Americký herec a režisér Clint Eastwood se filmu věnuje už víc než půlstoletí a za tu dobu si v Hollywoodu vydobyl neotřesitelné postavení. Původně westernový televizní herec získal proslulost ve spaghetti-westernech Sergia Leoneho (především ve slavné trilogii Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý, ošklivý) a později úspěšně kombinoval postavení herce, producenta a režiséra, což mu kromě řady dalších ocenění vyneslo i dva producentské a dva režisérské Oscary za snímky Nesmiřitelní (1992) a Million Dollar Baby (2004). Westerny v jeho tvorbě samozřejmě tvoří zvláštní kapitolu a Eastwood se k tomuto nejameričtějšímu z filmových žánrů rád a často vracel. Psance Joseyho Walese (1976) začal režírovat Philip Kaufman, ale jeho roli nakonec převzal Eastwood. Tento kontroverzní krok přiměl Cech amerických režisérů (DGA) k ustanovení smluvního pravidla, jež zamezovalo nahrazení režiséra filmu kýmkoli z jeho současného štábu či herců (dnes je označováno za tzv. Eastwoodovo pravidlo). Příběh pokojného farmáře, jemuž oddíl severských renegátů vyvraždí rodinu a zavede ho na cestu pomsty, dal Eastwoodovi nejen možnost si zahrát svého lakonického málomluvného hrdinu, ale také dokázat rostoucí režisérské sebevědomí. Dnes Eastwood uvádí Psance Joseyho Walese jako jeden ze svých nejoblíbenějších filmů. Další výrazné kreace tu předvádějí indiánský herec Chief Dan George (známý postavou dědečka v Malém velkém mužovi, za niž byl nominován na Oscara) jako Lone Watie a Eastwoodova dlouholetá přítelkyně Sondra Lockeová jako unesená dívka Laura Lee. (Česká televize)

Radek.SCH

Typický eastwoodovský film. Hraje si na drsňáka, ale to k dokonalosti nestačí. A upřímě řečeno: nebýt tam Eastwood, tak to po deseti minutách vypínám. ()

Pet 510

Problém je v tom že celý film tvoří tohle : Clint přijde, plivne, na všechny se děsivě podívá a pak je všechny postřílí. Není to geniální ? Ne. Nemůžu si pmoct, ale mě tohle nebere. ()

Hapretor

Z westernů ten lepší. Z Eastwoodovek ten horší. Dál netřeba rozebírat. Za kouknutí člověk nic nedá a litovat nebude. Na zaplácnutí času směle do toho. ()

RakeW

Krásná podívaná, z které jsem měl vysloveně radost celou předlouhou stopáž a to i ve chvílích, kdy se toho dějově víceméně moc nedělo. Souhlasím s názory, že se během celého filmu vystřídá hned několik stylů (viz nahoře Rob Roy), ale považuji to za jasnou přednost. Navíc to (hlavně vizuálně) působí až nečekaně moderně a celkově mi to nejen kamerou a variabilním prostředím připomnělo nedávno viděný nový True Grit, pestrostí charakterů a řádně vyhrocenou akcí pak třeba i videohru Red Dead Redemption (která mimochodem z Joseyho Walese čerpala možná i o něco víc než z některých jinak zásadnějších westernů). Snad jen hudba byla poněkud nevýrazná, ale výborný výsledný dojem mi to rozhodně nezkazilo. ()

strikeman

Není to až taková pecka, jakou bych od Eastwooda očekával. Film by vzhledem k "bohatosti" děje zasloužil o dobrou půlhodinu zkrátit. Jinak je to takové trochu nesourodé westernové road-movie šmrncnuté trochou Clintonova suchého humoru. Některé přestřelky jsou natočeny dost naivně, až jsem si vzpomněl na Vinettoua :-D 65% ()

pepa3rd

Nejedná se sice o klasiku, která by nějak výrazeně určovala směr žánru, ale určitě se vedle svých známějších a o něco mladších vrstevníků (dolarová trologie) neztratí. Zajímavý je minimálně jižanský pohed na občanskou válku, která si psance vlastně "vyrobila" sama. Mé hodnocení ovlivní asi nejvíce to, že v rámci doby vzniku to je jen lehce nadprůměrný western, od kterého jsem čekal malinko víc, než jsem dostal. ()

Jeand´Boa

Osamělý mstitel, kol kterého se přesto stále vytváří skupinky lidí sdílejících jeho dobrodružství a jeho postavení psance, ve kterém i on sám pozná, že poskytnout pomoc je někdy stejně smysluplné, jako ji přijmout...Mistr divokého západu v plivání žvýkacího tabáku na cíl...Eastwoodovi tyto snímky zkrátka sedí - jak herecky, tak režijně... ()

Pekisan odpad!

Vazeni a mili western fandovia, do neba kriciaci odpad mozem vysvetlit, len spoilerovanim. Takze pardon. Od zaciatku sa mi vynarali slova "zastarany" az "trapny" ako svetla rychliku vynarajuceho sa z tunelu sklamania. Vlastne to skor bola mala lokalka, vzhladom na vrazedne tempo. Vsetko to ukoncila scena Clinta sediaceho na jednej strane rieky, driemajuci, cakajuci na kompu privadzajuca bandu vojakov, aby ho chytili/odbachli. Nikto nechape preco tam len tak sedi, az pokial sikula orlie ocko Joey NEODSTRELI lano niekde nad riekou a mili vojaci su odsudeni na nedobrovolny spoznavaci vylet so sancou utopenia. Samozrejme v ramci zachovania 135 minut filmu sa rozhodol setrit municiu na neskor a nechal tych paduchov vychutnavat si cerstvy riecny vzduch bez zbytocnych komplikacii sposobenych lietajucimi gulkami. Pocit, ze zo mna niekto robi blbca ma zaplavil ako tsunami kovu a polstrovnia cez stado krav pasucim sa nerozumne pred tym tunelom. Tak som radsej stravil hodinu pisanim tejto poezie. ()

mi-ib

Naivně jsem myslel, že se to bude alespoň přibližovat kvalitě Leoneho snímků z divokého západu, ale neděje se tak. Vlastně je to takové béčko. Občas fajn hlášky a naivní souboje. Jediné, co bych hodnotil nadprůměrně je vizuální stránka a konkrétně hra se světlem a stínem. Některé vizuální kompozice mě dokázali zaujmout. ()

Nekroskop

Další z westernů s Clintem v hlavní roli. A opět i na režisérské židli. Psanec se mu povedl daleko líp, než Tulák z širých plání, tady dal vzpomenout na časy dolarové trilogie. Že je vynikající herec i režisér asi nikdo nepochybuje. Jeho pistolníci jsou však zkrátka nezapomenutelní. ()

Ceberus

Zpočátku se to jevilo jako podprůměrná westernovka, nakonec to rozumná dávka jemného humoru vytáhla na kvalitní tři hvězdy. Klasický Eastwood. ()

diodoros

Jeden zo starších filmov Clinta Eastwooda s pomerne jednoduchou zápletkou (farmárovi vyvraždia rodinu, pridá sa k skupine, ktorá zločincov prenasleduje, po ich porážke sa vydáva na útek a cestou sa k nemu pridávajú ďalší vyvrheľovia...), ale s dobrým spracovaním a miestom pre myšlienku. Tých prestreliek tu možno bolo až moc, ale popri utekaní a zabíjaní je tu aj posolstvo pokojného života, ktorý môže prekaziť iba ľudská malichernosť - najlepšou scénou filmu je vyjednávanie s náčelníkom Komančov. Záver môže síce pôsobiť klišoidne, napriek tomu však ide o výborný western so sympatickými hercami a zaujímavo vystavaným dejom. ()

West

Psanec Josey Wales aneb pro pár plivanců navíc. Na western až moc utahané , ale nebylo to špatné , jen jsem viděl i lepší.. ()

Armin82

Já teda nevim, jestli se závěrečná přestřelka natáčela na konci či nikoliv, ale režisér už byl asi dosti znaven. Stát metr od deseti protivníků s pistolema a přežít? Stejně tak závěrečné samurajské probodnutí, kdy Clint držel meč za ostří, jako by se nechumelilo. Film na pohodu a westernům se vždy hodně odpouští. Ale ten závěr, byl spíš z žánru sci-fi. I tak slušných 80% ()