Když má dneska Charlie to 200. výročí ... Gillian mě příliš nepřesvědčila, v Great Expectations hrála lépe. Jak jen ty opilce Johny Vegas hraje? No hraje, on pro tyto role přímo hoří. Pro pobavení dodám, že Dickens byl loni BBC zpracován i trochu jinak.(7.2.2012)

Sešlost bizarních dickensovských postav z časů viktoriánské Anglie má podmanivou atmosféru a dokonale vykreslené prostředí, obzvláště ponuré lokace. Jedině snad televizní produkce může nabídnout plnohodnotný prostor rozsáhlejším literárním předlohám, což žel film z praktických důvodů pomíjí. Což znamená, že televizní díla Dickensovi sluší, i když jde o delší stopáž. Pro mne jednoduše oslovující téma.(19.5.2012)

Dickens si byl vědom, že každý řádný příběh má končit svatbou... Anglie zhruba v polovině 19. století a jak bývá u tohoto autora zvykem, máme tu sešlost lidí veskrze čestných a obětavých, jakož i bídných a zištných. Chudobince, sirotčince i šlechtická sídla, tam všude se podíváme v příběhu dědického sporu, který požírá své aktéry. Ne že by se chybky nenašly, ale byla to taková úleva od nových českých pohádek, že nezbývá než chválit. Mimochodem, Gillian Anderson se mi mnohem víc zamlouvá v adaptacích klasiky (mimo jiné slečna Havishamová v posledních Nadějných vyhlídkách či Anna Pavlovna ve Vojně a míru) než v rolích "agentek".(25.12.2016)

Po Tipping the Velvet dalsi neobycejny kousek od BBC, tentokrat serial na tema romanu Charlese Dickense... Myslim, ze to mnohe o deji napovida. Na takto vysoke hodnoceni pozvedava predevsim ohromujici krasa moji oblibene Gillian Anderson (jejiz vykon zde byl ovenceny tez nekolika cenami), dale pak skvela kamera (pripominajici vizualne vytribeny asijsky styl) a svizna a nenudici rezie podeprena spolehlivym vykonem vsech zucastnenych hercu. Je to ten serial, kdy se tesite na kazdy dalsi dil. Takze nemuzu dat min, nez plny pocet . :-)(25.2.2009)

Dickensovy romány se většinou vyznačují ponurou atmosférou, černobílými charaktery (ženy jsou buď andělské, zlé nebo rázovité - muži lakotní, naivní nebo jsou to figurky), téměř nepřehledným množstvím postav a romanticko-pohádkovým dějem, kdy se objevují tajemní neznámí rodiče. Častý je i motiv marného boje se soudní mašinérií. To všechno převedeno na televizní obrazovku vyšlo skvěle. I když zrovna Ponurý dům jsem nečetla, tak myslím, že autorům se podařilo zvěrohodnit a poněkud zpeštřit povahové vlastnosti postav. Mohli je ale trochu víc osekat. Hodně postav se dějem mihne a vlastně ani nemají nijak důležitou roli (umírající dlužník, přítel, který se soudí se sirem Deadlockem, žena, která podporuje africké misiie, její dcera a její manžel...) Bez těchto vedlejších a nedostatečně rozvinutých příběhů bych dala plný počet. /2. 6. 2010/(2.6.2010)