Snímek Moneyball společnosti Columbia Pictures je natočen podle skutečného příběhu Billyho Beaneho (Brad Pitt) – bývalého nadějného hráče baseballu s vyhlídkami na oslnivou kariéru, který se poté, co nedokázal splnit nadějná očekávání, se svou soutěživou povahou raději zaměřil na administrativní stránku tohoto sportu. Na počátku sezóny v roce 2002 se Billy ocitá v zapeklité situaci: jeho špatně financovaný tým Oakland Athletics, zvaný též lidově A's, přišel o své nejlepší hráče (znovu), kteří se nechali zlákat velkými týmy (a s tím souvisejícími nemalými platy) a on je nucen dát svůj tým znovu do pořádku a zahájit sezónu s třetinou původního rozpočtu. V touze po vítězství se Billy rozhodne jít proti klasickým zvyklostem, které v baseballu platí. Zaměří se zcela mimo baseballová hřiště na zneuznané teorie Billyho Jamese a najme Petera Branda (Jonah Hill), inteligentního ekonoma, který vystudoval univerzitu v Yale. Společně se postaví selskému rozumu vyzbrojeni odhodláním vše přehodnotit a vybaveni počítačovou statistickou analýzou, kterou baseballová administrativa dlouhodobě ignoruje. Dospějí k neuvěřitelným závěrům a začnou najímat hráče, které zbytek baseballového světa považuje za příliš nevhodné, příliš staré, příliš nemocné nebo příliš problematické, kteří jsou ale současně všichni velmi nedocenění. Jak se Billy a Peter neúnavně tlačí kupředu, vzbudí jejich nové metody a pozoruhodná sestava outsiderů pozornost ostatních týmů, médií, fanoušků i hlavního manažera jejich vlastního týmu (Philip Seymour Hoffman), který odmítá spolupracovat. Tento experiment ale nakonec vede nejenom ke změnám v tom, jak se baseball hraje, ale také k výsledku, který Billymu definitivně otevře oči a posune ho na zcela novou úroveň. (oficiální text distributora)

bartias

Slova Brada Pitta o tom, že Moneyball není filmem o baseballu, nejsou tak úplně pravdivá. Moneyball je hlavně filmem o baseballu, ale zároveň vypráví příběh o odvaze měnit zaběhnutý řád. Bennet Miller ho režíruje prakticky dokumentárním stylem komplet s odtažitými pohledy kamery tu a tam proloženými archivními záběry. A Pitt to hraje skvěle. ()

moviefilm

Skutočne krásna myšlienka skrývajúca sa za týmto skvelým filmom, ktorému vládne hlavne Pitt a scenáristi. Neskutočne dobre odvedená práca všetkých zúčastnených... FOOL AWARDS 1: Hlavný herec - Brad Pitt + 3 nominácie: Adaptovaný scenár, Vedľajší herec - Jonah Hill, Strih. ()

E=mc2

Ako nehnevaj sa Pomo ale si ty normálny? :) Absolútne chladné, skoro až nezáživné. Akoby režisér chcel byť silou mocou originálny. Herecky vysoký level. Johnah Hill ma zaujal. Ale tie nevkusné prestrihy z Pittovho detstva. Chápem línia je potrebná ako motív pre postavu prečo vlastne robí to čo robí, hoci na konci sa mi to nepotvrdí. Mal som pocit že to bude viac o tom že budeme sledovať cestu za úspechom. Nie je tu rozvinutý typický štýl rozprávania pre diváka pútavý ako sa dosahuje úspech. Myšlienka o tom že treba dat šancu underdogom, teda podceňovaním je skvelá, ale spracovanie ma skoro unudilo. O kom to je vlastne? O Pittovi. Nie o baseballe. Nebol by som proti ak by ma režisér vedel viac vtiahnuť do toho. Chýba tam atmosféra baseballu, chuť toho športu aby tiekol z plátna. Nič také sa nedialo. I to že prevládla matematika a štatistika nad atmosférou tohto športu mi dáva za pravdu. Prerod sa stane len tak sám od seba a ani tie čísla mi v tom nesedeli. Napokon ten záver je tak pripečený. Chcem vidieť či sa mu to podarilo, či vyhral sezónu. Je to tam tak zvláštne na konci v titulkoch napísane že som si to musel vyhladať na internete aby som mal istotu že sa mu to podarilo. Za zaujímavé ale nudné spracovanie, za fajn vedlajšie postavy, za odvahu hlavnej postavy skúsiť niečo nové, ale strašný minus za nezáživnosť, pomalosť, depresívnosť, ktorá tu vôbec nepatrí. Je to až moc reálne :) Čo je dvojsečná zbraň. Súhlas s Verbal a Madison. ()

SoolenJV

Uniká mi filozofie a princip baseballu, stejnou španělskou vesnicí je pro mě i statistika. Co si pak z filmu Moneyball odnést? Snad to, že Brad Pitt hraje čím dál tím lépe a svou Oscarovou nominaci si zaslouží. Ale jestli by měl dostat cenu, dostat se až na vítěznou metu? Těžko říct... ()

eisha3

O baseballu nevím vůbec nic, natož o baseballovém businessu, ale tyhle dvě hodiny na sedadle v kině mě vážně bavily. Baseball nebaseball. Brad Pitt perfektní! ()

Radiq

Myslim, že Brad Pitt je asi nějakej fanda baseballu, tak si chtěl o tom natočit film. Aspoň tak mi to připadalo. Já baseballu skoro nerozumím a nějakejch 20 vítězství v řadě mi chleba neupeče a kafe neuvaří, takže co z toho? Jediny, co se tam vymykalo průměru, byl ten přístup k výběru hráčů pomocí statistik a skvěle zahranej týpek Jonahem Hillem (i když moc tam toho nanahrál). Jako sportovní film se to moc nedá brát, ale je to film o sportu. A o penězích, flusání do kelímku a hlavně o americkym vynálezu mlácení pálkou do míčku. Moc mě to teda nebralo. Být američan, asi bych to žral víc, třeba jak kdyby někdo natočil film o Naganu, chch... ()

Cedr

Social Network 2: Lite version. Tentokrát bohužel bez Finchera a bez ultimátního soundtracku. Aaron Sorkin však zůstává a zaručuje skvělé dialogy. Srovnání se Social Network opravdu není od věci neboť podobně jde o nevalný námět ze skutečného života, který naštěstí slouží jen jako pouhá kostra pro právě ony povedené dialogy. Moneyballu však v nich přeci jen ještě trochu šťávy a údernosti chybí. Každopádně jde o povedené drama i pro nesportovní fanoušky. ()

Doudis19

Celkem zajímavý a sympatický pohled do zákulisí skautingu Baseballu. Obsazení sedí, stejně tak spád i několik vrcholně silných momentů. Rozhodně člověk nelituje, že se na to podívá, dokonce by se snímek určitému typu obecenstva dal i doporučit. Upřímě ale, na mě je ale všech těch záběrů Bradovi tváře v dlaních, Bradových skleněných očích, Bradových chvílí splínu nějak moc. Jistě dalo se čekat, že podobná předloha musí být směrem k blížícím se glóbům a oscarům zlehka vykalkulovaná, ale zkrátka jsem čekal trošku rafinovanější formu onoho kalkulu. A co se týče ukočírování předvídatelnosti, sice geniální Warrior vítězí, ovšem pouze na body. ()

Hafran

Finanční zákulisí baseballu v romantické formě. ;) Brad Pitt jakožto tuctový hezoun, opět dokazuje na tuctovém hollywoodském scénáři že jeho charisma dokáže dodat filmu lesk a brilantní režie Millera z Moneyballu dělá překvapení tohoto roku. Jak pro fandy baseballu, tak i pro ostatní. ()

Triple H

Športové filmy sú jedna z mojich mnohých filmových slabostí. Ten klasický príbeh o odpísanom outsiderovi, ktorý sa nejako prederie na vrchol na mňa skrátka vždy funguje. Baseball nejako neobľubujem, ale smerom ku koncu som pri jednej pasáži naozaj ani nedýchal a zatínal päste. A tak to má byť...Podobne ako mohol Billy Beane zostaviť tým na štatistických výsledkoch a výrazne individuálnych plusoch, aj Bennett Miller natočil film, kde skrátka všetci slúžia celku. Moneyball ani nemá veľa výrazných vrcholov, skôr sa len pomaly rozbieha a pomaličky graduje. Nie do extatického a silno emocionálneho záveru, ale do takého skôr melancholickejšieho a s pocitom určitého zadosťučinenia. Hill je príjemne umiernený a Pitt solídny, hoci miestami možno až príliš pittovský (gestá, mimika). Tie početné nominácie na Oscara sú IMHO trošku prestrelené, ale čert to ber - je to fajn film. Civilný, dobre napísaný a s pozitívnym (inšpiratívnym) odkazom. ()

chelseaman22

Tak já mám jasno. Jestli Oscara za nejlepšího herce nezíská Brad Pitt z Moneyball či Jean Dujardin z The Artist, tak si omlátím hlavu o obrubník. Jsem velký fanoušek Brada Pitta, avšak toho vydání z přelomu tisíciletí. Zázrak, či jen špetka štěstí vyždímala z Brada maximum. Maximum, jež snad docení téměř každý. Brad Nám za ta léta trošku zestárnul, což v Moneyball umocnilo přetěžkou práci GSM, bez vrásek by to vážně vypadalo absurdně. S Oscarem pro Jonaha Hilla bych byl opatrnější. Výkon byl fajn, avšak nezaznamenal jsem nějakou svízelnou situaci, kde by Jonah prokázal svůj um hodný zlaté sošky. Nemám rád baseball, neznám pravidla této hry a už vůbec nejsem zastáncem hotdogů a piv z kelímků. Amerika možná dostala z Moneyball erekci, ale my, Evropané jen stěží dokážeme docenit tento sport. Je štěstím, že Moneyball nebyl jen o baseballu - byl hlavně o lásce a víře. A mne potěšil nad očekávání. A Brade, budu držet palce 28.2.2012! 86% ()

kjakob

Inspirativní film, konečně vidím Jonaha Hilla v odlišné poloze než jeho komediální alter-ego. A Brad Pitt je natolik přesvědčivý, že mě na konci filmu jeho postava skutečně dojala. ()

Woody77

Krasny herecky koncert Brada Pitta. Zobrazil cloveka a pribeh pred ktorým skladam klobuk. Ano bohuzial je to tak ze su bohate kluby a chudobne kluby a je iba na par ludoch co dokazu vyskladat a aky Teamwork z hracov vytvoria. Dejovo ma vtiahol film okamzite od zaciatku a doslova ma pribil do sedadla . Nepotrebujem rozumiet pravidlam ked pointa je v peniazoch :-) Glen Sather by o tom dokazal hovorit ked vlieval miliony a miliony dolarov do vyhasinajucich hokejovych veteranov tesne pred alebo za zenitom v Rangers a naopak ako vyskladal Edmonton v 80-tych rokoch. Urcite si treba tento film pozriet a odo mna ma 5 hviezd + 1 TOP. ()

Lamprea

Nechápu jak jsem mohl po prvním shlédnutí tenhle kousek tak strašně nedocenit. Nechápu to, nechápu to, nechápu to. Jasných 5*****. Mistrovský a neuvěřitelně silný snímek. "Je těžké nenechat se Baseballem dojmout" ()

Haretix

Po deldší době hodně kvalitní sportovní drama a navíc podle skutečné události. Pitt si říká nejméně o nominaci na Oscara možná i přímo o něj, Jonah Hill je tu dost zábavný a ostatní herci neurazí. Film doprovází příjemná hudba a zejména ta, kterou zpívá filmová dcera Billyho Beana. ()

Qitek

Brad Pitt v životní roli a ve velmi příjemně překvapivém filmu. Postava Billyho Beana se vryje do paměti určitě každému a já se skláním před "Breďákem" a jeho charisma, které z něj chrstá v každé sekundě filmu. Krásnej, inteligentní a inspirativní film. ()

adams89

Příběh o podceňovaném týmu, který to dotáhl daleko, se mi zamlouvá. Jisté podobnosti vidím s anglickým Prokletým klubem, tedy až na ty hrátky se statistikami. Je zajímavé sledovat sportovní dění z pozice sportovního manažera a skautů. Brad Pitt to zahrál dobře a i díky němu to je místy zábavný film. Určitě jedna z jeho nejlepších rolí. Škoda jen posledních patnácti minut. Přišlo mi, že filmu docházel dech a trochu se to celé zbytečně natahovalo. Rozhodně jsem však Moneyball neviděl naposledy. ()

Johnnas

Spolu s Drive nejlepší film 2011, který jsem viděl. Jedno z nejlepších Pittových představení. Tenhle příběh nabízí mnohé k zamyšlení a ponaučení, i když si toho někdo na první pohled třeba vůbec nevšimne. ()

st.jim

Velmi příjemné překvapení. Výborná režie, scénář a herecké výkony. Jeden z mála sportovních filmů, který stojí shlédnout. Má to myšlenku, má to srdce, má to koule, má to Pitta!!!!!!!! ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (více)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi