Americký herec a režisér Clint Eastwood se filmu věnuje už víc než půlstoletí a za tu dobu si v Hollywoodu vydobyl neotřesitelné postavení. Původně westernový televizní herec získal proslulost ve spaghetti-westernech Sergia Leoneho (především ve slavné trilogii Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý, ošklivý) a později úspěšně kombinoval postavení herce, producenta a režiséra, což mu kromě řady dalších ocenění vyneslo i dva producentské a dva režisérské Oscary za snímky Nesmiřitelní (1992) a Million Dollar Baby (2004). Westerny v jeho tvorbě samozřejmě tvoří zvláštní kapitolu a Eastwood se k tomuto nejameričtějšímu z filmových žánrů rád a často vracel. Psance Joseyho Walese (1976) začal režírovat Philip Kaufman, ale jeho roli nakonec převzal Eastwood. Tento kontroverzní krok přiměl Cech amerických režisérů (DGA) k ustanovení smluvního pravidla, jež zamezovalo nahrazení režiséra filmu kýmkoli z jeho současného štábu či herců (dnes je označováno za tzv. Eastwoodovo pravidlo). Příběh pokojného farmáře, jemuž oddíl severských renegátů vyvraždí rodinu a zavede ho na cestu pomsty, dal Eastwoodovi nejen možnost si zahrát svého lakonického málomluvného hrdinu, ale také dokázat rostoucí režisérské sebevědomí. Dnes Eastwood uvádí Psance Joseyho Walese jako jeden ze svých nejoblíbenějších filmů. Další výrazné kreace tu předvádějí indiánský herec Chief Dan George (známý postavou dědečka v Malém velkém mužovi, za niž byl nominován na Oscara) jako Lone Watie a Eastwoodova dlouholetá přítelkyně Sondra Lockeová jako unesená dívka Laura Lee. (Česká televize)

LeoH

Eastwooda musel v půlce sedmdesátek pokousat nějaký humanistický chřestýš – místo tajemného málomluvného mstitele bez minulosti, popř. drsného policajta s ultrapravičáckými sklony, se najednou po plátně prohání coby tabák flusající měkkosrdcatá oběť unionistických vrahounů (ach, zas jednou ta identifikace samorostle čestných mužů s poraženým Jihem, táhnoucí se od Friga na mašině až k Benovi Hornovi z Twin Peaks), projevuje dojemnou chlapskou starost o různobarevnou partičku dobou semletých existencí (které mají bez výjimky vlastní charisma, chytlavé příběhy a touhy, jimž člověk nemůže nefandit) a drží k hrdým indiánským válečníkům dlouhé proslovy o hodnotě lidského života. Nevím, jestli je to nejlepší Eastwoodův film, jak se občas tvrdí, ale je to hřejivé, přístupné, díky střídání nálad dynamické, místy nadmíru humorné a přitom pořád skoro stejně stylové jako dolarová trilogie nebo Tulák. ()

senor

Eastwoodův druhý nejlepší film (po Nesmiřitelných). Skoro biblická pouť muže, kterému vzali vše, a jemu podobných do svého osobního ráje v neklidné době. Scenérie jsou nádherné, postavy plnokrevné, akce skvělá, hlášky suché a vtipné. Co chcete víc? ()

st.verka

Nic jiného než kvalitu jsme od Clinta Eastwooda čekat nemohli. Napínavé i zábavné, výpravné. Jeho postava je hluboce lidská a čestná. Obdivuji ty přesné plivance, tu jeho perfektní předvídavost i zručnost s jakou zacházel se zbraněmi. ()

Mrkvič

Jedna kozička a jedna prdýlka. Všechno hezké Sondry Locke. Clint Eastwood se už v té době nebál ukázat trochu nahoty a hlavně násilí. Skoro to až připomene Ramba 4, jen tu není tolik krve. Postava Joseyho Walese je na filmu tím nejlepším, i když byla už mnohokrát viděná v podání stejného drsňáka. Ostatní postavy a hlavně padouši ale nestojí za nic. Délka přes dvě hodiny je proto také dost těžce stravitelná. ()

Mirokukii

Syrové a pomalé. Eastwood je drsný chlap (má k tomu důvod), který když zrovna nestřílí, tak aspoň chlapácky odplivává všude kolem (chudák pes). Mezery mezi výbornými přestřelkami krátí ukecaný indián. ()

mickyreed

Já westerny moc nemusím a navíc, když jsem viděl, jakou to má stopáž, tak jsem počítal s tím, že půjdu po chvíli spát. Ale to byl omyl. Ani chvilku jsem se nenudil a hodně mě to bavilo. Nejvíc mě dostávaly Clintovi plivance... Pěknej příběh a ještě pěknější podívaná ()

Ravi

Pomalé tempo, svižné přestřelky, drsňák Eastwood, plivance tabáku, úprk před pistolníky, adoptivní rodina, vnitřní rozpory a tajemství hlavního hrdiny. Stačí? Velmi dobrý western, doporučuji! 80% = 4/5 ()

Ironfood

Western podle mého gusta, který se střídavě přesouvá z vážné do méně vážné roviny, což vytváří příjemnou atmosféru tak trochu ve stylu Balady o Cable Hogueovi či Malého velkého muže ( ze kterého tu mimo jiné hraje představitel Staré stanové kůže). Jinak Eastwood tady hraje svůj klasický charakter drsňáka, který postřílí nebo aspoň poplive prakticky vše, co mu stojí v cestě. Výhradu bych měl snad jen k některým přestřelkám, ve kterých to vypadá, že ti nepřátelé Clinta vlastně ani střelit nechtějí, protože jinak by se to aspoň jednomu z nich muselo podařit. Jinak ale působí akční stránka velmi slušně. ()

Hollohlaway

Zajímavá nadstandardní věc ne úplně podobná Clintovu běžnému stylu. Střílí se tu pořád o sto šest, ale kupodivu se i hodně mluví. Cesta při které se na jeho osamělého psance nabaluje nesourodá skupinka, která ho donutí mít najednou pro koho žít a bojovat, to celé okořeněné překvapivě moudrými debatami o životě a o tom hnusu co se tenkrát na Divokém západě odehrával, má to skoro až filosofický přesah. Akce je tu také spousta a mrtvých hromady, výborná hudba...Je to trochu delší, ale to je asi jediné co se tomu dá vytknout. ()

ZkuKol

Doslova a do písmene příjemný western. Nejde a ni o přílišnou idealizaci ani o zbytečný realismus, příběh je zajjímavý a dialogy jsou skvělé. Jednotlivé postavičky, které Joseyho provázejí mají své kouzlo, ale co viděl Clint na Sondře Locke nevím:-) ()

ranp

Tenhle film by klidně mohl navazovat na dolarovou trilogii a udělat z ní tetralogii :-) Clint Eastwood se zde představuje v roli velkého trvďáka, který však má i smysl pro lásku a přátelství. Nato, že jde o jeho režisérské začátky, tak je to velmi dobře natočené. Jen víc takovýchto filmů! ()

OughJay

Přesně takhle mám Clinta rád. :) Ve westernech neexistujou rychlejší kolty, než má za pasem on. Po Leoneho majstrštichách je tohle podle mě asi nejzdařilejší western, jakej jsem viděl, no a kdo jinej by ho měl mít na starost, než samotnej velmistr v oboru. Chvílema to dost působilo jako taková road movie na koních a občas ty pasáže byly možná až moc dlouhý. Hold to tady nezachraňuje geniální Morriconeho hudba, a tak si toho člověk hned všimne. Když se ale začlo střílet, byla radost pohledět. Filmů s Eastwoodem se nejspíš nikdy nenabažim :) ()

Šakalík

Po delší době jsem zabrousil do westernového žánru a vybral jsem si z mého pohledu možná nejlepší Eastwoodův film od dob leonovek. Role Joseyho Walase je totiž pro Clinta přímo dělaná a myslím, že v jeho rozsáhle filmografii nenajdeme mnoho rolí, které by zahrál s tak grandiózní noblesou. Ozdobou filmu je kromě věčně plivajícího Eastwooda i příjemně odlehčený tón, takže to člověka prostě baví a sleduje to s úsměvem. Z hlediska příběhu je to typický western se vším všudy, takže i příznivci kovbojských přestřelek si přijdou na své. Za zmínku stojí velmi mladě vypadající Sondra Locke, pro kterou tento film znamenal průlom v její herecké kariéře a následně si s Eastwoodem zahrála ještě v několika filmech. Já osobně tento western řadím mezi vůbec ty nejlepší (a to jsem jich už viděl docela dost) a rád se k němu opakovaně vracím. ()

Kuny27

hodně dobrý film, který režíroval Clint Eastwood a také v hlavní roli... Až na pár vecí co jsou apsolutní blbosti, jako třeba: on proti 10 lidem a všechny je postřílí...tak to se mi moc nelíbí ale zakončeno je to velmi dobře, zkrátka a dobře vřele doporučuji ()

LEATHERFAC

Vlastně úplně nevím no. Na jednu stranu má film několik světlých momentů s herci, o kterých jsem si až potom tady vyhledal, že je vlastně znám z předchozích slavnějších rolí. Předně je to velmi emotivní a hluboký (zlí jazykové by mohli říct, že Clintův nejdelší v dějinách) dialog s (tentokrát) komančským náčelníkem Deset medvědů. Později stejné jméno náčelníka použil Kevin do svého opusu Tanec s vlky, tam ovšem u kmene Lakotů. Svým vyzněním bych tento rozhovor přirovnal možná nadneseně trochu k závěrečné protiválečně/mírové Chaplinově řeči v Diktátorovi. Má to svoji hloubku a krásu, klobouk dolů. Další motiv je napadení drobné Sandry Locke hnusnými banditos, její záchrana a následná vznikající láska mezi ní a Clintem. Která jak se později ukázalo nebyla vlastně až tak úplně hraná - a upřímně - je to v jejich společných scénách cítit. A je to moc hezké. Až tak, že jim člověk na westernu netradičně přeje i dobrý konec. Aby se vše vyřešilo a oni spolu pěkně žili v klidu a míru. No a pak jsem zjistil, že tahle zamilováníhodná roztomile stydlivá dívenka hrála velmi zásadní roli ještě jako mladinká v mém "srdcovém filmu" - Srdce je osamělý lovec. Hohó... Jenže jako celek to na mě prostě nějak nefungovalo - řekl bych pro mě zatím nejslabší Eastwoodovka asi vůbec, a neviděl jsem jich málo. Za prvé je to fakt dlouhý. A za druhé jsem prostě buran a mám Clinta asi fakt raději v jeho typické roli neznámého no name nejednoznačného antihrdiny, co toho moc nenakecá, nic o něm nevíme, všechno to roztřílí a odjede. Nechci Clinta v rolích taťků od zabitých rodin, kteří mají příběh a svou minulost. Prostě je to tak, přiznávám to. Byť je tahle role celkem pěkně napsaná, ale takhle já prostě Clinta nechci. No a za třetí - ten film jaksi nemá moc koule. Charisma. Není sexy, chybí mu přitažlivost. Místy nudí. Ještě se mi nestalo, že bych Clintův film musel koukat na třikrát a ještě se ke konci muset rozhodovat jestli ho vlastně dokoukat chci. Tento moment přišel těsně před setkáním s napadenou Sondrou a její společností. Naštěstí od toho momentu se ta přicházející nuda zlomila a doběhlo to se ctí k dobrému závěru. Ale celkově je to tak rozháraný film, že nemůžu dát víc než za tři, ani přes ty světlejší momenty. ()