Saltová

Akční / Thriller / Mysteriózní / Krimi
USA, 2010, 96 min (Director's Cut: 104 min)

Evelyn Saltová je špičková agentka CIA, kterou obdivuje i její nadřízený Ted Winter. Když se před dvěma lety ocitla v severokorejském vězení, kde byla podrobena mučení a výslechům, a posléze vyměněna, o její propuštění se zasloužil německý přírodovědec, arachnolog Mike Krause, který se stal později jejím manželem… Evelyn a Mike chystají rodinnou oslavu, když agentku požádá její nadřízený Ted, aby vyslechla zadrženého přeběhlého ruského špiona. Ten se představí jako Orlov a vypráví jí příběh údajně mrtvé ruské dívenky Čenkovové, která nezemřela, ale dostala se do rukou agenta majícího za cíl zničení Ameriky. Ten dívku spolu s dalšími „bojovníky“ vycvičil jako perfektní agentku. Ta se má v současné době vyskytovat v Americe, kde je jejím úkolem zabít ruského prezidenta Matvějeva, který přijel na pohřeb amerického viceprezidenta, který byl jeho přítelem. Orlov tvrdí, že agentka vystupuje pod jménem – Evelyn Saltová… Ted Winter a agent Peabody strnou: Ted tomu nemůže uvěřit, ale Peabody je rozhodnější. Zatímco Orlov se poté, co zabije dva strážné, kteří ho doprovázejí, dostává na svobodu, Evelyn je zadržena. I jí se ale daří uniknout a nastává divoká honička. Evelyn se marně snaží dovolat svému manželovi: na jeho mobilu je stále jen záznamník. Doma pobere pár věcí a pokračuje v útěku. Na dálnici přeskakuje ze střechy jednoho kamionu na druhý a je lehce zraněna. Když se zbaví pronásledovatelů, odjíždí do New Yorku, kde se v kostele svatého Bartoloměje vše chystá k pohřebnímu obřadu. Na místě jsou i agenti Winter a Peabody. Evelyn se podzemím z metra dostává do chodeb pod chrámovou lodí. Střelbou a výbušninami způsobí paniku a ruský prezident se propadá pod zem otvorem, který vytvořil padající lustr. Tam po něm Evelyn střelí. Prezident zůstává ležet na zemi a později zdánlivě umírá… To už ale agenti tajné služby Evelyn pronásledují. Ta má v jednu chvíli na mušce Peabodyho, ale nevystřelí. Je zadržena a v autě převážena do vězení. Zaútočí ale na muže, kteří ji doprovázejí, a po divoké honičce způsobí hromadnou nehodu. Opět se jí daří uniknout… Setkává se s Orlovem, který ji vítá – byl to on, kdo ji jako dívenku vycvičil na ruskou agentku – a seznamuje s plánem získat kontrolu nad americkými atomovými zbraněmi. Před očima Saltové zastřelí jejího manžela a předá jí pokyny pro další akci. Saltová se ale nečekaně obrátí proti němu a dalším vycvičeným „bojovníkům“ a pobije je… Dál ale hraje svou roli, podle pokynů se setkává s mužem jménem Shnaider, se kterým kdysi prošla výcvikem, a ona sama sehraje roli majora NATO Vlčka. Tak společně proniknou do prostor Bílého domu. Saltová má zabít amerického prezidenta. Ještě dříve ale rozpoutá útok Shnaider a je zabit. Saltová opět utíká, zdá se ale, že Ted Winter ji pod maskováním za majora poznal. Je dost dobře možné, že právě začíná „Den X“, kdy má dojít k frontálnímu útoku na Ameriku... (TV Prima)

Lacike

Zopar slusne natocenych akcnych scen v neskutocne hlúpom a nelogickom scenáry. Videl som vsetky tri verzie filmu a jedna bola hlupejsia ako druha. To len dokazuje, ze ani samotni tvorcovia nemali najmensiu šajnu ako vysledok zostrihat do funkcneho celku. Film nezachrania ani herci, vratane sexi Angeliny (Cruise urobil dobre, ze sa z tohto projektu vyvliekol). 5/10. ()

PROROK14

Vidina slušného akčného filmu sa rozplynula hneď ako Angelina predviedla jeden zo svojích kúskov. Akcia bola doslova neuveriteľná. 50% ()

Avalon820

Pořád všude jen slýchám, jak je to hrozné, že už se netočí filmy jako dřív. Všichni jen kňourají, že dnešní filmy nestojí za nic. A tu náhle přišel Salt - film s pořádnou reklamou, abormálně populární Angelinou Jolie, který do dnešní doby převedl v moderní podobě kdysi populární snímky typu Mission Impossible, Smrtonosná past či MacGyver. Okamžitě po premiéře sklidil film nevalný ohlas, jak u běžných diváků, tak u kritiků. Proč? Všechny ty chudinky, co fňukají po kořenech žánru, dostaly injekci jimi inspirovanou. A samozřejmě se jim to nelíbilo, což mě přivádí k názoru, že lidská povaha je zvláštní, ne-li divná. Nedivme se potom, že už nikdo takové filmy nechce točit, když je okamžitě popliveme. Tento stav bych popsal slovy Ally McBealové: "Je to jako obvykle. Nechci to co chci, a chci to, co nechci. A abych to ještě víc zkomplikovala, nevim co chci, nebo nechci..." ()

st.ranger

Vysloveně hloupý akční film sršící scénáristickou impotencí každou vteřinou, kdy jsem se sám sebe ptal, co se to přede mnou děje. Pokud ale chcete proti-americký film, tohle je skvělá volba. ()

McClane

Ze začátku to vypadá na ženskou verzi Bourna, ale potom se začnou kupit zvraty, "dojemný" flashbacky a pseudozvraty. Naštěstí akční scény fungujou v pořádku a neustále se něco děje, takže není tolik času o filmu přemýšlet. Vidět a zapomenout. 60%. ()

Johny_fork

Jasně překombinované a místy nad logikou děje kroutíte hlavou (SPOILER: Proč by se ten týpek odpaloval kus od prezidenta, aby ho nalákal do bunkru, kde ho Saltová oddělá, proč by se rovnou neodpálil u něj:).. Ovšem já Salt vnímám spíše jako aktuální věm, film je nepřetržitá, svižná a hodně dobře natočená akce, Angelina skáče z auta na auto, uniká z budov alá Jason Bourne a honí jí snad celý Spojený státy, joo já se bavil. ()

Terva

Ve 38 minutě je v záběru autobus s nápisem Boltbus ( podle toho psa ). Černé vlasy jí víc sluší, blond vypadala jako nemocná. Průnik lodí za podpory vážné hudby ala Terminátor byl povedený. Při sestupu výtahovou šachtou mi připadala jako Lara Croft. Pohyby i hekáním. DIALOG : Jsem poradce pro bezpečnost. Teď už ne. Pěkný špionážní ( a to je moc nemusím ) filmeček, který má říz a nečekané ( ? ) zvraty. Docela povedená hudba. A za zamyšlení stojí i poslední věta filmu o spadlém letadle a zahynulých rodičích a sestry presidenta USA. ()

jh666

Čekal jsem asi něco víc. Film není špatný, ale v zásadě po většinu doby ničím nepřekvapí. Jedině snad na konci postava Lieva Schriebera. A Angelina vypadá blond divně. 62 % ()

Pink.Panther

Ruským agentem se člověk stane snadno. Stačí si ráno koupit jeden pirožek, potom obědvat boršč, vlastnit na LP Symfonii č. 3 a-moll od Rachmaninova, mít za bratry Karamazovi a ještě občas potkat nějakého toho Idiota nebo Revizora.____Pokud navíc máte na csfd v oblíbených Tarkovského, prodáváte letecké motory do Jekatěrinburgu – jste jasnej ruskej šváb a vaše východní orientace je neoddiskutovatelná i kdybyste před tím dva roky leštili kliky v Kalifornii u mekdonalda (nebo u Donalda) a trumpovali s batohem na zádech po Yellowstounu.____Obvinit z východňárství vás může ruský přeběhlík, což se stalo krásné Saltové v této semianimované nechtěné parodii na špionážní film. Produkce: Columbia Pictures Corporation ()

moviesfan

I přes předvídavost filmu jsem spokojen. Jolie si dláždí cestu nadupané akce dál a daří se jí to. Nemyslím si, že se jedná o nějaký průšvih, ale o dobře stavěný akční film, který sice má nedostatky, ale není jich mnoho. ()

corpsy

Je to síce tuctový príbeh o neprávom obvinenom človeku, ktorý sa snaží dokázať svoju nevinu, ale má skvelú a originálnu zápletku. Špičkový thriller s Angelinou Jolie, ktorá tu hraje akého si kríženca Bonda a Ramba, a masakruje všetkých, ktorý si to zaslúžia, len tak praská. Nonstop akcia na profesionálnej úrovni. Záverom má našľapnuté k novej akčnej sérii. Dúfajme, že rovnako kvalitnej ako tento film. ()

jahol

Málem jsem dal za čtyři. Přes všechny zvraty sice velmi předvídatelné, ale Angelina má akční záběr jako hrom a je to celé velmi pěkně natočené. Díky tomu, že úhel pro každý záběr byl vybírán evidentně déle, než byl pak daný záběr točen, jsou akční scény i v bezprostředním kontaktu naprosto přehledné. Navíc je celá dlouhá jediná akční sekvence (například oproti 94 hodinám) poměrně věrohodná, protože Angelina sejme vždycky tak maximálně tři najednou (ok, na lodi je jich o něco víc, ale to je jediná výjimka). Takže jako celek akce výborná a rozhodně za čtyři, ale hrozná slabota je trochu tý nastavovaný kašičky okolo - výcvik mrňat, náznak milostného románku, startovací sekvence pro rakety atd. atd. Sountrack je hutně výborný a přinutil mě sedět ještě dvě minuty u titulků. Nakonec ty čtyři zase skorem dávám. Jenže vy byste se mi smáli. ()

Expendable

Film ze začátku vypadá docela slibně, o ruské špionce, která má zabít ruského prezidenta na pohřbu amerického víceprezidenta a při tom likviduje americk agenty jako komáry. Pak se najdenou přeorientuje a začne likvidovat Rusáky. Je to dost pomotané a kdyby ten děj nebyl tak šílený dal bych i 4*, ale Agelina to zahrála dobře a akce v jejím podání také celkem slušná, průměr. ()

Ajinka126

To bylo zamotanější než kde jaká hádanka. Přiznám se, že jsem se v tom dost ztrácela.. Tak Evelyn je zpočátku americká patriotka jako řemen, když ji číňani mučí a ona je připravena za vlast položit život, a pak jednoho dne přijde chlápek, kterého má Evelyn vyšetřovat. Ten chlápek jí btw řekne, že je vlastně ruská špiónka, ona se prvně brání, a pak se podle toho střídavě chová a nechová. Vůbec jsem nepochopila ty záběry z láskyplného života jí a její muže, když ho tam potom nechala umřít.. Tak to bylo trochu zbytečné, ne? Nepochopila jsem další věci, které už raději nebudu rozebírat, to bych tu byla do rána! No a další věc... tohle je opět film, kde logika, smrtelnost a FYZIKA slavili úspěch!! Neříkám, že by mi malé přikrášlení lidských schopností a upravení fyzikálních zákonů vadilo, ale tohle byl vrchol a ostuda k tomu. Jak se vývojáři animovaných filmů trápí s tím, aby chůze a další věci odpovídali realitě, tak jim v Saltu byla inteligence diváka zcela u zadku. Jako paní Evelya Saltová je asi nadčlověk, ale co všechno ona přežila. Navíc to byla ona, kdo dokázal porušit veškeré známé zákony o akci a rekci, pohybu, kinetice a tak podobně. Tak pro příklad - Saltová stojí na silnici, proti ní jede plnou rychlostí motorkář. Ona ne jen, že mu dokáže chytit řidítko v té rychlosti, ještě dokáže v sekundě zastavit rychlost motorky, aniž by se jí v ruce převrátila, anebo jinak přetočila. Přitom jen ten motorkář, který asi navštěvoval hodiny fyziky, motorku přeletí. Nehledě na to, že se Super ženou Evelynou to ani nehlo :DD.. Výsměch, výsměch, výsměch. Tohle mě vážně uráží. ()

PauloZ

Salt je tuctovka omílaná pořád dokola. Angelina v roli agentky skáče po autech, skáče po výtahu, všechny kropí jako po másle a já jí to bohužel nevěřím. Scénář je sice celkem v pohodě a konečná poenta je dost překvapivá, ale celý průběh filmu je jakýsi zmatený. Na druhou stranu to celkem odsýpá a člověk se nenudí. I tak nemůžu dát víc jak 3*, spíš bych to viděl na 2*. Takže kompromis, slabší 3 :) ()

Marsik

Akce bombový, o tom žádná. Ale zápletka, spočívající v tom, že někdo musí zabít 2 nejvýznamnější prezidenty na světě, mě trochu pobavila. Něco tak nepředstavitelnýho můžou vymyslet jenom Amíci :) ale 100 minut uteklo jako nic. 70% ()

pivo

Ešteže to má takú dobrú stopáž, aspoň to pekne ubehne. Akčné scény fajn, herci tiež, ale tie zvraty človeka občas fakt naserú. A už by mohli vymyslieť aj inú hrozbu ako ruských agentov. Ale inak som spokojný, čakal som väčšiu blbosť. ()

Kryton

Nebýt Angeliny Jolie tak je tento film neskutečnou sra*kou a to bez pardonu. Je to jediná herečka, které se dají akční scény věřit a nepůsobí komicky až trapně. Zde ve filmu, který míchá 24 a Bourna to jednoznačně dokazuje. Celý příběh a ty veškeré flashbacky a kličky jsou zbytečné. Naopak by filmu slušelo, že to je jen áčkovské béčko. To znamená: Nasrat Angelinu se nevyplácí, neboť si prostřílí cestu až k Vám a pak si s Vámi užije i bez sexu. Bohužel film se místy ztrácí ve své snaze mít hodně zvratů a vlastní mytologie o špionéch kukačkách působí chvílemi až moc na hraně. Bod navíc je za "zneužití" Čechů k terorismu. Průměrný a zmatený akční film stojící a padající na Angeline Jolie. ()

Salt nám to ještě osolí

Salt nám to ještě osolí

08.06.2011

Akční špionážní thriller Salt vlastně nikdo nemá moc rád, natož aby měl nějaké oddané fanoušky. Vlastně je to jeden z těch snadno zapomenutelných „letních“ filmů. Avšak díky Angelině Jolie solidně… (více)

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky

28.02.2011

Jason Statham ve válce s ruskou mafií

Jason Statham ve válce s ruskou mafií

13.02.2011

Plešatý britský řízek jde z akce do akce a je to tak dobře. Momentálně je nájemným zabijákem v remaku The Mechanic a brzy se stane agentem Nickem Stonem v akčním thrilleru Echelon. Ten vzniká podle… (více)

Nominacím na Oscary vládne koktavý král

Nominacím na Oscary vládne koktavý král