Červený drak

• Česko Lovec lidí (více)

Psychologický thriller podle novely Thomase Harrise, autora "Mlčení jehňátek". Policie je stále bezmocná v pátrání po psychopatickém vrahovi, který za úplňku koná své děsivé činy. Jedině penzionovaný úředník Will Graham (William Petersen), který se dokáže vžít do duše druhého člověka, se dokáže k vrahovi přiblížit. S pomocí uvězněného vraha studentek, choromyslného psychiatra Hannibala Lectora, se Grahamovi podaří nalézt psychologický motiv vražd. Vrah sní o tom, že po něm lidé touží. "Když děláš to, co bůh dosti často, měníš se v to, čím bůh je." A svá vítězství si musí připomínat. Graham je nyní na správné stopě. (HBO Europe)

Patches1984

Ne že by to bylo zas tak špatné, ale tomu srovnání s o šestnáct let pozdější adaptací téhož se nelze ubránit. Petersen v hlavní roli Nortona hravě strčí do kapsy, Noonan jako Dolarhyde taky není špatný a ani Coxovi nemůžu jeho Lectera nijak zvlášť vyčítat, ale celý film má neskutečně utahané tempo. Navíc jakýkoliv pokus o navození atmosféry (a atmosféra je to, na čem filmy tohoto typu stojí) téměř vždy zabila dle mého zcela nešťastně zvolená hudba. Mainstreamový rock osmdesátých let skvěle sednul do Rockyho, ale tady to působí jako pěst na oko. Výsledek jsem nakonec docela protrpěl a jen závěrečná scéna celkový dojem jakžtakž zachránila. 4/10 ()

gotham

Určitě je velký rozdíl, jestli se nejprve podíváte na Červeného draka nebo na právě na Lovce lidí. Já jsem jako první viděl Červeného draka a Lovcem jsem byl mírně zklamán. Je to však hlavně proto, že zde nehrál sir Anthony Hopkins, kterého máme všichni jako toho správného Lectera. V lovci lidí je totiž Lecter mírně řečeno vedlejší postava, vlastně pro samotný film je naprosto nepodstatný. Ač mám rád Briana Coxe, tak s Hopkinsem se v této roli prostě rovnat nemůže. V drakovi jsou ale i jiné postavy mnohem lépe vykreslené, ať už je to novinář Tattleru, detektiv Graham nebo třeba doktor Chilton - i když ten má větší prostor spíše v Mlčení. Celkově to není špatné, ale Lecter je prostě Hopkins! 60% ()

blondboss

Myslím, že bude objektívne hodnotenie, keď poviem, že v tomto prípade išlo o priemernú kriminálku z 80-tych rokov, resp. typickú kriminálku onej doby. Ak čakáte dramatický príbeh o Hannibalovi Lectorovi, tak na to zabudnite. Dejová línia je síce podobná s jeho známejším bratom, ale ďaleko to zaostáva jednak čo sa týka vyvrcholenia a jednak čo sa týka hereckého obsadenia a napätia. Naozaj mi to v mnohom pripomínalo obyčajnú kriminálku a nie fenomenálnu sondu do psychiky narušeného psychopata v podaní Mlčania jahniat. Brian Cox síce svoju rolu Lectora zvládol so cťou, ale na Hopkinsa sa jednoducho nechytal. Čo možno vyzdvihnúť, bol hudobný sprievod, aj keď občas nevhodne zasadený, najmä v závere filmu. 60 % ()

Madax

Krimithriller jak má být, skvělá adaptace knižního Harrisova Červeného draka. Zejména ztvárnění vyšinutých maniaků, pánů Dolarhydea a Lectera, se podařilo bezvadně. Francis Dolarhyde je trpícím, duševně nemocným člověkem, vzbuzujícím strach, opovržení a lítost současně. Tím se dostáváme k hlavnímu nedostatku filmu: není zde dostatečně rozvedeno Francisovo dětství a jeho motivace a zůstávají tak trochu na pozadí. Právě v tom byla kniha hodně silná - vnitřní drama psychopata, který se snaží bojovat sám se sebou a se svými démony (majícími podobu červeného draka z Blakeova obrazu) mě při četbě fakt bralo. Tom Noonan sice ztvárňuje Francise znamenitě, nedostává se mu však dostatečného prostoru, abychom tuto komplikovanou, fascinující osobu blíže poznali a pochopili. Na druhou stranu, Manhunter je přeci jenom o pátrání po vrahovi, pokud by se měli filmaři více zaobírat jeho příběhem, stopáž by to nechutně natáhlo. Dalším lahůdkovým záporákem je doktor Lecter - geniální a nevypočítatelný kanibal, dávno před tím, než z něj sám Harris udělal profláklého nadčlověka, který všechno ví, všechno zná, všechno dovede, a je víceméně hodný. Tady je doktor ještě stále zákeřným syčákem, který je i za mřížema pěkně nebezpečný. Závěr filmu se silně odlišuje od toho knižního - těžko říct jestli je horší nebo ne, mě osobně více vyhovoval překvapivý konec knihy než předvídatelné zakončení filmu. Manhunter je o mnoho lepší než většina ostatních filmů o pátrání po sériovém vrahovy, do kapsy strčí i nepodařeného Ratnerova Červeného draka, fanoušci tohoto druhu filmu by měli zpozornět a Manhuntera si opatřit - toto polozapomenuté dílo stojí za to. ()

v.indruchova

Film se mi líbil, oceňuji, že film není příliš krvavý, i když je o sériovém vrahu. Lepší je nevější film, ale tento první je také velmi zajímavý. Líbila se mi hudba. Staré vypalovačky 28 let :) ()

Birter

Vskutku lepší než Mlčení jehňátek. Výborně vypracovaná atmosféra za pomocí kamery a vynikajícího soundtracku. Chainsmoker Petersen je jako Graham velmi dobrý a Cox byl jako Lecter/Lecktor lepší než Hopkins (páč se jeho výkon nepodobá imitaci hada Kaa z Jungle Book). Ta samomluva je sice k smíchu a detailistu otráví nestrovnalosti s knihou, ale jinak velmi povedený fillm. ()

nanamarak1

Když člověk překousne pomalejší tempo a WTF přestřelku na konci (jak kdyby střihač omylem zničil některé záběry) tak člověk dostane celkem zajímavou atmosférickou detektivku s dobrým záporákem a kamerou. Remake je ale o trochu lepší. 70% ()

PanPyzamo

Mlčení jehňátek se mi velmi líbilo a tak když jsem se dozvěděl o tomto filmu, tak jsem si řekl, že ho zkusím. Nejspíš po úspěchu již zmíněného pokračování, které jsem viděl dřív mě Lovec lidí tolik nezaujal. Většinu času jsem se nudil. Nebavilo mě to. Neoslovilo. Moc nezajímalo. Nevím, jak víc to ještě popsat. Sem tam se mi to i zalíbilo, ale málokdy. Za mě to bylo zkrátka nic moc. Převážně to pro mě tahala atmoška osmdesátek, které žeru. Nebylo to špatné. Vrah to taky tahal a celkově to byl v pohodě filmek, jenom mě ta cesta k vrahovi nebavila. Za mě nadprůměrný film, který nedoporučuji. 6/10 ()

Dvojirakri

Tehdejším okem šlo jistě o nadprůměrný mysteriózní thriller, tím dnešním, po všech těch Hannibalech, Jehňátkách a Sedmičkách už trochu vyčichlá podívaná, které ani trochu nesluší použitá hudební kulisa a soudobá móda oděvů pestrých barev. Pro někoho kult, pro jiného dávno překonaný brak. Jsem tak na půli cesty. ()

pájap

no tak .je to jiné než remake který jsem viděl dřív.knihu jsem taky četl.ta poslední scéna s dopadením toho hajzla je podle mne v první verzi udělaná líp... ()

Dupac

Jestli má Rattnerův slušný, ale (v porovnání s Mannem) nenápaditý, remake nějaký přínos, pak je to zjištění, že pro Mannovo pomalé tempo dvě hodiny nestačí, a proto (zřejmě) spousta materiálu zůstala ve střižně. Některé motivy vyšumí do ztracena neboo působí zkratkovitě (to platí hlavně pro vztah detektiva Billa a Hannibala Lectera, který - protože ještě nebyl legendární postavou - má ve filmu minimální prostor, a taky pro posedlost hlavního psychopata Červeným drakem a jeho celkovou motivaci - mimochodem Tom Noonan tady jasně přehrává Ralpha Fiennese). I přes uvedené výtky (a jistě by se našly i další, např. casting - W. L. Petersen je v hlavní roli hodně nevýrazný) film přináší potěšení hlavně (nám) milovníkům vybroušené režie Michaela Manna (nemůžu si pomoct, ale v těch pomalých nájezdech kamery chvílemi připomínající Kubrickovo Osvícení, střizích a komponovaných záběrech je prostě poznat, co odlišuje velké režiséry od nádeníků typu Bretta Ratnera) a osmdesátkové filmové atmosféry (zapadá do ní tradičně nabušený soundtrack, stejně jako kýčovitý závěr). 75 % ()

dr.francin

Esteticky dokonalé. V některých místech tomu trošku padá řeťez, hlavně co se týče napětí, ale to záběrovaní a hudba vás udrží až do konce. ()

krijo

Ale áno Michael Mann je maaan. V porovnaní s Červeným drakom ide o viac umelecké spracovanie s vynikajúci až fetišistickými zábermi a mladým vyšportovaným Williamom Petersenom. Jedinou nepochopiteľnou mi príde posledná akčná scéna, ktorá vyzerá veľmi lacne. ()

Umělec

Hóóódně zvláštní hudba... Místo, aby atmosféru zhutňovala, tak jí spíše odlehčuje. Opravdu zvláštní... Člověk se neubrání srovnání s Mlčením jehňátek a to filmu asi dost škodí. Bohužel, tohle je o patro níže. I když ani dnes se nejedná rozhodně o špatný thriller, ve své době to musela být 1.liga. 70% ()

botswana

Přestože jsem nejdříve viděla Ratnerova červeného draka, tak Mannova verze z r. 1986 se mi líbila mnohem více, pouze s výjimkou ztvárnění zubatého skřeta, které je na pomezí šílenství-parodie. Film, věrný svému názvu se více soustředí na postavu detektiva (skvělý Petersen) a Hannibal Lecter je logicky na druhé koleji. Minimum prostoru, kterého se mu dostane příběhu neubližuje a naopak dá vyniknout samotnému pátrání, které bylo napínavé (zejména prohlídky domů či rozbor dopisu). Největší pochvalu si ovšem zaslouží vynikající hudební doprovod (výraznější než u pevnosti) a vizuálně zajímavé záběry. ()

StaryMech

Spolu s "Mlčením jehňátek" (= pozdější a lepší zpracování téže románové předlohy) a "Sedmi" představuje "Červený drak", vlastně "Lovec lidí", svatou trojici postmoderního thrilleru zvěstující evangelium iracionality, abnormality, odpudivosti a sebevážnosti. Tvůrci krmí diváka snůškou nesmyslů, propojených postavami dvou úchylných superzločinců a jednoho protivného superpoldy ; máme ji přijmout do němoty obluzeni mírou úchylnosti, tlakem atmosféry a elegancí formy (Mann patří k režisérům, kteří lépe a snad i raději snímají lesklý povrch věcí než to, co se odehrává pod ním). Skutečnost je z módy a poselství nadbytečné. Co se cení, je zábava pro oběti meganudy. Při pohledu na závěrečný rodinný barvotisk, jako dnes často, divák tak docela neví, zda mu autor podstrojuje, nebo se mu vysmívá. ()

Tvůrci Gravitace pátrají po Atlantidě

Tvůrci Gravitace pátrají po Atlantidě

18.10.2013

Na úspěchu napínavého vesmírného dramatu Gravitace (aktuální tržby 200 milionů dolarů celosvětově, což je na říjnovou premiéru impozantní suma) má bezesporu největší podíl režisér Alfonso Cuarón. Bez… (více)