Nepřemožitelné zlo

Nepremožiteľné zlo

Fragile

Thriller / Horor

Španělsko / Velká Británie, 2005, 98 min

Protetický koslivec ve skříni zla aneb psychotická Ally s děsně vážnou tváří... Někdy je čisté zlo tak blízko, že se mu dobrovolně vydáváme napospas, tak, jako Frágiles minutu po minutě přebírá plnou kontrolu nad divákovo pozorností. Je nadevší pochybnost, že Jaume Balagueró rozumí strachu, protože se ho nebojí (spolu)prožít. Při vyprávění netlačí okatě na "pilu", dává si na čas a krmí lačného strávníka náznaky zaobalenými do zájmen jako NĚCO nebo ONA - a tahle hororová mluvnice děsí. Kameraman Xavi Giménez navíc mistrně zvládá užítí prostoru i světla, tma je dráždivě zelená, hustá a vazká jako pryskyřice. Roque Baños míchá hudebně tradiční (hororové) motivy se (zne)pokojivě intimním klavírem, charatery postav i herecké výkony jsou překvapivě přímé a sugestivní (hlavně u toho děvčátka v podání Yasmin Murphy) a k tomu všemu ještě ten (ne)skutečně napínavý závěr (!!!) Už dlouho jsem neprožil toliko bizardní těšení se na konfrontaci s tváří a podobou zla. Frágiles je nenápadný horor s nápadně strhující atmosférou. Ortopedická noční můra s prozaicky lidskou pointou. [final rate: 75%](20.4.2011)

Jestliže je tento film od stejného režiséra jako REC, je o 100 % lepší. Rec je kravina.(27.5.2018)

Celkom sympatický to španielsky pokus o horor na tému "bledé dlhovlesé dievčatko sa mstí zo záhrobia" + ako hl. postava zúrivá zdravotná sestra Ally McBealová......znie to strašne, ja viem, ale atmosféru to malo celkom fungujúcu a v dobrom slova zmysle to pripomenulo Del Torovho Princa bez kráľovstva.....(21.1.2009)

Po vzoru některých musím říct, že distributoři by si za názvy (a zbytečné překlady) zasloužili pětadvacet na holou. Hrozná škoda, Nepřemožitelné zlo tak působí trochu lacině. A to úplně zbytečně, protože má plné právo začlenit se mezi horory, které za to stojí. Nejde o žádné prvoplánové bububu, ani o vždy osvědčené triky, naopak, ladně pracují tvůrci s atmosférou, dobře využili příběhu (skoro mám chuť říct, že dle mého úplně dokonale) a dokonce byli schopni spojit dost žánrových prvků, které vás ani na minutku nebudou obtěžovat, Vřele tuhle "křehkou" pecku doporučuju a teď se budu snažit usnout (a půjde to těžko, pan Bubák s touhle krasomilou koukaj zpoza dveří, parchanti).(3.2.2013)

Nemám rád Kalystu, je moc hubená a strašně protivná, tu ukecanou právničku v ní budu vidět pořád. I když má doma Indiana Jonese, kterého já rád (neee tak jak si myslíte, chicht). Je nudná, ale ne v tomhle filmu. Je to dobrý film. Dobrý je za tři. Ještě bych dal rád jednu hvězdu za překlad. Fragiles - Fragile - Nepřemožitelné zlo? Megahustééé. To mě napadá, že by se takhle mohlo překládat víc kousků, třeba Fourth Kind - Nepřekonatelná kokotina? to by šlo ne?(16.5.2013)

Tohle je jeden z těch filmů o prokletém místě, kde straší a ubližuje duch. Námět je už nespočetněkrát zfilmován a určitě i líp než Fragile. Duchové různých bytostí hrají velkou roli, většina filmařů se snaží přijít z co nejohavnějším stvořením a přitom zapomíná na budování atmosféry. Tady je to řekl bych, že přesně naopak a je to dobře. Balagueró víc dbal na atmosféru, která postupem času a zjištění nových informací víc a víc houstne, takže nakonec nemusí používat dnes již ohrané strašidla trhaně lezoucí do všech směrů, nahoru, dolů. Dokonce ani nemusíte mít strach, že režisér ukáže ducha někde na začátku, nechává si ho pěkně až do poslední půlhodinky, která (musím uznat) má dobrý spád. Dobře odvedená filmařina, jenž určitě víc potěší než zklame. 70%(3.1.2008)

Jakmile se do hororového světa přimíchá Španělsko, je téměř 100% jistota, že z toho vzejde skutečná kvalita. Fragiles je ponurý od začátku do konce, místy opravdu hodně děsivý a zaručeně nenudí. Pocit strachu je velmi pečlivě budován a nemocnice, ve které se děj odehrává, působí opravdu dost neutěšeným dojmem. Námět není nejoriginálnější ze všech a zcela odpovídá klasickém duchařskému schématu, ale klasické žánrová klišé zde nenajdete. Hlavní hrdinka je navíc velmi sympatická, stejně jako dětští pacienti, které má na starost. Závěrem lze říci, že k naprosté spokojenosti mi zde chybělo jen málo...(31.5.2011)

• Havaj8

Strašně těžko se hodnotěj tyhle legendy oproti novejm filmům. Příběh nebyl vymyšlenej nejhůř, ale co týče atmosféry, tak prostě žádná sláva. Párkrát tam byly nějaky náznaky něčeho, ale prostě, kdybych to asi viděl někdy v tý době, tak to zapůsobí líp. Hlavní záporák taky vcelku nudnej, až na ty rámusy, který udělaly svý. No čekal sem od toho asi víc...(11.1.2014)

• Maq

Mám docela rád horrory, jmenovitě jejich duchařskou podskupinu. Tenhle je hezky produkčně zvládnutý, ale v příběhu není nic, co by jej trošku ozvláštňovalo. Na jedno podívání dobré.(9.5.2014)

Atmosféra starých budov, nemocnic, léčeben... bývá v hororech velmi fascinující, ale v tomto snímku to poněkud odflákli. Neděsilo to téměř vůbec, lekaček poskrovnu a pokud by některé dítě opravdu vidělo takovou obludu, která byla vidět ke konci, tak myslím, že by možná vyvádělo mnohem víc než předvádělo, byla totiž dosti odpudivá, pro dítě vyloženě noční můra, takže průměrných 51%.(30.10.2016)

Konečně zas po dlouhé době skvělá duchařina (horor jas se patří.)Vinikající ve všech ohledech a pro mně láhůdka jahůdka :-) 90%(8.11.2009)

Režisér, co natočil později REC? Nechápu a poslechnu staré dámy, co na závěru řikaly, že je "lepší se na nic neptat". Užila jsem si pěkný horor/thriller a v budoucnu se k němu s chutí opět vrátím. Jen škoda, že je tak podceňovaný - zasloužil by si větší pozornost.(18.7.2012)

Jsem nadšený. Pořád se ještě točí dobré horrory.(9.4.2006)

Tenhle španělskej horor je hodně dobrý řemeslo.Perfektní zpracování stisněnosti v dětském sanatoriu,solidní herecký výkony a když se konečně podíváme do opuštěného patra,tak by se atmosféra dala krájet.Myslim že tak by měl vypadat duchařskej horor.dávám 60%.(8.8.2009)

Celkem slušná atmosférická záležitost se solidními kulisami, výbornou Calistou a docela pěknou potvorou. Ostatní herci sice skoro nehráli, ale Ally to zvládla celé sama. A pustit si to před spaním byl fakt blbej nápad. :D 70%(3.9.2009)

• TomStall

Průměrně debilní duchařina s pěkným hlavním bubákem, pár mrazivými momenty ale především naprosto OTŘESNĚ přehrávající Calistou Flockhart, které jsem měl chuť pokaždé co začala vřeštět, hysteřit nebo koulet očima zakroutit krkem. Co jí může uklidnit tak to, že v tomhle filmu nebyla sama..(24.4.2009)

Hm, tak český distributor tomu dal docela na prdel. Každopádně u nás se Calistě podařilo udržet atmosféru hororové noci poměrně vysoko. Pomalu gradující atmosféra, která na konci musela předvést ošklivou záporačku. Španělové nezklamali, jak já je začínám mít rád. Jen ten Silent Hill mě nějak pronásleduje. Více než dobře - 75 %(14.5.2011)

C. Flockhart pekná a presvedčivá, no samotný film ani nie. Celkovo mi chýbalo napätie, nebála som sa. Ďalšie negatíva vidím v neoriginálnosti, predvídateľnosti, nechcem byť zasa premúdrelá, no rovno počas sledovania som rozmýšlala nad vylepšeniami, ktoré by sa dali umiestniť do dosť nudného scenára. Príde mi to tak, že v tomto prípade sa viac sústredili na atmosféru a efekty, ktoré sú na môj vkus až moc teatrálne, pričom príbeh stráda. Zopár svetlých miest (zaujímavý koniec) ma však už nedokázalo vytrhnúť z priemerného hodnotenia. Kvôli veciam, čo som napísala, sa to práveže niekomu môže páčiť, ja len že didn't work for me bro(4.7.2011)

Ten český název je opravdu naprostý omyl, který vůbec nevystihuje podstatu jinak celkem dobrého filmu...(21.11.2012)

Docela slušný horor z prostředí dětské nemocnice. Hlavní role Calista (Ally McBealová ) jako nová sestřička ,která rozpletá dávný příběh ,který stále v nemocnici koluje a mezi dětmi šíří strach.(11.6.2008)

Balagueróv rukopis je jasný, to napätie často stupňované až do neznesiteľnosti v tých najklasickejších hororových zápletkách, umne spracovaných a hoci porovnávam nerád, hlavne ak ide o duše krásnych utrápených dievčatiek, v porovnaní s až apokalyptickou TEMNOTOU je to len taká duchárska historka.(3.11.2008)