Na světě není většího hajzla než Davida Brenta, to vám potvrdí snad každý, kdo sleduje Kancl. Nejlepší na Brentovi je je jeho fiktivnost, oběťmi jeho trapných fórů jsou neexistující lidé. Ostatně, jsem přesvědčen, že v reálném světe by podobný člověk moc dlouho nevydržel – dřív nebo později by se stal obětí nějaké zdeptaného podřízeného. Ale když nad tím zpětně přemýšlím, první epizody mi přišly „mrazivě vtipné“ právě pro nápadnou podobnost Brentova chování s chování mnohých skutečných šéfů, přesněji s domnělým chováním skutečných šéfů, protože sám jsem zatím žádného podobného nezažil. Bohudík. Takže jsou právě lidé jako David Brent nejčastějším důvodem sebevražd a seriál s ním a o něm není důvodem ke smíchu, nýbrž k zamyšlení a následné depresi? Sakra, semhle jsem se skutečně nechtěl dostat. Shrňme to tím, že Brent je arogantní, sebestředný, sobecký, pokrytecký kus organické hmoty, omylem nápadně podobné člověku a taky důvod, proč Kancl obdivuji a zároveň mám při jeho sledování chuť rozkopat obrazovku. Pevně věřím, že Ricky Gervais je opravdu tak skvělým hercem, v reálném životě Brentovi vůbec ne podobným. Ale přejděme už k dalším postavám, jež činí sledování Kanclu příjemnější záležitostí a nevyvolávají ve mně tak negativní emoce. Třeba Gareth Keenan (Mackenzie Crook) – šéfův mazel, jeho pravá ruka, bývalý voják. Vše bere vážně a doslova, k radostí svých škodolibých kolegů skočí na každý kanadský žertík, ať jde o zatavení sešívačky do želé nebo položení zcela nevinné otázky „Viděls: Gayové, řekněte ne?“. Tim Canterbury (Martin Freeman) má všechny dispozice kladného hrdiny. Jako všichni normální lidé také on chybuje, pochybuje a občas taky žertuje, aniž by to vyvolávalo dávivý reflex. Práce v kanclu jej nijak neobohacuje, ale odejít nedokáže. Možná kvůli Dawn. Dawn Tinsley (Lucy Davis) je zdejší recepční, tak trochu holka pro všechno. Má přítele a nevinný výraz, pod kterým se může skrývat všelicos. Dále je zde třeba „Finchík“, Brentův dobrý kámoš, pravděpodobně jeho „mistr“, to znamená ještě větší sexistický kretén s náloží oplzlých vtipů pro každou situaci. Tihle všichni a ještě spousta dalších se ve své práci střetávají každý všední den pod dohledem televizních kamer, o nichž ví a občas se do nich provinile či jinak zatváří. Kancl se vyznačuje nebývalou mírou autenticity, úspěšně budí dojem, že podobný kancl opravdu existuje, že do něj opravdu zavítal někdo s kamerou a že po světě chodí a pozemský kyslík vdechuje více existencí Brentova typu. Ačkoliv vše vypadá jako čistá improvizace, herci moc dobře ví, co mají říkat. Nejsou to přitom žádné extrémně vtipné dialogy, ale právě jejich nevtipnost a naprostá vážnost v celkovém pojetí (dosažena mimo jiné rezignováním na umělý „sitkomový“ smích) je na celém seriálu nejvtipnější. Kvalita jednotlivých epizod bohužel poněkud kolíše. Některé (třeba hned ta první) jsou bezmála geniální a záchvaty smíchu jimi vyvolávané smrtící, jiné však příliš spoléhají na sílu Gervaise coby Brenta, nikoliv coby scénáristy a zde to již poněkud skřípe, zvláštně, vytvoříte-li si k němu podobně rozporuplný vztah jako já. Kdyby se občas zachoval trošičku lidsky, kdyby sem tam schytal nějakou vážnější ránu od nadřízených a bezprostředně ji nebagatelizoval, kdyby nebyl pořád tak nechutně nad věcí, kdyby někdo dokázal oslabit jeho naprostou imunitu vůči veškeré kritice…ale znáte to; „Kdyby měla moje teta koule, byla by můj strejda“ – pak už by to asi nebyl David Brent a Kancl by nebyl tak zajímavý seriál. 90% (pátou hvězdičku jsem přidal teprve po zhlédnutí dvou speciálních epizod "dva roky poté", které úžasným způsobem znásobily dokumentární dojem celého počinu; a potom ten konec jako z Lásky nebeské, i když ne, že bych to Brentovi přál :) Zajímavé komentáře: rawen, anderson, Rimsy, lakikaki(19.7.2007)

David Brent je tupé, kruté, sebestředné, neschopné hovado. A stejně jsem si ho zamiloval. Ono to asi ani jinak nejde. Spolu s Extras rozhodně jeden z nejlepších seriálových počinů, jaké jsem kdy viděl. Humor Richarda Žervé mi svým libováním si v totální trapnosti připomněl první Formanovy filmy. Dodatkový komentář: Po shlédnutí bonusového vánočního dvojdílu u mně tenhle seriál ještě o kousek stoupnul. Téměř úplně se tam změnila atmosféra a z šéfovského kreténa se David stane loserem bez šance na lepší život. Někdy jsem s Davidem Brentem neskutečně soucítil. Konec seriálu byl pro mně naprostým zadostiučiněním. "Neile, mohl bys jít stranou, vyfotíme se jen my, stará parta."(31.8.2007)

Moc, MOC me mrzi, ze jsem zacal sledovat tento vyborny serial az dnes (12.6.2007) u ctvrteho dilu. Miluju britsky humor a tomuto dilku hned po teto epizode davam plnych 5 hvezdicek. Nevim, cim to je, ale skutecne od srdce se dokazu zasmat pouze u serialu (ci filmu) z britske produkce a tento serial neni vyjimkou. Vyborne gagy, skvely Ricky Gervais a originalne pojaty "dokumentarni" styl radi Kancl mezi serialy, kde si jiz dalsi dil ujit nenecham a urcite si sezenu i ty prvni tri, ktere jsem propasl - "Jaky je vas nejvetsi zivotni sen?" "Dve lesbicky, nejspise sestry. A ja se jen divam" "... aha a co je Vasim nejvetsim snem" "No ja osobne bych si nejradeji doposlechl ten jeho sen" :-D(12.6.2007)

• El Pistolero

9/10. Mimořádně originální, pozoruhodné dílo, které se vyvarovává žánrových schematismů a zkouší jít novým směrem, tam, kam do té doby noha britcomu ještě nešlápla. Chytře při tom využívá možností pseudodokumentu a reality show, balancuje mezi absurdnem, trapností, brilantním humorem a autentičností. Aby byl „Kancl“ divákem přijat, je zapotřebí přistoupit na pravidla této „hry bez pravidel“. Pokud se k tomu uvolí a dokáže to, možná bude také příjemně překvapen, jak fantasticky jsou zde skloubeny zábavné gagy a např. vztahová rovina mezi Timem a Dawn. Ricky Gervais rocks.(2.9.2013)

Jistá dávka invence do sitcomového žánru (pseudodokument), originální hlavní postava a zbytek už je typický britský, suchý humor, který má svá silnější i slabší místa. Kancl není žádná bomba na seriálovém poli, nemá vybroušené gagy, ani geniální dialogy, ale zaujme svým převrácením všední, na první pohled "nudné" atmosféry, hledá v nich absurditu, WTF momenty a zábavné "trapnosti". Drtivou většinu práce odedře sám šéf - je arogantní, samolibý, nedůtklivý, ale vlastně zvrhle sympatický. Tam kde si myslí, že vtipný je, tak není a naopak, je to vynikající šašek a právě je možná trochu škoda, že ostatní postavy, tedy ještě vyjma Garetha, zůstávají daleko v jeho stínu... 7/10(14.10.2011)

• - Kultovní seriál BBC byl prodán do osmdesáti zemí světa a stal se tak do té doby vůbec nejprodávanějším britským pořadem všech dob. [Zdroj: Městská divadla pražská] (oje)

• - Slavný tanec Davida Brenta se natočil na celkem tři pokusy. Výsledek, který je v seriálu, je sestřih ze všech tří. (don corleone)

• - I když to tak působí, při natáčení se téměř vůbec neimprovizovalo, vše bylo předem napsané ve scénáři, seriál měl jako improvizace jen působit. (don corleone)