Dokonalý únik

A Perfect Getaway

Dokonalý únik

A Perfect Getaway

Mysteriózní / Thriller / Akční / Dobrodružný

USA, 2009, 98 min (Director's cut: 108 min)

Vynikající hra s divákem, kterou scénáristé v závěru přeměnili v ještě lepší podvod na diváka. David N. Twohy opět dokazuje, že umí dávkovat béčkové nápady a klišé s notnou dávkou nadhledu a výsledný produkt působí velmi sympaticky až dokonale. Dost mu pomáhají i herci, kteří se tentokrát sešli ve vynikajícím složení. Démonický Olyphant, s dlouhými vlasy konečně půvabná Milla Jovovich, netypický Zahn a málo známá Kiele Sanchez. Musím se přiznat, že na Twohym nahozený naviják jsem se chytil hned na začátku a užil si všechno to vytahování z vody, létání vzduchem, bolest způsobenou propíchnutým hrdlem až do slastného závěru, kdy mě autor sám dokonale vykuchal na své lodi a smál se přitom stejně jako já. Kdyby Twohy točil více filmů, možná by si brzy zase vydělal na toho posledního Riddicka...(5.11.2009)

"Dokonalý únik" dozaista nie je celkom dokonalým filmom. Našlo by sa na ňom zopár chybičiek krásy. Avšak v tomto prípade nebudem za hnidopicha a sústredím sa predovšetkým na jeho prednosti. Prvou je lákavé prostredie exotickej prírody Havajských ostrovov. Kameraman Mark Plummer tam odviedol svoju prácu na jedničku. Páčilo sa mi aj herecké obsadenie. Herci presvedčivo stvárnili úlohy, do ktorých ich obsadil skúsený režisér David Twohy. Samozrejme, že im kraľovala úžasná a stále veľmi krásna Milla Jovovich. Nemám námietky ani voči scenáru. Je síce mierne priehľadný, ale má nádych Hitchcockových klasík. Moderný thriller natočený podľa starých osvedčených postupov. ****(4.5.2014)

Režisér se očividně několik dnů před započetím projektu, ze kterého se nakonec vyklubal Dokonalý únik rozhodl, že vezme nabroušenou sekyru, se kterou se ohání Timothy Olyphant, a snímek přesně v půlce rozetne. Vznikly tak dvě poloviny průměrného thrilleru: prvních čtyřicet minut je nudná slátanina o procházení se Hawaí, které připomíná Modrou lagunu, občas s nějakou zajímavější scénkou (sledování vetřelců, překonávání srázu). Jenže i tak je to hrozná nuda, a kdybych zběsile nechroustal pop-corn, snad bych v sále i usnul. Pak se ale stane něco zvláštního, a druhá polovina dává konečně vzpomenout na to, že Twohy je ten, co natočil bezvadnou Černočernou tmu. Nefalšované akční peklo prezentované divákovi jako napínavý thriller plný klipovitých záběrů se po černobílem flashbacku (ne nadarmo je ve filmu zmiňován snímek Natural Born Killers) vyvalí z plátna, a já si konečně až do závěrečných titulků říkám: jo, na tohle jsem přesně šel. Verdikt: prvních 49 minut jedna hvězda, zbylých 49 pět hvězd. Zprůměrovat si to umí každý.(14.12.2009)

David Twohy neustále posílá do světa zaručené informace o novém Riddickovi a aby si vydělal na jeho rozpočet, rozhodl se natočit Pláž pro další generace. Film splňuje všechny současná kritéria náctiletého diváka. Místní fauna vypadá nádherně, do hlavních rolí byly obsazeni slavní herci, snímek nenudí a pointa je opravdu nečekaná (ne však dech beroucí). Skrze Twohyho dílo se dá dokonale uniknout z šedé reality našeho světa, ale víckrát tuto cestu absolvovat nemusím.(3.11.2009)

[imdb: 6.5/10] | me: Hmm, ... najprv veľmi zaujímavé, jemne mystické s dobrým nábojom a krásnou prírodou. Avšak neskôr po finálnom zvrate sa všetko vyparí a film sa zmení na naháňačku kde rozum už nemá svoje miesto a všetko čo sa odohralo do tejto zmeny stráca zmysel. Ak by som prestal pozerať v okamihu štartu vykresľovania pointy ostal by som spokojný s tým čo som videl, ale kedže som dopozeral film uvedomil som si, že všetko to čo som videl bola len omáčka (aj keď výborne zahratá s dobrou atmosférou) ku niečomu čo malo byť grandiózne vyvrcholenie, avšak bolo len zlátaninou v superrýchlom tempe. Veľmi rozpačitý koniec, ktorý spochybňuje dej a chovanie postáv.(16.12.2009)

• - Režisér v mnoha rozhovorech prohlásil, že vedl dlouhé spory se studiem, aby film dostal rating R namísto PG-13. (viperblade)

• - Podle slov Nicka, sloužil v Iráku jako "American Jedi", což je vskutku slangový výraz pro elitní jednotky typu "Delta", které "oficiálně" neexistují. (c.tucker)

• - Hlavní záporná postava používá ve filmu ojedinělou krátkou verzi pistole Colt 1911 tzv. 1911 Compact ráže .45 na sedm nábojů. Schválně si spočítejte výstřely ve filmu, má-li k dispozici jen 2 zásobníky. (c.tucker)