A-Team

A-Team: Posledná misia

A-Team

The A-Team

Akční / Dobrodružný / Komedie / Krimi / Thriller

USA, 2010, 117 min (Director's cut: 128 min)

"To chce sestřelit tu stíhačku? - Ne, snaží se pilotovat tank." Pilotování tanku, startování sanitky defibrilátorem a neustále dobrá nálada - to jsou chlapci z A-Teamu a já se bez mučení přiznávám, že mi s nimi bylo dobře. Jasně, že je to hrozná kravina, ve které není nikomu podezřelý ani černoch umývající ve Frankfurtu okna s raketometem v ruce, ale té zábavy nabízí opravdu hodně. Za mě je proto trošku škoda, že ke konci akce nekompromisně rozstřílela humor a všichni se statečně zatvářili, že to bylo míněno vážně. Nebojte, nebylo, to já poznám.(15.4.2016)

Over the top, over the gun, over the Top Gun:) Takhle nějak by vypadali Dannyho parťáci bez kravat. Nebo teamová Die Hard mezi armádními mozky. Nebo...Ne, přirovnání jsou k ničemu. A-team stojí a padá s vlastní výlučností, s vědomím, že tohle je těch pár správných chlapů, kteří patriotismus nepovažují za mizernou ctnost, s nekorektním, klukovsky rozpustilým humorem a zakutaným staromódním sentimentem, jenž je usazen v podhoubí nekompromisního drivu. Chemie ctí zlaté pravidlo týmovek "suma je víc než celek částí" a přemíra nápadů (nejreálnější 3D projekce ever, fantasmagorické pokusy šíleného pilota) potěší každého správného blázna. Daní za tu ohromnou švandu je Carnahanův akčnědigitální Kocourkov, pro který by se hodilo několik párů očí navíc, retardér záběrů a rozplétavač končetin, ale když se jede na turboobrátky, občas se okolní svět slije v jednu barevnou šmouhu. Tuhle káru ale kočíruje ta nejzábavnější čtyřka na letošním filmovém nebi, takže odložte fobii z létání a proleťte se tankem.(15.6.2010)

Na puvodni serial jsem vzdycky rad kouknul a na tenhle film taky rad kouknu znovu. Tohle je totiz dvouhodinova zabavna jizda, uvodni akcne seznamovaci ctvrthodinka mi totiz pekne utrhla koule a hledal jsem je az do zaverecnejch titulku. A to to pritom neni nejaka neprerusovana akcni jizda, nerikam, ze tu je akce malo, to urcite ne, ale proste neni furt a o to si ji clovek vic uzije. Navic to cely vypada radne cool, triky nikde nehaprujou, vsechno vybuchuje ve velkym, par skvelejch akcnich napadu, paradnich hlasek a ne uplne pitomej pribeh. No a do toho hlavni super sympaticka ctyrka, kde jedinej slabsi clanek je strejda Rampage, protoze proste Mr.T je Mr.T. Nicmene v puvodnim serialu byl muj oblibenec Murdock a to plati i tady, Copley je totiz naprosto genialni magor. Carnahan konecne natocil nejakou pecku a ukazal, ze precejen neni uplne neschopnej. Zkratka dvouhodinova ultra zabavna jizda.(11.7.2010)

| Scenár: Joe Carnahan, Brian Bloom, Skip Woods | Hudba: Alan Silvestri | Produkcia: Stephen J. Cannell, Spike Seldin, Tony Scott, Jules Daly, Alex Young, Iain Smith, Ridley Scott | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: Dune Entertainment, Top Cow, Scott Free Productions | Rozpočet: 110 miliónov $ | Tržby: 176,933,591 $ |(3.3.2011)

Ultimátní rachot, který se spoutáním dobrmanů chytne grády a nepustí je až do závěru. Carnahan pod produkčním bičem bratří Scottů seká jednu ‚over the top‘ scénu za druhou, ale v tom akčním infernu na vás ještě stihne střílet smrtící hlášky s neuvěřitelnou kadencí. Ústřední kvarteto hraje tu nejsehranější instrumentálku za poslední roky a výsledkem je čistokrevná ‚osmdesátková‘ šleha, které kabát jednadvacátého století sedne jako ulitý. Jasně, je to nehorázná kravina, ale vibruju z toho ještě druhý den. Odpustím digitální tajtrlíkování na konci a pálím do plných. Nevěřím, že to napodruhé klesne. [Filmová noc 2010]. Edit: A nekleslo. I napodruhé (napotřetí, napočtvrté,...) jeden z nejzábavnějších akčních filmů posledních let.(19.6.2010)

• - K úvodu filmu, který Murdock (Sharlto Copley) spolu s ostatními pacienty hodlá sledovat ve 3D formátu v psychiatrické léčebně v Německu, zní z plátna ústřední melodie seriálové předlohy. Navíc se v úvodních titulcích smyšleného filmu "The Great Escape (Velký útěk)" mezi herci objevuje jméno Reg Barclay - což je jméno postavy, kterou hrál v seriálu Star Trek: Nová generace (1987) představitel Murdocka z původního seriálu, herec Dwight Schulz. Vidět je možné i z části zakryté jméno G. F. Starbuck, což odkazuje na roli Dirka Benedicta v seriálů Battlestar Galactica (od r. 1978) a z části zakryté jméno Thomas Banacek, které odkazuje na roli George Pepparda ve velice málo známém seriálů Banacek (od r. 1972). (curfew77)

• - Natáčení A-Teamu probíhalo souběžně se snímkem Sucker Punch (2011), a proto chtěly hlavní hrdinky vyzvat "A-Team" na paintballový souboj. Z právních důvodů to však nebylo možné. Bradley Cooper ovšem později přiznal, že o nabídce věděli a měli strach z prohry. (Brousitch)

• - Jednou z charakteristických vlastností seriálové předlohy (a zároveň jakýmsi přiznaným dlouhodobým gagem celé série) byl fakt, že navzdory spoustě přestřelek a explozí bylo v ději relativně velmi málo mrtvých. Řada milovníků klasického seriálu proto filmové verzi vytýká, že se v tomto bodě příliš nedrží svého vzoru. (curfew77)