Reklama

Reklama

Epizody(15)

Ponurý dům Charlese Dickense je plný postav a příběhů, a také vášnivou obžalobou právního systému, která je krutě aktuální dnes, stejně jako byla uprostřed 19. století. U nejvyššího soudního dvoru probíhá nekonečná pře Jarndyce vs. Jarndyce a stává se středobodem sítě vztahů na všech úrovních společnosti. Hlavními hrdiny příběhu jsou lady Dedlocková, která střeží temné tajemství, a nemilosrdný právník Tulkinghorn, který by je chtěl odkrýt. Bohatý John Jarndyce, který bojuje s vlastní minulostí, a jeho dva svěřenci Richard a Ada jsou podobně jako lady Dedlocková ovlivněni tímto neslavným případem, díky němuž jeden z nich bude neuvěřitelně bohatý, pokud se spor podaří dotáhnout k rozsudku. Esther Summerson je dívka bez minulosti, kterou Jarndyce vzal pod svá ochranná křídla jako kamarádku pro Adu, a jejíž vazby na lady Dedlockovou mohou přinést zkázu jim oběma. (Viasat)

(více)

Recenze (28)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Dickens si byl vědom, že každý řádný příběh má končit svatbou... Anglie zhruba v polovině 19. století a jak bývá u tohoto autora zvykem, máme tu sešlost lidí veskrze čestných a obětavých, jakož i bídných a zištných. Chudobince, sirotčince i šlechtická sídla, tam všude se podíváme v příběhu dědického sporu, který požírá své aktéry. Ne že by se chybky nenašly, ale byla to taková úleva od nových českých pohádek, že nezbývá než chválit. Mimochodem, Gillian Anderson se mi mnohem víc zamlouvá v adaptacích klasiky (mimo jiné slečna Havishamová v posledních Nadějných vyhlídkách či Anna Pavlovna ve Vojně a míru) než v rolích "agentek". ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Dickensovy romány se většinou vyznačují ponurou atmosférou, černobílými charaktery (ženy jsou buď andělské, zlé nebo rázovité - muži lakotní, naivní nebo jsou to figurky), téměř nepřehledným množstvím postav a romanticko-pohádkovým dějem, kdy se objevují tajemní neznámí rodiče. Častý je i motiv marného boje se soudní mašinérií. To všechno převedeno na televizní obrazovku vyšlo skvěle. I když zrovna Ponurý dům jsem nečetla, tak myslím, že autorům se podařilo zvěrohodnit a poněkud zpeštřit povahové vlastnosti postav. Mohli je ale trochu víc osekat. Hodně postav se dějem mihne a vlastně ani nemají nijak důležitou roli (umírající dlužník, přítel, který se soudí se sirem Deadlockem, žena, která podporuje africké misiie, její dcera a její manžel...) Bez těchto vedlejších a nedostatečně rozvinutých příběhů bych dala plný počet. /2. 6. 2010/ ()

Reklama

01Zuzana10 

všechny recenze uživatele

Perfektny serial, nenajde sa nudna chvila. Skutocne! Cely vikend som presedela pred PC, co som sa od toho nedokazala odtrhnut:). Pribeh, kt. ma v sebe cast z love story, detektivky, dramy, komedie /anglickej samozrejme:) /... Velmi napinavo spracovany pribeh. Caste neocakavane mnohonasobne zvraty. Nakoniec zistime ako vsetko so vsetkym suvisi. /take mam rada/ Neviem, ci to bolo len tym mojim neustalym sledovanim alebo pribehom, no momentalne som myslou niekde v UK, v Bleak House, Londyne a inde, uplne ma tam vtiahli a nedokazem /a ani nechcem/ odtial odist. ooo.. keby tak nebolo tolko skol. povinnosti.. divala bych to znova! Okrem rozpracovanej zapletky si cenim i herecke zastupenie. V kazdej postave sa najde nieco pozoruhodne. Najviac ma oslovil Charles Dance. To vam je clovek! I ked hral zaporaka, pacil sa mi. Ohromne z neho srsala moc, sebavedomie, sila... Stacil 1 pohlad! Denis Lawson a Richard Harrington, ktoremu to v uniforme neuveritelne sekne! :D Mam rada herecke deti. Clovek by neveril, ze moj vrstovnik Harry Eden - vtedy 15-rocny mohol vyzerat taky malicky. Vidno, ze Carey Mulligan vie plakat na rozkaz. Zaposobila na mna Gillian Anderson, mimochodom tu velmi nadherna zena. Co sa tyka inych postrehov - pacila sa mi roznorodost prostredia, skoda slabeho variovania kostymov - napr. hlavna postava ich mohla vystriedat tak 5 za cely serial. Napatie velmi zvysovali sekane na 3 doby strihane zabery. Paradicka. Velmi povabne zabery mnohe. Ocenujem. a tak. pojdem spat. Stavim sa a dufam v to, ze sa mi o tom bude snivat.. uuuf krasny pribeh. Len priliz dlhy na citanie, I suppose. ()

ReneeS 

všechny recenze uživatele

15 epizod se ze začátku zdálo až příliš, bála jsem se zbytečné roztahanosti. Nakonec mi to uteklo poměrně rychle. Bleak house je opravdu bleak - příjemně tmavý a ponurý. Pro rozmanité charaktery byli vybráni výborní herci, jejich postavy byly milé, důstojné i odpudivné (nechyběly samozřejmě ani komické a naivní, naštěstí to bylo v únosné míře) A pak tady máme pana Tulkinhorna, postava občas až děsivá - dlouhé záběry v polostínu jsou pro charismatického Charlese Dance jak stvořené. Celá miniserie je povedené zpracování krásného i smutného příběhu. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

8/8 Klasický román Charlese Dickense z let 1852-1853 milovali již tací jako Chesterton nebo King. Toto je nejnovější adaptace, jež se stala určitým předělem mezi BBC seriály směřujícími k oslavám Dickensova 200. výročí narození. Následoval Oliver Twist, Malá Dorritka, Nadějné vyhlídky a Záhada Edwina Drooda. Obsazení je silné, Carey Mulligan je nádherně křehká a Gillian Anderson výtečná ve svém utrpení, které musí v sobě dusit. Jen si myslím, že 4 nebo 5 epizod by úplně stačilo, 8 je je skutečně příliš. I když to kritické téma o vleklé justici, která ničí celé rodiny po celé generace, je samozřejmě výborné. #bbc ()

Galerie (140)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama