Při dobývání jednoho z měst na severu Afriky Solomon Kane jen tak tak unikne ďáblovu vyslanci, který si přišel pro jeho duši. Důvodem je Solomonova hamižnost a vraždy, které kvůli ní spáchal. Solomon pochopí, že je zle, a rozhodne se pro pokání. Stane se mnichem a vstoupí do kláštera. Z toho je však mnichy vykázán s tím, aby se vrátil domů, na hrad svého otce a bratra. Solomon se sice nechtě, ale přesto vydává na cestu. Na cestě je přepaden lupiči, kterým se ale odmítne bránit. Oni ho nejenom okradou, ale také vážně zraní. Od jisté smrti ho zachrání puritánská rodina Crowthornových, která právě tudy putuje do přístavu, aby odplula do Nového světa, kde si chce hledat lepší život. Solomon si v bezvědomí vzpomíná, jak byl otcem vyhnán z jeho hradu, když se odmítl stát mnichem. Později shodou nešťastných náhod Solomon shodil z útesu svého násilnického bratra Marcuse, který se měl stát jako prvorozený majitelem hradu po jejich otci. Solomon se uzdravuje a snaží se Crowthornovým pomoci projet nebezpečným krajem. Anglii totiž právě sužují nájezdy vojáků a příšer čaroděje Malachyáše. Solomon s rodinou putuje krajinou a pomalu se uzdravuje. Vůz Crowthornových je náhle přepaden Malachyášovými vojáky, které vede tajemný muž. Útočníci zavraždí otce a syna Crowthornovy a dívku Meredith unesou. Solomon slíbí umírajícímu otci Crowthornovi, že dívku osvobodí. Starý Crowthorn zato slíbí Solomonovi spásu jeho duše. Solomon se vydává po stopách únosců. Ve starém kostele je místním zrádným knězem předhozen příšerám, kterým se Solomon ubrání. Od umírajícího Malachyášova vojáka se dozví, že Meredith je údajně mrtvá. Solomon ztratí smysl žít, a začne pít. Opilého ho v jedné krčmě chytí Malachyášovi vojáci a pokusí se ho ukřižovat. Ve chvíli, kdy Solomon visí na kříži, jede okolo vůz s otroky. V něm je i Meredith. Ta Solomona na kříži uvidí a začne křičet. On se z posledních sil z kříže osvobodí a spadne na zem pod něj. Poté ho zachrání několik místních mužů, kteří vedou odboj proti Malachyášovi. Když se Solomon uzdraví, vypraví se na hrad svého otce, kde právě teď sídlí zlý čaroděj Malachyáš. Solomon s muži do hradu pronikne a v podzemí hradu objeví svého starého otce v okovech... (TV Prima)

Kali4

Bylo to dobré, ale mohlo to být ještě lepší. Na začátku, po výtečném hororovém úvodu, jsem dokonce chvíli myslel na pět hvězdiček, ale postupem času jako by tvůrcům docházely nápady, uchýlili se ke klasickému schématu „zpomaleně zabíraného hláškujícího tvrďáka“ a konec byl na můj vkus střižen až moc rutinně, takže v závěru jsem váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Nakonec jsem zvolil čtyři, protože, ač kvalita scénáře v průběhu filmu strmě klesá, vše ostatní zůstává vysoko – tvůrci naplno využívají potenciálu lokací; atmosféra by se dala krájet; déšť, bahno a krev jsou naprosto všude (a to je fakt super!!!), nikdo se s ničím nemaže, tudíž ve filmu umírají příslušníci všech věkových kategorií naprosto různorodými způsoby; a hlavně James Purefoy na mne působí přesně tak, jak by měl – totiž jako Hugh Jackman v dobrodružně historickém snímku. Vždy jsem si přál vidět Hugha jako fantasy hrdinu (když pominu Van Helsinga) a teď se mi to znenadání splnilo ;-). Navíc Rachel Hurd-Wood je naprosto půvabná a Marek Vašut mne spolu se Zvíkovem mile pohladili na duši (ach, Čechy krásné, Čechy mé!). Podle mne technicky zdařilý a nečekaně atmosférický počin, takže ty čtyři hvězdy jsou v mém případě adekvátní. ()

Guzo

Chvíli jsem přemýšlel, že ty hvězdičky zaokrouhlím nahoru, ale současných 70 % na csfd je opravdu až moc. Solomon není špatný, fantasy filmů se mnoho nerodí a když už, tak většinou nějaké napůl pohádky, takže o to víc si ho vážím. Přesto, úvod filmu mě vůbec nezaujal, pak se to postupně rozjíždí až ke zvládnutému konci (i co se týče efektů, to jsem opravdu nečekal). Na filmu je vidět, že rozpočet nebyl zrovna "avatarovský", ale s tím, co filmaři měli, si počínali poměrně dobře. Největší výtku mám hlavně k samotné postavě Solomona. Hlavní představitel mě ničím nezaujal a celou dobu jsem mu vlastně ani nefandil, což je u fantasy poměrně zásadní věc. ()

NoFiction

Jen průměrný snímek podobný typu Van Helsing aj. tohle to už tu přece dávno bylo, jen oblečeno do jiného kabátu. Marek Vašut v roli záporaka moc dlouho nevydržel. ()

Kalidor_

No, snažili se snažili, ale je to jakési nemastné neslané. Hlavní hrdina vypadal skoro jako Hugh Jackman ala Van Helsing, démon skoro jako Balrog, některé potvory skoro jako skuruti......ale když se splácají zdánlivě dobré ingredience, né vždy musí být výsledek fantasy lahůdkou :-( ()

Bagr_007

Drsné a dospělé fantasy jsou určitě dobrá věc, filmu ale podráží nohy příběh se slabým vyvrcholením a velkým množstvím nudných míst. A z té hromady řečí o bohu mě málem rozbolela hlava. 60% ()

R1CH1E

Konečně zase jednou nějaký akčňák, který sází na krev a atmosféru ponurosti. Prostě se vyžívánm ve scénách kde buď leje, nebo je tam tma jak v prdeli a do toho se tam řežou nějací maníci. Příběh je sice předvídatelný od začátku až do konce, ale to už tak u akčních filmů bývá, takže jsem si nestěžoval. Hlavně že ubíhal svižně, výprava byla dokonalá, efekty taky parádní, (žádný předigitalizovaný sračkoidní akčňák jako např. Souboj Titánů), ale komu dávám největší plus, je James Purefoy, který hrál víc než slušně. Bohužel, podobnost s Van Helsingem je opravdu velká, v některých scénách jsou dokonce hlavní představitelé stejně oblečeni a také vzhledově jsou téměř totožní. A závěrečná scéna na pobřeží u hrobů jakoby z oka vypadla závěrečné scéně z Van Helsinga, což u mě opravdu hodně srazilo hodnocení. Škoda. 3,5* ()

blackJag

Lacinější, než by si zasloužilo, delší, než by se slušelo. Variace typu VAN HELSING postrádá rychlejší spád, progresivnější scénář a disponuje pouze jalovými souboji, přesto svou atmosférou dokáže vzbudit zájem. Purefoy patří mezi neokoukané tváře (na plátnech kin nejvíce utkvěl v paměti rolí prince Edwarda v PŘÍBĚHU RYTÍŘE), oproti svým předchozím hereckým reinkarnacím profiluje svou postavu v značně odlišném tónu, svou drsnou slupku ale jako by neměl v obraze o co opřít. Hudba burácí, kamera dělá své maximum, režie si ale podává ruku se scénářem a tlačí výsledek do průměru. Film tak sice není úplnou prohrou (stačí vzpomenout na fantasy DRAČÍ DOUPĚ, které mělo podobné finanční i další zázemí, a je jasno), proč se ale nezařadí mezi klasiku žánru je jaksi nasnadě. 55% ()

klima777

Přiznávám, nechala jsem se obalamutit temnou, sychravou a nekompromisně syrovou atmosférou, která se člověku zažere pod kůži. Navíc, film je poctou Howardovi. Také je plný comixových klišé dovedených ad absurdum, což je velmi zábavné. Každé umění (včetně pop-kultury a braku) promlouvá k publiku a má velkou moc. A tady se vynořuje zásadní problém. Co divákovi podprahově sděluje Solomon Kane? Že svět je černý a bílý a že hranice mezi dobrem a zlem jsou vymezeny příslušností k určitému náboženství nebo spíše kultuře? Kdo není s námi, je proti nám. Smutné. Tento počin je ve své přímočarosti daleko tupější než Kniha přežití. (btw: kolik lidí bylo považováno za černé mágy, protože trpěli nějakou fyzickou nebo psychickou poruchou?... a ejhle veškeré zlo opět pochází od nich). A ta hra na stylovost též není zcela uvěřitelná. Vašutovo: "That's cool" totiž není v pohodě... Z obecného hlediska je Solomon Kane špatný, zaslepený (a možná i návodný) film bez špetky nadhledu. Velice ošemetná záležitost. Proč je ďábel a na druhé straně křižáci a podobná verbež (zaštiťující se svatým právem atp., stejně jako Solomon) v módě? Je život podle narýsovaných lajn o tolik snadnější? Děkuji, nechci. Ani v umění, ani v politice, ani v soukromí. Aneb, jak říkávali naši předkové: Navrch huj; vespod fuj. Asi to beru příliš osobně :-). Ve jménu spásy či světlých zítřků se dříve kácely lesy a na třísky se nehledělo. Teď se točí fantasy ("heroic"...). Hlavně nepřemýšlet. ()

Ravi

Jsem na vážkách, už zase. Na jednu stranu je až neuvěřitelné, co lze za docela malý peníz natočit, ale zároveň musím říct, že příběh je trochu zklamáním. Autoři se nevyhnuli některým klišé, což způsobilo, že pozorný divák není překvapen, když se na závěr odhalí všechna tajemství. Jenže začátek je výborný. Potom objevujeme syrovou atmosféru raného novověku, kdy Anglii sužuje mor a čarodějnictví. To je vykresleno brilantně. A na závěr dojdeme po nosné konstrukci děje, totiž touha po vykoupení z hříchů, až k epickému finále. Jenže se nemůžu zbavit některých otázek, jako: a co pak? Kdo byl ten kouzelník? Proč bylo zlo všudypřítomné a Solomon sám? Možná je to proto, že režie netlačila na pilu dost. Hudba byla výborná. 70% = 3+/5 ()

drackula

Michael J. Bassett už v Deathwatch a Wilderness predviedol, že vytvorenie temnej, špinavej a upršanej atmosféry mu skrátka ide. Aj príbeh Solomona Kanea sa odohráva v podobnej "zlej" dobe. A je to žiaľ práve príbeh, ktorý je na celom filme najslabší. Prvú polovicu filmu divák vzýva nejaký moment, ktorý prepne Solomona z mierovej cesty do "normálu" a začne sa konečne niečo diať. V momente keď sa Solomon ocitne v pre diváka prítažlivejšom móde, už je to len o čo najštýlovejšom presekaní sa k hlavnému bossovi a potom koniec. Koniec ničím výnimočný, bol pre mňa skôr sklamaním, keďže žiadne veľké finále sa nekonalo. Každopádne vizuálne pôsobivé aj keď z nie úplne využitým potenciálom. 60 % ()

KASUGI

Od dob Barbara Conana konečně další temné, špinavé fantasy, které se s ničím nesere. Dokonalého na tom filmu není prakticky nic, zato však dokonale zacpal díru, která tu při všech těch přiteplených infantilních fantasy typu Narnie a Zlatý kompas byla. V tomhle duchu bych si nějak představoval film Diablo. 90% ()

KarKulA

Oddychová temná fantasy zasazená na přelom 16/17st., která má v sobě kouzlo ponuré dobové atmosféry. Z hlavního hrdiny sálá charisma (pozn. pro holky: a je to "kus"), takže z něj člověk neodtrhne oči a napjatě sleduje jeho cestu za spásou vlastní duše a záchranou děvčete, jejimuž umírajícímu otci dal svůj slib. Ke konci příběh krapet pokulhává, ale kvůli Solomonovi se přes to přenést dá (kdo čeká hlubokomyslnou a rafinovanou zápletku samozřejmě zklamán bude). Jak ráda bych zrovna tomudle dala 5*, ale za tu naprosto promrhanou 3/3 filmu prostě nemůžu. ()

Vironey

Chvílemi zábavné, chvílemi hutné, povětšinu času ale celkem nudné. Nevím, někoho tohle křesťanský blábolení baví, mě teda fakt ne. Pravdou je, že žánr "dospělé fantasy" netrpí příliš vysokou laťkou, konkurence je celkem bídná, ale kupříkladu v lecčems podobný Čarodějův učeň s Cagem byl podstatně lepší - alespoň se nebral tak vážně jako Solomon Kane. Ovšem Jason Flemyng velmi potěšil, škoda jen, že měl tak málo prostoru, kvůli němu bych hodnocení možná i zvýšila. ;) ()

Dreadd

Béčková nápodoba stejně béčkového Van Helsinga s Jackmanem se nakonec stala lepší podívanou než jsem od Baseta na režisérské sesli čekal. Stylizace do (zatím) posledního filmového ztvárnění nejslavnějšího upírolovce je nejviditelnější na hlavním představiteli - ať už vizáží nebo kostýmem. Paradoxně chybí Solomonovi důstojný záporák, přestože se utkává se samotným ďáblem. Ten bohužel vysílá pouze své nohsledy a těch nejlepších se dočkáme na samotném začátku a potom až na úplném konci, ani povedenou rohatou digitální bestii si ale dlouho neužijeme. Při bojových sekvencích by neuškodila trochu větší příprava a lepší choreografie, ale jinak jsem ochoten odpustit i ignoraci historických skutečností a prázdnou dějovou linku a pokud vznikne i slibované pokračování, rád se podívám. Pokud se nezvrhne v přemoderní, levným a všudypřítomným digitálem na sto honů smrdící nesmysl. ()

J-o-k-e-r

Slabší než třeba Van Helsing, ale fantasy z temného středověku můžu, navíc se zde objevil skvělý J. Purefoy, takže u mě o zábavu postaráno. Dostatečně temná atmosféra, tajemné přízraky, možná že bojových scén mohlo být více a celé to mohlo bát více epičtější. Něco mezi 3 a 4*. ()

Jaro.Krafcik

Solomon kane bol jeden mix historického-fantasy filmu. A prirovnal by som ho k van helsingovi, aj ked na jeho kvalitu sa netaha a film by potreboval lepších hercov dej atď. Zápletka je celkom jednoduchá Kane po súboji s diablom prestane bojovať, napokon prekliatie poruší. Az dokonca filmu som rozmýšlal na hodnotení. Napokon to celé spadlo do slabšieho priemeru. 3* ()

Pecival

Tohle je cesta, kterou se měli fantasy ubírat po Pánu prstenu, ne hloupočké kinder příběhy. Žádní vznešení elfové a rozjuchané barvy, jenom bláto, déšť, mor a špína středověku. Čímž nechci říct, že by se jednalo o dokonalý počin. Scénář je poněkuď děravý a nedotažený, vyšší rozpočet by tomu určitě také více slušel, v některých scénách je to docela znát. Možná by neuškodilo nějaké hlubší seznámení s dobou a celkovým kontextem. Hlavní hrdina má sice docela šmrnc, ale v dramatických polohách se mi moc nepozdával (a není jich úplně málo). Závěr mi také přišel trochu odfláklý. No celkově by to asi bylo na tři, ale vzhledem ke (absentující) konkurenci, přidám ještě hvězdičku. ()

Styxos

Asi nejlepší fantasy od Pána prstenů. Je to temné, špinavé, krvavé a James Purefoy má skvělé charisma, díky němuž je hlavním tahounem filmu. Myslím, že Robert Erwin Howard (autor předlohy) se neobrací v hrobě a je spokojený. Na druhé straně - kdyby to mělo větší rozpočet, mohlo to vypadat ještě velkolepěji a honosnější. Ale... nevadí. I tak jsem chrochtal blahem. O to víc jsem nasraný, že další díly (asi) nebudou, a to i přes fakt, že ten konec k tomu má tak perfektně nakročeno. ()

VooDoom

Mé očekávání bylo naplněno. Akční fantasy, které nemělo semnou slitování. Chytlavá hudba, skvělé a ničím nepřehnané bojové scénky, obyčejný příběh. Líbily se mi i dialogy, jako bych hrál nějakou RPG hru :) Přimlouvám se za další díl, klidně by mohl osvětlit více tajemna ohledně prokletí...Pro mě zasloužené 4 hvězdičky... ()

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

03.01.2011

Od fantasy zpátky k hororu

Od fantasy zpátky k hororu

28.11.2010

Touhle cestou se ubírá kariéra britského sympaťáka Michaela J. Bassetta (foto). Není divu – Solomon Kane byl sice fajn, ale (i díky neuvedení v amerických kinech) na sebe nevydělal a na původně… (více)

Silent Hill pokračuje

Silent Hill pokračuje

08.11.2010

„Neexistují kvalitní filmové adaptace počítačových her,“ tvrdí někteří. „Kromě Silent Hillu,“ kontrují jiní. Na dvojku úspěšného hororu z roku 2006 se čekalo hodně dlouho. Christophe Gans má ale… (více)

Conan a bulharská kletba?

Conan a bulharská kletba?

12.05.2009

Když jste hollywoodský tvůrce a chcete něco natočit „za hrst dolarů“, jedete do Bulharska nebo Rumunska. Běžně tam točí Seagal či Van Damme (ten to v JCVD popsal jako to nejhorší, co vůbec může… (více)