poster

Bible - Starý zákon: Mojžíš (TV film)

 • Česko

  Biblické příběhy: Mojžíš

 • USA

  Moses

 • Francie

  La Bible : Moïse

 • Slovensko

  Biblia: Mojžiš

Drama / Životopisný / Historický / Dobrodružný

USA / Česko / Velká Británie / Francie, 1995, 2x90 min

 • majo25
  ****

  Takúto výpravu má iba máloktorý televízny film. A aj keď neobsahuje toľko špeciálnych efektov, ako by si to téma možno žiadala, vzhľadom na rok i televízne spracovanie je to postačujúce. Hlavným ťahúňom, samozrejme okrem biblického námetu, je hviezdne kvarterto hercov na čele s opäť dokonalým Kingsleym, ktoré uspokojí aj náročného diváka. Mierne ma prekvapilo, že sa tu našli malé odchýlky od biblických 'skutočností', čo však na kvalite filmu neuberá.(25.8.2015)

 • sagana
  ***

  Na to, jak byl film herecky obsazený, jsem byla přece jen trošku zklamaná, i když je fakt, že maskéři odvedli dobrou práci (Davida Sucheta s plnovousem a rozvrkočenými vlasy jsem poznala až začátkem druihého dílu - pořád jsem čekala, kde se objeví...). Obsazení Maurice Roëvese v roli věčného remcala a vzbouřence nebylo zrovna to pravé ořechové, strašně cenil dokonalý chrup jak v reklamě na zubní pastu nebo práci stomatologů, myslím, že ve starozákonní době nebyly u staršího člověka takhle perfektní zuby normou. Nicméně dík tomu, že biblický příběh je zhuštěný do času 180 minut, divák si uvědomí paradoxy, které by mu při nepoměrně delším čtení Exodu v Bibli mohly utéct - např. že vševědoucí Bůh musí mít dveře svých oveček označeny beránčí krví, aby věděl, kde je má. Nebo že Mojžíš se namíchne při pohledu na zlaté tele, což vnímá jako hrubé nedodržení deseti přikázání, ale jeho pomsta za to je snad ještě horší - obratem ze vzteku poruší přikázání "Nezabiješ". Nicméně: i když jsem čekala, že Mojžíš bude kus chlapa, aby měl i vizuálně správnou autoritu pro ty, které vede, a Ben Kingsley je postavy hodně subtilní, film se vidět dá bez toho, aby byl člověk otrávený. Jeden nedostatek vidím i tady na csfd v popisu filmu, kde je jako autor hudby uvedený Marco Frisina, kdežto v titulcích filmu je za hudbu zodpovědný E. Moricone. 3*(4.3.2020)

 • vesper001
  ***

  Desatero přikázání z roku 1956 má sice k biblické předloze dál, ale ke skvělému filmu mnohem blíž. Příběh: hm / Akce: kde? / Napětí: ne / Humor: nepřítomen / Triky: no comment / David Suchet: Ano! Ale s fousy. Dramatickému příběhu s obrovským potenciálem úplně chybí dramatičnost i atmosféra, jako když přes písek nevidíte v knize na písmenka. Vědecky řečeno, stojí to za starou belu.(20.4.2017)

 • misterz
  ****

  Perfektné a do detailu prepracovaný biblický príbeh, splnil všetko to, čo som od neho očakával a to bez zaváhania. Takmer sa vyrovnal môjmu najobľúbenejšiemu biblickému príbehu - Jozef. Stačí sa iba pohodlne usadiť a nechať sa unášať vlnou veľkolepého príbehu a ešte lepšieho spracovania. Plný počet som nedal iba preto, lebo Jozef sa mi páčil predsa len viac.(18.3.2013)

 • elizabeth_ba
  ***

  Pokračuju hodnocením dalšího dílu série...Mojžíš mě zaujal, minimálně tím, že se v něm sešli představitelé detektivů Agathy Christie - David Suchet a Geraldine McEvan (tedy Poirot a slečna Marplová) jako sourozenci Mojžíše. Kingsley se mi tak nějak pro tu roli nehodil, byl lepší jako Potifar v Josefovi, zvlášť jako mladý Mojžíš byl teda šílený. Totéž platí i pro Merenptaha (Christopher Lee - vůbec jsem ho nepoznala až z titulků), kde jsem měla problém s věkem (ono to celkově se vším podle Bible je po stránce času trochu uletěné). Nechci se teď nikoho dotknout, ale buď znali v dřívějších letech recept na dlouhověkost nebo počítali jarní, letní, zimní a podzimní narozeniny a nebo je třeba brát Starý zákon jen jako jedno velké podobenství. Docela mě pobavilo, jak měli natřít dveře krví beránka, aby Bůh poznal, že to jsou dveře Hebrejů... (dost zbytečný u Boha Vševědoucího a Všemohoucího). No, za nic z toho nemohou filmaři. Ty trápení a rozepře na cestě z Egypta byly napopak natočeny celkem vkusně, v některém ze zpracování (možná v Deseti přikázáních), to bylo natočeno tak drasticky, že jsem musela utéci. Příjemné setkání s konečně ryze kladnou ženskou postavou - Siphora, která chápe Mojžíšovo poslání... A znalci Starého zákona by mi snad odpověděli, zda se už nikdy víc nepotkali poté, co se Mojžíš vrátil do Egypta, aby vyvedl svůj lid?(12.12.2011)