Sociální síť

• Česko The Social Network - Sociální síť (více)
USA, 2010, 120 min

Scénář:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (více)

Mark Zuckerberg je mladý student Harvardu, který je posedlý elitními kluby. Umí programovat jako nikdo, jeho povaha je velmi zvláštní, ale přesto geniální. Rozchází se s ním přítelkyně Erica a jeho reakce na sebe nenechá dlouho čekat. Na svém blogu na internetu ji okamžitě zesměšní a zároveň jen tak z nudy vytvoří server, na kterém se hodnotí atraktivita různých dívek ze školy. A protože Harvard nemá společnou ročenku, musí Mark hacknout weby různých kolejí a fotky z nich získat. Server slaví obrovský úspěch a připojuje se na něj během jediné noci stále více studentů. Tento postup se ale nelíbí správcům harvardské sítě, která pod tak obrovským náporem spadne. Na Marka čeká trest v podobě podmínečného vyloučení ze školy. Marka si ale díky tomu všímá trojice studentů, bratři Winklevossové a jejich společník Divya Narendra. Ti společně hledají programátora, protože chtějí vytvořit sociální síť studentů Harvardu.
Mark jim sice spolupráci slíbí, ale ve skutečnosti se rozhodne na projektu spolupracovat se svými přáteli. Finančního ředitele v tomto projektu by měl dělat Markův přítel Eduardo. Ten s nápadem souhlasí a zakládají Facebook. Mark na Eduarda žárlí, protože mu nabídne členství Markův vysněný elitní harvardský klub. Mark neustále ruší schůzky s bratry Winklevossovými a jejich společníkem a chlapci postupně zjišťují, že jejich programátor realizuje jejich plán bez nich. Naštvou se a nakonec se rozhodnou podat na Marka žalobu. Facebook se mezitím těší stále větší oblíbenosti a Mark se rozhodne, že je na čase začít expandovat i na ostatní vysoké školy v zemi.
Stále více uživatelů se připojuje, Mark s Eduardem přijímají další programátory na práci a Eduardo vkládá do společnosti kapitál. Eduardo soustřeďuje svůj zájem na potencionální investory, Mark tuto potřebu ale nemá a nesouhlasí s možností reklamy na Facebooku. Větší důležitost přikládá schůzce s mužem jménem Sean Parker, který kdysi založil dvě internetové společnosti. Mark je z muže na první pohled unesen, Eduardo jeho sympatie nesdílí. Nicméně se nechá přemluvit, aby zafinancoval pracovní výlet Marka a několika společníků do Kalifornie, kde by mohl mít Facebook podle Marka slibnou budoucnost. Eduardo má několik pracovních schůzek v New Yorku, takže netuší, že v Kalifornii se mezitím rozjíždí velká spolupráce mezi Markem a Seanem. Sean slibuje pomoc s rozšířením Facebooku na další kontinenty a nutno podotknout, že se mu to daří. Když tuto skutečnost zjistí i bratři Winklevossové, jsou vzteky bez sebe a jsou odhodláni Marka zničit... (TV Prima)

Slunik

Úžasný film o skvělém nápadu, za kterým hlavní hrdina jde hlava nehlava. Přesne tak to chodí v reálném životě. Postavy jsou uvěřitelné, divák se do nich můze vžít, soucítit s nimi. Opravdu povedený film s atraktivním námětem. ()

gicous

Social Network je doposud společně s Klubem rváčů nejzabavnější film Davida Finchera. Rozdíl mezi nimi je, že Klub rváčů byl buřičské dílo. Byl to mistrovský kousek, který vyjadřoval hněv a nespokojenost mladé střední vrstvy, jenž nemůže najít štěstí v konzumním způsobu života, který jí nutí a podsouvá systém - elita, ať již finanční či politická. Social Network je oproti tomu uhlazená. Fincher jakoby zmoudřel, možná zestárl. Možná se rozhodl podat obraz generace, která vyrůstá kolem nás. Generace, pro kterou je sdílení informací přirozené a normální. Generace pro kterou se staly peníze a úspěch měřitkem toho, zda je jejich život šťastný nebo ne. Film je to dokonalý. Není mu co vytknout. Scénař je skvěle napsaný, a tohle je třeba vskutku ocenit, když si vezmete, že popisuje příběh, který není ani vzrušující ani napinavý, ani nemá nějaké jasné vyvrcholení. Je plný skvělé zvladnutých scén, s dokonalou kompozicí, nasvícením a skvělými dialogy. Jak už je u Finchera zvykem, většinou je natočený v temných slabě osvícených pokojích nebo v noci a světlu se vyhýbá jak jen to jde. Jednoduše řečeno forma je prostě dokonalá. A co emocionální stránka? Jako vždy Fincher natočil skrznaskrz chladný film. Popisuje běh události, ale bez nějaké citové zaangažovanosti. Hrdinové jsou pouze figurky na šachovnici a režisér s nimi hýbe v přesně promyšlených tazích, které vedou k úspěšnému konci. I přes to je to vynikající film, který bohužel neměl potenciál, aby se stal dalším Klubem rváčů či Sedm. ()

boombang

Účet na Face jsem měl asi tři týdny - a stačilo. Never more. Takže z tohoto filmu si budu pamatovat maximálně to, že Mark Zuckerberg je zjevně velký magor. A nedivil bych se, kdyby během natáčení zmagořil i Jesse Eisenberg - ten dost válí. Film jako celek působí víc formanovsky než fincherovsky a a a... to je všechno. Účet na Face si určitě neobnovím. ()

Wecfarien

Měla jsem pocit, že tenhle (podle mého názoru neskutečně přeceňovaný) film je o ničem. Několik zlatých chlapců se tam akorát handrkuje a snaží se jeden druhého oškubat a vzniká tam Facebook, ale... je to hrozná nuda a nad chováním hlavních protagonistů se člověk může maximálně plácnout do čela. A ten Oscar za hudbu, to je asi nějaký špatný vtip, ne? ()

limbi

Bez ohledu na úspěch Facebooku bych rád řekl, že tento film není jen další reklama, nebo způsob jak vyždímat co nejvíc peněz za nějaký filmový paskvil... Filmová linie se proplétá (od založení facebooku, soudní procesy...) a dokonce to ani nepůsobí chaoticky a je to zvládnuté vcelku dobře. Dalším velkým kladem je hudba. Naprosto jednoduchá a přesto efektně sedící do příběhu. Prostě někdy více je méně, a co se hudby týče, tak to tu platí dvojnásob. Tenhle film se vás nesnaží za každou cenu ohromit, ale spíš kvalitně popsat jak to !přibližně! bylo a zárověnň vás to nechce unudit k smrti. Z fimlu mám taky pocit, že je takový nevtíravý, což se mi vážně líbí. Pokud chcete kvalitní film, u kterého nebudete sledovat spoustu výbuchů a akce, ale chcete spíš vidět kvalitní drama o tom, jak se plní "Americký sen" neváhejte ani minutu. ()

riza-do

U filmu jsem sám zavzpomínal na své problémy vůči jinému, o mnoho menšímu projektu který jsem před lety založil a následně z něj byl ač jako autor odstraněn. Tehdy však o nic nešlo a proto nebyl důvod se soudit - zatím:-) Film o Facebooku je pojat ze strany handrkování se o práva a vůbec právní následky pro všechny spoluzakladatele. Díky skvělé režii a poutavému scénáři banálního příběhu je cítit, jak si samotní programátoři růst projektu užívají. Ač osobně bych vytkl, že o tom film nepovypráví něco víc. Jesse Eisenberg by za roli Marka Zuckerberga zasloužil nejedno ocenění, zvláště pak za procítění fráze "nedokáží pochopit, že to dělají proto, že je to baví," kterou jakoby mi bral z úst s podobným nadšením. Celý film mě vtáhnl do svého dětí a poutal mě na další a další scény, těším se, že si jej v klidu pustím znovu. Naprosto se přidávám k názoru, že by film měl být oceněnn Oscarem za "Nejlepší nezávislý film". ()

Krahulda

Tento film se mi velmi líbil, poněvadž zobrazuje životopis Marka Zuckerberga a jeho myšlenku, jak vlastně vznikl dnes již dobře známý Facebook. Celý děj se mi velmi líbil, protože byl dobře zpracován a byl srozumitelný. ()

Tremono

Není na tenhle film trochu brzo? To, že jsou sociální sítě právě teď fenoménem, každý to zná, každý to používá a všichni jsou z toho odvázaný - to je největší lákadlo tohodle filmu. Ale nevtáhlo mě to tak jako třeba Piráti ze Silicon Valley. Prostě tomu něco chybí, je příliš brzy na takovou rekapitulaci ;) Takže se těším na pokračování o pádu Zuckerbergova impéria, nebo to dopadne jinak. Kdo ví. ()

Havala

Třepal jsem se jako malý kluk abych to viděl - kdo z vás by nechtěl vědět jak vznikne takový fenomén? Převládalo zklamání. Po započetí užívání facebooku druhé...:( ()

Adámo

Skvěle natočené i zahrané, všechno zapadá a jsou tam nejlepší fóry, ale ten konec nějak tuhne... Snad to druhé shlédnutí zlepší. | 09/2012 ()

TerezaTurz.

Měla jsem štěstí, že jsem moc neočekávala, takže jsem byla neskutečně příjemně překvapená. Jak už tady mnohokrát padlo, herecké obsazení je dokonalé, z technické stránky jde o vypiplaný film, na jaké už ale bohužel začínáme být zvyklí, a dialogy působí věrohodně a nenudí. Co je ale na filmu nejlepší a přinutilo mě dát o hvězdičku navíc je naprosto geniální hudba. (Ostatně, na co Reznor šáhne, to se promění ve zlato...) ()

Syna.1990

Moc hezky se mi na to koukalo. Jesse Eisenberg zahrál výborně, všechny hlášky i dialogy mě bavily. Hodně dlouho mi trvalo, než jsem se dokopal k tomu, si tento film pustit a upřímně můžu říct, že jsem se vůbec neměl čeho bát. Bylo to moc příjemné překvapení .. Po týdnu přemýšlení se mé misky vah převážily na stranu 5 hvězd. 90% ()

Nightmare89

Amerika skrátka miluje "veľké" príbehy o "veľkých" ľuďoch, či "veľkých" nápadoch a toto je presne jeden z nich. Po jeho zhliadnutí mali teda určite mnohí v trencloch "veľký" náklad ale pravda je taká, že je to len obyčajný príbeh o neobyčajnej myšlienke a v konečnom dôsledku je úplne jedno, či ho točí David Fincher alebo Zdeněk Troška. Hraný dokument prezentovaný vo "veľkom" štýle vás síce môže miestami zaujať, či pobaviť no viac menej hlbší dojem vo vás nezanechá. ()

MutantMarana odpad!

Fok of facebook foreva. Takovy svinstvo a jeste se o tom natacej filmy... Eisenberg, to je total hnusnej xicht, kterej se muze treba veset na strome a hrani mu stejne nikdy nepujde. ()

Adela9

NEZÁLEŽÍÍÍ jestli máte,nebo nemáte v oblibě facebook..tady jde o ten film, jak dokonale je natočenej a obsazenej. Hudba je podle mě neobvyklá a originální a skvěle ten film doplnuje. Takže doporučuju!!...a neodsuzujte to jenom kuli tomu, že nesnášíte facebook! ()

RigorMortis

Po prvých pár minútach úvodnej scény som mal strašnú chuť film vypnúť, tak ma nudila. No povedal som si "počkám, uvidím". Celkom slušné herecké výkony a dobrý príbeh, akurát minimálne 15 minút by sa dalo ubrať a neviem, či obsadenie Justina T. nebolo skôr snahou ho zasa spopularizovať v očiach fanúšikov. ()

helrohir

Ako zatvrdilý odporca tohto "požierača času" som tento film pozeral s veľkou nedôverou v konečný výsledok. Fincher ma však svojím bravúrnym spôsobom rozprávania vtiahol do deja, priblížil mi samotné vnútro hlavného hrdinu, ktorého mi zo začiatku pripadal veľmi nesympatický, ale jeho uchopenie hercom, ktorý ho stvárňoval bolo úžasné a prirodzené. Po formálnej stránke filmu proste nemôžem vytknúť nič, ale pri mojom hodnotení sa zrejme prejavuje neschopnosť doceniť film o niečom, čo mi je absolútne ukradnuté a nezaujíma ma to, a preto nemôžem dať plný počet. ()

Tashi

Na tento film už jsem se chystal hodně dlouhou dobu a nakonec jsem ho viděl až nyní. Hlavní pohnutkou k tomu bylo předchozí zhlédnutí filmu Dvojník od Richarda Ayoadeho, který mě sice celkově příliš nenadchnul, zatímco herecký výkon Jesseho Eisenberga mě naopak zaujal nejvíce. Film The Social Network mě nakonec také mile překvapil, nedělal bych z něj však takovou senzaci, za jakou byl po natočení považován. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (více)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (více)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (více)