Sociální síť

• Česko The Social Network - Sociální síť (více)
USA, 2010, 120 min

Scénář:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (více)

Mark Zuckerberg je mladý student Harvardu, který je posedlý elitními kluby. Umí programovat jako nikdo, jeho povaha je velmi zvláštní, ale přesto geniální. Rozchází se s ním přítelkyně Erica a jeho reakce na sebe nenechá dlouho čekat. Na svém blogu na internetu ji okamžitě zesměšní a zároveň jen tak z nudy vytvoří server, na kterém se hodnotí atraktivita různých dívek ze školy. A protože Harvard nemá společnou ročenku, musí Mark hacknout weby různých kolejí a fotky z nich získat. Server slaví obrovský úspěch a připojuje se na něj během jediné noci stále více studentů. Tento postup se ale nelíbí správcům harvardské sítě, která pod tak obrovským náporem spadne. Na Marka čeká trest v podobě podmínečného vyloučení ze školy. Marka si ale díky tomu všímá trojice studentů, bratři Winklevossové a jejich společník Divya Narendra. Ti společně hledají programátora, protože chtějí vytvořit sociální síť studentů Harvardu.
Mark jim sice spolupráci slíbí, ale ve skutečnosti se rozhodne na projektu spolupracovat se svými přáteli. Finančního ředitele v tomto projektu by měl dělat Markův přítel Eduardo. Ten s nápadem souhlasí a zakládají Facebook. Mark na Eduarda žárlí, protože mu nabídne členství Markův vysněný elitní harvardský klub. Mark neustále ruší schůzky s bratry Winklevossovými a jejich společníkem a chlapci postupně zjišťují, že jejich programátor realizuje jejich plán bez nich. Naštvou se a nakonec se rozhodnou podat na Marka žalobu. Facebook se mezitím těší stále větší oblíbenosti a Mark se rozhodne, že je na čase začít expandovat i na ostatní vysoké školy v zemi.
Stále více uživatelů se připojuje, Mark s Eduardem přijímají další programátory na práci a Eduardo vkládá do společnosti kapitál. Eduardo soustřeďuje svůj zájem na potencionální investory, Mark tuto potřebu ale nemá a nesouhlasí s možností reklamy na Facebooku. Větší důležitost přikládá schůzce s mužem jménem Sean Parker, který kdysi založil dvě internetové společnosti. Mark je z muže na první pohled unesen, Eduardo jeho sympatie nesdílí. Nicméně se nechá přemluvit, aby zafinancoval pracovní výlet Marka a několika společníků do Kalifornie, kde by mohl mít Facebook podle Marka slibnou budoucnost. Eduardo má několik pracovních schůzek v New Yorku, takže netuší, že v Kalifornii se mezitím rozjíždí velká spolupráce mezi Markem a Seanem. Sean slibuje pomoc s rozšířením Facebooku na další kontinenty a nutno podotknout, že se mu to daří. Když tuto skutečnost zjistí i bratři Winklevossové, jsou vzteky bez sebe a jsou odhodláni Marka zničit... (TV Prima)

Mikel37

Zrod světového fenoménu z pokoje na univerzitě. Jesse zahrál Marka výborně, film nenudí a nabízí zajímavou zápletku. ()

hotHANZ

Perfektní zpracování filmu. Výborná kamera, střih, prostě vše a hlavně je to o fenoménu dnešní doby facebooku. Dávám 7/10. ()

VasekM

Sociální síť je, po všech stránkách, skvěle udělaný životopisný snímek zachycující příběh Marka Zuckerberga jako stvořitele průlomové sociální sítě. Film dokonale zachycuje stvoření a vývoj Facebooku, ale i osobní život jeho strůjce. Vyzdvyhnul bych, že na dokument má film hezky svižné tempo bez zbytečného, nudného protahování. Skvělá kamera. 4* ()

mistr97

Sociální síť vcelku povedeně a napínavě ukazuje vznik Facebooku, ale je třeba připomenout, že ta napínavost je dána i tím, že si filmaři skutečnost poupravili tak, jak se jim to hodilo. Marka Zuckerberga ztvárňuje Jesse Eisenberg jako ne zrovna milého člověka. Nevím, jaký je opravdu, ale kdybych to měl hodnotit čistě z pohledu filmu (nehledě na to, že je zhruba natočen podle skutečnosti), tak je to škoda. protože koukat se na film s nesympatickým hlavním hrdinou prostě není ono. Celkově slušné, škoda filmařské fantazie. ()

Elanornegra

Velmi putavy film o vzniku nieco co aj v sucasnosti, prekonava ocakavania, aj ked vdaka Cambridge Analytisc, skor v tom negativnom slova zmysle. Milujem filmy z tohto zanru. Velmi sikovne napisane, zahrane, skvele obsadenie. Perfektna drama, ktora aj po 9 rokoch od svojho vzniku velmi aktualna. Hudobny doprovod velmi slusny rovnako ako cele trio. aj ked Garfield sa mi pacil najviac... 95% ()

J1R1K04

Se Sociální sítí mám problém. Obsahuje několik strhujících a skvělých scén, absolutně geniální a úderný soundtrack, velmi dobré a uvěřitelné herecké výkony (ačkoliv mi žádný z těchto výkonů neutkví v hlavě na dlouho) a tento film je navíc zpracován opravdu precizně, ale zároveň je tu plno scén, u kterých jsem slušně usínal a navíc postavy mluvily tak rychle, že jsem stokrát ani nepobral, o čem se vlastně bavili. Kdybych to měl nějak shrnout, tak řeknu, že se podepisuji pod krátký, přesto výstižný komentář od Le_Chucka ("Látka nehodná Fincherova talentu."). Celkově to vidím tak na 70% ()

Sejkorka

Zatím 1*. Třeba mám špatnou kopii, ale začátek jsem vůbec nechytal. Tak třeba jindy ...... Ano, bylo jindy, zhruba po roce. První zrychlenou konverzaci  s Erikou jsem tentokrát přetrpěl (a pak pochopil ze zajímavostí, že v rámci úsporu času se 9 stránek scénáře vešlo do 4 minut). Pak se to pěkně rozjelo, chvílemi to bylo i napínavé. A hlavně to je super životopisný film o úspěchy a o tom, že i géniové musí mít tvrdé lokty, aby se prosadili. Jesse Eisenberg (můj oblíbenec s Podfukářů) zahrál Marka Zuckerberga naprosto skvěle. Vůbec, všichni ti mladí herci obstáli na výbornou  (Justin TimberlakeAndrew GarfieldBrenda SongRooney MaraMax Minghella ..),  .. ()

Benigni

David Fincher má mnohem záživnější filmy, nicméně je to velmi dobrý snímek se skvělými herci, dobře vystavěným příběhem a vytříbeným střihem. ()

APLSMLS

Teď jsem viděl po letech, a místo hodnýho Garfielda a zlýho Eisenberga jsem nově sledoval nedospělýho-emocionálního a nekompetentního Garfielda proti racionálně fungujícímu dříči Eisenbergovi, kterej si vzal co si odpracoval... Huh. Jinak pořád kvalita, Timberlake alias Parker trochu větší pako a míň cool než napoprvý a nejhezčím bodem je gentlemanství dvojčat, lovely. ()

opatstviolov

Jeden z nejlepších Fincherových kousků. Sociální síť stojí nejenom na jeho režii, ale i na skvělém scénáři od Sorkina a hereckých výkonů v první řadě s Eisenbergem. 10/10 ()

Bizap123

Člověk by čekal, že se bude rozebírat zda-li je facebook pro lidstvo dobrý, resp. jestli nás neovládá a nevede do temných končin. Nicméně v roce 2010 tyto otázky nebyly s facebookem tolik spojovány, tehdy byl profil nejmladšího miliardáře mnohem více fascinující. Tak se dostáváme k tématu a to je pozadí vzniku v konfliktu s jednotlivými osobami, které se o to zasloužili, jak spravedlivě podíly rozdělit? O spravedlnost tu nejde, jde tu o efektivitu, která je pro tržní kapitalismus tak důležitá. Slabé články nemohou přežít, není to o emocích, řekl bych, zázrakem jest, že nebylo dílo facebooku Markovi ukradeno, protože on sám byl důvěřivý a celkem empatický, ač to tak nemuselo vždy vypadat. Teď k filmu, obával jsem se, že téma facebooku se nedá zpracovat zajímavě, nicméně fakt, že to je Fincherovo dílo mě přinutil se na to alespoň podívat, leč po asi 2 letém odkládání. Film Vás vtáhne do děje okamžitě, vše je to dynamické, také smysluplné. ()

MatoPalkes

Vlastne úplne jednoduchý príbeh, ale natočený tak dokonale že jeden krát vidieť nestačí. Btw. Justin Timberlake veľmi prekvapil. ()

modrapapaja

První půlka filmu filmařsky nezvládnutá, druhá půlka velmi dobrá. Celkový dojem kazí vylhaný scénář, který ukazuje Zuckerborga v horším světle, než by měl. Přítelkyně ho neopustila - byl s ní rok před vznikem FB a pak se vzali. Saverin se snažil FB torpédovat (peníze nepotřeboval, je to bohatý židovský mafián z Brazílie) a jeho podíl nebyl snížen z 30 % na 0,3 % ale na 10 % - Mark ho nechtěl obrat, ale vyloučit - protože FB torpédoval - a na torpédování zevnitř dojel Friendster a pak i MySpace, jen Zuckeberg ho uchránil! ()

Warrior

Ťažko sa k tomu píše komentár, keďže som to videl celkom dávno. David Fincher je uznávaný režisér a zatiaľ žiaden film ma od neho nesklamal. Social Network je film, ktorý ma kopu zapamätateľných scén. Pre mňa je najlepšia scéna keď Andrew Garfield rozjebe notebook Jesse Eisenbergovi :D Má to zaujímavý príbeh, v ktorom sledujeme Marka Zuckerberga ako vytvoril najväčšiu sociálnu sieť - Facebook. Počas toho sledujeme aj jeho život a jeho vzťahy ku ostatným, ktoré sa počas filmu menia. Atmosféra je vynikajúca a ten vizuál k téme perfektné sedí. Musím spomenúť aj výbornú hudbu, počas ktorej máte zároveň nervy a zároveň príjemný pocit. Za mňa TOP film. 100% ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (více)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (více)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (více)