Bathory

• Maďarsko Báthory - A legenda másik arca (více)
Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min (Alternativní 135 min)

Režie:

Juraj Jakubisko

Scénář:

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Vincent Regan, Hans Matheson, Deana Horváthová-Jakubisková, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Anthony Byrne, Lucie Vondráčková (více)

Nový pohled na největší vražedkyni v dějinách lidstva Alžbětu Báthoryovou očima režiséra Juraje Jakubiska. František Nádašdy (Vincent Regan) bojuje ve válkách s Turky. Jeho žena, krásná Alžběta Báthoryová (Anna Friel), dohlíží na správu majetku a na výchovu svých dětí. Její manžel jí jednoho dne posílá dárek v podobě italského malíře Merisiho Caravaggia (Hans Matheson), který zůstane na dvoře Bathoryů několik let. Mezi ním a osamělou ženou vzniká zvláštní pouto. Tou dobou se nad hlavou Alžběty začnou stahovat zlověstná mračna, která ještě víc potemní po smrti jejího manžela. Mocná a bohatá žena musí čelit nepřátelům, kteří jsou schopní čehokoliv, i vlastním vnitřním běsům. Zvěsti o šílené vládkyni, která se ve snaze zastavit stárnutí koupe v krvi nevinných panen, začínají sílit… (Bontonfilm)

Siegmund

Tak nevím, kam tento film vlastně zařadit. Je to nepovedený film historický, nepovedená komedie...? Připadá mí to, jako by šlo jen o to, za každou cenu natočit nevýpravnější film. Podruhé ho vidět už opravdu nemusím. (neděle 06.12.2009) ()

fragre

Celek nedrží pohromadě, jsou to jen jednotlivosti, které ještě zajiskří. Nevím, zda je to jen časová shoda, ale od té doby, co pana Jakubiska kočíruje paní Deana Horvátová, mají jeho filmy klesající úroveň. ()

Her0.89

Člověk toho musí mít v sobě hodně, aby se na to dokoukal. Když jsem se na to díval, tak mi připadalo, že sleduji nějaký sestřih scén, které skáčou jako z pohádky do pohádky. A Bolek Polívka na kolečkových bruslích mě v tomto filmu dostal víc než opičák Jack, co si to brázdí na skejtu ve filmu VIP 2. ()

Naslund

V plánu produkce Jakubiskových je, aby se film prosadil i na ostatních trzích, což mi přijde jako legrační vidina. Bathory se honosí titulem nejdražší československý film, ale přesto na mě zapůsobil spíše komornějším dojmem. Ty drahé scény bojů s Turky bylo určitě možné vynechat a investovat do na první pohled chudších interiérů. Pokud se film snaží o jiné a reálnější vyjádření historie, tak by se měl vyvarovat sice zábavných, ale nevhodných komediálních vložek. Bez nich by se mi však možná nepodařilo vydržet v bdělém stavu až do konce. Mnohdy se mi na mysli vynořil Pán prstenu, kterým se Jakubisko očividně inspiroval. Například při vypravování, nebo při vidinách, či hudebních motivech. To bych mu přičetl spíše k dobru. Herci byli vybráni opravdu dobře a všem to moc jde. Bohužel se jim z úst valí často nepochopitelná slova. Scénář byla jedna z věcí, co mě pořádně zděsila. Špatné dialogy, nesrozumitelná motivace lidí, plznění šachů a zesměšňování sebe sama. Vylíčení Čachtické paní jako vcelku normální historické postavy s dodatkem, že je umístěna v Guinessově knize rekordů jako největší vražedkyně, mi přijde ohavné, ale kdo má rád ostatní Jakubiskovy filmy, tak by mohl být spokojen. ()

Tirion

Post coitum - to je to co mi v poslední době symbolizovalo Jakubiska. Všichni víme, že jeho poslední počin byl asi tím největším omylem, který se dostal na plátna kin. Nicméně Bathory už na pohled slibuje něco výpravnějšího. Taky že ano. Nejdražší česko-slovenský snímek nás zavede na tak úchvatnou podívanou až zrak přechází. Barvitý, malebný a na pohled krásný film. To je přesně ten Jakubisko, kterého známe. Mistr pohledu. Ale proboha, co ten scénář?! Tak jak obraz lahodí našemu oku, tak hrůzně to probodává naše ušní bubínky a mozek nechápe co se vlastně děje. Dějová linie je tak zapletená až zamotala hlavu i Jakubiskovi a ten se nám kdesi vytratil. Průběžně ztrácíme dějovou nit, souvislosti a nakonec i hlavu a jsme rádi, že se alespoň můžeme kochat krásnými záběry na panenskou krajinu a středověké "obrázky". Anna Friel je velmi dobrá a jako jediná asi obstojí společně s Karlem Rodenem vyšším měřítkům. A to je asi tak všechno. Nikdo další nestojí za řeč. Rádoby komická dvojice mnichů (Mádl, Polívka), kteří, coby průvodci dějem, selhávají, jsou velkým omylem tvůrčích schopností. V mém případě nepřidal zážitku ani český dabing, který byl na takřka amatérské úrovni a moje ucho dráždil k šílenství. Jediné co zvukovou stránku zachraňuje byla líbivá a takřka nenápadná hudba. Obecně vzato, jsem byl polichocen vizuální stránkou a proto dávám milosrdných 40%. ()

blackrain

Ano, fenomenální režisér Juraj Jakubisko přišel se svou verzí o legendě Čachtické paní. Udělal ji takovou, jakou si ji vysnil. Je, ovšem, dobře se nedržel Nižňanského předlohy. Film rozděluje diváky na dvě poloviny. Budete chtít uvěřit to mu, že to žádná vražedná bestie nebyla. Byla Alžběta Bathory vražedkyně nebo starostlivá matka, obratná panovnice, která se koupala v bylinkových koupelích? Předně musela čelit všudypřítomým intrikám. Žena, která vládla mužům. Ať si každý udělá obrázek sám. Jedno se filmu musí přece nechat, jde o historický velkofilm, který na dlouho dobu rozpoutal obrovskou vlnu diskuzí na téma Alžběta Bathory vražedkyně nebo oběť. Film stojí na hereckých výkonech hlavních postav, Anny Friel (Alžběta Bathory) a charizmatický Karel Roden jako proradný Thurzu. Kdo z nich byl vítěz a kdo poražený. ()

Makky

Kvalitný a cieľavedomý film made in Slovakia, to sme tu už dlho nemali. Pred príchodom do kina som ani nečakal, aký ošiaľ okolo Báthory vznikol. Ešte dnes (5 dní po premiére) boli niektoré predstavenia v dvoch najväčších bratislavských kinách vypredané. Jakubisko mi poskytol najsilnejší zážitok slovenskej výroby minimálne posledného desaťročia. Úvod plný očakávaní sa mi zdal slabší a to aj vďaka bojovým scénam, ktoré naozaj režisérovi nesedia. Rozdelenie filmu na 3 časti nebol zlý nápad a aspoň bol príbeh rozumne ohraničený. Príbehy Alžbety Báthory, maliara Caravaggia, Juraja Thurza a iných boli pekne prepletené a dávky romantiky, zúfalstva, bolesti a brutality boli predkladané postupne, ale rozumne. Mal som tiež pocit, že Jakubisko sa hral s každým detailom. Potešil ma záber na Bratislavský hrad len s jednou vežou (zvyšné veže boli totiž dostavané až neskôr v 17. storočí). Dosť mi však vadili režisérove "chúťky", pretože tých mužských nahých tiel tu bolo na môj vkus až príliš (hoci by som ich zrátal na jednej ruke). Jakubisko sa však rozhodol zobraziť život Čachtickej pani po svojom a urobil dobre. Myslím, že takáto Jakubiskova zidealizovaná verzia inteligentnej a zrelej ženy, poctivej matky a urodzenej pani, ktorá bola uznávaná verejnosťou a do celého ošiaľu vraždenia a krutosti v Čachticiach bola "vhodená" tak trochu nechtiac je uveriteľnejšia, ako teória krvelačnej a neľútostnej beštie. Samozrejme, časom do toho "padla". Rozhodne som príbehu uveril a Anne Friel tiež. Jej (myslím) zatiaľ najvýznamnejšia úloha, ktorú si však naozaj odmakala. Bola výborná, jej Alžbeta si ma absolútne získala a celý čas som "žil" s ňou. Zvyšné herecké osadenstvo bolo tiež obstojné. Mínus filmu bol určite dabing. Podľa možností bol síce slovenský dabing obstojný, ale rozhodne si chcem nabudúce Báthory pozrieť v originálnom znení. Verím, že originál verzia vyznie lepšie. No či už bude Báthory prijatá verejnosťou dobre alebo nie, ja som vcelku spokojný. A čert ber nejaké nedostatky, ktoré sa tu dajú nájsť. Anna Friel si ma absolútne získala a niekedy nabudúce si ju opäť rád pozriem. Tento Jakubiskov výtvor ma potešil a som zároveň rád, že aj u nás sa podarilo natočiť niečo veľkolepé. Bojím sa však, že na dlhé roky máme od kvalitného slovenského filmu zase pokoj... ()

J3dla

Naše městké kino, kde na většinu filmů se sotva sejde deset lidí, bylo na Bathory narváno do posledního místečka. Obšas si pokládám otazku, co ovlivnuje to, jak bude film uspěšný, co se do návštěvnosti týče? Kvalitou se diváci neřídí, nebo aspon to nebývá pravidlem. Ani herecké obsazení nemusí být to pravé. Marketing dokáže občas prodat nehoráznej odpad, ale ani tohle není to pravý ořechový. Co je tím hybatelem, co dokáže naplnit sály, přivést do kin lidi, kteří jinak nikdy nejdou. Tohle téma jsem nakousl zcela záměrně. Protože Bathory je všechno, jen ne dobrý film s dobrými herci a se zvládnutou reklamou, nebo si někdo pamatujete nějakej spot, vábící nás do kina? Já nikoliv. Co je pak tím katalizátorem, který spustí tu řetězovou reakci, kdy se pořádají dokonce zájezdy na film. K filmu už jen ve zkratce. Bitvy vypadaly jak z televizní adaptace, známé herecké ikonky spíše rušily, dva mniši vynálezci ve filmu neměli co dělat. Košatost příběhu, který nabíral na dějovích linkách, které přitom byly většinou naprosto bezvýznamný. Prostě nechápu, co udělalo zrovna z tohodle filmu hit roku 2008. ()

Bat55

Veľa som toho neočakával a veľa som ani nedostal. Anna Friel sa do úlohy grófky Bathoryovej vôbec nehodila. A ďaľšou chybou filmu boli nezmyselné vynálezy ako napr. padák. U mňa šedivý priemer. /55%/ ()

Xebece

Po výtvarné stránce nádhera, ale jinak si z filmu nic neodnesete. Přitom se z příběhu o čachtické paní určitě dalo dostat mnohem víc, než nakonec nabídnul scénář. Děj je místy chaotický, jindy zbytečně rozvláčný, kdyby se film o půlhodinu zkrátil, možná by byl konečný dojem lepší. Nicméně rozhodně to nebyla ztráta času, jeden z nejočekávanějších filmů roku moje očekávání sice nenaplnil, ale v dobrém smyslu (čekala jsem míň). Anna Friel byla opravdu skvělá, ale je to asi jediná postava, která ve vás zanechá stopu, na ostatní hravě zapomenete. ()

suicide

Když jsem kdysi slyšel, že se chce Jakubisko podívat na čachtickou paní více historičtěji, říkal jsem si, to bude zajímavé, nyní si ale říkám, že jsem už viděl i lepší fantasy. Když jsem viděl Jakubiskovu Perinbabu, kde Slováci vynalezli snad všechno, řekl jsem si OK, byla to pohádka, ale když Polévka s Mádlem v Bathory začali vynalézat kolečkové brusle, padák a ba i ten telefon tam padnul, tak už jsem měl dost - na konci jsem se dost divil, že zprávy kardinálovi neposílali emailem pomocí počítače sestrojeném důmyslným použitím ozubených koleček, kusu provázku a kočky. Mádla zřejmě obsadili, že je o něm známo, že umí výt na měsíc. A přitom se ten Jakubisko zdál na začátku filmu tak nadějný. Výpava vypadala skvěle, kostýmy, hudba, kamera - všechno. Herci (až na výjimky) byli skvělí. Jenomže pak nevěděl, co by už dělal s rozpočtem, tak z filmu udělal totální blbost, která už nezaujala absurdním příběhem, nedokázala diváka vtáhnout a čím více film překračoval délkou únosnou mez, tím více jsem byl nasranější. Jediné co zůstalo jakštakš byla kamera a některé výkony - a to je fakt málo! ()

Maq

Jakubisko údajně řekl, že se „věrně drží všech historických údajů a známých faktů“ a fabuluje jen tam, kde prameny chybí. Snad to byl jeho původní záměr, ale ani s rozumnou dávkou licence nelze konečnou verzi přijmout jako jednu z možných rekonstrukcí historie. --- To by nevadilo. Shakespearova dramata jsou také historicky nepřesná a na hodnotě jim to neubírá. Tragické drama osobního konfliktu mezi Bathoryovou a Thurzou je v tomto duchu potentní nápad. Mohl fungovat, pokud by byl náležitě rozvinut jako dramatická osa celého příběhu. --- Jakubisko to tak možná i chápal, jenže zápletku vybudoval polovičatě a rozmělnil ji spoustou zbytečných a matoucích podružností. Ano, ve skutečném životě dochází k řadě vzájemně nesouvisejících událostí a ty se mohou všechny obrátit proti jednomu, zatímco zloduch tomu někdy napomůže, někdy z toho jen obratně těží. To byl skutečný (ne ten shakespearovský) osud Richarda III., u nás třeba Přemysla Otakara II., a dost možná i Alžběty Bathoryové. Napsat takové drama je možné, není to snadné, a v tomto případě se to nepovedlo. Sotvakdo po shlédnutí filmu cítí bezmocnou lítost a vztek na svět, jak se dokáže spiknout proti nevinnému. --- Přispěla k tomu i zbytečná magická stránka příběhu. Rozbíjí charakter Bathoryové. Nakonec se ptáme, byla-li to velkolepá renesanční osobnost, anebo zmatená hříčka v rukou rasputinské čarodějnice. S tak nejasnou postavou drama neuděláte. --- A konečně myšlenka udělat z příběhu Čachtické paní vysokorozpočtové Veliké Bio byla podle mého soudu tím, co celému projektu definitivně zlámalo vaz. Slavný Gladiator je pořádná konina, jenže uspěla díky výpravě a krásným obrázkům. Jakubisko se o to pokusil, a jednak se mu to nepodařilo, jednak tím zředil a znehodnotil to, co na jeho dramatu mohlo být mnohem silnější, pokud by zůstalo komorním dramatem charakterovým. --- Skoro se zdá, že v tomto projektu se všechno obrátilo ne proti Bathoryové, ale proti Jakubiskovi. Ale tak milosrdný nebudu: on to dal do pohybu a on to měl uřídit. Nezvládl to. Mám ho dál rád a těším se, že příště spáchá něco menšího a silnějšího. ()

topi

No, špatné to nebylo, těžko říct, jaká vlastně pravda vůbec byla, ale určitě za všemi mýty stála touha po majetku mezi Uherskými rody. Vždyť to je pořád to samé dokola. Film je dobře natočen, některé efekty mě ale vyloženě nesedly, stejně tak, jako postavy mnichů Polívky a Mádla, kteří vymýšleli různé vynálezy a do příběhu se vůbec nehodili. Škoda, myslím, že se dala látka určitě zpracovat lépe, vzhledem k Jakubiskovu umu. ()

movieband

"Lidé mají radši legendy, než pravdu." To je sakra pravda. Z krvavé hraběnky je tu udělaná oběť a legenda od Nižňánského je zapovězena. Tohle Jakubisko vcelku domotal. Co, se mu, ale nadmíru povedlo bylo celkové zpracování. Výpravu má film perfektní, stejně tak jako volbu herců. Roden byl jako hrabě Turzo perfektní nebo Franco Nero v podobě Matyáše II. byl taky hodně přesvědčivý. Film je výborný po technické stránce. U dějové stránky už hodně kolísá. V závěru je sice sepsané, že se Čachtická hraběnka dostala do Guinessovy knihy rekordů, ale ve filmu je to jinak, než jak to lidé znají z legend. Postavy mnichů Petra a Cyrila v podání Polívky s Mádlem byly plusovým přínosem pro film a pěkně to celé oživovali. "Krucifix!" 55% ()

Damiel

45 % - S postupem času jsem čím dál tím kritičtější. Drama, které vůbec není dramatické, naopak roztahané na 140 minut: Alžběta je vykreslena tak, že není pochyb o tom, že je obětí, Thurzo vykreslený naopak tak, že není pochyb, že je padouchem. Nepřijde jediný moment zvratu, napětí. Nuda. Velmi dobří Rodem, Friel a Matheson, otřesný dabing cizích herců. Plejáda provařených Vašutů, Vondráčkových, Podhůrských a spol. Trapná dvojice mnichů. A taky otázka: kde se utopilo těch 380 milionů? ()

charlie.x odpad!

Film který by se mi i líbil, kdyby do něj tvůrci nenastrčili takový vyložený hovadiny, jako např. rádoby kolečkové brusle z roku 1500 nebo něco jako paraglaiding. Tímto jsem byl u takovéhoto filmu otráven. ODPAD ()

01Zuzana10

ako tu tak citam komentare, dost ma udivuju. zda sa mi, ze niektori maju nos skutocne vysoko. radsej ich uz necitam.. podla trailerov som ocakavala nejaku vymyslenu hovadinu v historickych kostymoch. v podstate to i bola, no so zopar naaadhernymi prvkami. Skutocne vizualne krasny film - od skvostnych kostymov, cez paradne zabery ci uz exterieru alebo interieru - krasne fresky v izbach, stukatury hradu - celkovo si /podla mna/ vybrali pekne lokacie. hl. nas Pribylinec v zime mi ucaroval. Velmi som neprisla na chut divnym snovym prestrihom, kt. nedodrzovali ani kontinuitu filmu ani nepridavali nic podstatne k deju. Nechapala som zmysel.moc mi nesedeli i tie podivne strihy z akcnejsich scen do kludnych... K obsahu sa netreba vyjadrovat. totalna hlupost. i ked sa mi paci, ze z toho nespravili horor, len ukazali,ze v Uhorsku vzdy boli mocenske boje, boje o majetok, takze tato verzia pribehu by mohla byt realistickejsia. Co sa mi na tomto filme este moc nepacilo bolo privelke mnozstvo nahoty a podobnej atmosfery. To nerada vidavam vo filmoch a tu toho bolo zbytocne vela. Keby trosku viac prepracovali scenar.. by sa mi to mozno viac pacilo. Fakt.. dej bola hovadina. Jo a ten dabing. Hned v uvode bych sla toho M. Slovaka /myslim, ze to bol on/ prizabit z toho jak afektoval. Rada pocuvam filmy v povodnom zneni, tak ako to chceli zahrat herci. Tu by to bolo asi tazsie ale asi i cestina by bola lepsia nez ten priblby dabing. A este Vajda... :-/ mozno este .. Norisova? by s dala zniest... niekedy. ____No ta esteticka hodnota - krasa tohto dielka prevysuje v mojich ociach vsetky ostatne nedostatky tak velmi, ze i tak je Bathory stale u mna ponimana kladne. ()

stration

Krásné obrázky, některé zajímavé momenty, skvělá Anna Friel. Ale trapný Polívka s Mádlem (co to proboha má znamenat), směšné bitevní scény a celé to nějak nedrží pohromadě. No, ale líbilo se mi to. ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko