Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

Houda666

Tento snímok by som opísal troma prívlstkami: spočiatku patetický, neskôr zas povrchný (keď už má dôjsť k emóciám -- klapka ... ďalšia scána) a počas celej dĺžky pomerne nudný. Svetlou výnimkou je azda len časť filmu zobrazujúca proces s Hannou Schmitzovou. Moje hodnotenie: 65% ()

Danula13

Z dramatického, romantického, válečného a thrillerového filmu jsem se dočkal jen druhého jmenovaného. Film zamaskovaný do sladkého hávu a nalakovaný narůžovo, jenž je nejspíš určený zejména něžnějšímu pohlaví. ()

Lukoboss

Popravdě, myslel jsem si, že to bude lepší. Téměř každý to vychvaluje, dokonce to získalo Oscara (Kate si ho nejspíš zasloužila), přesto jsem nucen dát jenom 3/5. Jak tady píše nejeden člověk, první polovina filmu je nudná a o ničem, proto jsem rád, že jsem viděl spíše tu druhou část. S hlavními postavami jsem se vůbec nedostal do kontaktu, prostě a jasně mě neoslovil ani jeden. Bylo mně celkem jedno, jak film dopadne, a to je vždycky špatně. Jak říkám, jsem rád, že jsem pozorně sledoval až druhou polovinu! :) ()

Danoboss

Prvá tretina filmu bola zaujímavá story o prvom zamilovaní a prvých sexuálnych zážitkoch mladého 15 ročného chlapca Michaela, ktorá sa odohráva v roku 1958. Napriek tomu, že kamera drvivú väčšinu času zaberala nahého Michaela z rôznych uhlov (skutočne každý efebofil si prišiel na svoje - bolo vidieť skutočne všetko), nemala hluché miesta. Druhá časť filmu nás zavedie do roku 1966 keď Michael, vôbec nezronený z toho, že vo svojich 23 rokoch vyzerá navlas rovnako ako v 15 tich študuje právo na univerzite a zistí, že jeho prvá láska je nacistická dozorkyňa. Táto časť nie je tak zábavná ako tá prvá, ale tiež sa celkom dala pozerať. Posledná časť filmu sa odohráva od roku 1976-1995, keď sa Michael (ktorý tentoraz už vyzerá diametrálne odlišne) rozhodne.... a to už by som spoileroval, ale prezradím, že to bola tá najnudnejšia tretina. ()

mohamedsfinger

Slušně natočené drama, které bohužel chce být v každé době něčím jiným, což mu škodí, protože díky výborne Kate Winslet jde o skvělou podívanou. Ale už zase narážím na můj problém s akceptováním angličtiny v takovémto filmu a nejde jen o mluvené slovo, ale tady hlavně o to psané. A to v mých očích tento jinak velmi zajímavý film sráží níž. ()

sedm.1

Předčítač bych zhltnul jak jahodu a hrdě na něj hlásal ódy,kdyby nebylo naprosto zbytečně a nepochopitelně natahovaného úvodního popisu milostného vzplanutí ústředního dua.Já si nemohu zkrátka pomoci,ale jsem přesvědčen,že celé to téměř hodinové "souložení" šlo zkrátit minimálně na polovic a přesto i ve stejném časovém pásmu bezproblémově vyjádřit vážnost,citovost a především celoživotní osudovost celého vztahu.Druhá polovina snímku je pak naopak zas až trochu uspěchaná a ikdyž mě v této druhé hodinovce Předčítač doslova ohromil,uzemnil a po filmové stránce nadchl,menší pachuť znuděnosti z úvodu ve mě bohužel už přetrvávala až do konce.Nicméně z celkového pohledu jde skutečně o skvělý snímek,který je jednak velmi originální,jednak plný nefalšovaných emocí a pocitů a jednak je úžasně zahraný.Kate Winslet opět dokázala,že ikdyž nepatří k zrovna nejpůvabnějším herečkám,má nenapodobitelné kouzlo a její herectví patří mezi naprosté TOP vůbec!Právě v druhé polovině Předčítače jsem z ní byl totálně v řiti,jednoduše úžasný výkon.Pánské obsazení mi pak už tolik sice nesedlo,ale to je spíše už jen osobnějšího rázu.Předčítač je ale zkrátka hodně výrazným filmem,který si může užít jak "popcorňák",tak "intelekt",je emočně velice silný,ovšem zároveň nevtíravý,je to prostě poutavý a hodnotný film, a to se sakra cení :-) ! ()

dita.krizova

Absolutně mě překvapil, sic jsem čekala trochu jiný konec - to je možná lehké zklamání. Nevím, jestli mě to oslovení "Chlapečku" víc rozněžnilo a nebo rozčilovalo. Víc takových filmů! ()

gutshoter

"Nezáleží na tom, co cítím. Nezáleží na tom, co si myslím. Mrtví jsou pořád mrtví." ..- pro mě vrchol filmu, což je bohužel málo. Od tohoto okamžiku to vypadalo, že gradace se bude stupňovat, ovšem nedovršila intenzity, jakou by si komplexní pojetí filmu zasloužilo. Moc jsem se těšil, ale upřímně jsem poměrně zklamaný. ()

herr_carter

Další z těch "povinných" filmů válečné  a poválečné doby, které je potřeba vidět naprosto v klidu, bez jakýchkoliv rušivých elementů. Kate Winslet budu zřejmě fandit i ve filmu, kde by ztvárnila zoofilní pedofilku, to její herectví je prostě neuvěřitelné, hodně překvapil ale i neznámý německý herec David Kross. Jejich prakticky bezchybné zahrání obou klíčových postav plus cit pro vyprávění a vystihnutí tamní doby dělá z tohoto filmu takřka kultovní záležitost - škoda opravdu jen té němčiny, že absentuje....................moje hodnocení = 8,5 z 10. ()

velkyvezir

Jedna z filmových událostí letošního roku! Výborná filmová adaptace Schlinkovy novely, při níž se člověku tají dech od přemýšlení o vině a nevině člověka. Stejné pocity jsem zažíval při četbě Otázky viny Karla Jasperse. Filmovému zpracování jednoznačně vévodí Kate Winsletová, která je neuvěřitelně autentická, zvláště u soudního procesu. Bude velmi zajímavé sledovat její další role, protože při sledování jejího výkonu mi pořád tanula na mysl jiná výborná herečka - Meryl Streepová. O to více jsem zvědav na Winsletovou v Nouzovém východu. Opomenout nelze ani Davida Krosse, který se výtečně zhostil role Michaela. Fiennesův výkon nemíním hodnotit, přece jen se ve filmu objevuje v menší míře. ()

DavidS.

Odvážně odhalená Kate Winslet... Erotické dusno, soudní proces a smíření... Tři části až příliš dlouhého vyprávění, z nichž nejpodmanivější je hned ta úvodní plná tělesnosti a sbližování. Nejméně působivé bylo naopak samotné přelíčení s odhalením minulosti kdysi milované Hany. Závěru pak dominoval uzavřený Ralp Fiennes, v jehož postavě a způsobu jeho života se povedlo přesně ukázat, jak moc ho vztah s Hanou poznamenal... Pochvala také za reálie poválečného a měnícího se Německa. Silnější tři hvězdy. ()

Seti

Je pravdou, že film začne nabírat na obrátkach až od druhé poloviny. Do té doby se jedná "jen" o klasickou romanci mezi mladým zajíčkem a vyzrálou ženou s tajemstvím. Soudní proces však nakopne Michaelův život razantně kupředu a od lásky a zklámání se vyvíjí přes opovržení a odtažitost až k finální vině a smutku. Herecké výkony nepotřebují komentář (všechny nominace a ceny mluví za sebe), jen bych neopomínal Ralpha Fiennese, který zahrál uzavřeného a vnitřně zraněného stárnoucího Michaela absolutně bezvadně. Ano, Předčítač je vážně dobrý (líbil se mi i emocionální konec) a ano, poselství o tom, že nedostatečná gramotnost dokáže zničit život, se v tomto případě člověka skutečně dotkne. ()

casioa....

Román ma ešte len čaká u brata na poličke, táákže budem (dúfam) nezaujatý :D Film na mňa rozhodne urobil dojem, teším sa na knihu. Takže, dokážem sa vcítiť do pocitov, ktoré tam náš mladý hrdina prežíval, jeho vzťah s Hannou, and that stuff. Tématika "mladší muž - staršia žena" mi je veľmi blízka, a nejaké "veci" do nej spadajúce, som si prežil na vlastnej koži-doslova a dopísmena. Čiže stavy, ktoré náš mladík prežíval, som prežíval (a občas ešte prežívam) aj ja, a tak ich plne chápem a rozumiem im. Verím, že Kate za svôj osňujúci výkon siahne na Oscara, pretože to ako to zahrala...jej výstupy...a tie slová....som už videl a počul aj naživo (samozrejme od inej) a tak si dovolím tvrdiť,...že to zahrala viac ako vierohodne! Zahrala to priam....živo! A tak, som sa nachvíľu cítil....ako vtedy....keď som sedel a dotyčnej "xyL." pozeral do očí a počúval....tie slová, ktoré ale....tentokrát....vychádzali z úst Kate....a...boli také skutočné...a také.... živé !!!! Ano..uznávam...to čo som napísal..znie zaujato...teda ANO..som zaujatý. Som vinný, ale kto je bez viny..nech hodí kameňom ;-) ()

wikus

Uf,veľmi ťažko sa mi tento film hodnotí.Vadila mi jeho dĺžka. Keby bola tá prvá časť o ich láske skrátená a keby sa z nej vynechali 2-3 milostné scény(bolo ich tam veľa), bolo by to, čo sa času týka,lepšie. Pre mna začal byť tento film zaujímavý až v tej druhej časti-proces. Aj keď tie pocity,myšlienky postáv,vnútorný boj, nebol práve najlepšie vykreslený a bolo veľmi ťažké vcítiť sa/pochopiť postavy. Taktiež mi vadil aj ten rýchly prechod z obdobia procesu na obdobie, keď je už z chlapca dospelý muž.(vo vlaku)Bolo to také .. naraz. Co sa hercov týka, za dva dni som si pozrela 2 najnovšie filmy s Kate. A treba uznať, že rok 2008 patrí jednoznačne jej. Ci už v Revolutionary Road alebo tu dokazuje, že Oscara si zaslúžila. Ostatok za nou zaostáva, ale to neznamená,že sú zlí. Celkovo by som film ohodnotila na 85%.Keby nebolo tej milostnej úvodnej hodiny, bolo by tých percent viac. Celkovo je to veľmi silný príbeh, ale je veľmi ťažké pochopiť postavy a ich konanie. ()

Kracken

Velmi zajímavý příběh mladého chlapce a zralé ženy, který ukazuje že láska má opravdu mnoho podob. Věkový rozdíl, jak se později ve filmu ukáže, totiž rozhodně není to jediné co je v tomto vztahu kontrastem. Je to minulost oné ženy, později odsouzené za zrůdné činy v koncentračním táboře, kde posílala lidi na smrt jak na běžícím pásu. Michaelovi, nezkušenému 15ti letému chlapci který se bezhlavě zamiluje do postarší ženy a tráví s ní každou, volnou letní chvilku, aby jí mohl předčítat z knih a pak s ní hupsnout do postele, nemá věčného trvání a jednoho dne zkrátka zmizí z jeho života jako pára nad hrncem. Rukou osudu se však po 20 letech setkávají u soudu, on jako právník a ona jako obžalovaná z již výše zmíněných činů. V tom momentě se divák dozvídá o historii oné ženy a láskyplný vztah který se zdál být navždy zapomenut, dostává nový rozměr. V první polovině filmu, mě přišla Kate Winslet jako neuvěřitelně přitažlivá, citlivá, křehká a přirozeně krásná žena. Trochu mi to připomnělo film Malena, s Monicou bellucci. Některé dojemné scény jsou ale tak nepřirozeně vyumělkované že ani moc nedojímají ale spíš nutí dojmout a to mi na filmu vadilo. 75% ()

Jane18CZ

Tenhle film mi přišel stupidní a doháněl mě akorát k nervovému záchvatu vzteku, díky tomu jak se oba zachovali. To je něco co mi do hlavy nikdy nepůjde. Mě se ten film prostě nelíbil i přes to, že mám ráda filmy které nemají happyendy. ()

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

20.05.2024

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí… (více)

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž