Další série za mnou a nemohu jinak, než si zařadit tento seriál mezi své vůbec nejoblíbenější. Ale k sérii - rozjezd výborný, USS Callister mě jako první epizoda nadchnul a doufal jsem, že mu nezkazí reputaci další díly. Naprosto mě fascinovalo romantický doják Hang the DJ a příjemně překvapilo i vyvrcholení ve formě Black Musea. Naopak jsem necítil nadšení z vyvraždovačky Crocodila a děsivě chabého, monochromatického Metalheada. Ve výsledku byla série ale skvělá. Strašně se mi líbí koncept vyprávět pokaždé jiný příběh, ale přitom naznačovat, že se vše děje v jednom a tom samém světě, jen v jiné době. Budu nadšeně očekávat, s jakými příběhy Charlie Brooker přijde příště! 85%(21.8.2018)

Čo sa môjho vkusu týka, asi kvalitatívne najvyrovnanejšia séria. Chápem, ak je už niekto s relatívne podobných námetov už unavený, ja však ani náhodou a pevne dúfam aj v sériu č.27, napríklad. Osobne by som kľudne privítal aj nejaké tie adaptácie krátkych či dlhších poviedok od Asimova alebo Dicka, aj tak by zrejme nadpolovičná väčšina divákov pôvodné príbehy nepoznala a tí, čo áno, by sa určite takémuto kroku potešili.(5.2.2018)

Keď minulá, tretia séria seriálu Black Mirror prešla na streamovaciu službu Netflix, celková kvalita jednotlivých epizód sa citeľne zmenila smerom k horšiemu. Aj napriek tomu, že úroveň o niečo klesla, jednotlivé epizódy spomínanej série stále možno zaradiť medzi pozerateľný priemer, ktorý miestami viac či menej dokáže aj prekvapiť. Čo sa série štvrtej, čiže tejto týka, je potrebné skonštatovať hneď na úvod, že úroveň sa nijakým spôsobom nemení, ba dokonca, bohužiaľ, miestami cítiť, že oproti tretej sérii kvalita ešte výraznejším spôsobom klesá. Na diváka v tomto prípade opäť čaká šesť epizód, odohrávajúcich sa v blízkej antiutopickej budúcnosti, v ktorej sú ľudstvu moderné technológie viac na škodu, než na úžitok, hoci sa všetci tvária, ako sa im v tomto pretechnizovanom svete dobre žije. Zároveň týchto šesť epizód možno označiť za pomalé, ale isté vykrádanie predchádzajúcich sérií, pretože, a to si povedzme úprimne, seriál s takýmto námetom jednoducho nemôže prichádzať so stále novými, sviežimi, originálnymi a šokujúcimi námetmi donekonečna. Štvrtá séria je tak v mnohých aspektoch už citeľnou "vykrádačkou" skorších námetov, ktoré sa síce tvorcovia snažia pretransformovať do inej, novej podoby, ale diváka, ktorý predchádzajúce série videl, jednoducho o tom, že je to niečo predtým nevidené, nepresvedčia. Zmiznutie originality a potrebného momentu prekvapenia ubližuje nielen jednotlivým epizódam, ale aj divákovi, ktorý sa väčšinu série bude nudiť, sledujúc dej v očakávaní, že konečne uvidí niečo nové. Avšak ničoho takého sa bohužiaľ nedočká. Spomedzi šestice epizód dokáže výraznejším spôsobom zaujať iba jedna, a síce tá posledná s názvom Black Museum. Tá je sčasti exkurzom do histórie predchádzajúcich epizód naprieč všetkými sériami, čo je v podstate veľmi vtipné a trefné, ak si uvedomíte, že táto séria sa tými predchádzajúcimi značne "inšpiruje", ale je takisto aj nositeľom viacerých nových príbehov v jednom. Je však škoda, že ani táto epizóda si nedokáže udržať rovnakú kvalitu počas svojej celej približne 70-minútovej stopáže, keďže prvá polovica určite baví viac, než polovica druhá. Black Mirror - Season 4 nie je ničím iným, než sklamaním, pôvodne odetom v originálnom šate. V podstate sa po kvalitatívne stránke nejedná o nič iné, ako o pokračovanie slabnúcej tretej série, o epizódy bez potrebnej originality, nápadu, energie či čohokoľvek iného, čo by diváka výraznejším spôsobom prinútilo aspoň čo i len trochu prižmúriť oko a povedať, že chyby robí každý. Nie, jedna epizóda, nech je akokoľvek dobrá, nemôže zachrániť celú sériu. Antiutopická fikcia sa v tomto prípade mení na až veľmi skutočnú realitu, v ktorej je táto séria nanajvýš len slabým priemerom, ktorý výraznejšie nemá čím zaujať.(30.4.2019)

Nejslabší ze čtyř sérií. Proč? Předchozí tři nám totiž ukázaly spoustu hnusu z naší společnosti. Ze společnosti jako takové. Tím bylo Černé zrcadlo tak výjimečné. Čtvrtá řada není o nic slabší co se onoho hnusu týče, ale ve většině případů už ukazuje jen na jednoho z celé naší společnosti. A přesně to sebralo celému seriálu jeho jedinečnost.(2.3.2018)

• Kaluž

Po delší době jsem si zase vyzobal pár střípků z Černého zrcadla a koukám, že se nic moc nezměnilo. Stále jsou to takoví Bakaláři nového tisíciletí s občasným vykročením do lehkého nadprůměru, ale veskrze nic, s čím bych musel pravidelně trávit čas. Ze čtvrté sezóny jsem okoštoval epizody Arkangel, Crocodile a Hang the DJ, přičemž až poslední jmenovaná mě svým námětem dokázala vytrhnout z letargie a dokonce mi vykouzlila úsměv na rtech. Partnerské vztahy řízené aplikací jsou nápad k nezaplacení!(22.2.2018)

• - V tejto epizóde môžeme počuť pieseň od americkej speváčky Irma Thomas s názvom "Anyone Who Knows What Love Is", ktorá sa už predtým vyskytla v niekoľkých epizódach. (QooBo)

• - Epizoda odkazuje na předchozí díly, například Parker (Kyros McGee) čte komiks s názvem Patnáct milionů meritů (2011) nebo v muzeu můžeme vidět přístroj, kterým Robert Daly (Jesse Plemons) přidával postavy do své hry v epizodě USS Callister (2017). (Senorgrinch)

• - Spoiler: Exponáty v muzeu odkazují na většinu minulých epizod. Vidět je tu fotografie Victoriy Skillane (Lenora Crichlow) z epizody White Bear (2013), z této epizody je tady i maska a zbraň lovců. Nápis na zdi „Dvojitá sebevražda“ pravděpodobně odkazuje na jeden z příběhů páru z epizody White Christmas (2014). Přítomny jsou i zakázané cookies. Druhý nápis „Klonování bez souhlasu“ zase pravděpodobně odkazuje na vznik videohry v epizodě USS Callister (2017). Tuto epizodu tu zastupuje i Daleyho klonovací mašina a lízátko. V pozadí je vidět i head set pro virtuální realitu z epizody Playtest (2016), vystaveny je i mechanická včela z Hated in the Nation (2016) a tablet, který rozbila Sara (Brenna Harding) své matce v Arkangel (2017).  Mezi exponáty naleznete i vanu, ve které Mia (Andrea Riseborough) zabila Anana (Anthony Welsh) v epizodě Crocodile (2017). (hansel97)