Jezero smrti

2-Xtreme

Naozaj skvelý exploitation, ktorý upúta hlavne svojou reálnosťou a naturalistickým násilým. Ako už väčšina čo film videla tvrdia, že sa stáva dosť často, že fandíme záporákovi a obetiam prajeme len to najhoršie... tu sa niečo také stať nemôže. Proste tie decá pôsobia.. ved vieme. Chcel som aby obete "vyhrali" a záporáci dostali to čo si zaslúžia, pretože boli tak reálne, že sa mi zhnusili po pár minútach... tvorcovia filmu dosiahli to o čo im išlo. Možno by som uvítal trochu viacej gore a menej náhánačiek po lese, ale koniec filmu, ktorý je ozaj nervy drásajúci posúva film o kúsok vyššie než počas celého filmu. Ako som napísal nazačiatku... skvelý film, ale neuzemnil ma tak ako ostatných. Do mojej top 5-ky hororou tohto roku sa dostal 85%. PS: Europa to amíkom opäť ukázala. Len tak dalej. ()

Omnibus

I ten sadistický spratek Brett byl kdysi roztomilé miminko. Máma se s ním mazlila a táta ho, radostně výskajícího, vyhazoval do vzduchu. Jak pevně jsou v lidech zakořeněné morální instinkty? A kdy se to zvrtne? Když Brettův otec před ním poprvé zařval na jeho mámu „Drž hubu, krávo!“ a vrazil jí facku? Děti se rodí tak čisté... Jako nepopsaná kniha. Dychtivě sledují svět kolem sebe a všemu se teprve učí. Přejímají vzorce chování rodičů. Pak následují zákony smečky. Tu tvoří příbuzní a kamarádi, někdy i nejbližší přátelé jeho rodičů. Zákony společnosti a etický kodex přicházejí na řadu až jako poslední, to nejméně důležité. Dětem z asociálních rodin vysvětlované jen jako nutné zlo. Právě tohle mě vždy fascinovalo. Ta neuvěřitelná síla moderní společnosti, která zlo plodí, příčiny neřeší, a zločiny sice trestá, ale ne vždy, spíš jen namátkou.  A přesto se moderní prohnilá společnost nehroutí. Brett druhý den vstane a s tátou pojedou koupit do supermarketu krumpáč, lopatu, pytel vápna a 6 černých plastových pytlů. S vozíkem se normálně postaví do fronty. A slečně v pokladně otec normálně podá kreditní kartu. Brett bude zase chodit do školy a tam poslouchat spolužáky, jak recitují z Romea a Julie. A posílat učitelku (tu krávu) do prdele, když to recitování po něm bude chtít taky. Ale tu školu nakonec vychodí. Dost možná ve svém životě Brett ještě pár lidí zabije. Ale mezitím bude normálně fungovat. Tankovat u benzínek, platit za kabelovku a pořádat barbecue se sousedy a rodinou. Ach ano, a pravděpodobně i Brett bude mít časem děti. A také jeho syn se narodí na svět nevinný a s čistou duší... ()

Vančura

Dost mi to připomínalo film Backcountry, v němž se hlavní mužská postava rovněž chová jako idiot, nebo minimálně hodně neprozřetelně, na což zákonitě doplatí. Je ale rozdíl, čelíte-li v lese medvědovi, který se chová dle své přirozenosti, neb je tam doma, nebo partičce poflakujících se - a zcela nesnesitelných - teenagerů. Zatímco v prvním případě si u hlavních postav říkáte dobře jim tak, neměli tam lízt, v případě druhém případě cítíte velký vztek nad tou zlovolnou mládeží, potažmo nad jejich příšernými rodiči, kteří je tak zle vychovali (a v závěru navíc překvapivě výrazně vstoupí do děje). Dalo by se tedy říct, že člověk je zde teoreticky víc motivovaný k tomu, aby mileneckému páru fandil v jejich úsilí o přežití, ale upřímně mi bylo vcelku jedno, zda se jim to povede, a mnohem víc mě zajímalo, jak to dopadne s těmi zkaženými fracky - po této stránce jsem byl z filmu bohužel poněkud neuspokojený. Poznámka závěrem - každý, kdo si pamatuje rozlišení foťáků na mobilech v té době, musí mít silné pochybnosti, že by video té holky mohlo vypadat jinak než jako rozmazaná šmouha. Výhrůžky jedné z postav, že by dotyčné video mohlo posloužit jako eventuální usvědčující důkaz, mi tak přišly poněkud nepřesvědčivé. ()

Goldbeater

Tak tohle byl hardcore. Téma "New Kids" (odkazuju tím i na povedený film Seana S. Cunninghama) tedy sadistické mládeže se poslední dobou vyskytuje častěji a častěji. Tenhle snímek je ale nejspíš nejsilnější. Po tom, co je nám představena sympatická hlavní dvojice, jsem měl velké problémy rozdýchat to, co se jim stane, když potkají partu vesnických smradů. Od té chvíle se z filmu stává napínavý survival movie, který zřejmě nedokáže každý překousnout, protože je to opravdu maso! ()

liskam

Abyste věděli, já jsem tomu nevěřil ani za mák. scény u jezera, zabití psa, útěk při upalování, nadvládá jednoho kluka nad celou partou, automobilové bouračky...... pche.! Tímhle mě nikdo nevoblbne, prostě slabota. Navíc K. Reilly byla ve své roli prachmizerná. Za mě 45% ()

mzss1

|80%| Dostal jsem na tenhle filmový počin typ a rozhodně toho nelituji. Žánrově bych to rozhodně k hororu nepřiřadil. Je to prostě jednoduchý a nekompromisní thriller s možným nádechem drama. Úvod je sice pozvolný, ale rozhodně nenudí. Seznámíme se tu s postavami, hlavní hrdinka Kelly Reilly tu má nejvíce prostoru, k tomu jako její přítel Michael Fassbender rozhodně jako sympaťák potěší. I postavy zákeřných huberťáků jsou dobře napsané a i zahrané. Takže film se bude vyvíjet tak, že naschvály a znepříjemňování života mladého páru těmi výrostky se budou stupňovat. Pár drsnějších okamžiků tu rozhodně nemine. Vše je přiblížené celkem realisticky. Chápu i počínání hlavné hrdinky, která bez milosti zavraždí pár výrostků. Někteří uživatelé na csfd zde píší, že film nemá hlavu a patu. Proč hlavní herečka filmu zabíjí děti apod. Je to přece logické, ne? Je to přeci jen člověk, brutálně zavraždili jejího přítele, kterého před tím dost ošklivě mučili, prostě je to na psychiku strašně náročné. Chápal jsem i počínání vůdce těch mladistvích grázlů. Jeho otec je vožrala a surovec, tak je jasné, že z něj vyrůstá takový parchant. Takže jsem i pronikl do hloubky postav v tomto snímku a vše pochopil. Kdyby byl bohatší scénář a něco víc zapamatovatelnějšího, možná bych hodnotil ještě lépe. Ale tak jako tak jsem s touto záležitostí velmi spokojen. ()

DJ Obelix

Čtyři hvězdy dávám za samotný ultratemný snímek a tu poslední přihazuji za totální politickou nekorektnost a také za až nechutnou reálnost dění na plátně. Už jsem si říkal, že se po výborném roce 2007 letos neurodí žádný snímek, který by mě dokázal vyděsit, či uvrhnout do dokonalé depky (Klass, REC ...), ale nakonec se to podařilo v míře vrchovaté a to dokonce tak, že jsem se nejen chvílemi skutečně bál s postavami z neutuchající bezútěšné atmosféry, která provází celý snímek, ale také je nutno říci, že tento snímek se možná stává výpovědí dnešní doby, před kterou ještě mnozí zavírají oči. A to rozhodně na psychické pohodě nepřidá... P.S.: Děkuji slasherovu blogu, protože právě zde jsem se o něm dozvěděl ()

kingik

Pokud je vám život milý, tak rozhodně nejezděte na víkend k Rajskému jezeru. Nebo ještě lépe, pokud možno se vyhněte partě puberťáků vedených šíleným sadistickým Brettem (zcela smyslů zbavený Jack O´Connell), pro něhož je nechtěné zabití kamarádova psa pouhou záminkou k rozpoutání krvavých orgií uprostřed lesů. On nezná smilování, protože je to zkrátka vyšinutý magor a nevychovaný spratek k tomu. Dvojice středních let Jenny (rozvážná Kelly Reilly) a Steve (sympatický Michael Fassbender) nic netušíc narazí na tuhle bandu a pud sebezáchovy má právě teď největší cenu. Strhující a velmi sadistický horor natočil James Watkins, a mě neuvěřitelně překvapil svým přehledem v hororovém žánru, protože tohle je britský horor, ale spolehlivě vás uzemní svou natur brutalitou a napětím více než deset amerických hororů dohromady. Scény násilí i ponížení jsou až na hranici sadistické podívané, možná jsou i přehnané, ale zapadají zde do celé mozaiky až šokujícím způsobem, a až na pár slabších míst, tenhle horor nemá chybu. Watkins jako by celou řež pozoroval zpovzdálí a nechal na divákovi, jak to celé pojme, protože konfrontace s postavami je zde velmi obtížná, je vystavěna tak, že divák nemá šanci nikomu z aktérů fandit (pronásledovaná hrdinka Jenny je učitelkou v mateřské školce, ale později také zabije a parta násilníků je zde vyobrazena jako absolutní zlo) a to se ukázalo jako velmi dobrý tah. Prostě horor se vším všudy. ()

InJo

Spolu s Marshallovým Pádem do tmy a Ajovými Hory mají oči asi nejlepší survival horor posledních let. Je vidět, že když máte talent, dokážete udělat přesvědčivě odporné záporáky i z partičky mladistvých delikventů (popravdě řečeno jsem si vždy v hloubi duše něco takového přál vidět). Kupodivu to není ani moc hloupé a drží se to hodně při zemi. Napětí se výtečně stupňuje, násilí, krev a beznaděj přibývají s každou další scénou (některé jsou zralé na zkultovnění). A vždy, když si začnete myslet, že už se situace zákonitě musí zlepšit, tak se ještě dvojnásobně zhorší. A to platí až do konce. Psychický i fyzický teror jako by nebral konce i navzdory velmi krátké stopáži a poměrně dlouhé expozici (což není žádná výtka, protože díky tomu má divák šanci se hlavním postavám dostat aspoň trochu pod kůži a pak více prožívat jejich utrpení a soucítit s nimi). Není to milník žánru, ale určitě je to jeho velice obstojný zástupce, který má sakra koule! 80 % ()

Šakal

upřímně se divím zdejším nářkům na nelogické (čti debilní) chování se ústředního hereckého dua (zejména potom ženské části) v krizových situacích. Po zdejším spílání jsem čekal velký průser, možná právě proto, až na pár (pro samotný příběh "(ne)potřebných" žánrových lapsů) viz spoiler (nepodívání se na střechu maringotky, či naivní se chování maníka přijíždivšího pro svého bráchu a ponechajícího hl. hrdinku samotnou v autě.....) nemám větších námitek. Navíc, po stránce budování atmosféry a následné její gradace a to včetně lahůdkového závěru pro fajnšmekry, (dokazujícího v "plné kráse" přísloví, že jablko nepadá daleko od stromu a vše začíná a končí výchovou), (tímto se snímek navíc povyšuje nad běžnou žánrovou škatulku), nemám téměř co vytknout. p.s jedno se musí ale nechat. V případě M. Fassbendera jde v drtivém počtu případů o těžce vydělané money. Bylo tomu tak již v McQueenově naturalstickém snímku Hunger (při jeho dobrovolném strádání), nejinak tomu bylo zde, v podobě postavy mladíka Stevea, mučeného partičkou mladých nudících se "táborníků", při jejichž některých pyromanských hrátkách vám bude zatraceně vedro, za to vám ručím! Logicky se nabízí odpověď na otázku, koho by měl Mel Gibson (v případě "volného pokračování" jeho Umučení Krista) obsadit do hlavní role. Snímek Eden Lake je zdařilou vlaštovkou žánru survival, jehož největšími přednostmi jsou atmosféra, syrovost, autenticita a sympatické ústřední herecké duo M. Fassbender, tak překvapivě (pro mě) i "nasrané" K. Reilly (bodejď by ne, když ji připravili o snoubence a navíc si (holka nešťastná) zapíchla při "procházce lesem" menší třísku do nohy), likvidující nemilosrdně jednoho parchanta za druhým. Britové opět jednou (u mě) bodují! p.p.s. jestli jsem měl doteď občas nějaké výčitky, že před dobrodružstvím pod širákem (popř. ve stanu) dávám přednost pohodlí apartmánu, hotelu....ve světle těchto zkušeností, na tom (alespoň v dohledné době) nemíním zhola nic měnit. 80% ()

IQ Tiqe

Vážně nechutný. Vydržel jsem 44 min. Představte si, že jedete s přítelkyní na víkend na nějaké pěkné místo do přírody, kde se objeví parta dětí (max 15 let) a napřed provokujou, pak ukradnou auto, následně vás chytí a mučí. Nevím jak autorům, ale mně to připadá dost zvrhlý, prakticky nekoukatelný. ()

Jordan

fuuuha, jeden z najhustejších hororov, aké som v poslednej dobe videl, veľmi kruté, tento film sa nemazná ani so svojimi hrdinami (teda tými "kladnými"), ani s divákom, veľmi poctivo a milimeter po milimetri vybudované, napätie rastie, niekoľko nelogických reakcií hlavnej hrdinky sa stratí v návale celého toho desivého šialenstva, ktoré sa na tak jednoducho malej a komornej oldschoolovej ploche za tú chvíľku odohrá . . . desivé, naozaj! angličania by mohli hollywood naučiť, ako sa robí dobré napätie; čo je však najhoršie, je ten celkom reálny sociálny presah - tá anglická mládež je vážne "taká" . . . ()

HoneyBunny

První polovina filmu, kdy máte takový plíživý nepříjemný pocit z těch britských spratků. Polovina druhá je ale plná nepochopitelných náhod (kdy si třeba říkáte - no ne, kolem je celý let a oni narazí zrovna do sebe!) a zbytečného násilí, které vás bude štvát. V takové chvíli chcete, aby měl film nějakou katarzi (hezká byla třeba v Hory mají oči), tady se jí nedočkáte. Čeká vás spíš depresivní konec. Jinak atmosféra filmu je povedená, herci jsou taky fajn. Nejvíc hardcore mi přišla scéna s přivázaným Fassbenderem (i proto, že pro něj mám slabost). Nenechte se uchlácholit tím, že film vypadá víc realisticky než ostatní thrillery, spíš vypněte mozek a užijte si všechno to řezání a bodáníčko. ()

Carol Pifková

Buzerantská zasraná mládež. A vodca gangu usmrkancov bol už sám o sebe nechutný a dala by som mu cez držku len za to ako vyzerá. Ten film ma nehorázne vytáčal, no vlastne nie film ale tá partia zdegenerovaných kreténov a ich rodinu by som upálila. Psa by som žiť nechala. ()

Anderton

Vôbec som nevedel čo to zrovna beží v telke a pozerám, že Jazero smrti. Čakal som teda, že najväčšieho alfa samca planéty bude terorizovať zmutovaná chobotnica. Vyvedenie z omylu by som nazval riadnym vytriezvením. No tak si chlapci trochu zablbli. To je toho. Anglickej reprezentácii sa dlhodobo nedarí, niet sa s kým identifikovať a tak niet divu, že im preplo. Už ani deti, rodičia, muži a ženy nie sú tým, čím bývali. Skoro by som pri tej všetkej brutalite zabudol na osvedčené klišé subžánru. No ak niekoho stopnete v núdzi, ako to asi dopadne...V kine v prvých radách by to bolo intenzívnejšie a asi aj hodnotenie by bolo vyššie. ()

Frajer42

Docela pěkné. Mladý pár jede na romantickou výpravu a nemohli si skutečně vybrat lepší místo než jezero Eden. Dětičky jsou správně rozzuřené a co teprve až jim zemře pejsek. To teprve rozpoutá to správné peklo. No co vám mám povídat, je to pro mě značný nezvyk. Já jsem zvyklý na horory kde vraždí většinou pán 190 cm, 100 kg, takže mě jistě chápete, že když jsou najednou v roli vrahů děti 170 cm 50 kg, tak to na mě působí tak nějak příliš nevěrohodně, leč jsou správně rozzuřené a hlavně jich je více. Každopádně ta správná mrazivá atomosféra zde byla a několik momentů bylo vskutku delikátních. Nejvíce se mi líbí zdejší komentáře, kde někdo napsal slovo zvrácený a ostatním se to tak strašně zalíbilo, že se toto slovo vyskutje asi v každém druhém odpadu. Dotyční se rozhodli podívat na tento horor, ale nelíbí se jim, protože je kromě jiných faktorů i zvrácený. Asi očekávali něco na styl Titanicu či co. Já tento film rozhodně nezatracuji. Je to jeden z mála hororů, kde je ta správně mrazivá atmosféra. (Samozřejmě za předpokladu, že se postavy chovají jako kreténi a jednají tak, aby mezi nimi a útočníky byla maximální symbióza, což já osobně považuji v hororu za samozřejmost.) Normálně bych dával asi 2*, ale za ten optimistický konec prostě musím * přihodit. Pro jistotu si to zkontroluji výpočtem: 2*+1*=3*. ()

AppleCore

Ils + Rovdyr = Eden Lake. Celej ten konflikt byl dost zbytečnej a ještě den po shlédnutí mi neni jasný vo co sakra šlo těm vypatlancům. Ani jeden z nich neměl důvod bodat nožem do přivázanýho chlápka, kterej jasně sliboval, že nikomu nic neřekne když ho pustěj. Já bych jim dal hajzlům! Ale jinak celkem zručně natočenej thriler co rychle uteče a pobaví. 4 ()

Kothy

Skvělá atmosféra. Není radno si zahrávat s děckama u jezera. Michael Fassbender to pozná na vlastní kůži. Jeho přítelkyni se sice podaří utéct, ale ne na dlouho... Nádherná Kelly Reilly se tu opravdu neztrácí. :) ()

Smok

Madafaka brutal! Pôvodne som mal voči práci scénaristu isté výhrady, ale po zhliadnutí dnešných televíznych novín držím hubu a opravujem na plný počet. ()