Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

dubinak

Nostalgie a film mého dětství. Táta mi jednou vyprávěl, že Kámen mudrců byl jediný film, u kterého jsem vydržela sedět jako čtyřletá holka v kině celou dobu klidně a bez vrtění a každou další projekci sledovala tiše jako myška. No, na tom se nic nezměnilo. Pořád je to špičková kultovní záležitostí a brilantní start dlouhé čarovné ságy, která šla ruku v ruce s naší generací a s každým novým dílem jsme byli starší a starší. Už jen kvůli tomuhle se tento film zapsal do mého filmového srdce a navždy v něm i zůstane. ()

Wormboy

Skoda, ze sa prveho dielu Harryho Pottera chytil Chris Columbus. Ten sice dialogove a "rodinne" sceny toci s jemu vlastnou zrucnostou, avsak ked pride na akciu, je absolutne strateny. Najlepsi priklad toho je metlobalovy zapas, ktory vyzera skutocne priserne. Columbus sa vybral cestou takmer doslovneho premietnutia knihy na filmove platno, co moze byt tah zaujimavy, avsak pri rozpravke trvajucej 152 minut, skor vrazedny. 2,5/5* ()

Morzael

Začátky jsou vždy nejtěžší a myslím, že se toho Chris ujal dobře. První díl má být pohádkový úvod do Harryho života a myslím, že to se povedlo. ()

Gaaron

Musím uznat, že ani po těch dlouhých letech neztratil potteří svět svoje kouzlo. Jenže v prvním díle jsou výkony dětských herců ještě toporné, tempo filmu je příliš kolísavé a vyprávění příliš roztahané, navíc, jak zmiňuje Douglas, není film opravdu víc než ilustrací předlohy a kvůli nutnému zkracování (při převodu mezi médii) trpí spoustou nevysvětlených a zbytečných scén. Takže i když mě místy nostalgie hnala až k rozvažování nad čtyřmi hvězdami, nakonec i ty tři jsou z převážné části za ni. (Hodnoceno při opakované projekci před uvedením sedmičky.) ()

pufina

I když mám slabost pro knižní sérii Harryho Pottera, tak jsem z prvního dílu dvakrát moc nadšená nebyla. Přišlo mi to zbytečně dlouhé, nebylo to moc svižné - ale je pravda, že mě film zase nenudil, tak na tom něco bude :-) Taková oddechová, pohodová vyhlídka do světa čar a kouzel v Bradavicích. Jsem hlavně ráda za to, jak Kámen mudrců vytvořil tu hezkou magickou potterovskou atmosféru. ()

Pajky3

Už je to víc než 15 let, co jsem četl knížky a viděl první filmy, ale to kouzlo to pořád má. Harry Potter a objevování jeho kouzelného světa mě i po letech baví a co na tom, že první díl není nejlepší. I tak pokládá základy pro jednu z nejlepších filmových ság po roce 2000. A vzhledem k tomu, že se chci vydat na návštěvu do studia, tak je třeba si to celé zopakovat :) ()

Juto

Je to pútavé pre oči, dobre obsadené, často veľmi vtipné a prevedené s veľkou predstavivosťou a vkusom. 7/10 ()

Davosh

Nejvěrnější zpracování knihy o Harry Potterovy. I když herci dětských rolí v tomto dílu nepředváděli kdovíjak dobré výkony, právě tento díl se mi stále zdá jako jeden z nejpovedenějších. ()

DominikV

Film na mě působil jako naprostá bomba. Před tímto filmem jsem vůbec netušil, kdo to Harry vlastně je. Skvělý rozjezd této velkolepé série. ()

WolfR

První díl Harryho Pottera mám v celku rád. Je to taková pěkná podívaná pro rodinu. Ale chybí mi tam nějaký temnější nádech. Není to nějak úžasný film, ale ani neurazí. Je to teprve takové seznámení s touto velkolepou ságou a tímto kouzelným světem. Proto takové horší 4 hvězdy. ()

BoXBe

Úspěšné převedení fantazie na plátno. Jinak dětinská záležitost. Krásné na plátně a úžasné s dětmi, které to prožívají naplno. ()

KajusaK

"Jsem Harry, prostě Harry. Tak hele ty Prostě Harry" ..Od prvního do posledního dílu naprosto dokonalá série filmů, který mi v srdci zůstane vždy. Krásně provedené podle knihy i když ne ve všem, ale nevadí. Skvěle vybraní herci, efekty neuvěřitelné, masky dokonalé a taky stojí rozhodně za zmínku příběh a zvířata - Drápek, Norbert, Hedvika a další.. ()

animaxis

Po pěti letech jsem si řekl, že si opět zopakuji knihy Harryho Pottera a když už budu u toho, proč se nepodívat i na filmy? Harry Potter a Kámen mudrců rozhodně patří mezi filmy, které jsem v dětství uměl i zpaměti. Možná je ale také nutno říct, že ze všech filmů o H. P. mi přijde jako nejslabší. Režisér Chris Columbus tu ale přeci jen odvedl dobrou práci a Bradavice tu vypadají opravdu kouzelně. Ani si nedovedu představit jak by bylo špatné, kdyby se úplně celý film natáčel pouze ve filmovém studiu, protože prostředí Bradavic je tu prostě nádherné. Dokonce i vizuální efekty tu vůbec nejsou špatné a je vidět, že do filmu se hodně investovalo. No, a ono se to nakonec společnosti Warner Bros. taky vyplatilo. Kdybych měl však srovnávat s knihou, je tento díl pouze takové krátké shrnutí děje v knize. Samozřejmě, to by se dalo říct o většině filmů podle knih, ale tady se tomu prostě neubráním a musím to napsat, protože ani v další dílech H. P. mi to tak nepřijde. Spousta herců tu hraje dobře a v tomto díle mi přišel hodně dobrý třeba Robbie Coltrane jako Hagrid. Představitelé Harryho, Rona a Hermiony byly v pořádku a na děti vlastně odvedli skvělý výkon. Za zmínku ještě určitě stojí hudba Johna Williamse. Ten tu (jak je u něj zvykem) dodává filmu opravdové kouzlo a bez jeho hudby by to prostě nebylo ono. Když se na film podívám jako na celek, tak to není dokonalé a možná by šlo něco vylepšit, ale to už bych byl asi moc velký hnědopich. Určitě je to ale filmová klasika a Coumbovi se rozhodně podařilo skvěle odstartovat Harryho filmovou sérii. ()

Apophis

Když TV NOVA nedávno dávala tento film, tak jsem si řekl, že se na to podívám, abych zjistil, kolem čeho je v poslední době takový "humbuk" a jestli si to tento film zaslouží. No, pokud by se nejednalo o pohádku, tak bych tomu asi dal jen 2* za naprosté nelogičnosti (např.: Harry projde na nádraží zdí a nikdo si toho nevšimne) Přiznám se, že v principu nemám rád, když se Fantasy příběh mísí se skutečností. Další věcí je, že (nic proti paní Rowlingové) se mi scénář zdál poněkud chaotický. Pravda, nečetl jsem knihu, takže nemohu posoudit věrnost filmového přepisu. Abych ale jen nekritizoval, film Harry Potter mě skutečně několikrát rozesmál a udivilo mě, jak rychle mi těch 152 minut uteklo (pardón, bylo to kapku déle, díky naší milé TV NOVA, která nás baví). Tak například prasečí ocásek mě skutečně rozesmál. Nesmím také zapomenout na kvalitní speciální efekty, které filmu hodně přidaly. Shrnu-li to, jedná se o celkem pěknou zábavu (podmínkou je mít mozek v režimu Screen Saver), od které se ale nedá čekat příliš mnoho. Ale možná jsem přeci jen trochu moc kritický - vždyť je to pohádka! P.S. Já mít za spolužačku takovou Hermionu, tak jeden z nás brzo skončí buď v krematoriu (Hermiona), nebo v Bohnicích (já) :-)) ()

Slavníkovec

Je to pět let, co jsem viděl v kině poprvé adaptaci stejnomené knihy J. K. Rowlingové HP a kámen mudrců, tenkrát jsem byl jak do knihy tak i do filmu hrrr. S odstupem času jsem si uvědomil, že to není film ničím výjimečný, námět je sice originální, ale je to přece jen příběh pro děti. A mně je 18. Herecké výkoný dostačující. Dnes už jen 75% ()

Rockwood

Naprosto dobrý film. Možná přeháním, ale tohle jsou moje první dojmy. Knížky mě velice zaujaly a filmy když jsem vidět na mě velice zapůsobily. Hudba je moc pěkná, ale i celkové zpracování. Krásné prostředí které působí tak jak sem si představoval. ()

wendelin9

4* si podle mě tento snímek zaslouží díky dvoum faktům - za 1. nejvěrněji (ze všech zatím natočených filmů) zachycuje knižní předlohu; a za 2. obdivuhodné výkony tehdy ještě malých herců... ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood