Saw: Hra o přežití

• USA Saw (více)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

teekanee

Moje první zkušenost s touhle sérii byla, když jsme na to koukali ve škole a to rovnou na sedmý díl. Hlavní myšlenka vcelku zajímavá, ale nijak mě to neoslnilo, abych musel vidět předchozí díly. Výjimkou je právě jednička, která mě svým věhlasem a hodnocením lákala už dlouho a hned z kraje můžu říct, že to stálo za to. Nejvíc bych asi pochválil scénář a atmosféru, ty jsou opravdu skvělý. Zároveň mám rád Wanovu zvláštní kameru. Herecké výkony nebyly zlé, i když Elwes v roli doktora hrál chvílema vcelku špatně a chvílema zas dobře. Potěšili mě známy tváře z Lost, jmenovitě Emerson aka Benjamin Linus a Ken Leung aka Miles. Závěrečný twist mi otevřel hubu dokořán a já mohl jen zatleskat této skvělé filmové práci. 85% ()

mistr97

Hra o přežití vyniká nad podobnými filmy díky neotřelé zápletce. Vše v ději dávalo smysl a bylo do detailu promyšleno. Elwes i Whannell jsou ve svých rolích velmi přesvědčiví. Charaktery některých vedlejších postav jsou však již trochu okoukané. Trochu škoda je, že při opakovaném zhlédnutí už se na konci filmu nedostaví ten moment překvapení jako poprvé. ()

Tonom27

Kdybych měl klobouk smeknu... Excelentní, nevídané dva mladí kluci dají dohromady prvotřídní horor za 18 dní a Danny Glover, Shawnee Smith, Monica Potter a Makenzie Vega své scény natočili v rozmezí 1-3 dny, což je naprosto neskutečné, když si vezmeme v potaz, jak film do sebe zapadal v posledních minutách filmu mi vždy srdce tloukne jako o závod a to jsem viděl tu podívanou už 8 krát...A o tom to je. Další díly bohužel už upadají jako u většiny pokračování, ale vynahrazuje to skvělý Tobin Bell, nestárnoucí legenda. 95% ()

O_neck

Bacha ľudia bez spoilerov to nešlo... Čakal som len bezduché jatky plytkého vraha mierené na sadistov, ktorí svoju erekciu pri sledovaní tohto žánru ospravedlňujú tým, že tí ľudia si vlastne pília nohy sami.... Mýlil som sa a toto je moje ospravedlnenie. Viacmenej chytrý scenár, hladko postupujúci dej, ktorý nikdy nestojí a silná sympatia s dvoma hlavnými obeťami ako zdroj napätia ma držali pri živote až do konca. Rozuzlenie je špičkové a nebyť toho mierne pootvoreného konca (čo sa stalo s Lawrencom Gordonom? Doplazil sa do bezpečia alebo vykrvácal v temných chodbách?), ktorý sa objasní až v druhom filme, vybojovalo by piatu hviezdu ako čerešnička na torte. Nemám čo dodať, bavil som sa, prekvapil som sa, odporúčam... ()

Foltest

Už dlouho se mi nestalo, abych se u hororu bál. Saw se to ale podařilo. Hrozivá atmosféra klasického hororu, na jaký v dnešní době narazí člověk už jen málo, jen dokresluje pocit chladu, který jsem po konci filmu cítil. Vřele doporučuji každému, komu nestačí dnešní prázdné frašky plné lekaček a rád zavzpomíná na doby, kdy film byl ještě umění. ()

majlaan

Jako není to špatný, ale že bych to musel vidět dvakrát :)) za mě dost přeceňovaný počin, další pokračování stojej už úplně za vyliž.. ()

andy60

Originalitu tomu upřít nemohu, přesto je film příliš postaven na násilí a brutalitě a to jsou věci, které ani v životě ani ve filmu nevyhledávám. ()

Jirkacek

Snímek s poněkud divným názvem Saw: Hra o přežití z roku 2004 jsem si koupil nedlouho po jeho natočení na DVD a disk pak putoval do šuplíku, kde vydržel dalších přibližně 15 let. Teprve po takto šíleně dlouhé době se na něj dostala řada, nicméně to jsem se na něj už docela těšil, i když zrovna horory nijak nevyhledávám. Dokonce tento druh filmového žánru nemám příliš v lásce, nikoliv snad protože bych se při nich bál, ale ty krvavé mi připadají ubohé a čím více červené tekutiny při něm vyteče, tím horší hodnocení pak ode mne ten horor dostane. Naopak mne velice baví ty duchařské s pořádným napětím a když se děj odehrává v nějakém opuštěném domě, starém příbytku, sirotčinci potažmo psychiatrii, moje filmové srdce jásá a těší se na jeho shlédnutí. Po uplynutí 99 minutového napínavého hororu Saw 1 jsem nabyl dojmu, že jsem dostal filmového jedu dostal namícháno tak akorát a celkem spravedlivě jsem popíjel spravedlivě namíchaný koktejl hrůzy, napětí, krve a nechybělo ani jakési detektivní pátrání. Film začal probuzením fotografa Adama Faulknera (Leigh Whannell) ve vaně s připoutaným kotníkem k potrubí, přičemž všude kolem byla tma. Zoufale volal do tmy, dokud se neozval druhý hlas, patřící onkologovi Lawrenci Gordonovi (Cary Elwes). Ten vzápětí nahmatal vypínač a konečně rozsvítil světlo. V tom oba poznali, že se ocitli ve staré, nepoužívané a špinavé umývárně, přičemž byl spoután v jiném rohu a mezi nimi ležela mrtvola, která držela revolver a diktafon. V kapsách po chvíli přemýšlení co zde dělají našli pásky a Adam získal přehrávač. Po přehrání se Adam dozvěděl, že se musí z koupelny dostat pryč a Lawrence, že musí Adama zabít dřív, než bude šest hodin, nebo jeho manželka Allison (Monica Potter) a dcera Diana (Makenzie Vega) a on zemřou. Adam pak našel v záchodě sáček, v němž byly dvě pily, kterými se snažili rozříznout řetězy, ale Adamova pila se zlomila. Lawrence pochopil, že pily nejsou určeny k přeříznutí řetězů, ale k uříznutí jejich nohou. V tom si uvědomil, že za vším stojí vrah Jigsaw, o němž jsme se vzápětí dozvěděli mnoho podrobností. Přenesli jsme se v čase zpět do nemocnice, kde pracoval Lawrence na onkologii a zatímco diskutoval o terminální rakovině mozku pacienta jménem John Kramer (Tobin Bell), byl osloven detektivy Davidem Tappem (Danny Glover) a Stevenem Singem (Ken Leung), kteří našli jeho baterku na scéně u mrtvoly jedné z Jigsawových her. Lawrenceovi alibi ho očistili, ale souhlasil s tím, aby si poslechl svědectví na heroinu drogově závislé Amandy Youngové (Shawnee Smith), jediného známého pozůstalého jedné z pastí Jigsawa, která věřila, že jí vrah pomohl. Potom jsme se zase přenesli do současnosti, kdy byla Lawrenceova manželka Alison a dcera Diana drženy doma v zajetí, zatímco jejich únosce sledoval skrytou kamerou Adama a Lawrence v umývárně. Dům byl současně sledován Tappem, který byl propuštěn z policie a stal se posedlý případem Jigsaw, který nakonec našel sklad Jigsawa pomocí videokazety z hry Amandy. Tam se Singem zatkli Jigsawa a zachránili člověka před vrtací pastí. Jigsaw však unikl poté, co rozsekl Tappovi hrdlo a Sing byl zabit brokovnicí. Tapp, přesvědčený, že Lawrence je Jigsaw, ho stále pronásledoval. Následně jsme se opět vrátili do umývárny, kde se doktor s Adamem pokusili zabijáka oklamat tím, že Lawrence svého spoluvězně naoko otrávil cigaretou namočenou do otrávené krve mrtvoly, ale plán selhal, když Adam dostal elektrické šoky z řetězu na kotníku. Adam si vzpomněl na svůj vlastní únos, když ve své foto vývojové místnosti našel loutku a byl napaden stejnou postavou maskovanou vepřem. Následně Alison volala Lawrencovi a říkala mu, aby nedůvěřoval Adamovi, který připustil, že byl placen za fotografování Lawrence, z nichž mnohé byly v tašce s pilami. Adam prozradil své znalosti o Lawrencově aféře s jedním z jeho studentů medicíny, kterého navštívil v noci, kdy byl unesen, odhalující, proč byl Lawrence testován. Poté, co Adam popsal muže, který ho najal, si Lawrence uvědomil, že to byl Tapp. Adam našel fotografii, kterou on sám nepořídil, na níž byl muž, jenž zíral z okna Lawrenceova domu, kterého Lawrence identifikoval jako Zepa (Michael Emerson), pracovníka v nemocnici. Když hodiny udeřily šest, Zep se pohnul, aby zabil Alison a Dianu. V následném souboji se Alison osvobodila a bojovali proti Zepovi, aby získala jeho zbraň poté, co zavolala Lawrence. V rámci souboje došlo na několik výstřelů do vzduchu, kterých si všiml Tapp v protějším bytě a okamžitě s vydal na záchranu maminky a dcery. Podařilo se mu Alison a Dianu zachránit a pak pronásledoval Zepa do kanalizace, kde byl po krátkém boji zastřelen do hrudi. Lawrence, který v telefonu slyšel jen výstřely a křik, byl šokován a mobil ztratil. V zoufalství si odřízl nohu a na Adama vystřelil z revolveru, který sebral mrtvole. Vzápětí so úmývárny vešel Zep, aby podle pravidel zabil doktora, ale v tom se probral postřelený Adam a umlátil Zepa k smrti víkem z toaletní nádrže. Když Lawrence vylezl z místnosti, Adam prohledal Zepovo tělo a našel u něj další pásku a klíč, což dokazovalo, že Zep byl další obětí, která dodržovala pravidla, aby získala protijed pro pomalu působící jed, který mu byl dán. Jak páska skončila, mrtvola si stoupla a bylo odhaleno, že to byl John Kramer, skutečný Jigsaw (Tobin Bell). Vrah pak Adamovi prozradil, že klíč k Adamově řetězu byl ve vaně, ale jakmile vytáhl zátku, klíč vytekl do odtoku vany. Zděšený Adam se pokusil zastřelit Johna pomocí Zepovy zbraně, ale John mu dal elektrické šoky dálkovým ovladačem. John pak zhasl světla a zakřičel „Hra skončila“, přičemž následně utěsnil dveře a nechal tam Adama zemřít. A byl konec děsivého příběhu, který mi však moc nepřipomínal horor, jako spíše vyšetřování ohavných zločinů policií a poté propuštěným detektivem. Podle mého názoru režisér James Wan skvěle dokázal navodit atmosféru děsu v uzavřené místnosti a po excelentních hororech V zajetí démonů jsem tak viděl jeho další skvělé dílo. Suma sumárum snímek Saw: Hra o přežití ode mne získal čtyři hravé hvězdy ****. () (méně) (více)

Hitman2019

S touto sérií jsem začal během "corona prázdnin 2020" a s tímto prvním dílem jsem byl velmi spokojen (zvláště když to režíruje podle mě skvělý režisér hororů James Wan). Celý film vládlo napětí a i když to je trochu více sadistické než ostatní filmy tohoto režiséra. Hlavně za skvělou hudbu, která je používaná napříč celou sérií. Zápletka filmu geniální. U žádného jiného filmu se na konec netěším ale SAW je výjimka. Konečné rozuzlení je prostě dokonalé. Největší zásluhu na celé sérii má podle mě herec Tobin Bell. Tento film hodnotím 10/10. ()

agamazx

Ok. Je to James Wan. Jedna sa o velmi kvalitny horror, ktory mal tak maly budget, ze si v nom zahral druhu postavu aj scenarista. O to viac je tento film impressive. Je to dokaz, ked ma clovek talent a napad, film sa da zrealizovat aj bez milionov. ()

opatstviolov

Naprosto skvělý horor, na který se koukám už poněkolikáté a i když vím co se stane a jak to celé skončí, tak mě to ještě ani trochu neomrzelo. 9/10 ()

Richmond

Horor? Nie. Famózny thriller? To áno. James Wan v podstate skombinoval to, čo majú ľudia radi na Fincherovi a Shyamalanovi. Neprestajné napätie, dark atmosféra, solídne množstvo krvi a tiel, puzzlovitý dej, neočakávaný zvrat a geniálny koniec. Čo viac si priať od thrilleru než to, aby vás vtesnal do stoličky a nechal vás hrýzť si nechty neustále premýšľajúc o tom, čo sa stalo, čo sa deje a čo sa stane? Odpoveď znie: nič. 100% 5* ()

MatyRock

Zápletka filmu je vskutku zajímavá, doplněna o nadprůměrné herecké výkony s poutavým audiovizuálem. Režie Jamese Wana se na výsledku filmu podepisuje a bez něj by film zdaleka nevypadal tak, jak vypadá. Až na závěrečný zvrat, mi přišel příběh logický, organický a vše bylo smysluplné. Silných 8,5/10 ()

TylerD.

Vždy jsem rozlišoval mezi hororem a krvákem, dost tvůrců a diváků si to plete. Horor dokáže vytvořit strach, krvák jen hnus. Vytvořit horor chce talent, protože vzbudit strach není tak snadný. Nestačí mít dva kýble kečupu a nazvat film hororem. Tolik teorie díky ní už tušíme, že tenhle seriál není horor ale krvák. Navíc samoúčelný, jako většina. A k hodnocení - mám rád horory a nemám rád násilí (když už teď víme, že se to nevylučuje) a nechápu oblibu v tzv. góre. Nejspíš frustrující doba vyplodila další dekadentní civilizační chorobu, to když už nám nestačí chlast, kouření a jiné sraní na psychické i fyzické zdraví, hejty na internetu jako tenhle a další formy brečení a utápění se v tom, jak je tu všechno na houno. Nedovedu si totiž představit vyspělou, zdravou moderní a harmonickou společnost, jak ji někdy vídáme vykreslenou ve scifi filmech, ve které by někdo měl chuť sledovat sekání hlav. Kdysi nám profesor (zvláštní že urbanismu) definoval jednu obrovskou společenskou pravdu. Frustrace z deprivace plodí agresi! ()

hypnos11

Film, který si zakládá na nečekaných zvratech. S velkým počtem těchto zvrat(k)ů ale přichází také velký počet děr ve scénáři, který je hrozně překombinovaný a sám si tím podráží nohy. Natočené to je solidně, atmosféra plná napětí je dobře zachycená, ale hlavní dojem ze snímku stejně nejlépe zachytí jedno krásné slovíčko - "blbost". Někteří si tu pochvalují ten závěrečný zvrat, který ale vůbec nedává smysl. Aby člověk někde vydržel nehybně ležet a nedýchat přes 6 hodin, to už je na zápis do guinessovky, ne? A přestřelka Gloverova policajta se Zepem si v ničem nezadala s legendární přestřelkou v Bláznivé střele. ()

G.Bookwrom

Podle mě nevkusné až pitomé. Chtěl bych vidět toho doktora, jak si s pilou bez zubů přepižlá kosti v noze, spoluvězně s kulkou v rameni jak umlátí oběma rukama padoucha, živého člověka, předstírající mrtvolu, jak dokáže mnoho hodin ležet v tratolišti krve bez jakéhokoliv pohybu a pak vstát atd. Ta jedna hvězdička za originalitu námětu, ne vlastní scénář, je až moc!!! ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (více)