Altmanův mistrovský, ironický místopis britského třídního systému je režijním koncertem pro takřka 30 herců. Mozaikovité vyprávění o jednom víkendu na venkovském šlechtickém sídle je jak ironicky přesnou studií doby a mravů, tak filmařsky suverénní a kultivovanou podívanou. William a Sylvie McCordleovi pořádají na svém honosném venkovském sídle sjezd aristokracie různého vlivu a postavení. Každý z přítomných má přiděleného sluhu, který krouží kolem jako žralok ujišťujíc se, že velkomožnému pánovi nic nechybí. Režisér nám detailně představuje každý takový pár a odhaluje jejich před okolním světem ukrývaná tajemství. Dějem pak radikálně zamíchá tajemná vražda, od které příběh nabírá na rychlosti a řítí se k originálnímu, šokujícímu a nepředvídatelnému finiši, jak se sluší na velikou personu světové kinematografie, Roberta Altmana. (oficiální text distributora)

Boss321

Robert Altman nám dokonale vykreslil typický anglický konzervatismus a humor. William a Sylvie McCordleovi pořádají na svém venkovském sídle sjezd pro zvané aristokraty z nichž každý má jiné postavení a každému je přiřazen jeden sluha. Rozdělení je jednoduché: zatímco aristokrati bydlí "nad shcody", tak jejich sluhové bydlí "pod schody". Altman nám detailně popisuje každý takovýto pár a jasně ukazuje rozdíly mezi nimi. Nakonec vše zamíchá vražda, které je spíše na pozadí, protože v první řadě jde o vykreslení mezilidských vztahů. Obsazení je parádní a každý zde ukazuje kousek ze svého herectví. Jediný kdo se mi nelíbil byl Stephen Fry, protože jeho role mi přišla jako parodie na všechny typické anglické detektivy (byl to asi záměr, ale do snímku to vůběc nezapadlo). Jinak příjemě strávené dvě hodiny...... ()

Jara.Cimrman.jr

"Dáma, která cestuje bez komorné, nemá sebeúctu." Nafoukaný panstvo i cynický služebnictvo mi dali krutou lekci ze snobismu. Bolelo to, takže jsem se rozhodl zbavit se modrý krve. Nechám si ji odčerpat a budu se tvářit jako obyčejnej člověk. Samozřejmě se zámkem, doživotní rentou a dostatkem kvalitního služebnictva. Miluju prostej život. ()

CheGuevara

Nebylo to ani hvězdné obsazení, nádherné dialogy či snad ona vražda, o kterou v podstatě ani nešlo. Byl to onen svět "pod schody", který nám stařík Altman poukázal. Služebnictvo a panstvo tvoří jakési dva parelní universa, která přestože jsou jako černá a bílá, mají tolik společného. Podstaty problémů jsou stejné a na konci z toho ani jedna strana nevychází jako vítěz. ()

Lynn

Určitě nejlepší film Roberta Altmana s perfektně vygradovaným koncem. K tomu vydařené herecké výkony. Nejvíc mě zaujalo, jak si režisér poradil se světem nad a pod schody - tak nějak si představuju anglické lordy, jejich komorníky, majordomy a služebné. ()

betelgeuse

Průnik detektivky, společenské satiry a sociálního dramatu aneb jeden z nejpřeceňovanějších filmů roku 2001. Kdo čeká vtip, svěžest a razanci Altmanových raných satir, bude zklamán - stařík už nějakou dobu působí hodně utahaně. ()

Kaka

Typicky velkohubá, kostýmně brilantní a ukecaná záležitost, jejíž tvůrce je (resp. byl) ještě staromódnější, než staromódnost sama. Snímek vyloženě nudí a do cca dvou třetin filmu je to skutečně pokoukání jen pro silné povahy, milovníky silných hereckých výkonů potažmo fanoušky anglické kultury stolování začátku dvacátého století se vším všudy co k tomu patří. Obrovský zástup kvalitních herců byl skutečně potřeba, neboť díky tomu bylo celých těch sto minut koukatelných a jen díky tomu jsem nezmáčkl na ovladači leckdy slastné "off". S nástupem kriminální zápletky se začně alespoň zkratkovitě něco dít a rozuzlení je zajímavé. Scénář je však natolik košatý, že je prakticky nemožné nemít po první projekci totální chaos ve jménech a postavách. Oscar se dává za lepší. ()

Radko

Prehliadka pokrivených charakterov britskej aristokracie a po nich sa opičiaceho služobníctva. Príliš veľký rozdiel medzi chovaním sa sluhov a pánov nie je, aj keď je pravda, že chovanie sa sluhov vychádza z móresov tých, ktorým oddane slúžia. Navonok veľmi oddelená hranica medzi týmito dvomi svetmi (vo filme ukázaná ako svet nad schodami a svet pod schodami) je pri bližšom pohľade rozvoľnená a spája oba svety veľmi blízko k sebe. Výborne režijne zohraté a herecky presvedčivo zahrané dielo funguje ako dobre fungujúci, zložitý hodinový stroj s mechanizmom z mnohých súčastí. Ich priveľké množstvo bolo nakoniec na škodu, nakoľko som sa v tej zložitosti po prvýkrát stratil. ()

castor

Robert Altman neztrácí dech a představuje zlomyslnou satiru z víkendového setkání šlechty, nehledá ani tak vraha, ale sympaticky se zaměřuje na prostředí, která jsou nám předkládaná na stupnici snobismu (jeden svět nad a druhý pod schody). Ve finále jízlivě ironický snímek režijní legendy herecky potěší, scénáristicky místy pobaví (jeho košatost je ale bohužel dle očekávání nad plán divákovy orientace v postavách), jako celek ale nestrhne!! ()

ripo

V prvých desiatich minútach sa na vás vyrojí naraz asi 20 postáv - aristokracia, ktorá prišla na anglický vidiek zastrieľať si na bažanty a spolu s nimi i ich služobníctvo ..... Do konca filmu som si nevedel priradiť tie-ktoré mená k postavám. Podobné veci sa mi stávajú pri ruských filmoch: Ivan Nikolajevič, Nikolaj Ivanovič, Sergej Ivanovič atď. atď.... Priznám, sa , že som na avizovanú vraždu čakal ako na spasenie, ktoré pohne dej filmu vpred. Vražda sa stane v 70-tej minúte filmu, ale i po tomto zvrate sa všetko vracia do starých koľají. Potom som už len čakal na jedno - na koniec filmu. A ten prišiel. ()

MMR

To, že si režisér pohrál s detaily, ať hodnotí jiní. Já hodnotím dle toho, jak mě to bavilo, což tohle mě bohužel nebavilo... Hodnocení potřebuje vyváženost, a já tomu přispěji dvěma hvězdičkami. Hold čím víc diváků, tím víc názorů. V tom je krása filmu jako celku... ()

Mahalik

Fantastický film provoněný starým nábytkem, kouřem z cigaret a sklenkou whiskey. Prostě neskutečná pohodička. ()

LiVentura

Zhýralá arogantní anglická šlechta a typicky upovídané služebnictvo, dva rozdílné světy a přeci tak podobné. A vprostřed toho všeho něčí zájem ve vraždě nejbohatšího z nich... ()

MISSha

Atypická sonda do života šlechty a jejích poddaných. Nenudí, nenadchne, ale chytne a nepustí. Maggie Smith jako vždy vynikající. ()

Madsbender

Skvelý film plný úžasných nápadov, výborných hercov, ironického a satirizujúceho humoru (Maggie Smith a jej suché uštipačné poznámky), neobyčajne obyčajného príbehu situovaného do niekoľkých dní anglickej šľachty 30. rokov pretnutých jednou vraždou, vďaka ktorej na povrch vyplávajú najrozličnejšie tajomstvá hostí i domácich... Maggie Smith, Michael Gambon, Kristin Scott Thomas, Clive Owen, Ryan Phillippe, Helen Mirren, Eileen Atkins a mnoho, mnoho ďalších úžasných britských a amerických hercov v jednom z najlepších Altmanových filmov. K absolutóriu ešte trochu chýba, ale aj tak jeden z najlepších britských filmov na prelome milénia. ()

Silas

Pozvolna vyprávěný příběh o jednom panském sjezdu všech vysoce postavených lidí Anglie. Nahlížíme do snobského života plného pokrytectví a pomluv, nesnášenlivosti a předstíraného přátelství, kde největší váhu má vznešený původ a výše konta. Altmanova pevná režie nedovolí zvolnění tempa a po 2 hodinách nám předkládá svůj film se stále stejnou lehkostí jako na začátku. Sice se v domě stane katastrofa, ale tu pan režisér záměrně přehlíží (čímž svůj film naštěstí nedegraduje na úroveň obyčejné detektivky). Krásný pocitový film ()

hippyman

137 minut mínus úvodní hodinka nudy by byla snad i slušná podívaná... druhá polovina nabrala parádní spád, ale když ve fotbale dostanete v prvním poločase bůra, taky těžko dosáhnete na výhru... příšerná ukecanost a přemíra vykreslování charakterů, přestože kvalitně obsazených, zanechala pouze průměrný zážitek... škoda přeškoda. 60% ()

misterz

To je typický Altman. Brilantná vzťahová nadstavba medzi jednotlivými postavami, no ktorá mi žiaľ narozdiel od jeho Krátkych strihov (1993) skoro nič nepovedala a bavila ma podstatne menej. Určite to bolo aj kvôli samotným postavám, ktoré neboli tak výrazné a tak dobre napísané ako už v zmienených strihoch. Tiež príbeh, ktorý utvárali bol často nezáživný, nudný a mdlý, pričom som sa v ňom zo začiatku aj trocha strácal, keďže hneď a bez prípravy na vás vybafne toľko mien, ktoré si je treba zapamätať. No a samotné pátranie po vrahovi a konečné rozuzlenie tiež prinieslo iba málo vzrušenia. Lepší priemer. 65/100 ()

MIMIC

Robert Altman prišiel, aby na smrť unudil väčšinu divákov očakávajúcich svižnú retro detektívku v klasickom štýle Agathy Christie. Tú menšinu potešil spôsobom, akým komerčnú detektívnu produkciu inovoval - vražda v anglickom zámku nikoho zo zúčastnených zvlášť nevyvedie z miery, pretože sa to "akosi patrí", neúmerne predĺžil expozíciu a vložil dráždivo veľké množstvo scén a postáv, ktoré s vraždou a jej vyšetrovaním vôbec nesúvisia. A vie, čo robí, pretože sledovať unudenú spoločnosť neznamená automaticky nudiť sa (kto videl trištvrtehodinovú bálovú scénu vo Viscontiho Gepardovi, vie, o čom hovorím) a takisto vie, že ak najdramatickejšou udalosťou filmu je vražda a vyšetrovanie, nemusí ísť nevyhnutne o detektívku. A veru ňou ani nie je. Je to maniakálne, obsedantné zaujatie medzivojnovým obdobím? Je to snaha o altmanovskú "komplexnosť"? Je to brilantná sociologická štúdia (groteskný zvyk služobníctva preberať mená svojich pánov, aby každý vedel, kto ku komu patrí)? Možno. Je to ťažký film čo sa týka vnímania, pozornosti a koncentrácie a teda aj hodnotenia. Predsa len si však myslím, že na tej koncentrácii až tak nezáleží - film diváka bezohľadne zahlcuje množstvom mien, ktoré nie je možné priradiť príslušnej osobe snáď ani po treťom zhliadnutí, čo je zámerný a rafinovaný spôsob navodenia špecifickej atmosféry. Je to film z rodu tých, ktoré vás zaujmú i bez perfektnej orientácie v teréne, a to z celkom prostého dôvodu - pretože majú Štýl (analógiu vidím v L.A. Prísne tajné). Scenár zaujímavo narába s hovoreným slovom. Hovorí sa tu prakticky nepretržite, ale skutočných dialógov zaznie prekvapivo málo, keďže rečový prejav hercov je redukovaný na poznámky, glosy, komentáre, na ordinérnu konverzáciu a "small talk". Ak na dialógy dôjde, sú vecné, presné a ironické, bez pokusov o zbytočné významové presahy, ktoré by v takto koncipovanom filme pôsobili rušivo. Gosford Park je špičková filmárčina, na druhej strane absenciou hlavnej postavy či postáv príbeh stráca ťažisko a stáva sa chladne odťažitým. Čakal som väčší emocionálny potenciál. Jedna scéna ma ale dostala - Neviemaký "His Lordship" sa pýta Neviemakej slúžky, či verí v šťastie a ona celkom spontánne a úprimne odpovie. Toto bolo omnoho lepšie než morbídny flirtík Kristin Scott Thomas s "raienom filipí". Mimochodom, film bol nakrútený v perfektne zachovanom palladiánskom Wrotham Park, Hertfordshire z roku 1754, hoci titulky nás presviedčajú o niečom inom. Existuje však aj skutočný Gosford - Gosford Castle v Severnom Írsku - strašidelne vyzerajúca a autokraticky pôsobiaca architektúra v štýle Norman Revival, ktorá sa však hodí na celkom iný typ filmu. ()

k212

Krásně zrežírovaný tanec britské herecké elity (bez dvou amerických - ryze funkčních vetřelců), který ironizuje a lehce kritizuje to, co bylo pro anglickou aristokracii přirozeností... Krásný doklad toho, jak bylo a je pro životem znuděné aristokraty všechno lhostejné, i přestože je to vražda. O tom jak je hranice mezi "pod schodím" a "hořejškem" křehká ... Prostě fajn sociální, břitká a náležitě ironická komedie o lehkých mravech. Nemá chybu i přestože někdy úsměv mrze na tváři. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon