Lesní duch

Horor / Thriller

USA, 2013, 91 min (SE: 97 min)

Fede Alvarez

Fede Alvarez, Rodo Sayagues, Sam Raimi (původní scénář)

Aaron Morton

Roque Baños

jsem rád, že jsem výjimečně dal na recenze a do kina na film nešel, jak jsem plánoval původně. býval bych byl zklamaný mnohem víc. ukázalo se, že remake má daleko ke klasickému hororu, jak ho znám a mám rád. jedná se především o gore film usilující diváka zhnusit a teprve v druhé řadě vyvolat hrůzu. soukromá projekce po půlnoci v rozlehlé liduprázdné budově mě naštěstí přiměla se párkrát nejistě ošít v křesle a kupodivu i napjatě čekat, které klišé předvedou tvůrci příště. vysoký potenciál nápadu s léčením duševně nevyrovnané narkomanky proti její vůli, do něhož zasáhnou démonické síly, ale zabíjí přílišná konvenčnost. potěší jednotlivosti, jako občasně zajímavé nasvětlení scény, zdařilé gore efekty, výtvarné provedení lesa, krvavá sprška v závěru, ovšem jako celek film selhává. dát osobnostem postav více než jeden rozměr, přidat jim k tomu ještě krapet rozumu a vyhnout se alespoň některým, nejhorším klišé, mohlo to vzbudit větší zainteresovanost u diváků a mít za následek ztíženou předvídatelnost. přispělo by také, kdyby tvůrci trochu přitvrdili. nejsem sice nakloněný nechutnostem, ale to platí především tehdy, jsou-li čistě samoúčelné. pokud cíleně a ve správných dávkách napomáhají děsivé atmosféře, nebráním se jim. ačkoliv se tak zveličené reklamě nedalo ani na okamžik věřit, od filmu, který slibuje to nejděsivější, co jsem kdy viděl, jsem přeci jenom čekal víc a jistě jsem nebyl jediný. po vynikající Chatě v lesích ale už nic takto přízemního a žánrově ortodoxního nelze brát vážně.(9.11.2013)

"Groovy" to sice je, ale ne tak, jak bychom si mnozí přáli. Stejně jako řada před ním, i remake Evil Dead je moderní, se špinavým vizuálem a ohromnou dávkou brutality, až se méně otrlým bude zvedat kufr (a to bez prdele, ze sálu odešlo hned několik lidí, viď Balone?). Pořád tu něco teče, mlaská a stříká, ale ten nejdůležitější faktor se ne a ne dostavit. Správně, je to atmosféra. Strašnej průser je v tom, že nová verze Raimiho kultu daruje zlu určitou podobu a tu už jenom obměňuje. Už z úvodního flashbacku jsem neměl dobrej pocit, a ten se prohloubil hlavně v závěrečný třetině, kde dojde na lámání chleba. Mluvím o překročení hranice mezi čistokrevným hororem a "podfuckovou" parodií na sebe sama. Tenhle moment mi už nedovolil plně se soustředit na konečný masakr, v němž se už takhle odvážná brutalita ještě vystupňuje do nevídaných otáček... podobně jako motorovka, co se zařezává do rozkládajícího se těla. K(h)unda vás ale pobaví. (65%)(4.4.2013)

• bestlama

Bylo nebylo. Spíš nebylo a narodil se malinký Fede. Sudičky mu věstily samé skvělé věci, od velikých pohlavních orgánů až po kulinářský um. Bohužel, jedna ze sudiček byla tak najebaná, že když měla rozdat filmařský um, tak ho raději vyzvracela do hajzlu. Pak Fede rostl a rostl, pásl kozy, hrál na flétničku až se jednoho, pořádně zasraného, dne dostal k filmařině. Levým kopítkem se dostal k remaku Lesního Ducha. A tady naše pohádka o nešikovném Fede začíná. F. se rozhodl znásilnit klasiku všemi možnými biologickými kytkami po ruce a tak u toho asi dost hulil trávu. Tenhle film vlastně s klasikou nemá vůbec nic společného. Až na jednu chatu a padací dveře. Potom to má nějaké vzdáleně připomínající rysy: kniha, démoni, znásilňující strom. Atmosféru to nepobírá ani z Šinkanzenu a o brutalitě se taky nedá moc hovořit. (Jedna hvězda z mé strany pouze za dvě scény z celého filmu. Čteš to vole?! Jenom dvě na takový film!!). No a tak Fidorek nasliboval hory doly. Nasliboval NC17 verzi, Nejděsivější filmy, jaký uvidíme a v neposlední řadě taky 0 procent CGI animace. NC17 verze byla jen reklamní tah, nejděsivější film to nebyl ani omylem a to CGI si mohl odpustit, protože ho tam bylo dost. To je prostě jedna lež za druhou. A takovému člověku prostě už potom neuvěříte vůbec nic. To je oblast marketingu. A teď ta filmová. Postavy jsou tak silně nesympatické. Nestihnete si k nim utvořit vztah, ani lásku a už vůbec si nestihnete pohonit nad nějakou kráskou. To slovo kunda si mohli odpustit. Anebo očekávali přílivy českých mentálů, kteří se nad tím budou v kinech řehnit? Potom je tady naprosto stupidní uvažování,. což sice k hororu patří, ale tady to bylo až moc. A na závěr moje oblíbená perlička z filmu: V životě jsem nevěřil, že se dočkám vymítání démona pomoci hlíny a sáčku na hlavě. Viděl jsem už ledacos, ale tohle jsem opravdu ještě neviděl. Já bych prostě tu kurvu upálil už v tom baráku a ještě bych si nad tou chatou opekl maršmelouny. To je prostě tak nechutně pitomý film, který opravdu v určitých momentech vyvolává smích než zděšení. Střelíte někoho nastřelovačem hřebíků do hlavy a on řekne: "Au, bolí mě hlava". Mám pocit, že takový scénář by dokázal napsat i obsazenec jedličkova ústavu. I když. Takový Dement22 a jeho brácha by měli problém vymyslet něco podobného. Tenhle film prostě ukazuje, kam je schopen zajít komerční mainstream pro znásilnění klasiky do análu.(13.7.2013)

Paráda!! Celej film je taková rekapitulace první verze 1981, atmosféra skutečně docela chybí, brutalita mi nepřišla zas tak extrémní, jak všichni zmiňovali ... Tak nějak bych řekl, že to docela vhodně oslavilo původní kult ... U mě se to pohybovalo tak mezi 3* až 4*, než přišel závěr, přesně asi 10 min 52 sec, na kterej jsem asi nějak podvědomě čekal a to byl fakt absolutní masakr, úplně vytouženejch 10 minut toho největšího náseru, kdy se spustil hlas syrén v kombinaci s "kostelním" chorálem ve stylu The Omen 1976, začala pršet krev a .... takhle vygradovanej konec jsem neviděl ani nepamatuju, jako by z úplně jinýho filmu ... Na dnešní dobu plnej počet 5/5 ... Jinak ve srovnání s originálem se to může jít zahrabat (myslím 1981) ...(5.5.2013)

• Shakers

Tvrdím síce, že je lepšie neporovnávať remake a origoš, ale origoš je lepší :-) Nový Evil Dead síce nestratil nič zo svojej brutality a stále si táto séria s názvom Evil Dead drží svoj základ a to je - strašne veľa krvi a nechutných scén. Fede Alvarez nie je Raimi a jeho remake ma moc nebavil. Nudné postavami, ktorým som prial len tu najstrašnejšiu smrť, príbeh je v podstate rovnaký, ale tiež ma nebavil a naťahované finále s hektolitrami krvi mi už tiež prestalo baviť. Fajn zabíjačka, masky a hudba, inak nuda. 50% - 2*(6.10.2013)

• - Přívěsek, který dostane jedna z postav, se objevil i v původním snímku, ale byl stříbrný. (Habansz)

• - Datum americké premiéry filmu 15. 4. 2013 je téměř přesně 30 let od kinopremiéry původního filmu Lesní duch (1983), která proběhla 12. 4. 1983. (gogos)

• - Vemete-li první písmena ze jmen hlavních postav David (Shiloh Fernandez), Eric (Lou Taylor Pucci), Mia (Jane Levy), Olivia (Jessica Lucas) a Natalia (Elizabeth Blackmore), dostanete slovo Demon. (S.U.E.S.)