Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

Ajinka126

Byla jsme dítě, když to přišlo do kin. Byla jsem dítě a tohle byla moje první předpremiéra. A zamilovala jsem do toho krásnou dětskou láskou a trvá do dnes. Dnes už sice dítě nejsem, ale taková láska k filmové sérii přetrvá. Jsem ráda, že jsem o něco tak krásného nepřišla. Tento díl je velmi "dětský", každý další a novější díl je tajemnější a hororovější a přesně tak, jak se vyvíjely série Harryho Pottera, tak jsem rostla i já a každý díl mi s mým rostoucím věkem víc a víc seděl. ()

sidzej

Chris Columbus natočil skvelú fantasy rozprávku plnú mágie, kúziel a s použitím Williamsových melódii stvoril jeden z najlepších rodinných filmov všetkých čias. Úžasný príbeh, dychvyrážajúca výprava, výborný casting (dokonca aj Radcliffe) dojemný záver. Navyše treba pochváliť aj skvelý slovenský dabing- aj vy ste sa zabuchli do hlasu Táni Pauhofovej? Ja by som ju mohol počúvať od rána do večera ()

draculca

Nedokážu si představit lépe natočený úvodní díl celé ságy. Vše je krásně výpravné, zábavné a děj okamžitě upoutá. Také se mi velmi líbí obsazení tří hlavních hrdinů. Prostě dokonalý základ od kterého se mohou další díly odrazit. ()

prkalil

Albus Brumbál povstal. Zářivě se na studenty usmíval a rozepjal paže, jako by mu nic nemohlo způsobit větší radost než to, že je tu všechny vidí. "Vítejte!" prohlásil. "Vítejte v novém školním roce v Bradavicích! A než začneme s hostinou, rád bych vám ještě řekl několik slov, a sice: Vrták! Brekot! Veteš! Cuk! Děkuji vám!" A posadil se. Všichni tleskali a nadšeně křičeli. Harry nevěděl, jestli se má smát nebo ne. "On je - tak trochu blázen, není?" zeptal se nejistě Percyho. "Blázen?" řekl Percy povzneseně. "Je to génius! Nejlepší kouzelník na světě! Ale tak trochu blázen je, to máš pravdu. Dáš si brambory, Harry?" ... - ano, "Vrták, brekot, veteš, cuk" - ten mi ve filmu opravdu chyběl ()

Kryton

Vizuálně povedená pohádka pro děti (i dospělé) o jednom chlapci , který není tak obyčejný jak vypadá. Za zmínku stojí pěkný soundtrack z pera Johna Willamse! ()

draggo

Tohle bylo snad poprvé co jsem byl na nějakém filmu v kině :) Kouzelný film, který dokonale vtáhne a po jehož shlédnutí nebudete mít jiné přání než aby vám už bylo 11 a mohli jste jít do Bradavic. Takhle to na mě tedy zapůsobilo když jsem to viděl poprvé. A dodnes se k tomu velice rád vracím, s Harrym jsem řekněme tak trochu vyrůstal a tudíž je tenhle film pro mě taková srdcovka. Co dál vyzdvihnout? Překrásnou hudbu, nádherně vykreslené prostředí hradu i pozemků, slizkého Snapea, famfrpál a spoustu dalšího. I love it! /viděno v kině: 90% a 5*/ ()

fannah

Chris Columbus a jeho pojetí Harryho Pottera je taková pohádka až dobrodružný film. Později se dočkáme lepšího zpracování, proto jeho provedení ohodnotím třemi hvězdičkami. Film jako takový je docela v pohodě, jenom je to spíš pohádka než dobrodružný a mysteriózní film. ()

agentmiky

Po dlouhé době jsem se odhodlal zkouknout celou sérii Harryho Pottera a tedy musím začít od prvního dílu.Jak bych tedy začal.......Myslím si,že film je výborně zpracovaný a je hlavně určený pro všechny věkové kategorie.Mladí hrdinové se mi zamlouvají.Příběh dobře rozložený do těch nějakých 150 minut.Příšery(trol a hlavně Chloupek tj.tříhlavý uslintaný pes dychtící po lidském mase) jsou graficky nádherně vytvořené.Prostě film,který zabaví celou rodinu.Celkem by mě zajímalo,proč se škola zrovna nazývá Bradavice.Hodnocení:80% ()

Turiec

Celkovo verný filmový prepis knihy. Filmársky (hlavne trikovo) veľmi zručne natočené dielo, ktoré však, podobne ako kniha, nie je vhodné pre menšie deti. Kto čítal knihy, vie, že po vzhliadnutí snímky mu už pri čítaní ďalších pokračovaní zostáva menej priestoru pre obrazotvornosť. Jednoducho film už zasadil svoje videnie potterovského sveta do myslí divákov. Už si len ťažko niekto predstaví Harryho Pottera ináč ako Daniela Radcliffa a Hagrid už bude ťažko vyzerať ináč ako Robbie Coltrane. Možno tým čitatelia prichádzajú o niečo zo seba a zaraďujú so do mainstreamového videnia Pottera. Treba však uznať, že čarovanie bolo vo filme skvelé, rovnako ako metlobal (alias famfrpál, či Quidditch), či jednoduchá nákazlivá hudba. ()

Adman

Pravda je taková, že se film podobá spíše pohádce než dobrodružnému fantasy. Jsem veliký fanda do Harry Potter mánie, tzn jsem četl všecho desetkrát i v angličtině, ale bohužel konstatuji, že tento prní díl je slabý kafe. Je pravda že Chris Columbus to měl že všech nejtěžší, a to, že musel začít z ničeho. Musel vše vymyslet a vše udělat tak, jak to nidko před ním neudělal. Proste položil základ budoucí sedmidílné sáze. Ujal se toho znamenitě, ale jak se dalo očekávat, výsledky byly nic moc. Náš hrdina, Harry Potter, je zde malý pívo, které si sotva umí zavázat tkaničku a natož se někomu pořádne postavit do cesty. Je mu 11 let a svou slávu a obdiv si přivede opravdu jen čistou náhodou a dalo by se říct že omylem. Myslím že je rozhodně lepší si před filmem (ne neprodleně, ale prostě někdy) přečíst knihu. Je to kvůli příběhu, který má kniha rozhodně skvělý a film nakonec také, ale je težší ho pochopit. Každopádně ať zde napíšu cokoliv, tak tento film je ideální pro večení posezení rodiny u televizní obrazovky. Abych byl nakonec trochu objektiní tak tvrdím, že film má hodnotu něco mezi 3* a 4* > spíše ke 4*. To že dávám 5*, jsem odůvodnil na začátku - jsem proste fanoušek. ()

Pan Filuta

6/10 Ač neznaje knižní předlohu, chtěl jsem se konečně podívat kdo to vlastně ten Harry Potter je. Asi to byly mé předsudky, které vrhaly na HP matné světlo. Musím přiznat, že je to celkem solidní podívaná, ale znovu to už vidět nechci. ()

verbst

Prostě Harry. Nejkouzelnější Potter. Radcliffe je v poho, Rupert pekne válí a Hermiona je nesnesitelná stejně jako v knížce. A John Williams tu pekně zaválel s hudbou ()

Rosana

Narozdíl od ostatních dílů, podobá se tento film knižní předloze. Je to více pohádka než horor a to je dobře ()

SaNcHeZ_cz

Každý pohádkový příběh má svůj začátek. I ten o brýlatém čarodějovi. Chris Columbus jej natočil přesně pro cílové diváctvo. Nic víc nic míň. ()

Alqarin

Harry Potter tehdy ještě určený dětem, což můžu potvrdit, jelikož jsem ho jako děcko taky poprvé viděl a žral. Dneska už je to pro mě spíš nostalgický zážitek, ale jako film rozhodně není špatný. Navíc šachy sou fakt maso! ()

TomX2

Pred pár dňami som náhodou narazil na amatérsky filmík Severus Snape and the Marauders a keďže sa mi pri ňom akosi vrátili nostalgické spomienky na detstvo a na Harryho Pottera, dostal som silnú chuť si ho po takmer desiatich rokoch pozrieť znovu. A aj keď asi nikdy nebude patriť medzi moje obľúbené filmy, je zopár vecí, ktoré mu nemôžem poprieť - najmä kúzelnú hudbu od Johna Williamsa, príjemnú atmosféru a zopár skvelých postáv a hercov (Robbie Coltrane ako Hagrid, Richard Harris ako Dumbledore, Maggie Smith ako profesorka McGonagallová a najmä Alan Rickman ako Severus Snape). Občas to možno mierne škrípe a príbeh mi nepríde nejak konzistentne ucelený (asi kvôli réžii Chrisa Columbusa), pričom tam sú aj pasáže, ktoré ma bavili menej, ale taktiež tam sú momenty, ktoré mám rád (napríklad metlobalový zápas alebo rozhovor Harryho s Dumbledorom) a celkovo ide o veľmi fajn záležitosť. ()

ArsenalEagle

První, a nejspíš nejhorší provedení celé ságy o Chlapci, který přežil. Myslím ale, že kdyby se tento film nepovedl vůbec, tak by podkopal základy následujícím sedmi filmům, což se nestalo ;) Takže taková spíš oddechovka pro celou rodinu (když jsem to viděl poprvé, tak jsem se jako malej kluk trošku bál :D :D :D) Efekty slušné, herecké výkony nejsou nejhorší, takže 4 hvězdičky za famfrpál ;) ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood