aby ho získala zpět. 90% Apendix: České titulky jsou podobně odfláknuté jako dabing (překlepy, nedokončená slova, "Halk" namísto "Hulka"...). Zajímavé komentáře: Marigold, StarsFan,genetique, mcb(25.4.2012)