Saw: Hra o přežití

• USA Saw (více)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

MaxDamage1

Velmi slušný film, který nám předvedl na poli hororů „něco nového“ se skvělým hudebním doprovodem. Jakožto fanoušek celé série jsem shlédl všechny díly,které měli sice klesající kvalitu,ale závěry byly vždy překvapující,což se mi u filmů tohoto žánru velice líbí. ()

lahvi

Po dlouhy dobe film, po kterym jsem zustal cumet na titulky s otevrenou hubou :) Jinak koukejte jedine v originale. Ceskej dabing JigSawa je otres. ()

jericho001

Krvavé,originální,znepokojující,výborně natočený,skvělé herecké výkony a pár překvapení nakonec.A samozřejmě Jigsaw je už taková kultovní postava jako Freddy,Jason nebo Michael Myers.Ty různé pasti z kterých se zdá že nelze uniknout jsou perfektní.Jen mě trošku mrzí že Danny "Murtough"Glover tu nemá moc prostoru.Ale jinak paráda. ()

oleg121

Opäť badateľný kladný vzťah Jamesa Wana k hororom, kde dokonalo pracuje s atmosférou a dejom. Hlavným svetlým bodom je však scenár, ktorý ťaží z jednoduchosti a nekomplikovanej zápletky. Scenárista na tak malom prostredí rozohral perfektnú "hru o prežitie", a hoci je záver mierne WTF?, aj tak neuberá na kvalite. ()

matyy

Zcela jistě nejlepší ze série o skládačkovém vrahovi. Brutální jízda, která nemá žádného hluchého místa a nuda u mě rozhodně neklepala na dveře. Film je od samého začátku až po nezapomenutelné "Game Over" mistrovsky poskládán a promyšlen do posledního detailu. ()

moto.driver

Horor všech hororů. Pro milovníka hororových scén, vypjatých situací a bolesti, která se Vám zajisté dostane pod kůži, je tento film výbornou volbou. Garantuji Vám, že budete sedět u obrazovky od začátku až do konce, ani na záchod nepůjdete! :-) Postupně jsem viděl všechna pokračování této série, ale rozhodně doporučuji podívat se na všechny díly postupně a v co nejkratší lhůtě, protože na sebe jednotlivé díly navazují a odhalují děj za oponou v díle předchozím. Samozřejmě i zde platí, že první díl je nejlepší a ostatní postupně slábnou, ale i tak je na co se dívat a před čím zavírat oči! ()

mikehoblog

Docela ponuré, víceméně hororové, i vtipné (no ano, vážně). Sice to není stoprocentní krvák a lekačkovák, ale to je spíš jeho plus. Jigsaw je takový roztomilý ňuňísek, jezdící na tříkolce, a pasti a úkoly jsou dost promyšlené. ()

max15

Je to opravdu skvělý horor, jak po stránce násilí, krve atd., tak je i dost na přemýšlení. Teda u prvního dílu se to možná nezdá, ale časem zjistíte, že se to na sebe nabaluje a v každém díle je jistá spojitost s tím předchozím. Vlastně až úplně v posledním díle se dozvíme, kdo doopravdy převzal Johnovu práci. ()

lukas862

Ked chcem vidiet horor tak uz nieco poriadne. Nie obyčajne behanie kamerou sem a tam ako to u priemernych hororoch býva. Saw je fakt masakrovy horor ako ma byt, nechyba krv, nechyba napätie ani zvraty. Fakt premyslene metody vraždenia uau ()

jakubzeman78

Saw... Upřímně netuším, jak je možné, že se mi tento film tak dlouho vyhýbal. Viděl jsem na něj snad stovky referencí (zejména na konec, který nebudu spoilovat, nicméně je to vůbec nutné..?), parodií, a tak dále, ale ještě doposud jsem se k němu nedostal. A musím říct, že je mi to opravdu hodně líto. Snad ten nejklasičtější survival horror movie, na kterém selhávám vidět jakoukoli vyloženě špatnou věc. Scénář je velice dobře napsaný, i když prostřední části trochu chybí tempo, ale i tak je velice poutavý a zajímavý. (Skvělé dějové zvraty (např. již zmíněný konec), věrohodné postavy a zajímavý koncept. Příběh je trochu přímočarý, ale to u filmu tohohle druhu vůbec nevadí.) Herecké výkony jsou na tom také velice dobře (i když žádný zázrak to také není, jsou uvěřitelné, ale neřeknu vám, který herec mě v tomto filmu svými výkony zaujal) Soundtrack a atmosféra jsou také naprosto špičkové, soundtrack sám o sobě je perfektní a atmosféra poutavá a napínavá (i když už zmíněná prostřední část to více či méně kazí) Co je na tomhle filmu více k hodnocení? Survival horror film, který je napínavý, zajímavý, nebude vás nudit a nebudete si celou dobu říkat "co to dělá?! to je ale debil..." To je opravdu vysoký nadprůměr. Horory mě upřímně moc neberou (jako bonus a odůvodnění přidávám citát jednoho z mých oblíbených recenzentů na YouTubu: "...já nenávidim slashery, kde si banda teenagerů vyjede mr*at do lesa, no a pak se strašně divěj, že je tam honí týpek s mačetou..."), ale Saw je opravdu velká vyjímka. Místo obvyklého traileru zde jako přílohu dávám soundtrack ze Saw, jeden z nejikoničtějších soundtracků, co jsem kdy slyšel. (Plus odkaz na trailer máte pár řádků pod hodnocením) 8/10 Awesome ()

KatkaV.

Perfektní horor, čím víc jich ale bylo natočeno, tím víc šla kvalita dolů. Ale jednička jednoznačně super. ()

JWK odpad!

Je mi líto toho hodnocení davu, vypovídá to o kultivovanosti naší společnosti. Film který se snaží bodovat POUZE brutalitou a její vizualizací. Bylo by zajímavé sledovat pětihvězdičkáře, kdyby v hlavních rolích byli např. jejich vlastní děti. ()

Danny71

Senzačně promyšlené a questy jsou bombové. Jigsaw není vrah jen dává možnost volby. Do poslední chvíle se nedá očekávat co příjde. Zvrat je taky solidně vyřešen a ne nijak násilně našroubovaný ()

DaagCZ

Film si dle mého zaslouží jednoznačně plný počet hvězdiček a to hned z několika důvodů: - nebyl jsem schopný odtrhnout zrak od monitoru - zvuky a hudba perfektně podtrhují dramatičnost obrazových scén - jeden z mála filmů, kde jsem nebyl schopný vymyslet jak skončí a to ani v "posledních" minutách - konec mě velmi překvapil ()

Jondik

Start obří filmové série se vyvedl. Představte si, že se probudíte v neznámé místnosti s neznámým mužem a ležící mrtvolou přivázáni ke zdi. Hra začíná. Obří potenciál tohoto startu série však následně nebyl využit. Už v tomto prvním dílu jsem měl smíšené pocity ze scén s násilnostmi, ale stále to vyvážil mysteriózní ráz filmu a hlavně naprosto neočekávatelný výborně zvládnutý závěr. Jelikož nechci psát další komentáře k pokračujícím dílům zvlášť na úkor lepších snímků, pokusím se je shrnout už zde. Viděl jsem následující dva díly (druhý díl **, třetí díl odpad!) a mohu vás ujistit, že očekávat zde jakékoliv klady a nové zápletky je velmi naivní. Zde dominuje násilí a jediné změny jsou v tom, jak je daný člověk zabit. Mám doporučení. Skončete prvním dílem a budete spokojeni. ()

stargate17

Nikdy bych nevěřil, že mě může takhle dostat zrovna horor. Geniálně vymyšlené pasti, zajímavé flashbacky, ale ten závěr! Jistě, logika tady ustoupila snaze šokovat diváka, ovšem proč ne, když to má takový grády! První horor, na který bych se s chutí kouknul znova. ()

Morrigen

Silný prožitek, v jaký jsem na základě vlastních očekávání doufala, se u mě bohužel nedostavil. Možná jsem prostě jen nebyla naladěná na tu správnou notu, možná už mám za sebou tolik hororů, že mě jen tak nezamrazí. Nicméně Saw jako takovému se nedá nic moc vytknout. Originalita mu rozhodně nechybí (až na pár filmových klišé), kamera, střih, režie - pecka. Herci by sice mohli někde přidat, někde zase ubrat, ale v konečném důsledku se to vyrovná. Ovšem i přes tu absenci atmosféry tu máme závěrečných 5 minut filmu, a proto musím k původně plánovaným 3* přihodit ještě jednu :) ()

kratajirka

Film prošitý nesčetnými zápletkami, který vyvrcholí tou největší a díky níž se dovídáme celou pravdu. A jen tak to neskončí, jelikož není dořešeno vše. Film nabitý akcí, dramatem a napětím. 80% ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (více)