Speed Racer

Akční / Rodinný / Sportovní
USA / Německo / Austrálie, 2008, 135 min

Speed Racer je mladý automobilový závodník, který již odmalička, stejně jako jeho rodina a její firma Racer Motors, žije pouze pro superrychlá auta a svět, který se točí kolem závodních okruhů. Starší bratr Rex ho odmalička tajně brával na závodní dráhu, kde ho učil řídit. Také díky němu se ze Speeda stal jeden z nejlepších současných závodníků, který dokáže s neuvěřitelnou jistotou ovládat vše, co má volant, i v těch největších rychlostech. Pomáhá mu při tom mechanik Sparky a podporuje ho celá rodina včetně přítelkyně Trixie. Svět velkých závodů není jen o rychlosti a dovednostech řidiče. Jak Speed postupně zjišťuje, točí se v něm také velké peníze, odehrávají velké podvody, vydírání, manipulace s výsledky ve prospěch vlivných sponzorů, a dokonce vraždy. Odmítne nabídku vlivného Alberta Roayltona, aby jezdil pro jeho firmu, stejně jako tajemného závodníka Racera X, který pracuje pro detektiva Detectora z oddělení pro hospodářskou kriminalitu a žádá, aby mu pomohl v boji s korupcí a zločinnými praktikami na závodních okruzích. Aby dokázal, že podvody závody nemohou ovlivnit, rozhodne se zúčastnit nebezpečného závodu Casa Cristo, při němž před lety zahynul Rex. Chce závodit za stáj Togokhan Motors stejně jako Racer X a dědic firmy, japonský závodník Taejo Togokhan, který se vzepřel gangsteru Cruncherovi, jenž ho donutil prohrát několik závodů. Závodu se účastní také jeho japonský konkurent Muša, který uzavřel dohodu s Roayltonem, aby mohl získat pod kontrolu oslabenou Taejovu firmu. Speed, Racer X i Taejo vědí, že je čeká nebezpečný závod, v němž půjde o život. (TV Nova)

Castorr

Pestrobarevná pecka pro celou rodinu, u které jsem se skvěle bavil. Vůbec bych se nezlobil kdyby byla ještě dvojka. Po Matrixu nám Wachowští ukázali, že umění natočit pěknou podívanou. ()

B4TM4N

Naprostý a totální kýč, povýšený na mistrovské dílo. Navenek hraje těmi nejpastelovějšími barvami, uvnitř je striktně černobílý a v celku přesto neskutečně zábavný. Jádro tohoto vyfénovaného, neonově svítícího pudla - závody - jsou animovány naprosto skvěle a mají neskutečný drajv. Navíc film naplno využívá nejrozmanitějších střihových efektů, se kterými si někdo musel sakra dlouho vyhrát. V jakémkoliv jiném zpracování zcela nepoužitelný, šablonovitý děj tady šlape jako hodinky a místo obvyklého kroucení hlavou nad neskutečnou trapností vtipů v rodinných (a zejména animovaných) filmech jsem se dokonce i zasmál. Snad poprvé musím uznat, že i family-popcorňák může mít náboj a kvalitu. Minimálně po stránce vizuální představivosti v těch Wachowských něco bude... ()

wosho

Pááni, to tak vidět v IMAXU. V kinech jsem to prošvihl:-(, tak jsem si alespoň koupil originální dvd a rozhodně vynaložených peněz nelituji. SPPED RACER je skoro dokonalá podívaná pro celou rodinu a to bych od tvůrcu temných filmů plných leseb, strojů či teroristů rozhodně nečekal. Bohužel je jejich nejnovější počin hodně silná káva pro normální diváky. Silně přestylizovyný film s úmyslně naivním scénářem si vybírají daň na komeršním úspěchu (tady to byl přímo karambol pro peněženky producentů). Kdo však bude Wachovské akceptovat čeká jej fakt psychedlicky barevná jízda. ()

Ripley

V první polovině filmu jsem si říkal,proboha bráchové Wachowští se zbláznili!Byl to šílený guláš u kterého jsem se nudil.Vychutnával jsem si jen megabarevnost.Co mě nakoplo byl až závod(zhruba v polovině filmu), stehno Christiny Ricci a rodinná bitka (bez účasti maminky) s padouchy.To bylo opravdu vtipné a dokonce chtěně.Vůbec druhá polovina filmu je ucelenější a ne tak šílená a zmatená jako ta první.Ale ten scénář...au to bolí.Co se týče technického zpracování závodů,tento dá se říct nový trikový způsob mě nijak neuchvátil.Mnohem zajímavější byl pro mne např. závod kluzáků ze Star Wars.Navíc při konečném závodu jsem neměl potřebu Speedovi fandit,neboť bylo jasné že vyhraje a také tu chybělo napětí.Wachowští s Matrixem nasadili laťku příliš vysoko.Já budu čekat,kdy se jim povede se k tomu prknu aspoň přiblížit. ()

Holina

Tak rozhodneje to unikát, ale je mi líto nedokázal jsem to dokoukat. Ukrutná prudérně vlezlá nuda. Jedna hvězdička je za snahu přijít zase s něčím novým... ()

lukasch

Proklatě barevný film, u kterého jsem kupodivu vydržel až do konce. Děj je předvídatelný, herecké výkony slabé, jediné zajímavé momenty byly ty šílené závody, při kterých dostávalo domácí kino pěknou nakládačku. ()

eagle-eye

Vizuální orgie... Sice trošku proti mému vkusu, přesto musím uznat, že to byl mazec... Mělo to koule, šťávu, energii, lehce zašmodrchaný příběh, zajímavý konec, nápaditě zakomponované flashbacky... Na druhou stranu by se našla určitě i spousta negativ, nicméně za nekonvenčí mainstream, který určitě zůstane nedoceněn, přihazuji hvězdu navíc. Takže 4. ()

arexam

Ano ano barvičky, výbuchy atakdále atakdále.. To bylo na tom to nejlepší. Zbytek? Nic moc.. Nemám rád filmy, kde od začátku víte jak to dopadne. Ale zas tak špatné to nebylo. ()

joshula

Je to hodně zajímavé a řekl bych až neočekávaně dobře zpracované. Popravdě jsem nevěděl co čekat, byl jsem trochu překvapen (z těch barev), ale i trochu zklamán (z průběhu závodů). Proto asi ten zlatý střed. ()

Hanys_

Sisters Wachowski si tím hodně pohráli. To je vidět snad z každého záběru, jak je to vypiplané. Boužel, ten děj na můj vkus moc zklouzl k nudnému rodinnému filmu. Hirsch a Fox hráli uplně něco jiného než zbytek herců, kteří si snad vážně mysleli, že točí rodinnou komedii...Nebo to nakonec měla být komedie? :) 5/10 ()

dopita

Tohle mě zcela míjí. Účelová záležitost která nemá s filmem moc společnýho s hlavním hrdinou, kterej cumlá mlíko. Kdyby mi bylo šest let, hodnotil bych to asi výrazně líp. Kladem je jen vizuální stránka která je opravdu až nevídaně pestrá a John Goodman, jinak film ztrácí na všech frontách. ()

legatio

Dobrá podívaná, ale ten kluk s opicí byl tak neuvěřitelně protivný a trapný, že u mě shodil hodnocení tak o 30%. ()

Corpsegrinder odpad!

Tupoučká kravina na úrovni Spy Kids. Film vypadá asi takto: flashback, flashback, kus závodu, flashback, kus závodu, flashback, flashback, zápletka, flashback, flashback ve flashbacku, kus závodu, flashback. ()

RichardLev

Ďábelská jízda. Spíš než futuristické závody aut to připomíná závody vznášedel jak v nějaké šílené počítačové hře. Spousta barev, světel, explozí a auta skáčou, otáčí se, narážejí a létají sem a tam. Je to vskutku vizuální podívaná, která je přitažená za vlasy snad ve všech ohledech. Film je naivní, hloupoučký - ale zcela záměrně, což bych nejspíš ještě před pár lety nebyl schopný zkousnout. Chvílemi film připomíná seriál Wacky Races z Cartoon Network a chvílemi se bere strašně vážně, což je zvláštní kombinace. Musí se to vidět. Normálně bych dal asi tři hvězdy, ale za zpracování a snahu o něco jiného dávám hvězdu na víc. ()

farfalla

Bombastická vizuální show. Všechna ta barevná animace mi hned připomněla Willyho Wonku a jeho čokoládovnu. Tady se ale pořád závodí nebo se alespoň o závodění povídá. Příběh je oživlý japonský komiks, a tak i herecký projev představitelů všech rolí je zkratkovitý až fraškovitý. To dodává celému srdceryvnému příběhu svěžest. A jako bonus na závěr příjde i ponaučení. Milovníci automobilových závodů si rozhodně přijdou na své. ´Cheaters Never Prosper´ ()

SpaceOdyseus

Dokonale silena stylizace, za kterou se schovava prostinky pribeh ale to vubec nevadi. Film je od zacatku do konce plny uzasnych vizualnich napadu a pribeh vypravi, tak napadite, ze dve a ctvrt hodiny neda vydechnout. ()

F.W.Colqhoun

Nechtěj mě rozesmát, tvoje kung-fu nestojí za nic. Speed Racer skutečně vypadá jako natočený bratry jménem Liliy a Lana. Podobně jako všechny jejich další filmy kromě toho, jejž netřeba jmenovat, ho poznamenává propastný rozdíl mezi formální hyper-avantgardou a bolestnou obsahovou dětinskostí. Omluva odkazem k dálno-východním vzorům neobstojí. Co Wachovski zpočátku určovalo jako ideální hollywoodské benjamínky však přerostlo únosnou mez. Napětí mezi hloupostí a inteligencí ústí v nestravitelný exces. Vizuální stránka se vymyká čemukoliv na východním břehu Pacifiku: Úhrn detailů a nápadů a extravagancí budí údiv, jakým kouzlem se to celé dalo obstarat za pouhých 120 000 000 USD. Do pozoruhodného kabátku je však oděna ta nejbanálnější bytost. Příběh naplňuje všechny požadavky blockbusteru: Líčená subverze je obsažena jen coby teze k ráznému popření: Ve sportu sice hrají prachy svou roli, ale srdičko je na prvním místě. Nadsázku poznám, zde není žádná. Kdyby Detroit nebyl městem duchů, promítali by to denně od slunka do slunka přímo na stěny továních hal. Vysilující film. ()

Špionážní mimozemská invaze

25.12.2008

DiCapriův „japonský Zaklínač“

DiCapriův „japonský Zaklínač“

28.10.2008

Po naprostém (i když pohříchu nezaslouženém) propadu Speed Racera to vypadalo, že vášeň Hollywoodu pro hrané verze slavných anime klasik vychladla. Je podezřele ticho kolem Spielbergova Ghost in the… (více)