• Česko

Paranormal Activity: Jiný rozměr

Paranormal Activity 5

(neoficiální název)

Horor

USA, 2015, 88 min (SE: 97 min, Alternativní: 95 min)

Gregory Plotkin

Nathan Amondson

Kostýmy:

Lisa Lovaas
  • Avathar

Akože, rozhodne nepatrím k hejterom a prvé tri diely PARANORMAL ACTIVITY ma solídne bavili. Aj keď aj tam sa ukazovalo to, čo logicky vrcholí v GHOST DIMENSION: že na pôvodný úplne jednoduchý a banálny nápad („straší nám v dome“) sa tvorcovia rozhodli nabaliť nejaký ten background. Na jednej strane je to pochopiteľné, ale dosť cítiť, že si s tým akosi nevedeli rady, mytológiu vymýšľali za pochodu a silno pochybujem, že vôbec tušili ako to celé ukončiť. Na GHOST DIMENSION som príliš zvedavý nebol, ale keďže sa podľa tvorcov jedná o posledný diel a Blum sa kasal, že film odpovie na všetky doteraz nadhodené otázky, tak som si to pozrel. Tak trochu z povinnosti, ale zaujímalo ma, či aspoň to vysvetlenie bude teda za niečo stáť. A... nestálo. Niežeby to bolo úplne dementné (i keď klišé jak fras), ale vážne sme na to potrebovali šesť filmov? A aj tak vlastne neviem, prečo sa na všetko išlo tak zložito (časopriestormi, nejakými sektami siahajúcimi až ku stredoveku...)? No nič. Herci sú tu asi najhorší zo všetkých dielov a sledovať, ako sa snažia zahrať strach bolo až komické. Dej žiadne novinky nepredkladá, akurát že Tobyho teraz môžeme konečne vidieť. Nevyzerá tak tupo, ako som sa obával, ale treba povedať, že na tej atramentovej ektoplazme vidno, že je zo všetkého otrávená a už ani ten fetiš na nábytok nie je čo býval (len párkrát kývne lustrom, aby sa nepovedalo). Čakal som, že Tobyho viditeľnosť bude nejako zaujímavejšie využitá, ale v zásade je to úplne zbytočná vsuvka, pretože žiadne znepokojenie z toho nevyplýva (a režisér sa o to ani nesnaží). Postavy skrátka zisťujú to, čo divák už dávno vie, ale nezdá sa, že by ich to príliš zaujímalo, viackrát uvidia Tobyho v plnej CGI kráse, ale ich správanie je stále nerušene žoviálne. Len skonštatujú, že je to „weird,“ ale nijako to neriešia a trvá im dobrú hodinu kým konečne vyhľadajú pomoc (keď je už neskoro, ako inak) a záver to skoro strháva do paródie. Tak, čo s tým? Nie je to síce taká nuda ako predchádzajúce dve časti, ale o strachu či znepokojení nemôže byť ani reč, dej kravina a démon senilný. Prežiteľné len pre tých, čo dokázali odsledovať celú sériu.(8.1.2016)

Do domu, ktorý bol v minulosti známy mnohými paranormálnymi aktivitami, sa nasťahuje nová rodina. Potom ako v jednej z miestností nájdu kameru s video páskami, ktoré zachycujú mnoho záhadných rituálov, sa všetci presvedčia, že ich voľba na tento príbytok nebola najlepšou variantov. Ako fanúšik "P.A.", obzvlášť ducharín, dokážem tomuto subžánru, vzhľadom k čoraz slabšej ponuke, kadečo odpustiť. Tvorcovia tejto série sa zrejme domnievali, že zhmotnením ducha bude snímok rázom agresívnejší pričom divák ocení tento prvok natoľko, že v poradí šiesta časť bude konečne dôstojnou rozlúčkou. No a myslím že sa to sčasti aj podarilo. Určité pasáže boli dostatočne atmosferické, lakačky účinné, takže sám za seba, napriek tomu, že podľa mňa bola tretia časť proste TOP, nemôžem inak, iba vyjadriť spokojnosť na úrovni trošku lepšieho priemeru. Zázrak to nie je, vyslovená hanba taktiež, tak skromné tri budú zrejme akurát - 55%(17.12.2015)

Lekačky jsou fajn, atmosféra víceméně taky, takže na co si stěžovat? No asi hlavně na to, že je to celé už pošesté. Čas neúprosně letí a lidé stále dál ochotně natáčejí svůj dům, ve kterém začíná strašit. Divák už z toho začíná být mírně přešlý a tak jej do sedaček kin nenažene ani když je všeho více a denní rozhovory se omezí na minimum. Série pro mě působí hodně už vyčerpaně, přestože tenhle díl patří k tomu lepšímu co nabídla. 55%(14.1.2016)

• Havaj8

Já jako celkem fanoušek série PA jsem zklamanej. Od toho názvu jsem si představoval kdovíjaký dimenze, ale tam jsme se s ničím takovým vůbec nesetkali, kromě temnýho černýho stínu. Nápad ušel, jakože jenom stará kamera může vidět tyhle activity, ale podle mě to byl snad nejslabší díl. Čím víc oni vědí, že na tom vydělaj, tím víc se asi snažej ušetřit. Tam nebylo nic drahýho, i ty závěrečný titulky byly obyčejný a bez hudby. Ta husí kůže a mráz po zádech absolutně vymizel. Jestli se dá něco opravdu vyzdvihnout, tak ženský obsazení, v tomhle opravdu byl znát pokrok.(30.12.2015)

No, tak to byl zatím poslední díl. Nutno říct, že oproti trojce, čtyřce a spin-offu došlo k podstatnému zlepšení. Víme konečně, o co vlastně jde. Novinkou je, že zlo dostává mnohem fyzičtější formu (shit gets real). Nicméně se vyskytly i nové otázky, takže jsem zvědavej, jestli dojdeme k jejich rozřešení. Třeba - proč se to vymítání tak zvrtlo. 7,5/10(27.2.2016)

• - Snímek byl natočen za 45 dní. (SidneyP)

• - Jedná se o jediný díl série, který se dal v kinech zhlédnout ve 3D. (hansel97)

• - Katie Featherston měla původně natočit jen první tři filmy. Jelikož si ji ale režiséři a producent Oren Peli velmi oblíbili, byla jí nabídnuta spolupráce i pro další díly. (SidneyP)