• Česko

Paranormal Activity: Jiný rozměr

Paranormal Activity 5

(neoficiální název)

Horor

USA, 2015, 88 min (SE: 97 min, Alternativní: 95 min)

Gregory Plotkin

John W. Rutland

Jason Blum

Michel Aller

Scénografie:

Nathan Amondson

Kostýmy:

Lisa Lovaas

Musím říct, že tohle byl nejlepší díl z řady Paranormal activity a myslím si, že už by nemělo cenu dál pokračovat. Myslím si, že tenhle díl byl speciálně udělaný pro 3D, protože jsme konečně viděli ducha, zatímco v ostatních dílech jsme viděli třeba jak duch něčím hýbe nebo maximálně tak páru. Byla tady řada lekavých scén, které urychlovaly děj příběhu. Na ty, které jsem čekala jsem se mohla připravit, ale nějaké jsem vůbec nečekala. Film se mi líbil až na konec, ten mi přišel trochu přehnaný...(31.10.2015)

Je tu snad závěrečný díl série a dobrá zpráva je, že je to lepší než PA 4, ale, řekněme si to upřímně, to nebylo zas tak těžké dosáhnout. PA 5 dává dohromady střípky z předchozích filmů a vzniká cosi dávající vcelku smysl, v rámci horrorového žánru. Po stránce strašidelnosti film moc nefunguje, a za to také může vysoká frekvence lekaček, které na diváka útočí asi každé tři minuty, a tentokrát už od prvních minut - a tady je vidět, že to dlouhé čekání v předchozích filmech na první lekačku prostě mělo smysl. Ve scénáři je pár pěkných nápadů, je jen škoda, že působí, jako kdyby tvůrci házeli nápady na jednu hromadu, aniž by ve výsledku znali jejich smysl v rámci celku, a použili to lepší, co na "hromádce" našli. Jako jeden z těch lepších se dá zmínit ten, co je na plakátě, tedy tunel vedoucí z pokojíčku do neznáma, který docela možná tvůrci zahlédli ve hře Silent Hill 4, anebo také ne. PA 5 se pyšní nejen tím, že konečně ukazuje aktivitu - tedy cosi, co připomíná kouřové monstrum z Lostu -, ale také faktem, že jde o první PA ve 3D. Bohužel ve 3D je, když přimhouřím oči, jen půlka filmu (!). Scény působící prostorovým dojmem začnou až momentem, kdy si jedna z hlavních postav pořídí 3D kameru, a dále tyhle scény jsou ještě prokládány běžnou 2D přepínáním kamer z různých částí domu. Dává to sice smysl, ale pocit při sledování filmu je... jak bych to jen nazval, nepohodlný? Navíc, všechny 3D záběry jsou prokládané, čili mají v obraze nepříjemné pruhy. Jediným kladem na 3D je tak zobrazení kouřového monstra, či jeho kousků poletujících ve vzduchu, kde 3D efekt na plátně působí velmi zajímavě. Doporučit, nebo ne? PA nikdy nebylo o příběhu, tedy po této stránce zřejmě nebude nikdo zklamán, už horší je to po stránce, chcete-li se bát; i když, na mé projekci se první půlhodinu ozývaly dívčí výkřiky, takže je docela možné, že první půlka - než se lekačky začnou až příliš opakovat - docela hrůzu nahánějící za jistých okolností být může. Paranormal Activity je (asi) naposledy v kinech! Myslím, že horrorový fanda si tuhletu příležitost ujít nenechá, přece jen PA již několikátý rok vyplňuje mezeru po Saw, které se tradičně objevovalo v kinech v období Halloweenu a je jen otázkou, co ho vystřídá. Pokud váháte a nechcete zbytečně vyhazovat peníze, raději si pusťte znovu třetí, dle mého názoru nejlepší, díl.(1.11.2015)

• sedm.1

Série Paranormal Activity patřila až do Ghost Dimension mezi mé nejoblíbenější a nejpůsobivější podívané, ovšem směrem, kterým se vydala právě tímto pokračováním, je pro mě konečná. Tvůrci zde totiž naprosto neohrabaně a bezohledně zazdili vše, co doposud ostatní díly tak pracně budovali, zcela zde změnili nastavená pravidla a styl zpracování, a dokonce se jim tady podařilo dosáhnout i něčeho, co jsem si myslel, že snad ani není možné, a to totální nefunkčnosti found footage, která na mě vždy působila,a to i v těch nejlacinějších bracích, ovšem zde prostě ne! Nechápu. Zápletka se jinak snaží propojit a zkompletovat dění všech doposud natočených „Activit“, ale i v tomto ohledu to je zpackané, marné, nelogické a hlavně strašně nudné. A vlastně ani postavy, či jejich představitelé, nejsou vůbec výrazný, zkrátka Ghost Dimension pro mě svou existencí nekompromisně pohřbil doposud skvěle rozjetou a extra působivou sérii, já truchlím a mám přání, na které jsem v souvislosti s touto sérií nikdy nechtěl ani pomyslet, ale nyní tedy doufám, že šlo již o poslední díl a nebude tak již nadále hanobena památka předchozích parádních Activit dalšími podobnými zbytečnostmi!(1.2.2017)

Vyvrcholení přišlo i nepřišlo..Jinak řečeno, opět otevřený konec. Podle mě už jsou tyto díly spíše jen pro fanoušky, protože čím novější díl, tím víc jdeme do minulosti a zároveň jsme v současnosti.. Prvek s kamerou a démonem jasné + neboť v předchozích dílech jsme se báli trošku jiným způsobem ( nebudu spoilerovat). Co mě trošku zklamalo bylo, že to nebylo dotažené podle mého do zdárného konce.. 60%(17.11.2015)

Ghost Dimension nadväzuje na osviežujúci a najlepší diel série (3), ale je iba lenivým recyklantom nielen paranormal chytákov (nájdete v tom všetko možné od Insidiousov až po finále REC). Ľakačky ako tak fungujú, ale s neprekvapivým dejovým vývinom to nad priemerný dojem nevytiahnu. Dva a pol hviezdy.(1.11.2015)

• - Kdo byl v kinech při sledování filmu Paranormal Activity 4 (2012) trpělivý a díval se i na titulky, mohl po nich spatřit promo právě k tomuto filmu. (MikeCool)

• - Snímek byl natočen za 45 dní. (SidneyP)

• - Katie Featherston měla původně natočit jen první tři filmy. Jelikož si ji ale režiséři a producent Oren Peli velmi oblíbili, byla jí nabídnuta spolupráce i pro další díly. (SidneyP)