Doktoři z Počátků (TV seriál)

Rodinný / Drama

Česko, 2013, 60 min

Martin Stránský, Václav Postránecký, Václav Jílek, Michaela Sejnová, Lenka Termerová, Marek Vašut, Martin Písařík, Halina Pawlowská, Jitka Ježková, David Prachař, Zdeněk Žák, Josef Carda, Uršula Kluková, Zdeněk Srstka, Sabina Laurinová, Nela Boudová, Zdeněk Piškula, Zdeněk Dušek, Pavlína Mourková, Petr Franěk, Jakub Kohák, Josef Láska, Milan Slepička, Zdena Herfortová, Gustav Bubník, Lumír Tuček, Roman Havelka, Lenka Švejdová, Roman Tomeš, Andrej Lekeš, Jindřich Kout, Anna Polcarová, Simona Prasková, Martin Šverma, Martin Simandl, Naďa Konvalinková, Josef Dvořák, Iva Janžurová, Kateřina Bláhová, Dagmar Křížová, Martin Preiss, Petr Janda, Marta Jandová, Barbora Jánová, Kristýna Maléřová-Podzimková, Jan Antonín Duchoslav, Dita Hořínková, David Gránský, Lucie Benešová, Zuzana Stavná, Miroslav Šimůnek, Sandra Milčinská, Ladislav Novák, Dana Hradiláková, František Nedbal, Tomáš Matonoha, Petr Štěpánek, Naďa Urbánková, Jan Maxián, Sandra Pogodová, Oldřich Vízner, Petr Pospíchal, Miluše Bittnerová, Karolína Hlaváčková, Eva Režnarová, Anita Ešpandrová, Matyáš Bystroň, Jan Urban, Petra Hobzová, Vladimír T. Gottwald, Gabriela Vránová, Čestmír Řanda ml., Vanda Hybnerová, Lucie Slováková, Kim Son Nguyen, Radana Hermanová, Dana Bartůňková, Regina Řandová, Jakub Mohamed Ali, Kamil Halbich, Petr Vojnar, Leoš Noha, Denisa Pfauserová, Jan Havlovic

Filip Issa
  • NinadeL

Mikrokosmos české vesnice optikou nováckého seriálu? Báječně, to i ty Náměstíčka, Příkopy a Návsi získávají na lesku. Ale kdo si dá Marka Vašuta v kožený vestičce za barem, tak prosím. Lenky Termerové se vám po konci VKV nedostává? Skvěle. Měli jste pocit, že za Bobule Postránecký klesnout nemůže? Ale může.(27.6.2013)

• kingik

Náctiletá dcera nadšeně:"Mami, mami, rychle dělej, už začíná ten nový seriál." Máma se rozplývá: "No vidíš to, to je natočený jak od Camerona". Dcera rozumuje: "Ale mami, copak nevidíš ten smysl pro kompoziční detail?! To je jasná inspirace Spielbergem." Matka nebesky: "A ten hereckej výkon Postráneckého!!! No to je koncert!!!" Dcera obdivně: "A ten Stránský, to není jen vynikající dabér, ale on je shakespearovský herec!!!! Neskutečný herecký rejstřík. Sice ksicht žádná sláva, ale já žeru ten jeho podmanivý hlas." Dcera podruhé a ještě víc nadšeně: "Lokace, námět, režie a herecké výkony, no mami, já se snad nedočkám příštího týdne, to rovnou umřu, než bude dechberoucí druhý díl!!!" A skácí se bezvládně na podlahu obýváku. Matka se konsternovaně sesune do křesla: Ano, dcero moje, u těchto seriálů se dá jenom zemřít, ale není to krásná smrt vidět za života něco tak nádherně natočeného?!" Dcera hlesla: "Je..." Mé hodnocení zpovzdálí: 0%(26.6.2013)

• T-pack

Začnu zpovědí, že jsem vážně neviděl ze seriálu víc, než zhruba deset minut. Ne, že bych snad víc nevydržel (divácká perverzita mi není nikterak cizí), ale tohle je podle mého ten typ seriálu, u nějž deset minut na ohodnocení bohatě stačí. Tři scény mě okamžitě informovaly o kvalitách tohoto počinu – tři scény, které bych vám rád ve stručnosti vylíčil, aby byly důvody mého hodnocení zřejmé. Scéna 1 je hádka dvou partnerů: kariéristy, který chce odletět do New Yorku, a rodinomilky, která chce zůstat v naší malebné vesničce. Vypjaté scéně střetu dvou klišoidních světonázorů jaksi ubírá na dramatičnosti fakt, že oba herci se hádají, jako kdyby text četli ze stěny za svým protějškem. Scéna 2 zachycuje nezvaného hosta, který si moc rád prosí o nášup jídla, zřejmě není vůbec tím, za koho se vydává, a domácí za jeho zády velmi teatrálně signalizují jeden druhému, že se ho musí co nejdříve zbavit. Stojatou lžící v příliš husté polévce se nicméně stává scéna 3. V té je mentálně retardovaná postava. Pro Martina Písaříka mám jediný vzkaz: „Zajeď si do Bohnic, a tam se koukni, jak se chová opravdovej mentál.“ Jeho postava je vlastně můj největší problém se seriálem. Už v Tropický bouři prostě řekli to zlatý pravidlo: „Never go full retard.“ Role někoho opožděného je totiž příliš komplexní, a je hrozně těžký zahrát ji s citem a grácií, aby se z ní nestal urážlivej stereotyp. To je ale věc, kterou bych neměl muset zdůrazňovat komukoliv, natož produkčnímu štábu. Přitom elegantní řešení situace, kdy chcete mít ve svém seriálu mermomocí postiženou postavu, je prostě do té role obsadit někoho postiženého. Máte druhořadej seriál, kde stejně většina herců hraje jen natolik, aby měla zejtra na rohlíky s poličanem, vysvětlete mi někdo, proč ten váš lacinej scénář nemůže odřikávat jedličkář. Já se vsadim, že je spousta mentálů, kterym by se splnil sen, kdyby mohli hrát v seriálu. Takže je to jednoduše ten přístup, s kterym seriál vůbec točej, co mi leze na nervy, protože v mnohym odráží přístup většiny lidí – dáme tomu chudákovi lidskou tvář, ukážeme ho jako součást naší společnosti, ale nedej bože abychom ho do tý společnosti aktivně zařadili.(14.10.2015)

• - Natáčelo se v hostivařských ateliérech a v obci Pyšely. Interiérové a exteriérové scény jsou vyrovnané a oproti Ordinaci v růžové zahradě (od r. 2005) se točí více venku. (fiLLthe3DD)

• - Vandina (Nela Boudová) syna Filipa hraje její skutečný syn. (hermiona)

• - Název Počátky byl původně vymyšlen nezávisle na tom, že v České republice skutečně město s tímto názvem existuje. Na to producenti přišli až později. (Cheeker)