96 hodin

Taken

96 hodín

Akční / Krimi / Thriller / Drama

Francie / USA / Velká Británie, 2008, 89 min

Fakt zajimavy, na prvni pohled becko jak svine ze stokrat omletym pribehem, ale ve vysledku paradni akcni thriller. Zacatek sice jeste nic moc, musi se pretrpet ukazovani rodinny situace a dobrackyho fotrika Neesona, na kteryho je kazdej osklivej. Jenze kdyz nekdy po pulhodince unesou dcerusku, Neeson se nasere, popadne zbrane a celou hodinu pronasleduje, vyslycha, muci, mlati a zabiji. Je to drsny, je to svizny, je to realisticky a hlavne napinavy a Neeson je v roli naprosto dokonalej. Slabsich, ale precejen 5*.(1.1.2010)

V rámci nejčistších 'akčních filmů pohybu' dokonale efektivní pecka... podobná jako před lety Štvanec. Přebral se bournovský koncept kinetické akce a okamžitého rozhodování hrdiny-profesionála, vyprávění je rozloženo do celovečerní série honiček a potěšení se z kombinace pohybu postav v akci a pohybu informací přeneslo čistě na oživení žánrových konvencí v prvním zmíněném modu. Velmi opojné, velmi důsledné a velmi - fajn.(17.10.2008)

S rytiermi Jedi si neradno začínať, bez ohľadu na ich vek, ktorý môže zavádzať. Nie tak realistické ako Bourne ale minimálne tak zábavné, a to aj napriek tomu, že Morel na režisérskej stoličke sa Greengrasovi určite nemôže rovnať. Piata hviezdička za Liama Neesona, ktorý film neuveriteľne tiahne a to aj počas pomalšieho úvodu. Takto mal vyzerať Punisher.(31.8.2008)

„Now´s not the time for dick measuring..“ Máš pravdu Liame, nemá cenu se s tebou přeměřovat a já si tě přeji za taťku.. Pierre Morel se rovnou pustil do horké kaše a nabízí přímočarou jízdu ve stylu agenta Bournea zatíženého otcovskými povinnostmi a házejícího exkrement na logiku příběhu i politickou korektnost. Hlavní devizou je nekompromisní brácha žuly Neeson, jenž na trestné výpravě za záchranou panenství dcery mlátí zločineckou lůzu pistolí do ohryzků a přitom všem se drží výrazu ustaraného tatínka. Na můj vkus ještě mohl občas odlehčit atmosféru nějakým tím vtipem, když by třeba ve scéně mučení elektrickým proudem na rozloučenou prohodil: „Nechám ti rozsvíceno, ať se nebojíš..“(5.11.2009)

Velmi správně na kost ohlodané akční drama hrdiny, který má nad jiné silnou motivaci a neúspěch pro něj neexistuje. V takovém stavu je pak člověk ochoten dopustit se spousty ošklivých věcí (zvlášť když je dělal dříve a ani takovou motivaci neměl) a já si zas pro změnu nepamatuju film, u něhož bych byl ochoten nechat staré dobré ultranásilí působit mi tak pozitivní pocity. Nevědět, že Liam Neeson má všehovšudy dva syny, řekl bych, že si to bral docela osobně. Každopádně je více než příjemné vidět pana "hraní mě občas fakt nudí, ale co, na chleba se vydělávat musí" v plném nasazení a velmi povedeně nasnímaného, sestříhaného, ohudebněného, ozvučeného, prostě hergot fix, tenhle film mě naprosto dostal. 90% a chci OBA soundtracky. PS: Maggie Grace je poleno a pravděpodobně i slepice, ale to si uvědomíte až někdy docela dlouho po konci filmu;)(25.12.2008)

• - Ve scéně, kdy Bryan (Liam Neeson) přijde obtěžovat prostitutky, aby se dostal k hlavě gangu, filmaři celou scénu polili vodou, aby se do kamery leskla a vše působilo temněji. (Kuny27)

• - Kim a popová hvězda Holly Valance jsou ve filmu starší o necelých 10 let. Ve skutečnosti je ale Holly starší o pouhé čtyři měsíce. (Džany)

• - Bojové umění, které používá Liam Neeson, je z větší části filipínské Kali s prvky Jeet Kune Do, které používal Bruce Lee. (Holina)