Irská odplata

Amanda McArthur

Kostýmy:

Keith Madden
  • veverysiak

Je to zábavné aj akčné, ale nepochopiteľne len na necelého pol plynu, podobných historiek z podsvetia sme už videli dosť a veľa z nich na oveľa vyššej úrovni, v takýchto žánroch zvoliť pomalé tempo nie je tá pravá voľba, obzvlášť na Ostrovoch, citeľne tomu chýbalo viac konverzačky, viac humoru a možno aj akčnosti, takže 40%.(30.11.2011)

• Cervenak

Nečakane chabé. Ritchieovka bez Ritchieho videoklipovej zábavnosti a úderných postáv. Hrdinovia tohto filmu sú zaujímaví len tým, akí sú nesympatickí a nudní (jediný, kto tu má trochu šťavy, je Gleeson). Halda prázdnych kecov, ktoré majú dodať akože nejakú inú, možno osudovú atmosféru, ale zúfalo to nefunguje. Má to hodinu dvadsať, ale už v polovici som mal dojem, že som videl celú sezónu nejakého nevydareného bulšitu z írskeho podsvetia. Nebrať.(31.3.2011)

• BDMarty007

Hlavní hrdina v podání Cilliana Murphyho je zajímavý a charismatický. Také Joddie Whittaker svoji roli zvládla důstojně. Bohužel většina jiných postav, ač dobře vycastovaných, působí spíše jako karikatury. Je to trochu jako z dílny Guy Ritchieho, ale velmi neumětelsky provedené. Ono spojit drsnou detektivku s komedií tak, aby z toho nebyla slátanina, je obtížné, a vyžaduje to značný režisérský cit. A ten tady chybí. Scénář sám o sobě špatný není, a mohl by klidně fungovat. Problém je, že v několika momentech se režisér jaksi nemohl rozhodnout, jestli teď to bude drsné nebo sranda a výsledkem je trapnost. Pár momentů, které měly být jakousi vtipnou vložkou, nefunguje, spousta dialogů je zbytečných a trapných. Postavy se občas chovají nepřirozeně a nesmyslně, a děj ztrácí spád. Škoda, z toho scénáře a s těmi herci se dal udělat velmi slušný film. Není to úplně zlé, spíš mě rozezlilo nevyužití potenciálu.(6.11.2012)

Mohl bych tomu dát tři. Jenže to by tam nesměli být irští herci a herečka typu Murphy, Gleeson a Whittaker a nesmělo by se to odehrávat i na irském venkově. No a jelikož mám rád jak ty herce, tak venkov, nemůžu jinak a musím tomu trošku zvednout. Jinak je pravda, že v rámci gangsterek je to lehce slabší. Gleeson je ale protivník jak má bejt a minimálně kvůli němu to stojí za to vidět.(30.11.2014)

Michael McCrea (Cillian Murphy) udělal svého času chybu, když si od místního vládce podsvětí Darren Perriera (Brendan Gleeson) půjčil spoustu peněz, které ale nemá jak vrátit. Když na něj Perrier pošle své zabijáky, podaří se mu za pomoci své sousedky Brendy (Jodie Whittaker) a svého otce Jima (Jim Broadbent) jednoho ze zabijáků zabít, čímž Perriera naštve mnohem víc. Z honby za penězi se rázem stane osobní věc, a všichni Perrierovi poskoci se předhánějí kdo Michaela a jeho přátele dopadne dřív ... Irské filmy docela můžu - marně si vzpomínám, jestli jsem viděl nějaký, který by mi nesedl? Navíc když hlavní roli dostane jeden z mých dlouhodobě nejoblíbenějších herců, Cillian Murphy, nemohu být zklamán. Perfektní mix dramata, černého (anglického) humoru, elegantní vyřešení celé zápletky (nikdy se neser do pejskařů), výborní herci - kromě již zmiňovaného Cilliana Murphyho mne hlavně překvapil Jim Broadbent (v krátké době je to druhý film s ním, který se mi dostal do rukou - úplně rozdílná, role, a obě perfektně zahrané), prostě balada pro divákovo oko...(17.10.2010)