Sci-Fi / Thriller

USA, 2010, 94 min

• Renton

Scénář: Joshua Cordes, Liam O'Donnell .. Osvědčené a mnohdy úspěšné téma o mimozemské invazi dostalo smrtící ránu jak ve scénáři, který drží partu lidí na omezeném prostoru a nechává je nudně vykládat si a hloupě řešit danou situaci, tak v režii, která sice vizuál a akci jakštakš zvládá, ale v ničem jiném podstatném neexceluje. K tomu skladba druhořadých herců a zázrak resp. překvapení, vystupující z vod (pod)průměru, se zkrátka nekoná.(5.12.2010)

Je to dosť dobrý sci-fi film. Má veľmi dobrý príbeh o skupinke mladých ľudí, ktorí trávia svoj pomerne bežný deň, ale v noci sú svedkami niečoho zvláštneho a už čoskoro si uvedomujú, že sa práve začala mimozemská invázia s cieľom zničiť ľudstvo a tak sa musia rozhodnúť, čo ďalej. Spracovanie je celkom slušné, po povinnej zoznamovacej štvrťhodine ktorá ale je našťastie znesiteľná sa to už naplno rozbehne, síce dej je až príliš jednoduchý, prakticky celý čas len pár hlavných postáv trávi čas v obytnom dome, ale nemám s tým väčší problém, aspoň to pôsobí v rámci možností pomerne uveriteľne a občas poteší aj takýto pohľad bežných ľudí na mimozemskú civilizáciu. Síce pár slabších miest sa tu predsa len nájde a aj bez niekoľkých prvkov by som sa bez problémov obišiel, hlavne všetko, čo súvisí s tým svetlom, ktoré priťahuje, ale aj tak s tým nemám problém, väčšinu času je to svižné a zaujímavé. A chválim aj ten zaujímavý a originálny záver. Oceňujem, že hlavne spočiatku ešte cítiť snahu aj o nejakú atmosféru, čo sa celkom aj darí, za čo môže hlavne táto zaujímavo podaná invázia plná beznádeje, kde ľudia veľa šancí nemajú. Akcie je tu dosť a som s ňou veľmi spokojný. Síce rozpočet bol malý, ale na akcii to moc nevidno, je pomerne veľkolepá, výborne natočená a aj obsahovo zaujímavá, ale dala by sa rozdeliť na dve kategórie, na akciu, ktorú hlavné postavy môžu len sledovať, ako napríklad pôsobenie mimozemských lodí alebo útok štíhačiek a tento typ akcie mi v tomto žánri vyhovuje rozhodne viac, ale celkom dobre zvládnutá je aj tá zvyšná, aj keď opäť by sa tu našlo viacero prvkov, bez ktorých by som sa obišiel. Veľkú pochvalu si zaslúži samotný vzhľad mimozemských prvkov, či už hlavné lode, menšie bojové alebo aj všetky tie zvláštne tvory. Čo sa týka hereckého obsadenia, nie som až tak spokojný, títo herci by mi skôr sedeli do nejakého slasheru a nie sci-fi, podobne sú na tom aj ich postavy a dialógy, ktoré medzi sebou vedú, ale zase nie je to až tak zlé, aby to výraznejšie kazilo dojem, po chvíli sa na to všetko dá zvyknúť. Réžia nie je ničím výnimočná, ale nemám s ňou problém a technická stránka je perfektná, tu nemám čo vytknúť. Skyline samozrejme nepatrí medzi žánrovú špičku v akomkoľvek ohľade, ale aj tak som nadmieru spokojný, svižný film, ktorý sa oplatí pozrieť aj viackrát. 76%(23.12.2010)

• Hakha

Bratři Strausové měli kvalitní materiál k tomu, aby napravili svoji špatnou reputaci po AvP II, který tak skvěle poslali do kytek… svoji šanci samozřejmě promarnili. Efekty vypadají fajn, ale vše ostatní je naprostý brak, který je závěrem více a více otravnější... Teď jen doufám, že Battle: Los Angeles nedopadne podobně…(2.1.2011)

"Ty vole, Gregu, brácho, natočíme film o emzácích - jak jako napadnou Ameriku, to tady eště nebylo! - Jasně, Coline, ty krávo, musí se to odehrávat v nějakým velkým městě, třeba v Ňůjorku! - Ty vole, nebylo už v Ňůjorku něco natočenýho? Navíc je to daleko, radši ať ufouni napadnou El Ej, aspoň nemusíme nikam jezdit. - Máš recht, ty krávo, tak teda El Ej, i když to originální zničení Sochy svobody teda bude ve filmu sakra chybět. - Co se dá dělat... zničíme nějaký jiný stavby. A na začátku musí bejt nějaká nudná párty a hele, musí v tom bejt ženský. - To si kuř, s pěknýma dudama! A nesmí chybět rozhádaný milenecký pár! - A musí to bejt multikulturní, vole, to dneska letí. Tak třeba chlapi: jeden by moh bejt žid, jeden musí bejt černej a jeden třeba portorikánec nebo něco takovýho... - Ok, a co emzáci, ty budou jací? - Ty vole, pamatuješ na Avatara? Modrá je dobrá! - Ty krávo, z nich má jít strach, to nemaj bejt žádný šmoulí rusalky! - No tak tam najebeme třeba chobotnicovitý hnusáky z Matrixu, pak takový ty monstra z Monstrum a okopčíme ještě něco z pičítačových her... ale modrou necháme, na tý trvám! - Dobře, vole, mohly by tam bejt nějaký modrý světla. Mám nápad, ty světla by z lidí jako dělaly blbce, ty krávo! - Super! A aby každej poznal, že jsou právě hrdinové blbí, mohli by ňák jinak vypadat. - Třeba blbě! - Ale hovno, tak budou vypadat furt, to by nikdo nepoznal změnu! Odporní by mohli být, jako zombíci, chápeš? - Hustý, vole! A hele, mně se líbily stíhačky v Dni nezávislosti a v Hvězdnejch válkách, dáme tam taky ňáký, viď? - Jako zničení Hvězdy smrti, jo? To by šlo... Dáme ty sračky někomu sepsat, najmeme slušný ansámbl na triky a bude to trhák, ty krávo!" Zanechme režiséry jejich kopírkám a snům. "Skyline" vykrádá snad všechny možné scifka, postavy se chovají kreténsky a divák drží palce útočícím zrůdkám, aby si amíky pořádně podaly. Závěr mohl nastat o nějakou tu minutku dřív, pohled "in utero" už byl poněkud navíc, na druhou stranu toho moc nezkazil. A právě díky konci, který dokázal opustit zažité klišé šablony se přikláním k lehce nadprůměrnému hodnocení: nic moc jsem od filmu nečekala a efekty se povedly. 59%(9.5.2012)

• Kaka

Tváří se to jako velkohubá scifi s monumentální výpravou, avšak tenhle dojem má človek asi tak prvních 20 minut. Poté zjistí nezáviděnihodný fakt, že se celý scénář a tím pádem i celý děj drží v jednom domě a že se charaktery rozvijí rychlostí šneka. Efektů moc není - čemu se také divit, když rozpočet snímku byl velmi malý. A když to všechno začne být konečně invenční a ustoupí klišé, je konec snímku. Naschvál ? Velmi nepovedený pokus z mála udělat hodně.(5.2.2011)