Altmanův mistrovský, ironický místopis britského třídního systému je režijním koncertem pro takřka 30 herců. Mozaikovité vyprávění o jednom víkendu na venkovském šlechtickém sídle je jak ironicky přesnou studií doby a mravů, tak filmařsky suverénní a kultivovanou podívanou. William a Sylvie McCordleovi pořádají na svém honosném venkovském sídle sjezd aristokracie různého vlivu a postavení. Každý z přítomných má přiděleného sluhu, který krouží kolem jako žralok ujišťujíc se, že velkomožnému pánovi nic nechybí. Režisér nám detailně představuje každý takový pár a odhaluje jejich před okolním světem ukrývaná tajemství. Dějem pak radikálně zamíchá tajemná vražda, od které příběh nabírá na rychlosti a řítí se k originálnímu, šokujícímu a nepředvídatelnému finiši, jak se sluší na velikou personu světové kinematografie, Roberta Altmana. (oficiální text distributora)

Kaluž

Gosford Park je neuvěřitelný herecký kolotoč, každá postava má své místo, všechno perfektně sedí, nic nepřečnívá. Obdivuji schopnost principála Altmana ukočírovat takový cirkus. Když se podíváte na tenhle snímek, připomenete si, jak propastný rozdíl je mezi filmem a FILMEM. ()

suicide

Co se nám představuje v tomto filmu? Starý kousíček světa v Anglii, kde se lidi dělí na panstvo a služebnictvo, kde sloužící jsou ještě větší snobové než jejich páni, kteří jsou snad ještě větší drbny než právě ti sloužící. Inu co jiného šlechtě zbývá - už jen hony, ty zatím stále ještě jsou to pravé - tedy pokud se člověk trefí. Jde o svět, kde se stále ještě na Američany hledí s pobaveným , ale tolerantním pohledem jako na zábavné podivíny, s kterými je ale třeba počítat. A v neposlední řadě o svět, kde nějaká ta vražda maximálně rozruší nějakou dámu, ale policajt do náhle semknutého a spletitého vztahu služebnictva a panstva nemá šanci proniknout. A abych nezapomněl: Maggie Smith, to hovoří za vše. ()

Sigurd

„Pohodlně se usaďte dámy a pánové. Čaj se podává o páté, není důvod spěchat.“ To co platí pro pozvané hosty samozřejmě neplatí pro služebnictvo, které je jaksi no, přiznejme si to, druhořadé. V honosném sídle během víkendového honu je práce vždycky dost. A jak říká komorník kapitána Mereditha.: „Každý má své tajemství.“ Škoda, že někdy jsou doslova smrtící. Gosford Park je především rekonstrukce života britské smetánky 30. let. A to opravdu výtečná. Nečekejte nějakou jednoduchou variaci na vraždu v odlehlém sídle. Jistě nepostrádá několik detektivních prvků, ale ty jsou spíše v pozadí. Tento film je především o lidech, jejich sociální hierarchii a myšlení. Rozehraná partie složitých vztahů sloužících a aristokracie, plna intrik, pomluv a opovržení vás donutí k maximální soustředěnosti. Není divu, že film dostal Oscara za nejlepší scénář. Tým herců, 1. britská liga, co dodat. Méně postav a větší sevřenost děje by filmu však slušela víc. Není snadné přistoupit na Altmanovu hru, z počátku může nudit, ale dejte ji čas a nekompromisně vás pohltí. ()

Aleee89

Tak na tento film jsem se dívala kvůli Maggie Smith, protože mě zrovna zaujala v Harrym Potterovi. Opravdu nevím, co si mám o tomto filmu myslet, protože kritika ho chválí a vyzdvihuje za to, jak nádherně ironicky popsal tehdejší Anglii. To je sice pravda, ale jako celek mě film nudil, a to docela dost, takže bohužel, i přes koncert hereckých hvězd nemůžu dát mnoho hvězd. ()

Dont

Snímek přespříliš dlouho buduje atmosféru a seznamuje s postavami (těch je navíc strašně moc, na začátku jsem vůbec nestíhal, o kom zrovna kdo mluví), pořádně se rozjede až po hodně a čtvrt a to mi přišlo fakt pozdě. Druhá polovina sice byla čtyřhvězdičková, ale ta první sotva dvouhvězdičková. S takovým obsazením jsem očekával větší kalibr. ()

kagemush

Ani Altmanova genialita tentokrát nezabrala,-poměrně laciný příběh.Na polopatické vyprávěnky u něj nejsem zas až tak zvyklý.A jestli mám někdy náladu pustit si maníristický film ,tak to spíš nějaký Greenaway.-Ale copak to jde dát Altmanovi míň jak 70%? ()

easaque

-3* Znovu jsem se vrátil k tomuto filmu, který mi už vyšuměl z paměti, jestli si zaslouží opravdu původně jen 3 hvězdičky. A opravdu na víc nedosáhne ani teď. Sice široké herecké obsazení, výprava i kostýmy jsou na jedničku a je z něj cítit starou dobrou Anglii, ale rozjíždí se hrozně pomalu a dlouho a kriminální zápletka je za chvilku vyřešena. Takže film může ležet v archívu i nadále a není důvod ho ani doporučovat. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

MartinNDL

Tak jo, uznávám, tenhle filmeček mě překvapil. Když jsem si to kupoval, tak to bylo jenom kvůli ceně (asi 150,-). Moc jsem se neměl k tomu, abych si to pustil, byť jsem věděl o nominacích na Oscara a i dalších festivalových úspěších. Čekal jsem dobrý detektivní příběh se známými herci. Ale -a to zdůrazňuju- takže ještě jednou: ALE tenhle film není o vraždě. Je to sociální kritika, je to rozbor života společenský smetánky a poddaných. Srovnávání jejich životů nám odkrývá vzájemné vztahy. Brilantně napsaný scénář a zručná režie. A ty herecké výkony jsou samozřejmě taky dobré, ale to jsem čekal. Nejvíc mě potěšil Sebastian z Velmi nebezpečných známostí (R. Phillippe). Budu muset říct jedno velký SORRY panu Altmanovi za to, že jsem jeho filmu nevěřil a slíbit mu, že když se ke mně dostane další jeho skvost, pak se na to podívám dřív a rád. ()

HappySmile

Nejdříve to vypadalo, že půjde jen o vykreslení dané doby - zobrazení vyšší společnosti v kontrastu se služebnictvem. Nakonec se do děje zamíchala vražda a její vyšetřování. Oboje bylo perfektně udělané. Navíc je film doslova přehlídka hereckých hvězd a talentů, takže opravdu není co vytknout. ()

Hennes

Množství hereckých hvězd se sešlo na venkově, aby nás seznámilo se starou dobrou Anglií. Šlechtickými tituly se snímek jen hemží a ukázka toho jak to fungovalo "v podpalubí" je jistě výraznou a zároveň zajímavou částí příběhu. Vražda samotného hostitele a rozuzlení zápletky přišly právě včas. Počátek filmu je určitě zajímavý a je se na co těšit, pak ale snímek jakoby skouzl do minimálně hodiny vyprávění o ničem. Závěr rozhýbal pomalé tempo vyprávění, které ovšem zase ladilo s atmosférou a zobrazovanou skupinou snobů. ()

Martin741

Namakany sposob  zobrazenia britskeho triedneho systemu, s vybornymi kulisami a dialogmi. Malokedy sa najde tak kvalitna spolocenska konzervacka 84 % ()

Marqta

Spletitý děj plný postav, který plyne až pak najednou dojde k vraždě, tím se ale vůbec nic nemění a děj plyne stejně jako předtím. Možná to je geniální obraz své doby, ale to nic nemění na tom, že v podobě filmu to moc záživné nebylo. ()

vydumnica

Toľko známych mien v jednom filme! JULIAN FELLOWES je človek, kvôli ktorému som si povedala, že áno pozriem si GOSFORD PARK. Seriál DOWNTON ABBEY milujem a bola som teda zvedavá, či aj tento na Oscara nominovaný snímok si ma získa. Určite to nie je film pre každého, manžel od toho ušiel po pár minútach. Čo ma upútalo ako prvé, bola hudba! Skladateľa som si hneď pridala k obľúbeným. Krásne boli samozrejme kostýmy a výprava prenádherná. Herecké výkony a známi herci sú tiež plusom. Čo považujem za nevýhodu je to množstvo postáv! Miestami sa v tom bolo ťažké orientovať! V seriáli je to iné, jasné aj Downton Abbey má veľa postáv, ale keď film má dve hodiny, je to skôr mätúce. Preto sa vlastne rozhodujem medzi 3 a 4*. Krimi zápletka tu nezohráva až takú dôležitú rolu. Dôležitejšie sú tu vzťahy a niektoré sú veľmi komplikované, ako aj takéto vykreslenie danej doby, presnejšie sa jedná len o niekoľko dní počas jesene roku 1932. Pre mňa je veľmi zaujímavé vedieť, že práve Gosford Park bol takým podnetom pre vznik môjho obľúbeného seriálu. Gosford Park je akokeby taký náčrt, aj keď sa samozrejme jedná o iné postavy, ale rozdelenie postáv na panstvo a služobníctvo je rovnaké. Downton Abbey je potom dokonalé majstrovské dielo!!! Ak sa vám aspoň trošku páčil Gosford Park, pozrite si Downton Abbey a budete nadšení! Vidím, že Fellowes si ponechal Maggie Smith. Ak ste rovnako ako ja fanúšikmi už zmieneného seriálu a Gosford Park ste ešte nevideli, myslím si, že stojí za pozretie. Ak vám nejde o výbornú detektívnu story (čakala som, že to bude niečo ako Na nože "Knives Out" ale veru nebolo), ale radi sa pokocháte v krásach panského sídla, kde stolovanie ako na kráľovskom zámku patrí k bežným denným aktivitám, potom je to film určený pre vás. ()

Abes

Pokud měl film divákovi zprostředkovat pocity jaké by zažil při honu s bandou snobů, tak se mu to podařilo skvěle. Neskutečná nuda, osobně mám raději lov svéráznějšího charakteru http://www.csfd.cz/film/37948-sveraz-narodniho-lovu-osobennosti-nacionalnoj-ochoty/ http://www.csfd.cz/film/37950-sverazny-rybolov-sveraz-narodniho-rybolovu-osobennosti-nacionalnoj-rybalki/ http://www.csfd.cz/film/37949-sveraz-narodniho-lovu-v-zime-osobennosti-nacionalnoj-ochoty-v-zimnij-period/ ()

Sinn

Detailní náhled na britskou společnost, skvěle zahráno (paní McGonagall báječná) i zfilmováno, ale na můj vkus trošku utahané (ale možná jen dáno místem shlédnutí, seminář v nepohodlné dřevěné lavici). Každopádně chválím vystižení atmosféry i vykreslení mezilidských vztahů. A zajímavě zachycena hierarchie horní vrstvy přenášející se i na jejich služebnictvo. ()

ad

Na poprvé celkem nuda (spíš 2*), protože jsem neměl snad žádné vodítko, jak se v příběhu orientovat, nepoznával jsem, kdy která postava lže, kdy mluví pravdu apod. Napodruhé, když jsem věděl, jak se věci mají, to bylo už jiné kafe!!! teď je to opravdu výborný film, s dokoknalou atmosférou a perfektními herci, mezi kterými vyčnívá snad jen naprosto perfektní Helen Mirren...a především dokonale režírujícím Altmanem !!! ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon