Bible - Starý zákon: Mojžíš (TV film)

• Česko

Mojžiš

Biblia: Mojžiš

Drama / Životopisný / Historický / Dobrodružný

USA / Česko / Velká Británie / Francie, 1995, 2x90 min

Pokračuju hodnocením dalšího dílu série...Mojžíš mě zaujal, minimálně tím, že se v něm sešli představitelé detektivů Agathy Christie - David Suchet a Geraldine McEvan (tedy Poirot a slečna Marplová) jako sourozenci Mojžíše. Kingsley se mi tak nějak pro tu roli nehodil, byl lepší jako Potifar v Josefovi, zvlášť jako mladý Mojžíš byl teda šílený. Totéž platí i pro Merenptaha (Christopher Lee - vůbec jsem ho nepoznala až z titulků), kde jsem měla problém s věkem (ono to celkově se vším podle Bible je po stránce času trochu uletěné). Nechci se teď nikoho dotknout, ale buď znali v dřívějších letech recept na dlouhověkost nebo počítali jarní, letní, zimní a podzimní narozeniny a nebo je třeba brát Starý zákon jen jako jedno velké podobenství. Docela mě pobavilo, jak měli natřít dveře krví beránka, aby Bůh poznal, že to jsou dveře Hebrejů... (dost zbytečný u Boha Vševědoucího a Všemohoucího). No, za nic z toho nemohou filmaři. Ty trápení a rozepře na cestě z Egypta byly napopak natočeny celkem vkusně, v některém ze zpracování (možná v Deseti přikázáních), to bylo natočeno tak drasticky, že jsem musela utéci. Příjemné setkání s konečně ryze kladnou ženskou postavou - Siphora, která chápe Mojžíšovo poslání... A znalci Starého zákona by mi snad odpověděli, zda se už nikdy víc nepotkali poté, co se Mojžíš vrátil do Egypta, aby vyvedl svůj lid?(12.12.2011)

I Mojžíš je možná zbytečně rozdělen do dvou částí, ale v tomto případě to zas tolik nevadí, protože Mojžíšův život je nesmírně zajímavý a pořád se v něm něco děje. Ben Kingsley je navíc naprosto výtečný a skvěle mu sekundují neméně výborní David Suchet, Frank Langella a hlavně Christopher Lee. Navíc je tahle biblická epizoda skutečně velkolepá a zatraceně výpravná - a jen tak mimochodem asi i nejlepším filmovým zpracováním Mojžíšova příběhu. Úplný vrchol série to sice není, ale Mojžíš rozhodně nezklamal. Výborná adaptace, která nejednou překvapila. Velice fajn záležitost, zručně natočená, s tradičně dobrou hudbou. 80%(29.12.2017)

Perfektné a do detailu prepracovaný biblický príbeh, splnil všetko to, čo som od neho očakával a to bez zaváhania. Takmer sa vyrovnal môjmu najobľúbenejšiemu biblickému príbehu - Jozef. Stačí sa iba pohodlne usadiť a nechať sa unášať vlnou veľkolepého príbehu a ešte lepšieho spracovania. Plný počet som nedal iba preto, lebo Jozef sa mi páčil predsa len viac.(18.3.2013)

Takúto výpravu má iba máloktorý televízny film. A aj keď neobsahuje toľko špeciálnych efektov, ako by si to téma možno žiadala, vzhľadom na rok i televízne spracovanie je to postačujúce. Hlavným ťahúňom, samozrejme okrem biblického námetu, je hviezdne kvarterto hercov na čele s opäť dokonalým Kingsleym, ktoré uspokojí aj náročného diváka. Mierne ma prekvapilo, že sa tu našli malé odchýlky od biblických 'skutočností', čo však na kvalite filmu neuberá.(25.8.2015)

Desatero přikázání z roku 1956 má sice k biblické předloze dál, ale ke skvělému filmu mnohem blíž. Příběh: hm / Akce: kde? / Napětí: ne / Humor: nepřítomen / Triky: no comment / David Suchet: Ano! Ale s fousy. Dramatickému příběhu s obrovským potenciálem úplně chybí dramatičnost i atmosféra, jako když přes písek nevidíte v knize na písmenka. Vědecky řečeno, stojí to za starou belu.(20.4.2017)