Hercule Poirot

• Velká Británie Agatha Christie's Poirot
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Předloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (povídka)

Série(13) / Epizody(70)

Recenze uživatele HiddenDragon k tomuto seriálu (70)

Schůzka se smrtí (2008) (S11E04)

S11E04. Vsechno se toci kolem potomku sverazne a dosti zle lady Boyntonove, ktera se jede spolu s nekolika dalsimi cestovateli (vcetne Poirota) podivat na nove vykopavky sveho manzela, ktery v Syrii hleda hlavu Jana Krtitele. Po delsi dobe je to tedy opet dil z ciziny, coz je u Poirota vzdy osvezujici a mam tyhle exoticke pasaze rad. Krasne arabske stavby a ornamenty, poust, vykopavky... I kdyz je to pry tocene v Maroku, atmosferu (i hudbu) to ma na TV film velmi povedenou. Starobyle arabske podobenstvi o smrti, ktere lod Boynton cte ze zdi vykopavek, tak trochu odrazi vrazdu, ktera jde s Poirotovou pritomnosti ruku v ruce, a i kdyz bylo jeji provedeni dost riskantni a zbytecne komplikovane, ma to svou uchylnou krasu, takze nakonec remcat nebudu :) Opet je tu spousta zavadejicich situaci, ktere divaka zamerne matou, ale vse bylo nakonec vysvetleno a davalo smysl. Dokonce i vkusne zaclenili krestanske prvky, coz se sem hodi, vzhledem k cili vykopavek. ()

Tragédie o třech jednáních (2010) (S12E01)

S12E01. Priznam se, ze uz jsem to kdysi videl, a tak proste nedokazu posoudit sikovnost pointy - prekvapivost pri prvnim zhlednuti, nebot se mi vrah v pulce vybavil. Cele je to stylizovane od zacatku do konce jako divadelni predstaveni - mame oponu, divadlo, znameho herce jako Poirotova pritele, nekolik vrazd.... Dokonce i nasviceni protagonistu je bodove, podobne jako pri predstaveni - pri jejich portretech nebo rozhovorech s nimi se jakoby ztmavi pozadi, aby to cele pusobilo intimneji. Je to trochu zvlastni styl, ale mne nevadil, sedi k tematu. [spoilery!] Vrazdy samy o sobe jsou take pomerne netradicni - ve svych motivech. Sice to provedeni je podobne jako ve starsim dilu "Zluty Iris" (S05E03), takze nekdo muze uhadnout vraha, ale zajimave je, ze vlastne jen jedna z nich je podstatna. Zbyvajici jsou dalobyserict "funkcni", nebo dokonce jen k odvedeni pozornosti - to zas trochu evokuje slavne "Vrazdy podle abecedy" (S04E01). Zaverecna vysvelujici scena je ale perfektni a vse vysvetli, ba je i zvlastnim zpusobem dojemna a posledni Poirotova replika je sice ocekavatelna, ale trefna. Zavery u Poirota jsou proste dokonale. Ale pravda je, ze kdyz se nad tim vsim clovek zamysli, je to samo o sobe teatralni a naivni od vraha, mermomoci zatahovat nejslavnejsiho detektiva na svete tak moc do vysetrovani, aniz by tu byla nejaka vyraznejsi snaha to na nekoho svest. Strkat hlavu do lvi tlamy je pri zpetnem premitani docela podivne. Navic je tu ta zminena podobnost s jinymi dily, coz (nevim jestli zamerne nebo z lenosti) jeste podtrhuje prime pouziti nekterych zaberu z jinych epizod (viz Zajimavosti). ()

Viděla jsem vraždu (2010) (S12E02)

S12E02. Behem halloweenskeho vecirku na venkovskem sidle, aby se pochlubila pred madam Oliverovou, pronese jedna divka, ze kdysi videla vrazdu. A vzapeti je nalezena mrtva. Poprve je zavrazdeno dite, coz neni moc bezne. Navic je dil opravdu misty lehce hororovy, aby dostal svemu dusickovemu podzimnimu obdobi. Rikal jsem si, ze bych snad takhle na venkove radsi ani nechodil vecer ven :) Zadne lampy, vsemozna stromova podloubi, aleje, pruchody strasidelnymi branami kdovikam.... K tomu zminky o carodejnictvi a jeden z pritomnych si cte Poeuv Zanik domu Usheru. Atmosfera se podle me povedla a i zlocin je rozvetveny a sikovne kamuflovany. Snad jen ta scena pri mesicnim svitu a radoby sebeobetovani mi uplne nesedla, ale je fakt, ze v realu jsou takovi blazni a stava se to :) Vlastne to k tomu docela sedi, protoze i pachatel je svym zpusobem psycho :) ()

Vražda v Orient expresu (2010) (S12E03)

S12E03. Kdyz jsem videl "Expres" poprve, byl jsem z toho uplne paf, protoze je to dost jine nez ostatni poirotovky. Jednak to zpracovani s jakymsi "psycho" nadechem - zima, osamoceny svistici vlak, bodava a dramaticka hudba - a pak hlavne pointa a cely moralni presah pribehu. Hlavne v tom poslednim je podle me toto zpracovani mnohem lepsi, nez klasicka verze z r. 1974 s podivnym A. Finneym jako Poirotem a oscarovou I. Bergmanovou (ktera tam pronesla jen par vet, tak doted nechapu, za co to tehdy dostala :) Suchet zde hraje Poirota trochu zniceneho, nahlodaneho. Hned na zacatku je svedkem sebevrazdy, nasledne vidi lyncovani, a v tom vsem se snazi zachovat svou katolickou viru pro pravdu a pravo. Tento jeho postoj, velmi zasadoveho a vericiho cloveka pak v zaveru dostane nejvetsi ranu, protoze se musi rozhodnout, zda stat mermomoci na strane "bezneho prava", nebo zdanlive moralne prohrat a akceptovat, ze ma spravedlnost nekdy jinou formu. Forma vrazdy je tu totiz velice netradicni a tvurci spravne pochopili, ze udelat konec (po odhaleni vraha) hlavne ve filosoficke rovine je spravna cesta. Emocne jeden z nejlepsich dilu serie. ()

Hodiny (2011) (S12E04)

S12E04. Zajimavy dil odehravajici se nejaky ten rok pred 2. svet. valkou, riznuty spionazi a tajnymi informacemi cennymi pro Hitlera. Riznuty je pouzito zamerne, protoze je nalezen probodeny muz, kolem ktereho jsou rozestaveny ctvery hodiny. Vsechno v jednom nenapadnem, tichem dome, kdesi v Doveru. Porucik namornictva z MI6 (zdravim Bonda! ;) ma pocit, ze vrazda nejak souvisi s nedavno ukradenymi dokumenty, pri cemz zemrela jeho mila. Pripadu se ujima Poirot i pres remcani mistniho inspektora. Libila se mi ta replika, ze "ta vrazda je kazdou minutou zamotanejsi....coz znamena jedine, ze reseni musi byt velmi jednoduche" :) To bylo hezky trefne. A i kdyz to uplne snadne nebude, jde o to, ze opet nemusi byt vse tak, jak se na prvni pohled zda :) Z hercu je tu vyrazny T. Burke jako porucik Race. Ma hranatou hlavu a trochu vadny ret, jakoby operovany po nejakem rozstepu :) Ale je fajn mit mezi "beznymI" herci nekoho zvlastniho, aspon se mi pri nazvu tohoto dilu vzdy vybavi. Neni to uplny seladon, a tak se do romanticke linky, ktera tu take je, docela hodi. Lokace s radovymi domky, ale i sloupovi, kde se stane dalsi vrazda, uz tvurci pouzili drive, at uz v Poirotovi nebo Marplove. Aspon ze ty krasne doverske utesy tu jeste tolik nebyly (jen v jednom dile z letadla, tusim:) ()

Sloni mají paměť (2013) (S13E01)

S13E01. Prvni dil posledni Suchetovy rady. Zpracovanim klasicky Poirot, jak ho fanousci znaji, a myslim ze je jedine dobre, ze se Suchet po pauze vratil ke sve nejslavnejsi roli, i kdyz jen na pet epizod. V tomhle pribehu mu sekunduje opet Poirotova znama, spisovatelka detektivek madam Oliverova. Nemam tuhle postavu moc rad, mozna proto, ze mi Wanamakerova neni moc sympaticka a jeji role je jaksi natvrdla. Ale je to holt ten klasicky "prihravac napadu", jak uz ho zname z dob Watsona a Holmese. Pribeh je opet velmi zapeklity. Vse se toci, jak to maji angl. detektivky casto ve zvyku, kolem davne minulosti. A ukaze se, ze dva zdanlive nesouvisejici pripady, jeden z prostredi klidne rodiny na pobrezi, druhy z psychiatrickeho institutu, maji spolecne jmenovatele. A tak zatimco Oliverova zjistuje informace od pametniku a Poirot resi pripad v Londyne, nitky se zapletou dohromady a podezrelych je opet hodne. Na cele 13. rade mi vadi jedna vec, a to jsou digitalni triky. Me zkusene oko to proste pozna, a tak napr. prochazka hned z uvodu tohoto dilu pusobi dost zelenym platnem. Podobnych mist je jeste par. Nevim, co k tomu tvurce vedlo, ale u Poirota to pusobi dvakrat tak umele. Vzdy to bylo plne peknych kostymu, dekoraci a exterieru, takze kdyz do toho prdnou umele upraveny zaber, je to citit lenosti. Take mi na Agathe obcas vadi velmi vagni nazvy. Zde to ale tvurci prehnali a aby divakovi vysvetlili smysl titulu, Ariadna (i Poirot) neustale zminuje slony. Kdyz to rekne asi popate, uz byste dali scenaristovi nejradsi po hube :-D ()

Velká čtyřka (2013) (S13E02)

S13E02. Poirot je mrtvy. Velmi neotrely zacatek. A na jeho pohreb se sjizdi cela puvodni serialova "parta". Dej se pak vrati zpet a my zjistujeme okolnosti pripadu. Ten ma zda se politicke, ba mozna globalni pozadi. Vse se toci okolo Spolku miru a tajemne organizace Velka ctyrka, ktera zrejme taha za nitky smerujici k druhe svetove valce. Senzacechtivy novinar Tysoe citi solokapra a diky tajemnemu informatorovi se snazi zjistit vic. Poirot se ale dostane bliz nez bylo vhodne a je nutne ho odstranit. Tot v kostce zacatek teto epizody, ktera ma nadech Orientu a mystiky, nebot zakladatel Spoku miru je Cinan. Dej je zapeklity a pointu asi neuhadnete (i kdyz jsem cekal opravdu nejakou solidni konspiraci, vse muze byt zase uplne jinak). Skoda jen, ze stari kolegove vcetne Hastingse a Lemmonove se tu jen mihnou - vetsi roli tu ma inspektor Japp, bohudik za nej, velmi dlouho v serii nebyl. Take pohreb i smutek mohl byt vic dramatictejsi, pusobi to trochu plytce. A opet mi zde vadi dodatecne digitalni triky - uvod u Hastingse na farme smrdi zelenym pozadim a vybuch bomby pusobi take dost umele. Ale jinak je to klasicka Agatha, kdy podezrelych je nekolik a mrtvol taky :-) [pozn. k pochopeni deje: je zde zminovan Bulldog Drummond - je to fiktivni brit. literarni dobrodruh, jehoz pribehy byly oblibene v 20. a 30. letech; jakysi "predchudce" Bonda] ()

Hra na vraždu (2013) (S13E03)

S13E03. Jeden z velmi dobrych "Poirotu", az do posledniho slova. Vzdy se mi libi, kdyz je v nem silna moralni tragedie nebo dilema. Jedinym minusem je relativni zdlouhavost, ale holt je to klasicka Agatha. Vyvazuji to vsak krasne prirodni exteriery, lehce slavnostni atmosfera anglicke garden party a brilantni pointa. Bohudik, ze jsem tu nikde necitil "zelene platno" a digitalni triky jako v jinych dilech 13. rady, zde by to kazilo malebne prostredi jeste vic. Take Suchet je tu skvely, vypada energicky, a opet mu sekunduje Poirotova znama, spisovatelka detektivek - madam Oliverova, ktera mela za ukol pro zabavu bohatych vymyslet hru na vrazdu. Protoze ma vsak pocit, ze se stane neco neprijemneho, potrebuje, aby ji Poirot pomohl... A jak zjistime, zenska intuice se musi brat "smrtelne" vazne :-) ()

Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota (2013) (S13E04)

S13E04. Poirot se zde utkava s jakymsi fantomem zlocinu - zlodejem a vrahem Marrascaudem - a trochu tak tento dil pusobi jako souboj Holmes vs Moriarty. Zajimave je, ze Poirot selhava. A aby se z neuspechu psychicky dostal, bere zdanlive jednoduchy pripad, najit jistou komornou v alpskem hotelu Olympos. Uvitaci cast po prijezdu mi prisla dost vtipna, protoze mi recepcni i styly kamery pripominaly Menzeluv film "Obsluhoval jsem anglickeho krale" (2006). I kdyz mi to na prvni zhlednuti kupodivu nevadilo, ted napodruhe uz jsem si uvedomil, ze je trochu podivne, jak malo roli zde je. Vpodstate tu neni zadny personal a i kdyz chapu, ze ona "alpska terapie" sestavala hlavne z rezimove lecby, tedy klidu, relaxu a horskeho vzduchu, prece jen bych ocekaval nejakeho doktora nebo aspon sestricky z lazenske casti, vzdy je to vlastne welness, a to ani nemluvim o kucharich. V tomhle smeru si to tvurci velmi zjednodusili, protoze zamestnanci jsou tu doslova dva. Na druhou stranu to o to vic pusobi stisnene, protoze tunel lanovky zavali lavina a pribeh se tedy soustredi na malou skupinu hostu, kteri musi chte nechte zustat nejakou dobu pospolu odriznuti od sveta. Take si me oko opet nemohlo nevsminout zeleneho pozadi a CGI - sceny na terase, lavina...coz je obecne technicke minus paradoxne nejmodernejsi 13. rady, ale da se to zkousnout. [spoilery!] Bohuzel v cestine je tenhle dil o neco horsi nez v originale, coz se mi u Poirota stava poprve. Napr. hned prvni blamaz zrejme divak prokoukne, nebot hlas zni prilis zensky. Take nektere dalsi repliky pusobily v cestine kdyz ne krecovite, tak aspon zvlastne. V anglictine jsem z tohoto dilu tak podivny pocit nemel. Kazdopadne zapletka je fajn, objevi se tu i Poirotova stara laska, hrabenka Rossakoffova (podobne jako v dilu "Dvojita stopa" S03E07), a tak ma tento dil nadech melancholie a romantiky. Ty perfektne emocne vystavene zaverecne sceny proste tvurci umi. No a ten hafan je taky bozacky :) ()

Opona - Poirotův poslední případ (2013) (S13E05)

S13E05. Uz nikdy nebude nikdo hrat Poirota v klasickem stylu. Jako Suchet. Mozna (osobne si na to sazim) prijde moderni serie s novym hercem, v 21. stol. Tak, jak se to BBC povedlo s novym Sherlockem. A pokud to prijde, doufam ze to bude bomba. Ale uz nikdy tu nebude klasicka Agatha. Protoze tak jako nikdo nebude hrat Columba, je nemozne prekonat Suchetova detektiva. Posledni dil nebudu kazit zminkou o deji. Vychutnejte si to. Je to melancholie, atmosfera koncici ery, odchazejiciho maleho velkeho muze. Vratte se na panstvi Styles, tam to vsechno zacalo a taky to zde konci. Osobne jsem rad, ze nejsem znalec kniznich predloh. Anglicka kinematografie ma pro tenhle styl cit a rekl bych, ze serial knihy prekonava. Nevedel jsem, co se stane, a i kdyz jsem mel ruzne predstavy, tohle jsem fakt necekal. Pocit moralniho a psychologickeho presahu, ktery me dostal u "Orient-Expressu" (samozrejme se Suchetem - puvodni oscarovy film ze 70. let je ve srovnani s jeho verzi brak), tak ten se dostavil i zde. V necekane podobe. A ja jen smekam. Poirot odchazi pokorny, nedokonaly, smireny. A stale svuj. Bude mi chybet. Byly to dobre casy... ()