96 hodin

Taken

96 hodín

Akční / Krimi / Thriller / Drama

Francie / USA / Velká Británie, 2008, 89 min

Jestli chcete zažít akci na vlastní kůži, tak koukněte na 96 hodin. Režisér to v sobě má. Získal si mě Okrskem 13 a dodělal mě právě tímhle kusem, na který jen tak nezapomenu a na který snad budu mít chuť pokaždé, při jakékoliv náladě, ať už špatné, nebo dobré, ať už šťastné nebo smutné. Tenhle film mě vždycky dokáže rozptýlit a donutí mě zapomenout na svět okolo a užívat si právě svět tohoto filmu. 96 Hodin a jeho hlavní hvězda, Liam Neeson, popravdě se přiznám, že jsem do doby než jsem viděl tento film nevěnoval tomuto herci příliš pozornosti, ale to co tam předvádí, to co tam předvede, to se musí vidět, takovou silnou roli v akčním filmu jsem snad ještě ani neviděl. Tenhle film si mě získal, okamžitě na začáku si mě získal. A na konci filmu mě absolutně oddělal devítimilimetrovou ráží přímo do hlavy. Nemůžu ho odtamtud totiž setřást ani po několika dnech, kdy jsem ho viděl. Možná by se dalo namítat, že při akci se hodně kmitá kamera, možná až moc, ale to se tomu všemu dá odpustit. Až doteď pro mě akční skvosty 21. století byly Zastav nebo nepřežiješ a Kurýr, teď už vím, který film se stane jejich králem. 96 hodin má všecko co správný akční film má mít a to všecko v produkci Luca Bessona, co víc si přát. Možná jen popkorn a kolu, nebo vytopený křesílko a skleničku s dvacetiletou whiskou a nakonec jako třešnička tento film...jen se nechat unášet na vlně dokonalosti. Co víc si přát...(29.10.2008)

Nechť jsou zapomenuty Neesonovy trapný pokusy o bojový scény ze Star Wars, tohle je úplně o něčem jiným, tohle je óda na realistický a působivý řezaní nepřátel a Neesonovy to fakt jde jako nikdy předtim a co je hlavní, je to uvěřitelný. Všechno drsný, tvrdý a nemilosrdný. Zabíjení, ani mučení Neesonovi nečiní při hledání albánských zmrdů vůbec žádnej problém a to je jen dobře. Jediná škoda je, že to je fakt dost krátký a taky by neuškodilo trochu přitvrdit ve způsobech zabíjení, ale jinak super thriller(2.8.2008)

Rychlejší, drsnější a vážnější než Kurýr. S kulhajícím Neesonem místo vysportovaného Stathama. A přesto funguje na jedničku. Morel sice musí ještě trochu pilovat střihovou skladbu, ale nebojí se násilí ve stylu Jacka Bauera a zdravě naštvaného taťku kosícího v Paříži albánské překupníky s bílým masem si musí zamilovat úplně každý... tak trochu to sice neví, jestli to chce být francouzskou kriminálkou nebo adrenalinovým akčňákem, ale tohle rozkročení mezi oběma žánry si nechám líbit.(7.8.2008)

Skvělá akční podívaná se stokrát obehraným kliše, která ovšem působí vynikajícím dojmem. Liam Neeson se role "zachránce" své dcery ujal prvotřídně a jeho drsňáctví působí přirozeným a nenásilným dojmem. Co také čekat od Luca Bessona, který se ujal produkce a scénáře a společně s režisérem Pierrem Morelem vytvořili svěží dílo, na které se sakra dobře kouká. Doporučuji.....(18.10.2008)

|| Scenár: Luc Besson, Robert Mark Kamen | Hudba: Nathaniel Mechaly | Produkcia: Luc Besson | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: EuropaCorp | Rozpočet: 26,5 miliónov $ | Tržby: 226,830,568 $ || V poslednej dobe mám fakt pocit, že herci dnešnej doby sú omnoho lepší, než samotné filmy. Scenár Taken je nespočetný krát oprášený šablón, ktorý by nemal žiaden šmrnc, keby nemal Pána herca Liama Neesona. K nadpriemernému zážitku dopomohla výborná kamera, ktorá z ináč tradičných scén vyžmýkala viac, než sa vôbec dalo. Dub: Cz - 90%(4.3.2009)

• - Maggie Grace představuje ve filmu sedmnáctiletou Kim, ve skutečnosti jí ale v době natáčení bylo již 24 let. Současně je herečka o tři roky starší než její filmová kamarádka Katie Cassidy v roli Amandy, které má být podle scénáře 19. (Ferenc8)

• - Po tom, čo film zaznamenal pomerne veľký komerčný úspech sa na ňom chcel priživiť aj istý samozvaný expert na boj proti terorizmu William G. Hillar, ktorý tvrdil, že scenár vychádza zo skutočných udalostí, ktoré sa stali jemu a jeho rodine. Hillar tiež tvrdil, že je člen Zelených baretov vo výslužbe a má doktorát z Oregonskej univerzity. Nič z toho však nebola pravda a za tieto podvody ho súd v Marylande odsúdil na 21 mesiacov väzenia s podmienečným odkladom na 3 roky. Dostal tiež pokutu 171 415 amerických dolárov a musel odpracovať 500 hodín verejno-prospešných prác na Marylandskom cintoríne pre vojnových veteránov. (m.a.t.o.)

• - Liam Neeson (Bryan Mills) souhlasil s rolí ve filmu 96 hodin (2008) jen proto, že byl přesvědčen o tom, že film půjde tzv. "straight-to-DVD", tedy rovnou na DVD. (Stoka)