Lesní duch

Horor / Thriller

USA, 2013, 91 min (SE: 97 min)

Fede Alvarez

Robert Gillies

Kostýmy:

Sarah Voon
  • sniper18

Je to podpriemerný horor, ktorý je remakom kultovej klasiky. Má celkom dobrý príbeh o pätici mladých ľudí, ktorí prídu do starej rodinnej chaty uprostred lesov, aby tu pomohli jednej z nich so závislosťou na drogách, lenže na mieste nájdu tajomnú knihu. Po prečítaní neznámych slov ale prebudia zlo, ktoré ovládne práve narkomanku a tak musia všetci bojovať o svoje životy, kým ich nenakazí všetkých a navyše kvôli počasiu odtiaľ niet úniku. Spracovanie ma ale vôbec nezaujalo, síce na jednej strane sa tu stále niečo deje, hluchých miest je minimum, oceňujem aj podanie bez tradičných otravných teenagerských prvkov, no tým klady prakticky končia. Celý čas to išlo nejak mimo mňa, vôbec ma to nebavilo, prišlo mi to až nechcene smiešne, nedokázal som sa zbaviť pocitu zbytočnosti a tak to vlastne bola jedna dlhá nuda. Jedine až záver je už celkom obstojný, no to už je neskoro. Po stránke hororových prvkov vôbec nie som moc spokojný. O nejakej atmosfére alebo aspoň napätí tu vôbec nemôže byť ani reči, zlo tu nevyvoláva žiadny rešpekt, tvorcovia vsadili všetko na nechutnosť na všetky možné spôsoby, ale ani to im moc nevyšlo. Aspoň chválim, že tieto drsnejšie scény nie sú vytvorené digitálne, ale je to poctivá práca, lenže všetkým týmto scénam úplne chýba nápad alebo aspoň pocit nepríjemnosti, pripadalo mi to skôr ako v paródii. Skutočne jedine ten finálny súboj bol celkom zaujímavý a až dva momenty ma zaujali, inak vôbec. Herecké obsadenie je celkom slušné, tvorí ho výhradne päť postáv a na moje prekvapenie mi úplne všetci prišli bez problémov, len škoda, že si ma nikto nezískal natoľko, aby mi na ňom záležalo, takže mi bolo úplne jedno, či to niekto prežije. Čo sa týka réžie a technickej stránky, páči sa mi vizuál, toto lesné prostredie má svoje čaro a chválim aj kvalitné efekty a masky, ale ako horor to vôbec nefunguje. Originál sa mi vôbec nepáčil, takže porovnávať nepotrebujem, bol som len zvedavý, ako dopadla nová verzia, no nanešťastie biedne. Je to dobre natočené a v rámci žánru aj celkom slušne zahrané, lenže to nefunguje a prišlo mi to až moc smiešne a to je pri horore celkom problém. Ale nepochybujem, že svojich fanúšikov si to nájde. 42%(3.7.2013)

SPOILERY „Feast on this, motherfucker“ aneb Proč muži nerozumí čarodějnictví a proč by si ženy neměly hrát s elektrickým nožem. Když se absurdně falocentrický horor v závěru – za použití citace z Carrie – zlomí v „ženský“ rape revenge movie, jde jen o poslední z přehršle projevů mimořádné obsahové nekonzistentnosti (řemeslné provedení je oproti tomu konstantně na výši). Lesní duch budí dojem filmu minimálně dvou režisérů, resp. několika scenáristů (kterým skutečně je), z nichž každý přistoupil k Raimiho originálu po svém. Někteří z nich jdou vstříc hororovým fanouškům, snaží se postmoderně vystupovat z žánru a dělat si z banality vyvražďovaček srandu. Jiní, jimž bohužel patřilo hlavní slovo, naopak zaspali několik dekád a prosadili do filmu děsy s dávno prošlou záruční lhůtou – strach z pohlavních chorob (prokletí se přenáší tělními tekutinami) a z divočiny, přesněji z lesa (který je ve finále ironicky pokořen neekologickou motorovkou). Tuto rozpolcenost přímo ve filmu zosobňují dvě mužské postavy, které zastupují dva možné typy diváků. David podléhá sentimentu a oplakává každou podlitinu. Chybí mu odstup. Racionální Eric je naopak nad věcí, jelikož si přečetl knihu (všechno již bylo napsáno). Stejně jako poučený hororový divák, také on zná předlohu, ví dopředu, co čekat, a společně s cyniky v publiku se vysmívá přecitlivělosti svého kamaráda. Potřeba jsou oba. Kdyby se David svým jednáním důsledně nedržel hororových klišé, film by skončil o několik tělesných amputací dříve, což si jako krvechtiví diváci nepřejeme. Paralelně jsme skrze Erica upozorňování, že někdo z tvůrců patří k poučeným a soucítí s komunitou hororových fanoušků. Vítězem nakonec překvapivě není ani jeden z nich, nýbrž zástupkyně do té doby vesměs jen pasivně trpícího (případně sebe-zmrzačujícího se) pohlaví. Opoždění vyrovnání genderových sil nás nutí k atypické re-distribuce empatií směrem k tělu, které ostatním způsobilo tolik nepříjemnosti. (V souvislosti s tělem a tělesností stojí za poznámku, kterou nechť si freudiáni rozvedou a interpretují dle libosti, že muži jsou ve filmu zpravidla něčím – broky, jehlou, hřebíky – „penetrováni“, zatímco ženy o jednotlivé části svého těla – o hlavu, ruce, nohy – přicházejí.) Zároveň se z nás díky uspokojivému završení drogové linie zpětně stávají svědci nejdrsnější odvykačky od Trainspottingu. Neujasněný tvůrčí záměr dal nezáměrně vzniknout subžánru melodramatického hororu, v němž je neurovnaným rodinným vztahům věnována málem větší péče než pálení čarodějnic a jiným lesním aktivitám (melodramatické „příliš“ se kromě gore scén týká také okázale oddalovaného pozdního smíření bratra a sestry). Jaká poučení z tohoto silně rozporuplného filmu plynou? Duše je důležitější než tělo a po drogách vám zhrubne hlas. Apendix: Rozhodně bych se neřídil dvakrát předvedeným „lékařským“ postupem – cokoliv krvácí, olepit izolepou. 65% Zajímavé komentáře: Marigold, Psema(4.4.2013)

• kiddo

Hell Hazers II: The Reckoning, kdyby si neuvědomovali svou odvozenost a stupiditu. Postavy posledních třicet let nesledovaly televizi, a tak dle hesla „logika? Jaká logika“ páchají ta nejdebilnější z debilních hororových klišé. Jedinou sympatickou postavu nepřekvapivě hraje Jewel Staiteová převlečená za Johna Lennona. Naznačené téma absťákových halucinací a mých vizualizovaných nočních můr to ze sraček neodůvodněných remaků nevytáhne.(4.4.2013)

• D.Moore

No tedy... Nic nového pod sluncem. Ani nic dobrého. Jakési napětí jen asi ve dvou scénách (Natalie jde pro cukr a vodu, závěrečné skrývání se), jinak víceméně nuda, nechutnosti, které vlastně ani nejsou nechutné, protože se hned okoukají, a slibný nápad s odvykačkou zašlapává do lesního podrostu stupidní chování všech - živých, mrtvých i polomrtvých.(8.7.2014)

• Wacoslav1

Shlednuto na CSFD projekci komentar obsahuje par SPOILERU!!! Tak cim zacit mam svuj nazor na lehce zahnily zanr zvany horor ale i kdyz vim jak dopadli remaky klasik typu Patek 13 Nocni mura Halloween nebo Texasky masakr tak jsem stejne neveril ze by byli schopni dojebat i tuhle klasiku a ejhle oni byli zacnu nejdriv tim stupidnim plakatem nejdesivejsi film jaky kdy uvidite?! pche tak jak je mozny ze sem se za celej film nevydesil ani jednou hm? vsechny ty lekacky byli az neuveritelne predvidatelny vzdycky sem koukal jenom na nejakou scenu jak se vyviji a rikam tak ted bude nejaka lekacka a hle fakt tam byla kupodivu jo ze se v prubehu filmu lidi hodne smali taky neni nejlepsi vizitka ja se teda nesmal ja spis brecel zasmal sem se jenom jednou a to kdyz si tesne pred projekci jeden uzivatel sedici pobliz mne krknul tak nahlas ze to slysel celej sal no a pokud se lidi pak ve filmu smali tem radoby humornym a vtipnym scenam tak ty byli spis z kategorie WTF jinak dost lidi tu pise jak je film nechutnej a krvavej to je videt ze asi nic poradne krvavyho nevideli ja teda jednu zenskou poblitou krvavyma zvratkama par usekanejch nebo utrhanejch koncetin a hlavu rozrezanou motorovkou za vrchol nechutnosti nepovazuju a tak si rikam kde ze uz sem neco takovyho videl jinak dej je stupidita na entou opet samy drsni mladi lide jejichz kazde slovo musi byt fuck nebo shit protoze je to proste dneska desne cool takhle mluvit v hororech drzi ze zacatku frajerku na odvykacce a vsechno to doprovazeji drsnymy a naprosto stupidnimi dialogy a cela ta dejova linie je proste padla na hlavu a uz vubec nemluvim o tom ze v knize ze ktere se odrikava zaklinadlo jsou napsany hrozny sracky de facto hrdinum ukazuje co se stane a co s tim maji delat napr na konci kdyz chce frajer znicit demona ovladajiciho jeho sestru tak nema na to aby ji upalil zaziva ale chytra kniha mu poradi jinej zpusob (!) tak ji pohrbi zaziva nema ale silu to dotahnout do konce kdyz to nakonec udela zacne toho litovat mrtvolu vyhrabe a zkousi ji ozivit ona nakonec ozije sama a demon z ni vyprcha no to teda LOL to uz bylo i na mne moc jinak snazil sem se moc nesrovnavat z puvodnim filmem ale to je fuk protoze tohle by neobstalo ani jako samostatnej film kdyby zadnej original nebyl takze celkove vzato za pekny masky a par solidnich gore scen se ta 1 hvezdice sice udelit da ale ten film si to proste nezaslouzi protoze proste celkove je koncept a zpracovani tohoto filmu stejne prohnily jako cely zanr hororu let poslednich jako takovy co naplat tohle proste opravdu ne tenhle film je fakt urazka a pro mne osobne posledni hrebicek do povestne rakve Raimi uz si to u mne posral taky je z nej komercnak jako ze vsech ostatnich a poradna desivost a krvavost si tu vzala dovolenou vsechno je tu delany jenom jako by naoko takovej horor pro teanegery s nechutnosti proste jdete nekam puste si treba takovy Srbsky film pak se muzem bavit o nechutnosti takze resume? at uz si klidne zremakujou co se jim zlibi kdyz uz nejsou schopny prijit z nicim kreativnim a akorat mrvit jednu klasiku za druhou mne osobne uz to nezajima...(4.4.2013)

• - Jedním z hlavních důvodů, proč Alvarez na natáčení přistoupil, byla skutečnost, že se film obejde bez původní postavy hlavního hrdiny Ashe. (Ownerko)

• - Tvůrčí záměr byl vyděsit i ty lidi, kteří sledují horory z období posledních 30 let a měli dojem, že je už nic nového vyděsit nedokáže.

• - Datum americké premiéry filmu 15. 4. 2013 je téměř přesně 30 let od kinopremiéry původního filmu Lesní duch (1983), která proběhla 12. 4. 1983. (gogos)