Saltová

Akční / Thriller / Mysteriózní / Krimi
USA, 2010, 96 min (Director's Cut: 104 min)

Evelyn Saltová je špičková agentka CIA, kterou obdivuje i její nadřízený Ted Winter. Když se před dvěma lety ocitla v severokorejském vězení, kde byla podrobena mučení a výslechům, a posléze vyměněna, o její propuštění se zasloužil německý přírodovědec, arachnolog Mike Krause, který se stal později jejím manželem… Evelyn a Mike chystají rodinnou oslavu, když agentku požádá její nadřízený Ted, aby vyslechla zadrženého přeběhlého ruského špiona. Ten se představí jako Orlov a vypráví jí příběh údajně mrtvé ruské dívenky Čenkovové, která nezemřela, ale dostala se do rukou agenta majícího za cíl zničení Ameriky. Ten dívku spolu s dalšími „bojovníky“ vycvičil jako perfektní agentku. Ta se má v současné době vyskytovat v Americe, kde je jejím úkolem zabít ruského prezidenta Matvějeva, který přijel na pohřeb amerického viceprezidenta, který byl jeho přítelem. Orlov tvrdí, že agentka vystupuje pod jménem – Evelyn Saltová… Ted Winter a agent Peabody strnou: Ted tomu nemůže uvěřit, ale Peabody je rozhodnější. Zatímco Orlov se poté, co zabije dva strážné, kteří ho doprovázejí, dostává na svobodu, Evelyn je zadržena. I jí se ale daří uniknout a nastává divoká honička. Evelyn se marně snaží dovolat svému manželovi: na jeho mobilu je stále jen záznamník. Doma pobere pár věcí a pokračuje v útěku. Na dálnici přeskakuje ze střechy jednoho kamionu na druhý a je lehce zraněna. Když se zbaví pronásledovatelů, odjíždí do New Yorku, kde se v kostele svatého Bartoloměje vše chystá k pohřebnímu obřadu. Na místě jsou i agenti Winter a Peabody. Evelyn se podzemím z metra dostává do chodeb pod chrámovou lodí. Střelbou a výbušninami způsobí paniku a ruský prezident se propadá pod zem otvorem, který vytvořil padající lustr. Tam po něm Evelyn střelí. Prezident zůstává ležet na zemi a později zdánlivě umírá… To už ale agenti tajné služby Evelyn pronásledují. Ta má v jednu chvíli na mušce Peabodyho, ale nevystřelí. Je zadržena a v autě převážena do vězení. Zaútočí ale na muže, kteří ji doprovázejí, a po divoké honičce způsobí hromadnou nehodu. Opět se jí daří uniknout… Setkává se s Orlovem, který ji vítá – byl to on, kdo ji jako dívenku vycvičil na ruskou agentku – a seznamuje s plánem získat kontrolu nad americkými atomovými zbraněmi. Před očima Saltové zastřelí jejího manžela a předá jí pokyny pro další akci. Saltová se ale nečekaně obrátí proti němu a dalším vycvičeným „bojovníkům“ a pobije je… Dál ale hraje svou roli, podle pokynů se setkává s mužem jménem Shnaider, se kterým kdysi prošla výcvikem, a ona sama sehraje roli majora NATO Vlčka. Tak společně proniknou do prostor Bílého domu. Saltová má zabít amerického prezidenta. Ještě dříve ale rozpoutá útok Shnaider a je zabit. Saltová opět utíká, zdá se ale, že Ted Winter ji pod maskováním za majora poznal. Je dost dobře možné, že právě začíná „Den X“, kdy má dojít k frontálnímu útoku na Ameriku... (TV Prima)

Lorge

Škoda, že druhý díl, ke kterému má závěr našlápnuto nebude. Leda kdyby to vzal pod krkem někdo jiný po stránce scénáristické, protože běhající, střílející, maskujícíse a Lieva Schreibera přemlouvající a kopající Anegilna byla super (teda až po tom, co si změnila barvu vlasů z bílé na černou :-)) ()

danny_21

Slaná jednohubka, pro nenáročné, přesto ještě krapet svižná, to Noyce umí, ale s překombinovanými zvraty a lá 4. řada Prison Break a neuvěřetelně akční velkopyskou, která všechny řeže jak žito, skáče, lítá, běhá jako zběsilá, no úplná vzpomínka na Larušku. Dávám průměr - 50 % ()

Mik_e

Film, který je svým názvem značně zavádějící. Je totiž naprosto nemastný a neslaný. Doporučit lze pouze zapřisáhlým milovníkům akční Andělíny s koltama proklatě nízko.. ()

Colour

Asi jediné chválitebné je docela zaujímavý námet o dvojitej agentke, ktorá sa rozhodne zostať len na jednej strane barikády, no zvyšok je neskutočný nezmysel... Armáda jednej ženy (ktorá na prvý pohľad pôsobí, že ju sfúkne vietor), poráža supersvalovcov a nakoniec zachráni svet (božemôj, už zase?) vďaka tomu, že oklame systémy, na ktorých pracovali stovky vedcov s IQ búrajúcim strop nehovoriac o tom, že záporákmi sú Rusi patriaci do podivného tajného spolku. To sa nedal vytvoriť originálnejší záporák - vysokointeligentní fanatickí teroristi či zradcovia vo vlastných radov? Hodnotiť akúkoľvek inú stránku je absolútne zbytočné - šedý priemer komentovať netreba. 50% ()

Oonika

Docela slušný akčňák... Blonďatá Angelina byla teda dost hrozná, ale jinak se mi ten příběh zamlouvat, vcelku nečekané zvraty... Kamera dost blbě roztěkaná, ale ještě se to dalo. ()

netWoor

Překvapivě dobré, nebudete-li přemýšlet o věcech jako ... proč jí sakra vlastně prásknul, či .... a to takhle rychle vymyslela plán ... nebo přehédnete některé opravdu blbiny (dycky při střelbě do neprůstřelného skla přemejšlim, kam se ztrácí kulky) ... kterých je tam docela dost, ale ... i když to dávno není Lara ... mně se to líbilo ()

ZnalecH

Pamatuji si, že se mi film, když jsem ho před lety viděl poprvé, hodně líbil. Tak jsem si řekl, že bych se na něj podívat znova. Nelituji toho, ale zjistil jsem, že se nejedná o až tak super film. Přestože je Angelina báječná, tak je možná až moc dobrá v zabíjení elitních jednotek. Tak podtrženo sečteno je to jediné, na co se dá koukat a pětihvězdičkový film by se měl zaměřit na všechny postavy a trošku více si pohrát s mnoha dalšími věcmi, které se tady neřeší. ()

Psycho.R

Stejně jako u Wanted, který nebyl natočen časově daleko od Saltu, první půlka zajímavá, příjemně koukatelná, ovšem potom se z toho stane hrozný paskvil. Major Vlček je fakt frája :D. ()

gemi

Je to sice fajnová akční podívaná, bohužel to ale vůbec nedává smysl. Člověk si musí neustále klást otázky, proč se ta která postava zachovala tak, jak se zachovala, ale na rozumný důvod stejně nepřijde. ()

Kvasekus

Jeden puntík za to, že jsem to dokoukal. Tolik úniků v rychlý jízdě nemá za sebou snad ani Tom Krujs a to už těch nemožnejch misí má za sebou hodně...korunu pak nasadí světovej rekord v plavání v ledové vodě a pak přespolní běh s vrtulníky za zády. Všichni už si možná zvykli, že krásná Angelina zvládně všechno, já si nezvyk. ()

rublik05

Špionážní akčňák s Angelinou Jolie? To nezní vůbec špatně, protože i když bude film o ničem, pořád je se na co dívat. V případě Salt lze konstatovat, že se jedná o zajímavý akční thriller, ve kterém nic není tak, jak se na první pohled může zdát. Množství zvratů je však poněkud kontraproduktivní, neboť většina z nich je vzhledem k délce stopáže pojata velice zkratkovitě, tudíž není vůbec jednoduché se v nich vyznat, ale především je těžké pochopit jednání hlavních postav, proč zrovna dělají to, co dělají. V tomhle vidím hlavní kámen úrazu, tedy nepříliš domyšlený scénář. Na druhou stranu se docela povedly akční scény, mají správný říz a nebýt té roztřesené kamery, byla by to úplná paráda. Atmosféru utvrzuje perfektní hudba od Jamese Howarda, potěší i slušné tempo a minimum nudných scén. Pochválit si zaslouží i herci, vesměs všichni podávají dobré výkony, samotná agentka Angelina má neskutečné charisma a role jí sedla jako ulitá. Kdyby se ještě poladil scénář a vyměnili kameramani, mohla to být perfektní akční jízda. 6/10. ()

mira.l

Jejeje, zase ti super tajní agenti, co hrajou na dvě, možná i na tři strany... Já se přiznám, že jsem na konci už vlastně nevěděl, koho vlastně měla antigravitační Evelyn zlikvidovat, když kvapem opustila vrtulník ještě ve vzduchu, protože všechny už přece zlikvidovala... Celé to bylo tak prudce akční, až to bylo vlastně směšný. Blbostí tam bylo dvanáct do tuctu, největší prča ale byla na konci. Poté, co jeden magor zlikviduje US prezidenta i s celou skvadrou jeho ochranky a rádců a do nedobytného krytu vtrhne zásahovka a Evelyn seberou, tak jí dají na ruce pouta s půlmetrovým řetězem. Asi aby mohla ladným skokem a záporem o zábradlí zakroutit krkem tomu poslednímu. Hmmm. Chacha. ()

Dantte..

Hodně slabé a asi nejhorší herecký výkon od Angeliny Jolie. Film je zajímavý cca 40 minut, kdy ještě víme o příběhu jen základní informaci, poté spadne do samotné žumpy, kdy by jste příběhu nevěřili ani nos mezi očima. Strhne se taková snůška nesmyslů a kravin, že by se dalo s nadsázkou říct, že filmy o agentovi 007 jsou realistické díla. No prostě se na to nedá po 70 minutách ani dívat a dokoukal jsem to s obrovskou vůlí a sebezapřením a posledních 15 minut jsem si fakt říkal, na jakou skupinu diváků je tenhle film zaměřen. Každopádně u tohohle jsem vypnout mozek nedokázal a proto dávám krásných a poctivých 25 %. ()

nicneznam

Dlouho jsem se udržoval v neskutečném opojení z filmu Počátek, ale zároveň jsem věděl, že se budu muset brzo probudit. Potřebný "kopanec" nebo-li "kick" mně udělil film Salt. Přímo z velkého plátna. Kdo je Salt? Praštěná ženská, která nám zprostředkovává praštěnost dnešních filmařů. Prázdné dialogy, tupé nicneříkající flešbeky, tajní agenti, kteří se v běhu za Saltovou zmůžou maximálně tak na slova fuck a get down. Agentka Salt je ovšem nepolapitelná, přeskakuje z mostu na rychle jedoucí kamion, z cisterny na dodávku přes velkou vzdálenost, vyskakuje z jedoucího metra, sestavuje si výbušniny ze dvou směsí podobně jako McGyver (ten alespoň více kombinoval), ošetří se pomocí menstruační vložky a všechny své pyrotechnické kousky má skvěle naplánované. Z bitek, honiček a přestřelek bohužel moc neuvidíte, jelikož kameraman sleduje trend doby. To znamená třást, třást a zase třást. Po vzoru třesoucího se oslíčka na prachy. Jediný pokus o hlášku byl: jsem velitel obrany (nestřílejte)...prásk... už nejste. Haha. Budeme finišovat. Hudba o ničem, scénář sepsaný celkem pitomě, logika zůstala v náplni pera nebo ukápla autorovi z nosu. Vše bylo podmíněno akcí. A zapojení reálné postavy Oswalda do pitomého agentského světa filmu Salt je levné, okoukané a začíná to být až moc klišé. Zabíjení prezidentů a vstupování do bunkrů prezidenta USA je za hranicí únosnosti. Stejně tak agenti, kteří se nechaj zmydlit jak děti na pískovišti. Jakmile se nepřátelé zmocní jaderného kufříku a začnou si hrát s raketami, je to moc. A konec? No samozřejmě na druhý díl. Tentokrát místo stylu Bournea zvolíme styl Ramba. Salt 2 - zánik ruských agentů. ()

RajCZitko

Sakra proč? Proč jsem musel přečkat celej začátek abych pak zjistil, že to má úplně vymazlenej konec? Proč to nemohl udělat takto hustý hned na začátku? ()

Salt nám to ještě osolí

Salt nám to ještě osolí

08.06.2011

Akční špionážní thriller Salt vlastně nikdo nemá moc rád, natož aby měl nějaké oddané fanoušky. Vlastně je to jeden z těch snadno zapomenutelných „letních“ filmů. Avšak díky Angelině Jolie solidně… (více)

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky

28.02.2011

Jason Statham ve válce s ruskou mafií

Jason Statham ve válce s ruskou mafií

13.02.2011

Plešatý britský řízek jde z akce do akce a je to tak dobře. Momentálně je nájemným zabijákem v remaku The Mechanic a brzy se stane agentem Nickem Stonem v akčním thrilleru Echelon. Ten vzniká podle… (více)

Nominacím na Oscary vládne koktavý král

Nominacím na Oscary vládne koktavý král