Lidice

• Velká Británie Fall of the Innocent (více)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scénář:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (více)

Film o největší tragédii v moderních dějinách naší země – vyhlazení Lidic... Na začátku příběhu jsou Lidice obyčejnou středočeskou obcí, která se snaží přečkat protektorát. Šíma je otcem dvou synů a rozhodně ne špatným otcem. Jeho žena Anežka však před lety ochrnula a Šíma se rozhodl celou situaci řešit pragmaticky – o rodinu se sice stará dál, ale má mimomanželský poměr. Anežka, Šímova milenka i celá vesnice jsou s celou situací – zdá se – smířeni. Jen starší Šímův syn tím trpí, v hospodě vyprovokuje rvačku, při níž ho opilý otec nešťastnou náhodou zabije. Šíma se ocitá ve vězení a snaží se vyrovnat se svojí vinou. S každou návštěvou mladšího syna, s každým balíčkem od Anežky v sobě živí naději, že ještě existuje cesta zpět. Život ve vsi mezitím plyne dál, lidé se rodí, umírají i zamilovávají. Stejně jako Pepík Fiala. Je sice ženatý, ale našel zalíbení v mladičké Aničce. Celou romanci maskuje jako ilegální odboj. Jeden z jeho dopisů se však dostane v nesprávnou chvíli do nesprávných rukou a události po atentátu na Heydricha dostávají spád – všichni muži nad šestnáct let jsou zastřeleni, ženy odvlečeny do koncentračních táborů, sedm dětí posláno do Německa na převýchovu, ostatní hromadně popraveny v náklaďácích kdesi v Polsku. Vesnice je do základu vypálena. Šíma nic z toho netuší. Že ustaly návštěvy mladšího syna i posílání balíčků od Anežky, si vykládá po svém. O to větší šok prožívá na prahu osvobození, když se dozví pravdu. Po propuštění mu nikdo jeho vinu nepřipomíná, ale také mu ji nikdo nedokáže odpustit. Nepohodlným "hrdinou" - jediným, kdo dokázal přežít vypálení Lidic - se stává i pro poválečné úřady. Stává se nikým? (Česká televize)

KHkomiks

Film je vpohodě. Sledovat se to dá, ale jde o to samé, jako u Habermanova mlýnu. Nemám problém ani s Českými válečnými filmy. Jen tam pořád necpěte Rodena. Je to skvělý herec, jeden z největších v ČR, ale v tomto žánru už začíná být ohraný. ()

Ben Nevis

Filmů o lidských bestiích není nikdy dost a pokud si nějaké české drama z 2. světové války zasloužilo zfilmovat, jsou to určitě vypálené Lidice. Nevím, jestli uměleckost snímku není na škodu tématu, protože některé scény, které by měly dojímat, jsou prázdné stejně jako zasněžená planina, po které běží Roden. Jsem ráda, že Lidice nejsou ždímačka na slzy, ale na druhou stranu by takový vážný snímek neměl nechávat suché oči. Tento film je takový pomník statečným Čechům, ale nevím, jestli ten pomník je až tak zasloužený. Nejzápornější česká postava je tam nedobrovolný kolaborant Vlček, kterého by ani nejzarytější antifašista nemohl morálně odsoudit. V reálu těch kolaborantů bylo určitě víc než dost. Škoda, že se film nejvíce točí kolem vězení a kolem Rodena, protože zajímavé musely být i osudy odvlečených žen a dětí. ()

JirkaLexa

Silný příběh a vynikající film popisující velmi nepříjemnou událost české a světové historie z doby 2. světové války a vypovídající o hruzách nacismu na českém národě. Nerad srovnávám s Habermanovým mlýnem, jelikož je těžké říci, který z filmů zaslouží hodnocení lepší, avšak obě tato díla mě potěšila - po delší době kvalitní výtvot české kinematografie. Roden je pro mne jeden z lepších českých herců a v tomto snímku podal uctivý výkon, stejně jako zbytek aktérů, jejíhž výkon byl opravdu velkolepý a dojemný. Scénář pochopitelně odvíjející se od této události, která je mimochodem jedinná, kterou němci potvrdili jako genocidu ze své strany v průběhu války. Hudba byla také ucházející, ale nic, co by diváka mělo odvádět od děje či obtěžovat. Dále zmíním zejména závěr, který je geniální a věřím, že tak nějak to opravdu bylo - tragická věc, kterou by měl vidět každý dnešní rádoby "nácek"... 85% ()

Heroine odpad!

Nejhorší možná věc, jakou si lze u historického filmu představit, je démonizování jedné, a idealizování druhé strany, ať už jde o cokoli. A napsat takhle směšný a "černobílý" scénář, bez logiky, a který se zakládá na faktech jen asi z 5%, vecpat do něj sentiment, propagandu, a záměrné podporování nenávisti vůči Němcům, to je trestuhodná podpásovka! K tomu amatérská vizuální stránka, přiblblý namodralý filtr, děsné obsazení většiny rolí (Zuzana Fialová především), a zase jeden idiotský "velkofilm" je na světě! ()

oli009

Mám takovej pocit, že spousta z vás vůbec nepochopila celou pointu tohohle filmu. Tenhle film neměl za účel vyfouknout všem ostatním všechny možný i nemožný ceny, nadchnout kritiky nebo bejt dramatem století. Tenhle film měl jenom zprostředkovat na plátno tu odpornou událost, co se stala. A pitomci, co zde píšou že je to dobrá národní bolístka na pofoukání nebo film o vrahovi co je bůhvíproč hrdinou, jsou buď úplní primitivové nebo takoví hulváti, že vůbec nerespektujou lidi, kterých se to týkalo. Chápu, že film má chyby, je to trošku škoda zvlášť u filmu s takovýmhle příběhem, ale když je člověk odmyslí a zapojí aspoň trochu svoje city, přestane si hrát na toho nejznalejšího kritika a bude ten film sledovat bez předsudků z podhodnocenosti tady, tak se ho to přinejmenším musí dotknout. Přiznejme si, je to film, co tlačí na diváka, ale nezaslouží si to snad tento příběh? ()

Akana

Nepovažuju se za cynika a od takového filmu čekám, že mi to připomene. Bohužel Nikolaevovy Lidice jsou opravdu až příliš popisné a krotké. Snaží se co jen to jde vzbudit emoce, ale prostředky dost fádními a neúčinnými. Film hodně chce, ale málo se odváží. Možná řeknete, že tady je na místě hlavně úcta k obětem, ale ta pramení z prožitku a ten ve mě film až na výjimky nevyvolal. Výborní herci (Roden, Bydžovská, Budař, Luknár) nejsou všechno. ()

BeranSon

Lidice není špatný film, jen nedokáže dostatečně strhnou a režisér nemá film, zcela zjevně ve svých rukách. Přesto film komponuje neskutečně pěknou výpravou, která umožní doslova cestovat časem a dostat se do té doby. Děj je patrně jasný, ale co je horší i přes prozíravost děje jsou scény zaseknuté střihem v půlce, kdyby režisér Petr Nikolaev prodloužil několik vskutku radikálních scén a naopak o některou nevýraznou a pro smysl filmu nepodstatnou ubral, možná by film měl daleko větší smysl. Ale kdyby chyby. On to neudělal a natočil to, tak jak to natočil, no škoda. -4/10 - ()

Wallis3

Film mi vyšel docela na prázdno. V polovině filmu nešlo o nic jinýho než nevěru, kvůli které otec zabije syna a jeho život ve vězení, a páreček nýmandů, co se snaží sbalit párek buchtiček. A právě kvůli jednomu tomu nýmandovi, který napíše jakýsi dopis, se odehraje vypálení Lidic. Samotný atentát vypadal jako kašpárkovo představení. Držme se radši dokumentů a historických záznamů, a netočme prapodivné filmy, co vyzní hodně nepovedeně. Co pochválím: ženy v koncentračních taborech, odtržení jejich vlastních dětí, ,,poněmčování,, hodících se dětí, a způsob popravy nehodících se...to byly nejsilnější a nejuvěřitelnější okamžiky filmu. ()

rybicka11

Všechno zkazila příšerná kamera a ještě horší hudba. Lidice by si zasloužili důstojnější film. Tohle bylo hrozný. ()

Rathalos

Nebolo to zle,ale ani ziadna slava,vojnova drama,ktorych je v dnesnej dobe kopec a ak to porovnam s inymi,tak viac ako tri hviezdicky dat nemozem...:-) ()

vojnov

O snímku Lidice jsem předtím nic nečetl a šel jsem na něj do kina "naslepo". Musím napsat, že tenhle film je po dlouhé době výborným počinem české tvorby. Některé scény ve mně nechaly silný dojem. Dumal jsem nad nima i po cestě z kina, což se mi nestalo, už ani nepamatuju. Filmu se podařilo vyvarovat i přlišnému patosu a celý příběh vypravuje dost uvěřitelně. Hudba adekvátní, s kamerou rovněž žádný problém. Až na samotný atentát a určité dějové nedodělky hodnotím za 85% a určitě doporučuji ke zhlédnutí. ()

Pořez

Dá se tomu mnohé vytknout, ale budiž... Bydžovská skvělá, stejně tak i Roden. I ta mladá herecká krev vzbuzuje jisté naději. Tam se to zvedá na cca 70%... Ale zůstaneme při zemi - 3 hvězdy. Ale i tak doporučuji, tohle téma by mělo stále připomínáno. ()

bernajk

Asi to s tou syrovosti až moc přehnali. Natočené je to pěkně, to se musí uznat. Do mého gusta se ale netrefili. Až to uvidí učitelé, tak své žáky na to školní představení asi nepustí. ()

Luczynkaaa

Popravdě? Čekala jsem od toho trochu něco jiného, ale líbilo se mi to. Bylo to pojato trochu jinak., než jsem čekala. A byla jsem opravdu dojatá, a to skoro po celou dobu trvání. Dlouho jsem na Lidice čekala a myslím, že nakonec to dopadlo opravdu dobře. A co si ještě nedokážu odpustit, je poznámka na hudbu, která film provázela. Ještě teď jsem z ní fakt unešená. Já myslím, že 4* dávám zaslouženě. :-) ()

Kaucuk

Nebýt toho silného příběhu, plného emocí a napětí, bylo by to jen za slabé 3. Karel Roden je prostě extra špica a tady to prokazuje. Ostatní, často neznámí herci, nezklamou, většinou ani neoslní. Z dalších lze vyzdvihnout Bydžovskou, Veroniku Kubařovou, Budaře nebo Joachima P. Assböcka a jeho "ne-vůbec-se-Hansu-Landovi-podobajícího" německého oficíra. Hudba duní poměrně často a nenechává vás klidnými, stejně tak jako skvělá kamera pana Riestry, občas se mi ale rozmazané záběry vůbec nelíbily (!!!). Vše zakončí trochu prapodivný konec, ale když máte parádní námět na film, který se bohužel skutečně odehrál, dají se všechny drobné, podobné nezdary hodit za hlavu a nechat emoce proudit krevním oběhem jako lehkou drogu. Je vidět, že češi stále umí natočit kvalitní film. ()

Desdemone

Čekala jsem to horší, naštěstí byl trailer neadekvátní a ten Armagedon, na který pravděpodobně měl upoutávat, se na plátně nakonec nekonal. A Verča Kubařová je krásná. ()

radaza

Film se mi líbil. To je vše, co k tomu chci říct. A místní pozéry, který se už filmem nedokážou nechat unést a sledují ho, jen aby tady mohli do všeho kafrat, lituji. ()

Bird_house

Nevím, co si mám o tomto filmu myslet.. Jsem z něj na rozpacích.. Bohužel neznám přesnou historii Lidic, tak nemohu posoudit, na kolik se film podobá skutečnosti.. Pokud se rozhodnu jít na válečný film, tak čekám drama.. Chápu, že chtěli zřejmě odlehčit situaci (první půlka filmu), kdy Budař hází vtipné hlášky.. Kino se sice zasmálo (i já), ale do takového filmu se mi to prostě nehodí.. Druhá půlka už byla o něčem jiném.. Většina hereckých výkonů je na vysoké úrovni tak, jak se to od některých očekává.. Hudba je skvělá (Michal Hrůza).. ()

ihonzik

...pokud nejste úplný režisérský idiot a seženete dost peněz, je skoro hotovo: máte silný děj už jenom z podstaty těch hrůz, najmete si supr čupr kameru, která to pěkně zabalí, šoupnete tam Rodena, protože je fakt v módě (ten teď bude nejspíš hrát jenom ve vechtrovnách), a celý to proložíte smyčcema, aby to mělo patřičný punc dramatičnosti. Přínos nulový, peněz spousta. Lidice skončí stejně jako Tmavomodrý svět, za 5 let si na ně nikdo nevzpomene. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012