Dívka, která kopla do vosího hnízda

• Švédsko Luftslottet som sprängdes (více)

Lisbeth Salanderová plánuje pomstu. Chce se pomstít lidem, kteří se ji pokusili zabít, a také vládním institucím, které jí téměř zničily život. Zásadní komplikací je ale kulka, která jí uvízla v hlavě. Lizbeth leží pod přísným dozorem na jednotce intenzivní péče s nepatrnou šancí na uzdravení. Pokud se jí to povede, bude souzena za tři vraždy a jeden pokus o vraždu. Už tak bezvýchodnou situaci ještě vyhrocuje jiný pacient, který leží ve stejné nemocnici - její vlastní otec Alexander Zalaščenko, který se chce své dcery jednou provždy zbavit. Lisbeth totiž znamená nebezpečí pro něj i pro “Sekci” – nelegální skupinu uvnitř tajné policie, která mimo jiné odpovídá za to, že tenhle bývalý agent sovětské výzvědné služby zůstane i nadále v utajení... Novinář Michael Blomkvist se rozhodne, že nenechá Lisbeth v rukou státní spravedlnosti a požádá svoji sestru advokátku, aby Lisbeth u soudu zastupovala. Pokud přežije, bude muset s její pomocí prokázat svou nevinu a přimět soud a veřejnost, aby uvěřili jejímu neuvěřitelnému příběhu, v němž figuruje řada významných lidí, kteří se dopouštěli nebo alespoň tolerovali bezprecedentní násilí vůči bezbranným spoluobčanům ve snaze udržet se u moci. V souvislosti se soudem proti Lisbeth chystá nakladatelství Millennium zvláštní číslo, které má odhalit totožnost těchto lidí a jejich napojení na “Sekci”. Ta má ale dost prostředků a metod na to, aby tenhle „požár“ uhasila, ještě než se doopravdy rozhoří. Stačí umlčet Lisbeth a pisálka Blomkvista. (oficiální text distributora)

Aky

Není to tak skvělé jako Muži, kteří nenávidí ženy, přece jen je zde méně akce, méně překvapujících nápadů, čímž předimenzovaná délka už trochu vadí, ale i tak nadprůměrný film. ()

Peytl

Třetina postav v urnách, třetina v báni, třetina celkem v poho (ne POMO, aby nebyl problém)... njn, třetí díl, to jsou mi paralely. Ok, já žádnou nevyrovnanost nezaregistroval, všem třem dílům dávám proto stejné hodnocení, nelekejte se, napětí....4! Lizbeth byla konečně kurevsky punková a u Blomkvista jsem asi nakonec (díky těm stráveným hodinám) nějaké to charisma taky našel. Bitky směšný jak ve "dvojce", zkrátka Evropa. Na Fincherovo dílo momentálně náladu nemám, takže nemůžu srovnávat, "kdo že jako líp". Mám ale pocit, že dokázat v jednom roce natočit TOHLE, je celkem slušná práce...paráda. ()

Goldbeater

Třetí díl pokračuje ve šlápějích druhého a zakončuje tak velmi dobrou švédskou trilogii, v níž je ale nejzářnější právě první díl. Druhé pokračování opět už nedisponuje tou pravou atmosférou, jako to bylo u Mužů, kteří nenávidí ženy, ale slušné drama to je a na svou délku stále ještě dobře baví, stejně jako předchozí část trilogie. Opět lze mluvit o velmi dobrých hereckých výkonech Michaela Niqvista a hlavně Noomi Rapace. Závěr mohl být silnější, postrádal jsem více emocí. The Girl with the Dragon Tattoo prostě vede na plné čáře. Tenhle díl je o něco lepší než dvojka, tudíš za lepší 3 hvězdy. ()

mzss1

Larssonova trilogie ve filmové podobě. Nedá se nějak dlouze rozepisovat k tomuto dílu. První díl Muži, kteří nenávidí ženy je ze všech nejpší - perfektní, napínavý příběh. Druhý díl: Dívka, která si hrála s ohněm - též velmi slušný snímek, ale už lehce zaostával, především příběhem a menším tempem. Za tento film má lepší příběh a jeho lepší zpracování. Film se soustředuje jednotlivě na postavy. Michael Nyqvist mě opět přesvědčil, že je výborný herec. Dokonce i Noomi Rapace mě překvapila, v předchozích dílech mě až tak nebavila. Konečné slyšené u soudu bylo opravdu rázné a povedené. Takže nemám v podstatě nic vytknout Na první díl to nemá, ale zase lepší příběh než druhý. Celá tahle trilogie je povedená. Je to převážně švédská produkce, takže je film netypický, uvidíte sami. Bez dlouhých řečí jsem velmi spokojen. Je to tak na rozmezí mezi 4 a 5 hvězdou. Já dávám ale s radostí tu pátou. Takže hodnotím na zasloužených 90% = ***** ()

Snorlax

Výborná kriminálka, která má tu smůlu, že jsem viděla famózní první díl trilogie, kterému nesahá ani po kotník. Především chvíli trvá, než se vzpamatuje z propadáku druhého dílu a nabere pořádně dech. Ale jakmile je do příběhu zasvěcen i divák, který neviděl předchozí díly, začne děj velmi svižně ubíhat. ()

sochoking

Takže takto : Män som hatar kvinnor 2* , Flickan som lekte med elden 4* , no a toto bol pre mňa jasný orgáč ! Totálny orgáč ! ()

Payushka

Jedinou zajímavou věc, kterou snímek přináší, je zřejmě pohled na postavení ženy ve vyspělé zemi. Můžeme si stokrát opakovat, že Švédsko je emancipované a kdesi cosi, ale když Lisbeth předstoupí před soud s tím, že byla znásilněná, nejprve jí nevěří dokonce ani ŽENA soudkyně. Podobné náznaky můžeme vidět už ve zmíněném faktu, že mocné muže přepere hubená holka. Škoda jen, že tahle část vypadá trochu vynuceně. ()

Šakal

Lehce nadprůměrné zpracování, lehce nadprůměrné (oddechové) knižní předlohy. Nic víc, nic míň. Jedno ale musím Alfredsonovi přičíst k dobru. Zatímco S. Larsson s postupujícím dějem (trilogie) dělal z téměř rachytické dívky chodící vraždící monstrum, Daniel z toho vyšel (v rámci možností a a již zmiňovaným okolnostem) jako vítěz. Při představě, že by se látky chopil „renomovaný“ hollywoodský tým, ne nutně tandem J. Bruckheimer-M. Bay, (R. Emmerichovi se prý také sbíhají sliny) mohli bychom se dočkat opravdu „velkých věcí“. Taková scéna v opuštěné továrně (cihelně) k tomu přímo vybízí. Co všechno by tam šlo napasovat, tj. kolika krásných WTF momentů se mohl divák dočkat. Jedno oko by nezůstalo suché. Co naopak zamrzí, je vyškrtnutí vztahu M. Blomqvista s detektivkou M. Fiquerolaovou (vzhledem k faktu, že se jedná o jeden z hlavních rysů hlavního hrdiny). Krátit se muselo, hodně a taky se krátilo, hodně, ale v tomto případě (ne poprvé a ne naposled) poněkud neštastně resp. necitelně. Přesto, jak už jsem výše zmínil, z toho Alfredson (alespoň v mých očích) vyšel se ctí. Byť toho neodbytného pocitu, tj. nebýt obeznámem s knižní předlohou- ztrácel bych se, se tak úplně nezbavím. S osobním dovětkem na závěr. Remaku bych se, Davide, i přes poměrně zdařilý první počin, rád nedožil. Na odpočinek se však, alespoň v blízké budoucnosti, nechystám. To aby bylo dostatečně jasno. Když pominu holou skutečnost naprosté zbytečnosti, jsem přesvědčený, že to není (i vzhledem ke knižní předloze) kam posouvat. První díl (knižní trilogie) byl zároveň i jejím vrcholem. 65% P.S. co se však, bez jakýchkoliv pochyb povedlo, je obsazení M. Spreitze alias „chodícího nadopovaného bezkrka“ R. Niedermanna. Tady se naše představy, Danieli, vzácně shodují. Zajímavý komentář (úhel pohledu) pro mě: Sawy ()

IQ Tiqe

3. dílu strašně ubližuje, že ani do 2 a půl hodiny se nedá vtěsnat vše podstatné, co je v knize. Díky tomu se objevuje pár detailů, které nedávají smysl, protože chybí kontext (viz kniha o DNA, kterou dostane Lisbeth od doktora), a co hůř některé události jsou zkráceny nebo pozměněny, tak že jim je přiřknut jiný smysl (viz např. výhružné e-maily Erice). Závěrečný proces sice má správný náboj, ale nemůže zachránit co před tím chybělo - SPOILER! vykreslení jak probíhalo získávání jednotlivých důkazů pro obhajobu, detailnější popis Edklinthova týmu, vztah Figuerolové s Mikaelem a především vše o strategii "těch dobrých" - hrát si na to, že ukradené spisy byly jejich poslední, používání jiných mobilů. Zkrátka to nemá atmosféru. Lépe řečeno má, ale mohla být o řádově jinde. To co film obsahuje, působí jen jako náznaky a upřímně řečeno si myslím, že divák neznalý knížky bude dost zklamán. Uvidí mysteriózní thriller, ve kterém si leccos domyslí, ale podle mě nebude spokojen. Alespoň mně připadalo, že obhajoba nemá před soudem nic moc v ruce, vše bylo nejasné, nepřesvědčivé. Ale má kritika vyplývá čistě z porovnání s knihou, filmu jako takovému nemám moc co vytknout, jen jsem čekal víc. 70% ()

Sonnery

No to bylo něco pro kulturní část mého mozku (Mozek mám rozdělený na tyto tři části, trilogie Sonnerium: 1 - kulturní část; 2 - část, kterou využívám pro výběr barevného fixu; 3 - část, jež má strach ze žraločího kousnutí a páchnoucího polibku). Pro mě nejlepší díl, jelikož miluju postupný odhalování, intriky, sirový (píše se syrový, jsem blb - díky Myšutko) dobrodružství. A začínají se mi klepat kolena, jelikož ti mekáčožroudní Američani do tohohle silnýho a pro mě naprosto dokonalýho příběhu určitě zakomponujou osm atentátů na toho černýho otroka v čele, dvě atomovky, Usámu s kusem salámu, ultra spešl vycvičený komando, Angelinu Jolie a Mc chicken menu s velkou kolou ()

Anderton

Záver super úspešnej knižnej trilógie v duchu predchádzajúcich dvoch filmov. Televízny look, dlhšia stopáž, ako je potreba, komerčná prístupnosť pre každého a skľučujúca severská atmosféra. Oživením je záverečný mega proces, kde sa všetci tešíme, ako si to tie prasatá v mužských telách pekne vyžerú. Takže so švédskymi adaptáciami celkovo spokojnosť, každý diel by si zaslúžil 70%, ale z hodín matematiky vieme, že sa zaokrúhľuje nahor. ()

Frajer42

Celkem důstojné završení celé trilogie, které narozdíl od minulého dílu nasadilo hned od úvodních minut příjemné tempo. Divák se tak nenudí od samotného začátku. Mám pocit, že předchozí díl pouze vybudoval půdu pro tento. Lisbeth poodhalí divákům další nadržené úchyláky se zlým vkusem, na které měla v životě smůlu. Obzvlášť oceňuji, že ačkoli je děj vcelku rozsáhlý s množstvím postav, tak je velmi dobře srozumitelný. Velkou výtku bych měl tradičně pouze k přepálené stopáži, díky které se ve snímku našlo místo i pro méně záživnější části. Příjemné krimi drama. Milovníci těchto žánrů si u snímku pravděpodobně opakovaně pohrají se svými ozdobami. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybral uživatel kulyk. ()

boshke

Stejně jako šly dolů knížky, jdou zákonitě dolů i filmy (proč má dvojka o 8 procent méně než trojka je mi záhadou). Jinak pro trojku platí totéž co pro dvojku, nechce se mi to tu znovu vypisovat... 70% ()

Kothy

Závěrečný díl o pomstychtivé Lisbeth Salander. Hledá svého otce a chce se mu pomstít za to, co provedl její matce. ()

swamp

Daniel Alfredson se pochlapil a závěr trilogie dle knih Stiega Larssona natočil mnohem lépe, než druhý díl. Snímek sice nedosahuje kvalit prvního filmu, ale atmosféra postupně graduje a v závěrečné třetině jsem byl napnutý jak kšandy. Jen škoda, že se ani na druhý pokus režisérovi nepodařilo vybudovat chemii mezi Nyqvistem a Rapace tak dobře, jak se to povedlo Oplevovi v první díle. ()

teutates

Zhrniem to tuto, pretože nemám sílu rozpisovať každý "super diel"... ide o to, že ultra múdre dievča, emancipované, empatické, obzvlášť prirodzene rozvážne chápe, že tatko by nemal ubližovať mame aáa preto ho naučí inteligentným spôsobom "moresom". Tatko je vysoký hodnostár a preto systém sa o jeho dcérku postará se vším všudy (tzv. all inclusive). Z malého dievčatka sa stáva nekompromisný bojovník za ľudské práva a ako inak väzme osud pevne do rúk. Krásna mladá slečna, ktorá si potrpí na všeobecný rozhľad si nájde spoločníka (postarší pán, náhrada otca) aby mohli spolu bojovať proti skazenému systému, ktorý potrebuje napraviť. Ako inak všetko pod taktovkou Hercula Poirota... o tom to celé je... množstvo zápletiek, príbehov ľudí... úžasne. Ako celok 6/10 ()

Slartibarkfast

Třetí a poslední díl o roztodivné dívce se zvláštním tetováním na zádech. Zatímco první díl byl film samostatný, druhý a třetí na sebe přímo navazují. Rozkrytí širokého komplotu a spikleneckých organizací je v plném proudu a stačí to jen dokončit. Rozloučení s touto trilogií je opět velmi zdařilé a napínavé. Není tak dobré jako první díl, ale lepší než ten druhý. Je tam od všeho trochu a jediné, co mne mrzí je, že se tu nedočkáme tolika kousků Lisbeth, jelikož z předchozích událostí je patrné, že se bude dlouho zotavovat. I tak jsem opět hltal každý záběr a byl velice spokojený. Vadil mi jen trapný soudní proces a divně useknutý konec. Krásných 80% ()

nascendi

Tento film ma nezaujal a tri hviezdičky má odo mňa iba preto, že som ho s niekoľkými mikrospánkami dokázal bez rozčuľovania dopozerať až do konca. Nepoznám literárnu predlohu, ani ostatné diely tejto minisérie, čo vysvetľuje moje alibistické hodnotenie. ()

nash.

Stejně jako dvojka se závěr filmové trilogie kvalitě románové předlohy nepřiblížil ani na dohled a opět doplatil především na nepříliš zvládnuté krácení a razantní zjednodušení téměř na hranici nepochopitelnosti (zajímalo by mě, jestli někdo z těch, kdo nečetli knihu, pochopil třeba proč se Lisbeth k soudu vystrojila tak jak se vystrojila nebo proč dostala od doktora tu knihu). Také jsem nepochopil důvod zcela nesmyslně připsaného konfliktu uvnitř redakce Milénia, který zcela odporuje tomu, co se dělo v knize. Režisér nestíhá, atmosféru knihy se nedaří přivést k životu, všechno je to takové odbyté, herecké výkony většinou nijak neoslní, z energické sympatické Eriky se navíc ve filmu stala zbytečná protivná bába. Nicméně přes všechny výtky je trojka lepší než nezvládnutá dvojka, přes brutální krácení jako film jakž takž funguje a divák neznalý knižní předlohy by teoreticky mohl být spokojen. Pro mě osobně jsou druhý a třetí díl trilogie, filmové i literární, zklamáním především proto, že ačkoli jsou oba o Lisbeth, ona sama moc prostoru nedostává, takže je to takové o ní bez ní. Což je škoda, protože je jednou z nejzajímavějších postav, které se v posledních letech objevily. Pokud se tedy k Milléniu někdy vrátím, pak jen a pouze k první části a to platí o knize i filmu. ()

Worthington, Hopkins a únos pivního magnáta

Worthington, Hopkins a únos pivního magnáta