Dokonalý únik

A Perfect Getaway

Dokonalý únik

A Perfect Getaway

Mysteriózní / Thriller / Akční / Dobrodružný

USA, 2009, 98 min (Director's cut: 108 min)

S očakávaním len solídne natočeného thrilleru prekvapil A Perfect Getaway autorskou vychcanosťou pri ktorej sa David N. Twohy mohol vyblázniť čo vyniklo hlavne v záverečnej nadupanej tretine, ktorá je rovnako napínavá ako nečakane vtipne absurdná. A najlepšie na tom je, že (SPOILER) na druhýkrát tie prvé dve tretiny filmu naozaj fungujú aj z toho druhého pohľadu! (SPOILER) (videné: 5x, naposledy 31.01.2010)(20.10.2009)

Exploitation proměňující se s každou přibývající minutou v kaufmanovské rošády soupeřícího scénáristy a jím utvářené postavy-golema. Jak si povšimli někteří postmoderní teoretici kultury, reprezentace vyhnání z ráje (podle židovské tradice je golemem v podstatě první člověk, Adam) a odloučení člověka od přírody se v Dokonalém úniku od mu podobných 70kových filmů jako Vysvobození proměnila - už se nejedná o tradiční varování, ale o ironické zdůraznění směšnosti dané katastrofy. Tradiční tragické zápletky se stávají komedií a katarze se proměňuje v pointu. Byl to však už Franz Kafka, kdo přišel s tezí, že moderní doba vytěsnila z lidského života tragično a nahradila je mnohem méně invenčním grotesknem.(20.10.2009)

No trailer to prezentoval jako nejakou akcni honicku po ostrove a docela me naladil. Film je pritom uplne jinej. Twohy hodinu filmu stavi jen na tom, ze tu mame par dvojic na dovoleny a nekde v okoli, pripadne jedna z dvojic, jsou vrahove. Takze si vsichni uzivaj, jen tak kecaj o nicem zajimavym a obcas premejsli, kdo jsou ti vrazi. A popravde receno, herci nejsou zadny oskarovi borci, takze to zacne bejt za chvily trochu otravny. Nastesti na posledni pulhodinku se Twohy rozjede. Ne nejak extra, ale aspon se zacne neco dit, i kdyz postava valecnyho veterana s titanovou lebkou uz je trochu prehnana. Nicmene Twohy me prijemne potesil tim odhalenim, kdo jsou vrahove, nemuzu sice rict, ze by me to predtim aspon chvilkove nenapadlo a navic, kdyz si pak zpetne vzpomenu na nejaky sceny, nedavaj moc smysl, nicmene zvrat prijemnej. Herci jak uz jsem zminil nic moc nehrajou, obzvlast Zahna mam zafixovanyho jako idiota z komedii a tady tak vypada divne, nicmene vsichni jsou docela sympaticky, takze apson neco. Celkove lepsi 3*, ale uz by mel Twohy tu svoji linou prdel konecne dokopat k tretimu Riddickovi.(22.1.2011)

Udělat takhle stylový twist mě napadlo už kdysi dávno a jsem rád, že ho někdo (Twohy) konečně protlačil do takhle dobře obsazeného filmu. Dostala mě fešná Milla, která po mimču nabrala skvělou formu a hláškař Timothy "americký Jedi" Olyphant, který až překvapivě často strhává pozornost jen a jen na sebe. Losťácká Kiele Sanchez do tohohle typu filmu sedla jako ulitá a potěšil i drsňák Chris Hemsworth, který mě přesvědčil, že na toho THORA opravdu má. No a jinak... úžasná příroda, ale to se od tohohle typu filmu tak nějak očekává.(24.10.2009)

Tak něco přesně takového jsem potřeboval.. Sexy dobrodružství šlehnuté pořádnou dávkou napětí a nečekaných zvratů. Mladý pár se rozhodne pro romantickou svatební cestu na Havaji. Dokonalý ráj, dokonalý únik od všednosti. Jenže jejich klidné plnění snů naruší informace o nedávné dvojité vraždě v nedaleké lokaci, nicméně jejich pohádka směle pokračuje. Jak nakonec kartami zamíchá jiný mladý pár? A vlastně ještě další? Režisér/béčkař David N. Twohy si s námi od začátku hraje, přesně ví, kdy má přitlačit, kdy ubrat. Řemeslo umí solidně, díky němu se divák stává tak trochu voyeuristou, několikrát otočí naši pozornost zcela jiným směrem. Jakkoliv může rozuzlení vypadat banálně a trochu matně, zapadne do výsledku jako poklice na hrnec. Samozřejmě leccos může ve finále připadat lacině a otřepaně a leckoho to může namíchnout, ale já si užíval dokonalý vizuál a solidní zápletku, která, i když něco už bylo z poněkud absurdnějšího soudku, neurazí. K tomu všemu se musí připočíst lahůdkové obsazení. Hlavní zúčastnění do diváka dokonale zaseknou své herecké drápky, zejména Timothy Olyphant je Pan Nejistota (však pamatujeme jeho „Přítel, vrah, přítel vrah.“). Nikdy nevíme, s čím vyrukuje (kovová destička v lebce) a jen sledujeme jeho herecký um s vytříbeným výrazivem. Nejen od dob čtvrté Smrtonosné pasti umí výhrůžně mluvit a tvářit se ďábelsky vzpruzeně, tady přidává dokonalou rozpolcenost své postavy, aby co nejvíce mátl diváka. Mírně ňoumovitý Steve Zahn se živí coby začínající scénárista, takže občas podléhá přehršelem konspirací. Milla „těsné latexové oblečky“ Jovovich je naštěstí úplně jiná, než v posledních hubených letech, kdy to jen pálila do zombíků. A to je moc příjemné zjištění.. Prostě staromódní nadžánrová hra na kočku a na myš, která místy opravdu dokonale funguje a vzbuzuje neumělé brnění nervového systému. A přestože to celé brnkání nestálo žádný velký balík, nepůsobí film jako lacině odbytý. Několikrát se s postavami projedeme po šachovnici a v závěru jim nejednou budeme držet pěsti. Palec nahoru..(1.11.2009)

• - Režiséra Davida Twohyho příběh napadl během dovolené na Havaji. Kvůli vysokým daním se ale tvůrcům na tyto ostrovy nechtělo, takže si museli vypomoci exteriéry Portorika a digitální triky. (Money_too)

• - Režisér v mnoha rozhovorech prohlásil, že vedl dlouhé spory se studiem, aby film dostal rating R namísto PG-13. (viperblade)

• - Hlavní záporná postava používá ve filmu ojedinělou krátkou verzi pistole Colt 1911 tzv. 1911 Compact ráže .45 na sedm nábojů. Schválně si spočítejte výstřely ve filmu, má-li k dispozici jen 2 zásobníky. (c.tucker)