96 hodin

Taken

96 hodín

Akční / Krimi / Thriller / Drama

Francie / USA / Velká Británie, 2008, 89 min

"A BYLA TO BUŇKA, NE DůM." Unesli mu dceru a to neměli dělat. Kurva neměli. Psí oči Liama Neesona tvrdnou a kosti albánských překupníků s bílým masem začínají praskat. Taťka si jde pro svou holčičku a vyzbrojen manuálem laskavě zapůjčeným Jackem Bauerem, chvaty naučenými od Stevena Seagala a s v závěru krásně absurdní výkonností a neprůstřelností Ramba po bronsonovsku obhajuje zájmy bílé střední vrstvy proti hnusným společenským parazitům, které podle svého motta "nepotřebuju zbraň, stačí, když ji máte vy" splachuje do kanálu jejich vlastní krví. A není škoda každé rány, která padne vedle, protože žádná vedle nepadne. Besson se po UTRŽENÝ ZE ŘETĚZU zase jednou vytáh. Komplikovanějšího scénáře netřeba a naopak být tam obsazen místo božího Liama nějaký bouchač, nefungovalo by to ani zdaleka tak dobře. Iritující zběsilý bourneovský vizuál pro tentokrát velkoryse odpustím stejně jako hromadu dalších nepodstatných věcí. Tenhle film je můj splněnej vlhkej sen. A béčko roku. A díky za Holly "Christie wins!" Valance.(19.10.2008)

Scénář: Robert Mark Kamen, Luc Besson .. I told you I would find you. ___ Akční rychlokvaška francouzského stylu o které Rob Roy mluví tak o dva desetiprocentní stupně hůře než nakonec hodnotí ;-)) ___ Ano, základ je hrozné klišé - otcovsky paranoidní úvod jde ruku v ruce s naivitou a rozmazleností ženské části, k tomu pár prostřihů na motivace a zkušenosti zachránce a už se jede na plný plyn po stopách nejvyšší ligy obchodníků s mladým, bílým masíčkem. Film však neskutečně příjemně utíká, nedrhne, baví nekompromisní řemeslnou akcí, Liam Neeson se s máločím sere a všechno kráčí k předem vyprofilovanému závěru. Přijatelně hloupý obsah a přijatelně silácký styl, ale v tom už snad Luc Besson nepřekvapí. 85%.(13.10.2008)

Velmi správně na kost ohlodané akční drama hrdiny, který má nad jiné silnou motivaci a neúspěch pro něj neexistuje. V takovém stavu je pak člověk ochoten dopustit se spousty ošklivých věcí (zvlášť když je dělal dříve a ani takovou motivaci neměl) a já si zas pro změnu nepamatuju film, u něhož bych byl ochoten nechat staré dobré ultranásilí působit mi tak pozitivní pocity. Nevědět, že Liam Neeson má všehovšudy dva syny, řekl bych, že si to bral docela osobně. Každopádně je více než příjemné vidět pana "hraní mě občas fakt nudí, ale co, na chleba se vydělávat musí" v plném nasazení a velmi povedeně nasnímaného, sestříhaného, ohudebněného, ozvučeného, prostě hergot fix, tenhle film mě naprosto dostal. 90% a chci OBA soundtracky. PS: Maggie Grace je poleno a pravděpodobně i slepice, ale to si uvědomíte až někdy docela dlouho po konci filmu;)(25.12.2008)

S rytiermi Jedi si neradno začínať, bez ohľadu na ich vek, ktorý môže zavádzať. Nie tak realistické ako Bourne ale minimálne tak zábavné, a to aj napriek tomu, že Morel na režisérskej stoličke sa Greengrasovi určite nemôže rovnať. Piata hviezdička za Liama Neesona, ktorý film neuveriteľne tiahne a to aj počas pomalšieho úvodu. Takto mal vyzerať Punisher.(31.8.2008)

Rozpočet €30miliónovTržby USA $145,000,989Tržby Celosvetovo $226,941,585Tržby od roku 2009 za predaj Blu-ray v USA $10,069,116 //počet predaných kusov 607,073Tržby za predaj DVD v USA $79,798,171 //počet predaných kusov 5,388,963"Pripravte sa na akčný nárez v takých dravých rozmeroch ako od žánrového majstra akým je John Woo!" Toto je niečo čo poteší fanúšika akčného žánru. V niečom to dokonca pripomenie klasiku ako je Komando, je tu citeľne vidieť kde bola asi hlavná inšpiráciu u Luca Bessona, minimálne čerpal určité dejové body z tohto spomínaného filmu ale samozrejme, že to mu nechcem ani nebudem vyčítať, lebo všetko to zúročil na úrodnú pôdu. Hoci miestami je tej akcie až príliš a začne to vo veľkom pripomínať karate rezanice ako so Stevenom Seagalom v celku sa to dá zniesť a fakt užiť, lebo miestami to príde až Bourneovsky nadupané, kde človek zatajuje až dych a to ja mám moc rád. /videl v kine: 90%/(27.1.2009)

• - Maggie Grace představuje ve filmu sedmnáctiletou Kim, ve skutečnosti jí ale v době natáčení bylo již 24 let. Současně je herečka o tři roky starší než její filmová kamarádka Katie Cassidy v roli Amandy, které má být podle scénáře 19. (Ferenc8)

• - Pod projektem je producentsky podepsán Luc Besson, který již produkoval filmy jako Taxi (1998), jeho tři pokračování, Leon (1994) nebo Říkejte mi Kubrick (2005). V tomto snímku se spolupodílel také na scénáři. (Jeremy.jk)

• - Ve scéně, kdy Bryan (Liam Neeson) přijde obtěžovat prostitutky, aby se dostal k hlavě gangu, filmaři celou scénu polili vodou, aby se do kamery leskla a vše působilo temněji. (Kuny27)