• Česko

Paranormal Activity 5

(neoficiální název)

• Austrálie

Horor / Mysteriózní

USA, 2015, 88 min (SE: 97 min, Alternativní: 95 min)

"Dvakrát do téže řeky nevstoupíš.", praví přísloví, který však série Paranormal Activity celkem úspěšně ignorovala snad čtyřikrát. Zatímco první díl, kterej osobně považuju ještě za celkem vydařenej a originální i přesto, že bylo pouze otázkou času, kdy po danym tématu v narůstající vlně zájmu found footage někdo sáhne, zbylá pokračování mi přijdou naprosto stereotypní - jeden barák, v něm cosi zlého, jeden fakan v centru dění, plno kamer, který nahrávají dvacetčtyřisedm a sem tam nějak zakomponovanej mytologickej prvek, kterej by měl rozvíjet a propojovat předchozí vyprávění. Po těch letech se mi tedy jednotlivý pokračování v podstatě slily dohromady a i když pětka, zdá se, konečně příběh posouvá někam dál, pořád je to to samé. Ani čtyři (!) scénáristický hlavy tentokrát nebyly schopný přetavit tuhle značku do podoby, která by se alespoň trochu odlišila od těch předešlých. Ve výsledku tak jen zbývá doporučit těm divákům, kteří chtějí dát (snad) poslední kapitole přece jenom šanci, aby šli do unrated verze, která nemá relativně přeslazený alternativní konec, ale prodlužuje vrcholící finále tak, jak by se hororu slušilo a patřilo. Normálně bych nejspíš ležérně frknul 4 hvězdy, ale už to prostě nejde.(14.5.2016)

• SOLOM.

Je až k nevíře, že z něčeho takového jako je Paranormal Activity se snad stala další nekonečná série a ještě navíc každý díl vydělal svým tvůrcům nehorázné peníze. Tentokrát se rozhodl namastit si kapsu Gregory Plotkin, který měl od druhého dílu na starosti střih. Christopher Landon již zřejmě neměl dost inspirace k sesmolení dalšího scénáře a tak proběhla změna i na tomto postu a jeho maličkost vystřídala hned čtveřice scénáristů. No a že by to byla změna k lepšímu, se zrovna říci nedá. Téhle sérii už totiž nepomůže ani svěcená voda, natož zhmotněný démon Tobi. Co se týká kvality, tak tento díl skvěle zapadl do podprůměru svých předchůdců, takže žádné velké fanfáry neočekávejte! Děj nám nabídne další nešťastnou rodinku, která byla předurčena k teroru nadpřirozených sil a přestože se zde značně přitvrdilo, tak nevím, zda digitální para teror byl zrovna to pravé ořechové. Několik lekaček tu sice proběhne, ale že by se rozpoutala nějaká atmosférická bouře – tak to ani omylem. Již značně vyčpělý příběh nám přesto nabídne jistou spojitost s předchozími událostmi a to díky starým videokazetám. Což se mi asi jako jediné líbilo i fakt, že se opět dozvíme několik novinek ohledně tajemného Tobiho. Ten má prostě na debilní rodinky skvělý čuch a docela se divím, že mu trvalo tak dlouho, než uskutečnil všechny své plány.(13.10.2017)

Lekačky jsou fajn, atmosféra víceméně taky, takže na co si stěžovat? No asi hlavně na to, že je to celé už pošesté. Čas neúprosně letí a lidé stále dál ochotně natáčejí svůj dům, ve kterém začíná strašit. Divák už z toho začíná být mírně přešlý a tak jej do sedaček kin nenažene ani když je všeho více a denní rozhovory se omezí na minimum. Série pro mě působí hodně už vyčerpaně, přestože tenhle díl patří k tomu lepšímu co nabídla. 55%(14.1.2016)

Zatímco ropná skvrna Toby zkouší, jestli se neleskne před kamerou, malá princezna Leila po nocích testuje hořlavost bible a všichni kolem se z toho můžou pominout.. Zlo duši jsou paranormálně aktivnější než je Diesel rychlejší a zběsilejší a já už se v nich začínám poněkud ztrácet. Oren vyčPěli to kdysi začal, Plotkin to může se ctí uzavřít, protože z dosti úzkých možností žánru, v němž je vybitá baterie účinnější než exorcista, vykřesal maximum. Závan dějové originality v podobě terorizování satanistického páru důchodců bydlících na hausbótu prostřednictvím ektoplasmatického Ježíše by asi u producentů neprošel..(8.1.2016)

Je tu snad závěrečný díl série a dobrá zpráva je, že je to lepší než PA 4, ale, řekněme si to upřímně, to nebylo zas tak těžké dosáhnout. PA 5 dává dohromady střípky z předchozích filmů a vzniká cosi dávající vcelku smysl, v rámci horrorového žánru. Po stránce strašidelnosti film moc nefunguje, a za to také může vysoká frekvence lekaček, které na diváka útočí asi každé tři minuty, a tentokrát už od prvních minut - a tady je vidět, že to dlouhé čekání v předchozích filmech na první lekačku prostě mělo smysl. Ve scénáři je pár pěkných nápadů, je jen škoda, že působí, jako kdyby tvůrci házeli nápady na jednu hromadu, aniž by ve výsledku znali jejich smysl v rámci celku, a použili to lepší, co na "hromádce" našli. Jako jeden z těch lepších se dá zmínit ten, co je na plakátě, tedy tunel vedoucí z pokojíčku do neznáma, který docela možná tvůrci zahlédli ve hře Silent Hill 4, anebo také ne. PA 5 se pyšní nejen tím, že konečně ukazuje aktivitu - tedy cosi, co připomíná kouřové monstrum z Lostu -, ale také faktem, že jde o první PA ve 3D. Bohužel ve 3D je, když přimhouřím oči, jen půlka filmu (!). Scény působící prostorovým dojmem začnou až momentem, kdy si jedna z hlavních postav pořídí 3D kameru, a dále tyhle scény jsou ještě prokládány běžnou 2D přepínáním kamer z různých částí domu. Dává to sice smysl, ale pocit při sledování filmu je... jak bych to jen nazval, nepohodlný? Navíc, všechny 3D záběry jsou prokládané, čili mají v obraze nepříjemné pruhy. Jediným kladem na 3D je tak zobrazení kouřového monstra, či jeho kousků poletujících ve vzduchu, kde 3D efekt na plátně působí velmi zajímavě. Doporučit, nebo ne? PA nikdy nebylo o příběhu, tedy po této stránce zřejmě nebude nikdo zklamán, už horší je to po stránce, chcete-li se bát; i když, na mé projekci se první půlhodinu ozývaly dívčí výkřiky, takže je docela možné, že první půlka - než se lekačky začnou až příliš opakovat - docela hrůzu nahánějící za jistých okolností být může. Paranormal Activity je (asi) naposledy v kinech! Myslím, že horrorový fanda si tuhletu příležitost ujít nenechá, přece jen PA již několikátý rok vyplňuje mezeru po Saw, které se tradičně objevovalo v kinech v období Halloweenu a je jen otázkou, co ho vystřídá. Pokud váháte a nechcete zbytečně vyhazovat peníze, raději si pusťte znovu třetí, dle mého názoru nejlepší, díl.(1.11.2015)

• - Spoiler: Počet mrtvých je 5. (hansel97)

• - Film existuje vo verziách s dvoma koncami. Verzia, ktorá bola uvedená v kinách v ČR a SR, má o dve minúty viac ako verzia s druhým koncom. (Stefan Deryck)

• - Premiéra filmu byla posunuta až na říjen 2015 z důvodu uvedení latinského spin-offu, který šel do kin v lednu stejného roku. (SidneyP)