České století

• angličtina Czech Century
Česko, (2013–2014), 11 h 11 min (Minutáž: 65–83 min)

Epizody(9)

carlos 2010

Kvalitné a detailné spracovanie dejín nášho bývalého spoločného štátu, ktoré by mohlo nahradiť učebnicu dejepisu. Mladí diváci by to mali mať ako povinnú "literatúru". ()

Nach

Velice povedená série Českého století, která si zaslouží obrovskou pochvalu. Ke každé epizodě se vyjadřuji zvláště, takže pokud vás zajímají konkrétní názory na dané epizody, klikněte si na ně. Tady jen shrnu, že celkově po zprůměrování hodnocení se u mě tento pořad Roberta Sedláčka dostal k hodnocení, jenž si zaslouží červené pole na CSFD. Seřazení epizod od nejlepší po nehhorší: 5 epizoda, 9. epizoda, 8. epizoda, 2. epizoda, 4. epizoda, 1. epizoda, 6. epizoda, 3. epizoda, 7. epizoda. Celkové hodnocení série: 76% ()

nithiel

Celkově ohodnotit si po jednom díle netroufám, ale pokud by kvalita zpracování zůstala konstantní, tak bych se ke *** asi neodhodlal. Obsazení hlavních rolí je sice výborné, Huba složitou roli zvládl bravurně, nechápu však, komu je seriál svým scénářem určen - sled nesouvislých dialogů, krom nejdůležitějších navíc silně umělých, historikovy nepřinese nic nového a laik se v nich ztratí. Naprosto nepochopitelný je pak pro mě závěrečný dějový skok, kdy Masaryk přijde o britskou podporu a v dalším střihu je zbožňovaným Tatíčkem. V jedné větě: utahané a faktograficky naprosto prázdné. ()

Cheeter

V první fázi jsem doufal, že půjde o historické rekonstrukce událostí. Ale již během prvního dílu, kdy úplně absentuje Štefánik, mi začalo docházet, že není v pořádku. A další díly mi to potvrzovaly. Později mi došlo, že seriál je více filosofický než historický, a že jednotlivé rozhovory jsou konfrontace jednotlivých dobových názorových proudů. Ty aby člověk pochopil, musí mít určitou úroveň vzdělání. Bez ní to prostě nejde. Pro normálního diváka to jsou podle mě vyhozené peníze, protože místy nechápe, co se děje. Pro mě je to podnět k zamyšlení se nad danou dobou. Ale klidně bych si to místo toho přečetl nějakou knihu nebo článek, kde by bylo to samé. Peníze se tak mohly využít třeba na nějaký historický velkofilm. A ty nám chybí. Obzvlášť ty dobré. ()

zette

Dobry napad, natocit takovy serial. Bohuzel si myslim, ze to slo natocit daleko vypravneji a poutaveji. Serial obsahuje minimum exterieru, spise pripomina divadelni hru, protoze se de facto jedna jen o ruzne dialogy. Herecka skala pestra, nikdo ovsem na sebe vyrazneji nestihnul upozornit. Zajimave to urcite je, natocit to slo alespon 10x lepe... Sedlacek nepresvedcil. ()

Hans.

Je potřeba tomuto dílu zatleskat, že vůbec vznikl. Sedláček zaslouží uznání, že se do tohoto nelehkého projektu pustil. I když tento seriál je pouze o dialozích, tak jsem se ještě ani minutu nenudil a nemohl od toho odtrhnout oči, to musí už o něčem svědčit. A díl od dílu je to podle mě ještě lepší. Musím pochválit Ivana Trojana jeho výkon (hlavně jeho proslov) ve třetím díle je dokonalý. ()

BoXBe

K výsledku práce pánů Sedláčka, Kosatíka, České televize a spol. Není rozpočet, ani, až na výjimky, u nás filmařská tradice, aby dotáhla dramaturgicky unylé scény scény do stavu, na který bych byl mezinárodně pyšný. Seriál nicméně zaslouží pět hvězdiček z těchto důvodů. Protože úkol splnil a poslal do nejsledovanějších médií (televize a na internet) obrázky z české historie, které potřebují v Česku všechny generace, které znají lépe osudy Žambulky, než svých prvních prezidentů. Protože to udělal s grácií, dal tomu od pohledu maximální péči, kterou televizní produkce v Česku v současnosti má, dal tomu herce, rozpočet a prvotřídního historika v hlavní roli. A především, protože ukazuje naši historii z pohledu, který je učebnicový, nikoliv populárně naučný nebo dokonce zábavný. A to je za vysoké náklady předem jasně dáno, že kopie na DVD budou mít spíše školy než domácnosti, ale to mi nevadí, spíše naopak. Pro budoucí generace to bude ještě vzácnější. A nakonec, k tomu úhlu pohledu, tvůrci mohli zobrazovat Masarykovy slavností proslovy na náměstích a idealizovat jeho osobnost a nevybrali si tuto cestu ani u T.G.M. ani v průběhu celého scénáře u nikoho. Přinesli nám pohled, který neznáme z klasických dokumentů nebo z životopisů. Přinesl náhled do hluboce lidských okamžiků, často v potemnělých pokojích s osamělými osobnostmi našich dějin, kteří žili v nejistotě, zda jejich počínání dává smysl, a jejich role byla od samého počátku nejednoznačná a v tom je asi seriálová největší síla. Protože nemůžeme tušit, co přijde zítra nebo za dvacet let. Ale můžeme věřit, že to co děláme dnes je správné. A že to je správné i pro děti a pro děti našich dětí. A tu správnost nejde najít jinak, než vírou v druhé lidi a celoživotním respektem ke vzdělání a svobodě těch lidí. Tak vidím poslání Českého století. Je to patetické. Je to příliš akademické. To vím. Ale odnáším si víc, než bych čekal, tak si všechny nedostatky a těžkost umím vymazat a v klidu si to jako pasivní divák užít. A budu věřit, že naše počínání včera, dnes i zítra, bude dávat smysl... P.S.: Snad jen tím D. Landou, respektive estrádním bavičem Žitem bych už to asi neprodával... ani bych jej nedával jako prvního ve výčtu herců tady na csfd... proč taky... ()

blitzer

Výborný seriál z historie Československa 20. století. Líbily se mi všechny díly, ovšem ty první jsou poněkud suchoparné a navíc dost přeskakují v čase, takže sled událostí trochu ztrácí kontinuitu. Vrcholem byl podle mě díl čtvrtý zobrazující nástup komunistů k moci, naprostý taktický přešlap demokratických stran Národní fronty a bezvýchodně zoufalou situaci prezidenta Beneše. Atmosméra že by se dala krájet. Pokud by seriál někdy vyšel na DVD s bonusovým materiálem, docela rád bych se podíval na některé díly s komentáři historiků, z nichž by vyplynulo, co je historicky doložené a které dialogy jsou jen domněnkou scénáristy. ()

dr.fish

„Cyklus České století nebude usilovat o rekonstrukce nejpravděpodobnějšího průběhu tehdejších událostí, nýbrž o vytvoření situací, v nichž diváci budou moci studovat a spoluprožívat s historickými postavami jejich pocity, pochyby, odhodlání i obavy. Vybírá si napínavé konflikty, jejichž důsledky se dramaticky promítaly do života lidí a ovlivňovaly směřování našeho národa na dlouho dopředu.“To řekl režisér. Toho se prvních pět dílů drží. Pravda je asi jinde, ale i tak vyvolává diskusi a dává nám podněty. Několik supersilných míst mne donutilo vyhledat příslušnou literaturu. A co jiného to má v divákovi vyvolat? Já osobně vítám tyto projekty s otevřenou náručí. Drtivá většina mojí generace nemá téměř žádné informace o exilové vládě v Londýně a o pozadí únorového převratu, vztazích uvnitř ÚV KSČ po válce atd. Všechno jsou to zcela nudné postavičky z učebnic dějepisu. A Sedláček je oživil. Udělal z nich lidi a tak diváka začnou zajímat. Já to tedy kvituji s povděkem. Dalo se čekat, že ho za to kritika strhá, protože v Česku se teď přece točí tupá tvorba bez názoru. Takže tady určitě ta pátá hvězda za odvahu rozčeřit vlny stojatého rybníka. Excelentní casting a špičkové herecké výkony v hlavních i vedlejších rolích, parádně napsané dialogy, které se v českých filmech současnosti jen tak nevidí. 85% ()

otík

1. díl - Veliké bourání (1918) - T.G.M., 2. díl - Den po Mnichovu (1938) - Eduard Beneš, 3. díl - Kulka pro Heydricha (1939) - František Moravec, 4. díl - Všechnu moc lidu Stalinovu (948) - Klement Gottwald, 5. díl - Zabíjení soudruha (1951) - Rudolf Slánský, 6. díl - Musíme se dohodnout (1968), 7. díl - Je to jen rock'n'roll (1976), 8. díl - Poslední hurá (1989), 9. díl - Ať si jdou (1992). Geniální hraný historický seriál, který je plný napětí a vynikajících hereckých výkonů. ()

Splasher

Český John Adams se nekoná, protože to - bohužel - ani nebylo záměrem tvůrců. ___ Oslovení Sire Winstone v letech 1940-41 by doktoru Benešovi asi jen tak neprošlo. ___ Velmi se těším na Vyorálka v roli Klementa, to má potenciál na herecký výkon roku. EDIT: Vyorálek nezklamal. Rozesmálo mě, že v bonusech (na webu ČT) Sedláček přesně řeší ono oslovení Sire u Churchilla. Když to tam nechali, že by to nakonec bylo správně? Hmm. ()

Mylouch

"Ty vole, Klémo ..." V podstatě hrané dokumenty, jejichž dialogy jsou spíš než dramatizací přeformulováním základních dobových faktů. Škoda nevyužité možnosti zpracovat téma s vybranější filmovou řečí a zajímavější kamerou. Z herců asi víc není kde brát. Historické tv inscence z dob minulých zůstávají nepřekonány. Tohle totiž bude s lety vyvolávat stále větší smách, ale historie už je tímto vytesána. Slabé 3* ()

zombkiler

DÍL 1 - 40% Nuda by se tu dala krájet i když Martin Huba do role TGM pasuje dobře díl přeskočil několik důležitých historických milníků, aby skončil vlasteneckým až kýčovitým příjezdem Masaryka v říjnu 1918 do Prahy. DÍL 2 - 80% Nikdo jiný nedokázala tak dobře zahrát zrádce a kolaboranta s nacisty jako Daniel Landa. ()

danliofer

Seriál jsem objevila čirou náhodou drahně let po jeho vzniku a jsem ráda, že se tak stalo. Ať už ty události vnímáme jakkoliv a z různých úhlů, myslím, že duu Kosatík - Sedláček se podařil seriálový majstrštyk, který stojí zhlédnout už jen pro zajímavost. Padne v něm dost zajímavých stanovisek, z nichž některá pro mě byla do té doby neslýchaná a v lecčems objevná a nestardardní. Kromě velmi vyváženého hereckého obsazení stojí za zmínku i skvělá kamera a hudba. U každého dílu je pak na webu ČT i videorozhovor se dvěma historiky (primárně s autorem scénáře Pavlem Kosatíkem). I ty stojí za poslech jako doplňková analýza. Ať už byla historie jakákoliv a v seriálu je i trocha scénáristické fabulace, je možno tento seriál považovat za velmi nosný jako určitý autorský náhled na naše dějiny. ()

wafc

Dan Panda 88 hraje vlastně sám sebe akorát před 70 lety. A hraje to opravdu dekadentně. Já myslim, že při sledování tohoto veledíla, vy všichni bružousti, poznáte, co to je tvrdá televizní práce. Sedláček z toho vydžímal víc, než by dokázal Rosenberg po noční šichtě, i přes to všechno mám pár výtek. Absolutně mě vytáčí vložené titule titulů všech těch chrabrých Čechů. Samozřejmě, že kdyby to bylo v ružové a Comic Sansem, tak se samou radostí vyejakuluju na mou 300 centimetrovou úhlopříčku, ale pravda je taková, že hnusnější font použil snad jen Landa na svou kérku ''Gott mit uns'' , co má na bicáku. České Století je každopádně někde mezi Rosalindou a Bratrstvem Neohrožených a jen moudrý user čsfd rozhodne jakým směrem se nakonec vydá. ()

VaHo

Hodnotím po pěti shlédnutých dílech. Na seriál jsem se těšil už od prvních ukázek, protože historii mám rád, a tím spíše i kvalitní historické filmy a seriály. Od Českého století nelze čekat, velké davové a bitevní scény (ala Otakar Vávra). Místo toho dostaneme „komorní“ drama, odehrávající se většinou v interiérech, kde si v klíčových okamžicích československých dějin povídají osobnosti jako například Masaryk, Beneš, Moravec, Gottwald, Zápotocký atd. Seriál se snaží divákovi přiblížit myšlenky, názory těchto osobností a řetězce rozhodnutí, která museli učinit. Nevýhodou je přílišná zkratkovitost, bohužel není možné v rozsahu 80 minut kompletně zrekonstruovat přelomovou historickou událost. Každý díl by si zasloužil minimálně vlastní pěti dílnou sérii. Velkým plusem je to, že tvůrci se nesnaží divákovi nic usnadnit a polopaticky vysvětlit, místo toho jsme hozeni do děje, a jsou nám předkládány hromady faktů, jmen, událostí o kterých v tu chvíli nevíme nic. To ale přímo vybízí po skončení každého dílu se začít shánět po více informacích, abychom si udělali obrázek samy. Jako velice kvalitní hodnotím kostýmy a masky, iluze doby je dokonalá, je sice vidět, že na velké válečné scény nebyly peníze, ale na kvalitě to nic nemění. I přes některé dílčí nedostatky se jedná o velice povedený kus České televize a rozhodně se těším na pokračování. ()

Stegman

Znám Kosatíkovy skvělé články o historii z časopisu TÝDEN, takže mi bylo hned jasné, že tohle bude něco prvotřídního. Bohužel hodnocení tomu nejspíš odpovídat nebude, a to ze dvou důvodů: Zaprvé tento seriál vzbuzuje velká, ba přehnaná očekávání (po výpravnosti, dokumentární obsáhlosti...) a ta se málokdy podaří naplnit. Zadruhé je téma seriálu - naše dějiny - něco tak třaskavého, že to prostě nemůže být jednoznačně pozitivně přijato (aspoň tedy ne širokou veřejností). Jako by totiž dosud platilo, že každý trochu znalý Čech musí mít na naši historii vyhrocený názor (husiti: válečníci nebo loupežníci?; Beneš: státník anebo zbabělec?). No, snad Kosatík naruší aspoň někomu to zhoubné černobílé nazírání na dějiny. _____________ 1918 *****; 1938 *****; 1941 ****; 1948 ****; 1951 *****; 1968 ****; 1976 *****; 1989 ****; 1992 ***. Celý seriál je úžasně kompaktní, vždy zcela koncentrovaný na tu či onu historickou událost. Vymyká se snad jen tematicky rozkročený díl o roce 1992. Na pořádné zhodnocení polistopadových dějin je asi ještě potřeba čas. ()

black.mao

Seriál má stále stoupající úroveň. 1. díl ukazuje převážně slabiny televizní produkce, kdy navíc lze jen těžko upoutat monologem staříka o tom jak za Rakouska-Uherska bylo špatně. Martin Huba je v roli Masaryka dobrý, ale přílišná pieta a určitá salónní neakčnost tématu z tohoto dílu udělala méně záživný kousek. Televizní divák čekající víc se dočkal rolí britského ministerského předsedy v osobě Miroslava Donutila. 2. díl Daniel Landa rolí Emanuela Moravce vyvolal určitou kontroverzi, samozřejmě, osobně Landu nyní považuju za showmana-všeumětela, nikoli však za nácka, kterým byl někdy v 90. letech. Tohle určitě celý druhý díl určitě oživilo, i když hraná horkokrevnost hochů v zeleném, která až moc okatě kontrastuje s unylostí uměřeného Beneše nemá daleko k naivnímu zjednodušení. Ve 3.dílu jsem vzal Martina Fingera na milost. Jeho Beneš je nudný autistický intelektuál, ale právě tím nejlépe vystihl počáteční osamocenost celé české exilové vlády v Londýně. Kdo však bere celý tento díl na svá bedra je výborný Trojanův František Moravec, zprvu samolibý, ale později zodpovědný úředník organizující domácí odboj. Uvidíme jak se vydaří následující díly. Já zatím dávám mezi čtyřmi až pěti *, takže pět. ()