Sociální síť

• Česko The Social Network - Sociální síť (více)
USA, 2010, 120 min

Scénář:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (více)

Mark Zuckerberg je mladý student Harvardu, který je posedlý elitními kluby. Umí programovat jako nikdo, jeho povaha je velmi zvláštní, ale přesto geniální. Rozchází se s ním přítelkyně Erica a jeho reakce na sebe nenechá dlouho čekat. Na svém blogu na internetu ji okamžitě zesměšní a zároveň jen tak z nudy vytvoří server, na kterém se hodnotí atraktivita různých dívek ze školy. A protože Harvard nemá společnou ročenku, musí Mark hacknout weby různých kolejí a fotky z nich získat. Server slaví obrovský úspěch a připojuje se na něj během jediné noci stále více studentů. Tento postup se ale nelíbí správcům harvardské sítě, která pod tak obrovským náporem spadne. Na Marka čeká trest v podobě podmínečného vyloučení ze školy. Marka si ale díky tomu všímá trojice studentů, bratři Winklevossové a jejich společník Divya Narendra. Ti společně hledají programátora, protože chtějí vytvořit sociální síť studentů Harvardu.
Mark jim sice spolupráci slíbí, ale ve skutečnosti se rozhodne na projektu spolupracovat se svými přáteli. Finančního ředitele v tomto projektu by měl dělat Markův přítel Eduardo. Ten s nápadem souhlasí a zakládají Facebook. Mark na Eduarda žárlí, protože mu nabídne členství Markův vysněný elitní harvardský klub. Mark neustále ruší schůzky s bratry Winklevossovými a jejich společníkem a chlapci postupně zjišťují, že jejich programátor realizuje jejich plán bez nich. Naštvou se a nakonec se rozhodnou podat na Marka žalobu. Facebook se mezitím těší stále větší oblíbenosti a Mark se rozhodne, že je na čase začít expandovat i na ostatní vysoké školy v zemi.
Stále více uživatelů se připojuje, Mark s Eduardem přijímají další programátory na práci a Eduardo vkládá do společnosti kapitál. Eduardo soustřeďuje svůj zájem na potencionální investory, Mark tuto potřebu ale nemá a nesouhlasí s možností reklamy na Facebooku. Větší důležitost přikládá schůzce s mužem jménem Sean Parker, který kdysi založil dvě internetové společnosti. Mark je z muže na první pohled unesen, Eduardo jeho sympatie nesdílí. Nicméně se nechá přemluvit, aby zafinancoval pracovní výlet Marka a několika společníků do Kalifornie, kde by mohl mít Facebook podle Marka slibnou budoucnost. Eduardo má několik pracovních schůzek v New Yorku, takže netuší, že v Kalifornii se mezitím rozjíždí velká spolupráce mezi Markem a Seanem. Sean slibuje pomoc s rozšířením Facebooku na další kontinenty a nutno podotknout, že se mu to daří. Když tuto skutečnost zjistí i bratři Winklevossové, jsou vzteky bez sebe a jsou odhodláni Marka zničit... (TV Prima)

PhobiaCZ

Je zajímavé vidět začátek (krádež nápadu?) něčeho tak velkého jako je Facebook. Na filmu se mi líbilo hlavně to, že nepoukazuje jen na klady FB, ale i na jeho špatné stránky (Podraz kamaráda, spory o práva a procenta vlastnictví na konci...) Kdo ví, jako to ale ve skutečnosti bylo. Zaujal mě ale jeden dialog ---> Eduardo: A kdy bude hotovej? Mark: Nikdy, o to jde. Budeme na něm stále pracovat. Parafrázuje tím: A budeme ho kazit víc a víc... ()

gazima

O tomto filme som veľa počul a preto som sa naň tešil a vyplatilo sa. Film ktorý hovorí o tom, čo všetko bolo „v skutočnosti“ za založením stránky facebook. O tom, že niekedy tí najbližší môžu najviac zradiť. Ako mierne negatívum beriem to, ako bol príbeh rozprávaný. Prehadzovanie medzi obvineniami, preskoky medzi minulosťou a súčasnosťou boli zo začiatku dosť mätúce, ale neskôr sa na ne dalo zvyknúť a dokonca priniesli do filmu niečo, čo často vo filmoch nevidno. Herecké výkony boli dobré, avšak chýbal tam akýsi výraz tváre, hlavne pri hlavnom hrdinovi. Moje hodnotenie 8,5/10. ()

karhy

Je to už nejaký čas, čo som natrvalo zrušil Facebook. Nie práve kvoli tomuto filmu. Film sa mi páčil, zaujal. Takéto žánre rád pozerám. David Fincher a scenárista Aaron Sorkin odviedli skvelú prácu. Do tých dvoch hodín filmu dokázali vytvoriť z historického hľadiska zaujímavý príbeh o zrodu " digitalnej drogy" . ()

Colin27

Může David Fincher natočit film o Facebooku, aby se líbil někomu, kdo Facebook zas tak moc rád nemá a z představy Justina Timberlaka v jedné z rolí má husí kůži? Ale jo. Může. On toho asi může natočit fakt spoustu a Timberlake, k mému úžasu, hraje výborně stejně jako většina ostatních.Od začátku se děj řítí rychlým tempem, dialogy jsou napsané reálně, takže to vypadá, že se na rozdíl od mnoha jiných filmů, baví "normální" lidi. Charaktery postav jsou vylíčeny perfektně a od prvního dialogu Marka Zuckerberga s přítelkyní v klubu, je tak jasné, co že je hlavní hrdina za týpka. Jesse Eisenberg (nominace na Oscara), jej hraje fantasticky. Nejvtipnější je ve scénách ze soudní síně, kdy svou arogancí a sebestředností stírá, občas milým, občas nesnesitelným způsobem,všechny kolem. Výborně je zde vylíčená a ukázaná atmosféra amerického univerzitního života na Harwardu s bouřlivými večírky, na jejímž pozadí dva nadaní studenti zakládají Facebook. Následuje raketový úspěch, přesun do Kalifornie, tahanice o původní nápad, dohody o mlčenlivosti a vyrovnání. Po skončení filmu sem měl na chvíli pocit, že vlastně o nic nejde a nic zásadního se v něm neděje, ale jde o strašně moc věcí a děje se v něm toho spousta. Jen to v sobě zpracovat. ()

jamescosa

Velmi povedené. FB mi sice nic neříká ale film je to geniální. Charisma, které sálá z Justina T. v každém záběru je neuvěřitelné. Ten kluk to má v sobě. Zlatá ruka při castingu. Klubová scéna je i díky skvěle vybranému housefláku nezapomenutelná. ()

Alesss

OK... Nesporně je to dobrej film... Přesněji řečeno - dobře zmáknutej... Ale je to strašně smutnej film... Už jen tím, o kom a o čem to je... Je přímo depresivní tím, jak popisuje vznik fenoménu, kterej dokázal během mžiku posrat celej svět... Konečně jsem aspoň pochopil, proč ten Fuckbook podvědomě nesnáším... Sorry Marečku Cukr-horo, sorry pane Finchere... ()

Ejvi

Film vyprávějící o dnešním fenoménu jménem Facebook. Drama, které snad záměrně nebylo dořešeno. Bylo by zajímavé vidět za pár let pokračování. ()

Lamoi

Nevím (jako drtivá většina) co všechno se stalo a nestalo, kolik vztahů muselo vzniknout nebo naopak zaniknout aby mohl vzniknout facebook. Ale upřímně, je mi to jedno. Tenhle film je pro mě osobně jedno z největších překvapení za poslední dobu. První reakce - film o facebooku? Nuda! Ale Fincher je prostě génius. Skvostně odvyprávěný příběh se prolíná s přelíčením, které se týkalo žalob ohledně facebooku. Eisenberg mě velmi mile překvapil tím, jak dokázal ztvárnit jednoho z novodobých průkopníků o kterém se teď pravidelně dočítám v magazínu Forbes :) ()

Necrophobic

Fincher je bůh . Když jsem se tenkrát dozvěděl o čem bude jeho nový film, tukal jsem si na hlavu.Jenže on to zase dokázal a film je svižný,zábavný a parádně natočený.Na co sáhne to stojí za to. Fincher=záruka kvality. ()

plsek45

Moc zajímavý pojednání o vzniku a problémech facebooku snad největšího internetového fenoménu poslední doby ... Dobře ztvárněné a perfektně zahrané Jesse Eisenberg umí dokonale zahrát takovéhle postavy které mají tak trochu vlastní svět ... Další perfektní film Davida Fischera od kterého jsem ještě nevyděl snad nic špatného ... Celí děj se točí jen okolo Marka ale okolo koho jiného taky vždyť on je ten génius co vše stvořil sám , to on měl všechny neotřelé nápady ... no tedy i když z filmu je trochu patrné že jich pár ukradl jinde :D zkrátka něco co jsem chtěl vidět a myslím že to bude bavit většinu uživatelů Facebooku :D ()

mfanta

70% - Na sceny, ktere z pohledu programatora pusobi naprosto smesne, jsem si uz ve filmech zvykl a neminim je zahrnovat do hodnoceni. Dej mel spad, film je natoceny pekne, takze jsem se po celou dobu nenudil. Zajimalo by me, do jak velke (male) miry dej koreluje se skutecnosti, ale zase tolik inspirovany nejsem, abych si to sam aktivne vyhledal. Byly tam i naznaky hlubsiho vyznamu, ale nemuzu rict, ze by me stoprocentne oslovily. ()

Achaltekin

Každý, kdo má i nemá facebook, by měl určitě vědět, jakou cestou tato sociální síť vznikala a že to určitě nebyla lecjaká procházka růžovou zahradou. Od malých sum peněz po miliardy dolarů, od nejlepších přátel k soudní žalobě. Byznys je prostě byznys. ()

Ospalek

Vědět co lidé chtějí je rozhodně nutné, pokavaď chcete vstoupit do širokého "byznysu" a byl jsem přesvědčen, že to ví i David Fincher - bohužel tento životopisný film je pro mě velmi průměrným kouskem. Facebook je kravina a o tom jsem skálopevně přesvědčen! Mluvit do zdi mě nebaví, nebaví mě se rozplývat se nad fotkami ostatních, apod. Takže film, který tyto problémy jen přibližuje není pro mě zcela příhodný. P.S.: Kdo si myslí, že více komentuji Facebook, než tento film, ať napíše do pošty ;-). Dávám 50%. ()

fojťan

Perfekní minimalistické zpracování jednoho z nejsvětovějších příběhů dnešní doby. Nadčasová filmová záležitost, která se vzhledem k historickému významu událostí, jež popisuje, jednou zařadí mezi naprostou klasiku. Oskarový soundtrack. ()

JustFaye

Film " The social network " si naozaj zaslúžil oskarov. Výkony hercov boli svelé, malo to vtipný podtón a bolo to aj zaujímavé ako sa to všetko vyvíjalo, ako ide život, keď niečo vymyslíš a každý ťa chce hneď zruinovať. Výber hercov bol veľmi dobrý, pretože Eisenberg zahral Zuckerberga naozaj dobre. Dávam mu bez váhania 5 hviezd, pretože je prepracovaný z dobrými myšlienkami a zaujímavými vecami vi svete počítačov a socialných sietí ako to naozaj funguje.. ()

QuietRioT

Musím priznať, že je ťažké napísať svoj názor, keď sa tak výrazne líši od tých ostatných, ale chcel by som to vysvetliť. Film je komerčná sračka aby propagovala sračku takých obludných rozmerov, že keď do nej raz spadnete, tak už z nej nevyleziete. David Fincher je vážne génius, lebo dokázal aj do tohoto bullshitu uviesť pár strašne nevýrazných, ale aj tak neskutočne silných myšlienok, ak viete na čo sa vrámci Fincherových ideálov a tvorby zamerať. Trochu paranoje alla Justin Timberlake na záver. Viete o tom, že facebook nikdy nevymaže dáta, ktoré ste na sieť už dobrovoľne zadali ani v prípade, že ho o to výslovne požiadate? Ide o projekt, v ktorom sa každý užívateľ dobrovoľne vyprofiluje bez žiadných iných nárokov a tým pádom vytvára celosvetovú databázu obyvateľstva do ktorej môžu v prípade potreby nahliadnuť štátne zložky. Nemyslite si však, že ide len o profil, databáza obsahuje omnoho viac informácii ako si môžete v tejto chvíli predstaviť. Koho to zaujalo vygoogli si to. A ešte jedna veta k tomu prečo by vaše údaje mali niekoho zaujímať. To si hovorili aj židia za prvej Československej, keď prezident Masarik vyhlásil sčítanie ľudu, ktoré obsahovalo aj jednu nevinnú kolonku - vierovyznanie. Tieto dokumenty boli využité o takmer 40 rokov neskôr na dohľadávanie a deportovanie židov do koncentračných táborov v rámci počas obdobia holocaustu. ()

Calma

95%. Pátou hvězdičku nedávám jen proto, že si jí přeci jen šetřím na filmové skvosty, které mě budou bavit i na desáté zhlédnutí. Celkově ale nemůžu The Social Network nic vytknout - vtáhlo mě to do děje od první minuty, herecké výkony výborné (dokonce se mi hodně líbil i J. Timberlake, kterého jinak nemusím), dialogy mají spád a jsou uvěřitelné... Za zhlédnutí určitě stojí bez ohledu na to jestli jste fanoušek FB nebo ne :-) ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (více)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (více)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (více)